Bezplatná právní poradna online

Téma: Exekuce na účet přítele a jak zabránit exekuci mzdy

05.08.2011 20:26
Uživatel: Anežka
Věk:  32
Odpovědí na téma: 10
Text: 

Dobrý den, příteli hrozí exekuce na plat, pokud bude mít zablokovaný účet, chtěli jsme, že by jeho výplata chodila na můj účet, ale dočetla jsem se, že by exekutor postihl i moje konto. Prosím o radu, jak tedy nechat mzdu vyplácet, aby mu nechodili na účet? Problém je v tom, že přítel má v pracovní smlouvě uvedené, že podmínka je posílání výplaty na účet, nechtějí ji vyplácet na ruku a ani složenkou. Děkuji mockrát za odpověď.

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
05.08.2011 20:42 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Exekuce na účet přítele a jak zabránit exekuci mzdy
Text uživatele: 

Zaměstnanec má právo dostat výplatu do rukou.
Nemá za povinnost si kvůli výplatě vést účet. V tomto smyslu je nutné komunikovat se zaměstnavatelem.

Domnívám se, že exekuce na účet jiné osoby než dlužníka by byl nezákonný - jste si naprosto jistá, že by exekutor mohl postihnout Váš účet?

 
05.08.2011 20:56 Uživatel: Anežka
Věk:  32
Téma: Exekuce na účet přítele a jak zabránit exekuci mzdy
Text uživatele: 

Jistá si tím nejsem, ale pročítala jsem tady dané téma, kde se dotyčný ptá na zhruba stejnou otázku jako já a odpovědi jsou, že exekutora nezajímá odkud peníze jsou....nevím zda si exekutor může dohledat, že přítelova mzda chodí na můj účet a aby nedošlo k tomu, že postihne i moji mzdu. Situaci hodláme řešit, jde jen o to, jak zabránit tomu, aby nedošlo k zablokování než se dohodneme na splátkách nebo jak postupovat dále, přišel mu totiž dopis, že vymáhaná částka bude předána soudu. Docela by mě zajímalo, jestli je to na rozhodnutí exekutora, buď že zablokuje účet nebo bude z něj strhávat určitou dlužnou částku. Podle čeho se rozhodne, že dojde k řešení zablokování....jestli je to až konečná fáze, že dlužník třeba nesplácí danou částku nebo nereaguje na vymáhání dluhu. Možná jsou to hloupé otázky, ale člověk v takových věcech neumí chodit a tak se zeptám. Děkuji

 
05.08.2011 21:08 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Exekuce na účet přítele a jak zabránit exekuci mzdy
Text uživatele: 

Dobrý den Anežko,

§ 142, odst. 3 zákoníku práce říká, že: "Mzda nebo plat se vyplácí v pracovní době a na pracovišti, nebyla-li dohodnuta jiná doba a jiné místo výplaty". Je tedy sice pravda to, co přede mnou napsal Avatárek, že zaměstnanec nemá povinnost mít kvůli výplatě mzdy zřízený účet a zaměstnavatel ho k tomu nemůže nutit, v případě Vašeho přítele, ale bylo "dohodnuto jiné msíto výplaty", a to přímo v pracovní smlouvě, kterou Váš přítel podepsal. Svým podpisem tak vyslovil souhlas s tím, že mu bude výplata posílána na účet. Pokud by to chtěl nyní změnit, jednalo by se dle mého názoru o změnu pracovní smlouvy, se kterou by musel souhlasit i zaměstnavatel, což je dost nepravděpodobné. Váš přítel by si tedy teoreticky mohl peníze z účtu vybrat a účet zrušit - pokud již na účet nebyl vydán exekuční příkaz - a chtít po zaměstnavateli, aby mu mzdu vypláce v hotovosti, ale je otázka, jak by se k tomu zaměstnavatel postavil, když je ujednání o výplatě na účet součástí pracovní smlouvy.

Je také otázka, jaká exekuce směrem k Vašemu příteli je/bude nařízena. To, že bude nařízena exekuce na plat, ještě automaticky neznamená, že bude mít Váš přítel zablokovaný účet. Exekuce na plat a na účet jsou totiž dvě odlišné věci - a exekutor nemusí nutně nařídit obě současně. Doporučuji tedy pokusit se dohodnout jak se zaměstnavatelelm - ohledně způcobu výplaty mzdy - tak s exekutorem. Pokud Váš přítel nedluží nějakou velkou částku a bude s exekutorem komunikovat slušně a korektně a přesvědčí ho, že chce dluh uhradit, nemusel by mu exekutor nutně odstavit i účet. Vše záleží na vzájemně komunikaci a ochotě se dohodnout a najít řešení (kompromis).

 
06.08.2011 19:36 Uživatel: Trixie
Věk:  34
0-100
Téma: Exekuce na účet přítele a jak zabránit exekuci mzdy
Text uživatele: 

Ahoj. Spíš si myslím, že je v pracovní smlouvě pouze dohodnuto, že výplata půjde na účet, ne přímo číslo účtu. Pak samozřejmě může přítel číslo účtu změnit bez jakýchkoliv otázek ze strany zaměstnavatele. Exekutor se může zaměstnavatele dotázat na jeké číslo účtu posílá výplatu, takže když bude jeho výplata chodit na Tvůj účet, exekutor to může snadno zjistit.

Být Tebou, cizí výplatu si na účet posílat nenechám, jednou se to může otočit proti Tobě. Ať si přítel založí jiný účet a tam si výplatu nechá posílat

  Pokud je exekuce na účet, banka zablokuje přesně tu částku, která je na exekuci uvedená, žádné splátky neprovádí. Pošle přesnou částku, pokud na účtu není dost peněz, blokuje každou příchozí platbu, dokud nedojde ke splacení.
 

 
01.12.2011 20:28 Uživatel: Julio
Věk:  53
Téma: Exekuce na účet přítele a jak zabránit exekuci mzdy
Text uživatele: 

Dobrý den

Mám zablokovaný účet ale potřebuji nakoupit léky na ředění krve a nejspíš mě čeká nová hospitalizace a tedy i další platby. Jsou peníze důležitější než lidský život?

 
01.12.2011 23:37 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Exekuce na účet přítele a jak zabránit exekuci mzdy
Text uživatele: 

Julio, peníze určitě nejsou důležitější než život. Ovšem pokud máte zablokovaný účet, bude to nejspíše proto, že máte u nějakého věřitele dobrovolně nesplacený dluh, nařízenou exekuci a exekutor Vám nechal zablokovat účet = zvolil jeden ze způsobů provedení exekuce. Pokud máte nějaké trvalé zdravotní potíže a výdaje, zkuste exekutora požádat o povolení splátek. Nevím, jestli Vám chodí na účet Váš příjem, myslím si, že je stanovena minimální výše nezabavitelné částky. Vždycky je lepší včas své závazky uhradit, případně se dohodnout s věřitelem. Nenechat to dojít až k exekuci, to se Vám ještě podstatně prodraží o náklady věřitele a exekutora. Dluhy Vám bohužel nikdo neodpustí, také by jste chtěl, co Vám náleží = kdyby jste někomu půjčil.

 
17.03.2015 20:12 Uživatel: mokiki
Věk:  40
Téma: Exekuce na účet přítele a jak zabránit exekuci mzdy
Text uživatele: 

dobrý den. přítel má exekuci na plat  a zablomovaný účet. budou mu strhávat 1/3 z platu, zbytek pravděpodobně posílat na účet, ale jak se k penězům dostane když ho má zablokovaný? nebo mu po dobu blokace bude dávat zaměstnavatel zbytek výplaty naruku?? jak to vlastně je nebo mu účet odblokují až mu začnou strhávat splátky??

 
17.03.2015 22:02 Uživatel: Patrik Chrz
Věk:  44

Město:Praha

500-1000
Téma: Exekuce na účet přítele a jak zabránit exekuci mzdy
Text uživatele: 

1. je možné požádat o výplatu 2 násobku životního minima ze zablokovaného účtu:

 

http://www.poradnasamaritan.cz/clanky/zadost-o-vyplaceni-dvojnasobku-zivotniho-minima-an/

 

Pak je tu šance přistoupit na splátkový kalendář výměnou za odblokování účtu (jednodušší by to býval měl, kdyby se takto dohodl původně přímo s věřitelem a nenechal to dojít až do exekuce), ale exekutor na to nemusí přistoupit.

Pak je samozřejmě možné nechat si vyplácet mzdu v hotovosti nebo si nechat posílat na účet někoho jiného

 
18.03.2015 15:09 Uživatel: mokiki
Věk:  40
Téma: Exekuce na účet přítele a jak zabránit exekuci mzdy
Text uživatele: 

dobrý den. děkuji za odpověd.

on ale splácel pravidelně dle tel. dohody s nimi každý měsíc 2000.

vyměnil se exekutor aodůvodnili nám to, že je to běžný postup. poslali jsme tam i výpisy z účtu a zažádali o odblokování, tak ted čekáme a uvidíme…

 
28.06.2016 20:36 Uživatel: Rapanuj
Věk:  28

Město:bílina

Téma: Exekuce na účet přítele a jak zabránit exekuci mzdy
Text uživatele: 

Více exekucí na plat http://www.exekucenaplat.cz/vice-exekuci-na-plat/ neni to sranda hodně štěstí.  

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Exekuce na účet přítele a jak zabránit exekuci mzdy
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny