Bezplatná právní poradna online

Téma: Dělení společného majetku druha a družky při rozchodu, rozpadu vztahu

16.04.2011 19:02
Uživatel: Líba
Věk:  56
Odpovědí na téma: 2
Text: 

Dodrý den,

dcera si k sobě a dětem 04/2009 nastěhovala přítele, on si tam nahlásil trvalý pobyt. Většinu nákladu na domácnost a bydlení platila dcera s tím, že vždy když přítel našetřil nějaké peníze, tak koupil něco do bytu, televizi, postel, dětem novou palandu, pračku a lednici.

Nyní dochází k rozpadu vztahu a já se ptám, zda má dcera na některé věci nárok? Ještě bych chtěla vědět,  jaký má právní dopad na dělení majetku vztah družka-druh. Kdy lze vztah dvou lidí pokládat za vztah družka-druh.

Děkuji  Líba

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 11704x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Dělení společného majetku druha a družky
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
16.04.2011 19:11 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Dělení společného majetku druha a družky při rozchodu, rozpadu vztahu
Text uživatele: 

Druh a družka nejsou manželé a netvoří společné jmění manželů (SJM). Z toho je potřeba vycházet a to je alfou a omegou odpovědi pro Vás. Co kdo koupí, toho to je. Trošku jiné je to při dědění, kdy za určitých okolností skutečně soužijící druh/družka může dědit - o dědění se můžete dozvědět více zde

Nelze míchat nájem, náklady na byt a to, když něco druh koupí do bytu. To co on koupí, to je prostě jeho. Vlastnické právo je v tomto nedotknutelné a není důvod ho omezovat. 

Co se týče toho společného majetku (schválně vynechávám ta slova druha a družky, protože je jedno, kdo je spoluvlastník, jestli Pepa z hor a Dana železničářka nebo kdokoliv jiný), pak se bavíte o spoluvlastnictví - tzn. druh a družka koupí např. ledničku, družka dá třeba 5 tisíc, druh 12 tisíc - pak je to společný majetek a jsou spoluvlastníci (spolumajitelé). Vypořádání takového majetku pak probíhá tak, že se dohodnou, že jeden druhého vyplatí nebo mu majetek nechá. Pokud se teoreticky nedohodnou, mohou požádat soud o zrušení spoluvlastnictví movité věci.

Pokud chcete radu právníka (já právník nejsem), obraťe se na bezplatnou právní poradnu online.

 
16.10.2014 07:04 Uživatel: HURU
Věk:  27
Téma: Dělení společného majetku druha a družky při rozchodu, rozpadu vztahu
Text uživatele: 

Dobrý den, jsme s přítelem 5 let, v létě jsme začali stavět dům - každý z nás má ideální polovinu pozemku a domu a hypotéku na dům máme také společně (ještě nevyčerpanou). Nyní jsme se nějak nepohodli. Je mi jasné, že banku to zajímat nebude a že hypotéka musí být doplacena. Kdybych si chtěla nechat dům (který ještě není dostavěný), musím přítele vyplatit? Musela by se v tom případě hypotéka převést jen na mě? Vím, že jedním z řešení je dům prodat, splatit dluh a nazdar, ale to je mi vážně líto udělat. mnohokrát děkuji za jakoukoliv radu.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Dělení společného majetku druha a družky při rozchodu, rozpadu vztahu
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny