Bezplatná právní poradna online

Téma: Věcné břemeno dožití nebo zástava nemovitosti

18.06.2011 14:10
Uživatel: Pížová
Věk:  25
Odpovědí na téma: 2
Text: 

Dobrý den,

babička mi chce darovat dům a chce se nechat zapsat jako věcné břemeno. V tom případě bych ale dům nemohla dát do zástavy bance při žádosti o hypotéku. Navrhla jsem tedy, ať se v darovací smlouvě nepíše o věcném břemenu, ale o osobním závazku (to jsem vyčetla na netu). Z osobního závazku by snad měly plynout stejné podmínky jako u věcného břemene, jen nebude toto zapsáno na katastru, takže můžu dům dát jako záruku bance. Babička toto ale odmítá, že prý ji budu moci kdykoli vyhodit a nemá z toho stejnou jistotu jako z toho věcného břemene. tak jsem se chtěla zeptat, jak to je - má os. závazek stejnou hodnotu jako věcné břemeno co se bezplateného dožití a vrácení daru v případě porušení dobrých mravů týče?

Pak bych měla ještě jeden dotaz - babička má syna (Mirek) z 1. manželství a dceru (mou matku) z 2. manželství. Syn nemá na darovaný výše zmiňovaný dům nárok, neboť babička dům zdědila po manželovi z 2. manželství, který nemá s babiččiným synem z 1. manželství žádný vztah. Dům samozřejmě zdědila napůl babička a napůl moje matka, ta ale svou část převedla na babičku, která je tak jediným vlastníkem domu. Ten se rozhodla mi darovat s ustaveným věcným břemenem, jak jsem psala výše. Chci se zeptat, kdyby došlo k darování a babička byla zapsaná jako břemeno a pak umřela, může se syn Mirek domáhat dědictví po babičce, po své matce, tím myslím může se nějak domáhat toho, že jeho matka byla v domě jako věcné břemeno, takže teď to např. přechází na něj s tím všechna práva s břemenem spojená (užívání nemovitosti, vrácení daru apod.)?

Děkuji za obě odpovědi.  

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 5562x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Věcné břemeno dožití nebo osobní závazek kvůli zástavě nemovitosti
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
18.06.2011 14:33 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Věcné břemeno dožití nebo zástava nemovitosti
Text uživatele: 

Na první část nedokážu odpovědět, neboť v takových případech automaticky považuji za vhodné zřízení věcného břemene k ochraně bydlící osoby a o osobním závazku v této souvislosti nevím nic.

Nicméně, co se týká případného nároku syna z prvního manželství. Pokud babička dům daruje, je tento po zapsání v KN majetkem obdarovaného. Tudíž si nikdo jiný nemůže na tento majetek činit nárok a to ani v souvislosti s věcným břemenem, protože to je platné pouze pro osoby, pro které vzniklo.

Teoreticky by však mohl vznést, po smrti babičky, ..nevím jestli to napíši  správně.. návrh na započtení darované nemovitosti od dědického podílu obdarovaného.

Tedy, pokud by babička v době smrti vlastnila nějaký majetek, který by byl předmětem dědictví, tak by se mohl domáhat, aby Tvůj podíl z tohoto dědictví byl snížen o hodnotu darované nemovitosti. Jinak nic.

 
18.06.2011 16:37 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Věcné břemeno dožití nebo zástava nemovitosti
Text uživatele: 

Co se týče toho osobního závazku, to přesně nevím.

Ale co se týče toho dědictví, tak určitě má i syn z prvního manželství právo dědit, stejně jako Vaše matka. Dědí všichni potomci zůstavitele, tedy všichni synové, všechny dcery. Snad jsem dotaz pochopil správně. 

Co se týče daru, při dědickém řízení samozřejmě není možné, aby dědicové požadovali nějaké plnění (vyplacení) po obdarovaném. 

Pokud by zůstavitel za života obdaroval jednoho z budoucích dědiců, mohou ostatní dědicové požádat o započtení daru.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Věcné břemeno dožití nebo zástava nemovitosti
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny