Bezplatná právní poradna online

Téma: Koupili jsme si s přítelem nemovitost - ta je psaná na katastru jen na jednoho z nás

22.07.2011 13:02
Uživatel: sidy
211096_174767489250792_239266_n.jpg
0-100
Odpovědí na téma: 4
Text: 

S priatelom zijeme spolu 15 rokov v jednej domacnosti,kazdy je bez akychkolvek zavazkov z minulosti a deti tiez spolu nemame.Teraz sme si vzali uver na dom:problem je,ze banka napisala dom iba na jedneho z nas,to znamena-na ziadatela o uver,ktory je kryty aj tym ze ziadatel je poisteny v pripade choroby,invalidity alebo smrti,plus pripoistenie pre pripad smrti s klesajucou poistnou sumou.Nechceme malovat certa na stenu,ale ako sa da zazichrovat dom pre toho druheho partnera,bez toho, aby sa potom dostal do ruk rodicom zosnuleho?Bude rozumne spisat predmalzelsku zmluvu u pravnika ze v pripade.....ziadatel uveru dava dom do vlastnickeho prava jedneho z partnerov,s tym ze za priplatok sa samozrejme kopia zmluvy ulozi u pravnika,alebo do centralnej evidencie?Dakujem.

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
22.07.2011 17:12 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Koupili jsme si s přítelem nemovitost - ta je psaná na katastru jen na jednoho z nás
Text uživatele: 

Dobrý den,

je několik možností, jak tuto situaci vyřešit.

1. Váš partner může sepsat závěť, ve které Vás buď ustanoví jediným (univerzálním) dědicem nebo určí Váš dědický podíl nebo věci a práva, která Vám po jeho smrti mají připadnout. Závěť musí být vlastní rukou napsaná nebo alespoň podepsaná, musí v ní být uveden den, měsíc a rok, kdy tak zůstavitell učinil. Závěť, kterou nenapsal zůstavitel vlastní rukou, musí vlastní rukou podepsat a před dvěma svědky současně přítomnými výslovně projevit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Svědci se musí na závěť podepsat. Svědky mohou být pouze osoby, které jsou způsobilé k právním úkonům. Svědky nemohou být osoby nevidomé, neslyšící, němé, ty, které neznají jazyk, ve kterém se projev vůle činí, a osoby, které mají podle závěti dědit.

2. Partner na Vás může polovinu domu převést darovací smlouvou. Smlouva musí mít notářsky ověřené podpisy a bude zapotřebí učinit návrh na vklad Vás jako spoluvlastníka nemovitosti do katastru nemovitostí. Doporučuji se také předem ujistit, zda Vám smlouva s bankou o poksytnutí hypotečního úvěru převod nemovitosti neznemožňuje.

Výhodou předchozích dvou možností je to, že kvůli nim nemusíte uzavírat manželství.

3. Pokud již nyní uvažujete s přítelem o uzavření sňatku můžete samozřejmě vše vyřešit předmanželkou smlouvou, ve které rozšíříte společné jmění manželů o zmíněný dům. Předmanželkou smlouvu je nutné pořídit tzv. notářským zápisem, vytvořit ji tedy může pouze notář. Cena za předmanželskou smlouvu se pohybuje kolem 3 - 6 tisíc. Notář Vám samozřejmě také může poradit nejvhodnější úpravu Vašich majetkových vztahů tak, aby byla předmanželská smlouva pro obě strany přijatelná.

 
22.07.2011 17:31 Uživatel: sidy
211096_174767489250792_239266_n.jpg
0-100
Téma: Koupili jsme si s přítelem nemovitost - ta je psaná na katastru jen na jednoho z nás
Text uživatele: 

Dakujem velmi pekne za odpoved,prajem pekny den.Usmívající se

 
22.07.2011 18:06 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Koupili jsme si s přítelem nemovitost - ta je psaná na katastru jen na jednoho z nás
Text uživatele: 

"banka napisala dom iba na jedneho z nas" - banka nezapisuje dům ne katastr nemovitostí wink Návrh na vklad podává nový majitel. Kupní smlouva na nemovitost mohla být na vás oba ... ale není (proč?).

Řešení je velmi jednoduché: ať jeden z vás daruje ideální polovinu nemovitosti druhému a je to. Jasně, i předmanželská smlouva (o rozšíření společného jmění manželů) toto může vyřešit. Je asi jedno, jestli to pořešíte darovací smlouvou nebo předmanželskou. Akorát může být problém s darovací daní (nevím jak to máte s darovacími daněmi na Slovensku)...

Obavy jsou oprávněné, při rozchodu nebo rozvodu by byl problém s rozdělením majetku.

 
22.07.2011 18:22 Uživatel: sidy
211096_174767489250792_239266_n.jpg
0-100
Téma: Koupili jsme si s přítelem nemovitost - ta je psaná na katastru jen na jednoho z nás
Text uživatele: 

Isteze banka nezapisuje domy,ale kataster-asi sa mi este nezobudil dostatocne mozog,tak pardon.Usmívající seA o uver poziadal iba jeden z nas,nie spolocne,preto musi byt kupna zmluva napisana iba na ziadatela.Usmívající se

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Koupili jsme si s přítelem nemovitost - ta je psaná na katastru jen na jednoho z nás
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny