Bezplatná právní poradna online

Téma: Při osvojení dítěte rodinou stát neplatí příspěvek

27.12.2011 16:46
Uživatel: Lili
500-1000
Odpovědí na téma: 3
Text: 

Nepochopila jsem, proč pokud si dítě osvojí cizí lidé dostanou na ně od státu příspěvek, ale pokud to bude rodina nedostanou nïc. Příjde mi to nespravedlivé, zvláště pokud se dítěte ujme třeba dědeček s babičkou a nemají už ani možnost si nějak přilepšit, ať už proto, že na práci nestačí fyzicky a nebo ani práci neseženou.   Navíc si myslím, že u rodiny se děti do domovů nevrací zatím, co znám řadu rodin, kteří dítě i třeba chtěli, ale nedovedli zvládnout a vrátili jej zpět do domova.  U rodiny se to většinou naopak nějak vyřeší, asi ta vazba, i když se třeba ta výchova zase až tak nezadaří, je výraznější a dítě v rodině zůstává.

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
27.12.2011 16:52 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Při osvojení dítěte rodinou stát neplatí příspěvek
Text uživatele: 

Mohla by Vám poradit návštěvnice socialni_pracovnice, která má v těchto věcech poměrně slušný přehled.

 
27.12.2011 23:26 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Při osvojení dítěte rodinou stát neplatí příspěvek
Text uživatele: 

Je rozdíl mezi osvojením a pěstounskou péčí. V případě osvojení, které může být zrušitelné či nezrušitelné, osvojitelé nedostávají žádné zvlástní příspěvky za to, že si osvojili dítě. Mohou ale žádat o stejné příspěvky jako biologičtí rodiče (např. rodičovský příspěvek, přídavek na dítě apod. )

U pěstounské péče je to jiné. Pěstouni se narozdíl od osvojitelů nestávají zákonnými zástupci dítěte a nemají vůči dětem v pěstounské péči vyživovací povinnost. Pěstouni a děti v pěstounské péči mají nárok na dávky pěstounské péče, které spadají do dávek státní sociální podpory. Na tyto dávky mají nyní nárok všichni pěstouni, tedy i příbuzní. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale připravuje novelu zákona o sociálně právní ochraně dětí, ve které chce z okruhu osob, které mají na pěstounské dávky nárok, vyjmout právě nejbližší příbuzné dítěte (zejm. prarodiče). Vláda tím chce zabránit případům, kdy např. žije více generací pohromadě pod jednou střechou, ale babička nebo dědeček pobírají pěstounské dávky. Text novely jsem nečetla, ale vzdálenějším příbuzným (tety, strýcové) by měly dávky zůstat. Jestli je to dobře nebo není, toť otázka.

 
28.12.2011 00:41 Uživatel: Lili
500-1000
Téma: Při osvojení dítěte rodinou stát neplatí příspěvek
Text uživatele: 

No mne zajímá ten případ pěstounské péče, kdy se dětí chtějí zhostit babička s dědečkem, ale je jim už k 70 a neví, jestli to zvládnou finančně. Důchody mají, ale docela nízké a babička už dělat by nezvládla i tak na ni bude dost náročné děti zaopatřit oprát, navařit, učit se s nimi, ... děda by i někde šel, ale práce není. Vláda chce zrušit ty peníze, nechápu to proč, cožpak je nevychovávají stejně jako ti cizí rodiče? Já tomu fakt nerozumím, ale dětem které přišly o rodiče dědeček s babičkou jsou přece blízcí, oni si je vemou tak či tak, ale připadá mi to nespravedlivé.

Bylo o tom i pár příspěvků v televizi, kde děti měli příbuzní a divili se proč oni ne a cizí ano. Přijde mi to nelogické. Těm cizím navíc chtějí ještě přidat, fakt mi to rozum nebere. Teď mluvím pochopitelně o tom, co se chystá jak píšeš v závěru.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Při osvojení dítěte rodinou stát neplatí příspěvek
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Ochrana proti spamu

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 1
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 1 Téma
Počet témat celkem: 15610
Počet odpovědí celkem: 170742
Počet registrovaných: 4609 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Ex si semnou asi hraje
Nejkomentovanější za 7 dní: Ex si semnou asi hraje
Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny