Bezplatná právní poradna online

Téma: Věcné břemeno užívání nemovitosti

25.05.2011 09:47
Uživatel: Olga
Věk:  29
Odpovědí na téma: 1
Text: 

Dobrý den,

ráda bych se zeptala, zda nemáte někdo zkušenost s věcným břemenem užívání nemovitosti.
Před rokem přítel koupil vyhořelou chatu, ve které bylo uvedeno věcné břemeno. O tomto břemenu jsme věděli. Než jsme chatu koupili, spojili jsme se s "břemeny" a ti nám řekli, že nebudou dělat problémy, že to vyřešíme. Chatu jsme tedy koupili a začali ji opravovat (střecha, zdi - vše po vyhoření). V létě přijeli "břemena", že se chtějí nastěhovat a my jim to umožnili - mají na to nárok. Vzhledem k tomu, že je chata stále v rekonstrukci, na zimu se odstěhovali. Začátkem tohoto roku nám volali s nabídkou vyplacení břemene ve výši 200tis. Přítel souhlasil. "Břemena" si kladla podmínky typu, předání peněz a poté vymazání z katastru, na to přítel přistoupil pouze s podmínkou, že smlouvu vyhotoví právník. Břemena souhlasila. Toto pondělí se měly předávat peníze, ale břemena se rozhodla, že peníze chtějí bez smlouvy. Na což samozřejmě přítel nepřistoupil - na to nám břemena oznámila, že již peníze nechtějí se stěhují tedy opět na chatu.
Zajímalo by mne, jak můžeme dál postupovat… V chatě se dělá komplet nová koupelna, kuchyně…
1) můžeme po nich požadovat nějakou finanční výpomoc na rekonstrukci? (chata by byla neobyvatelná, kdybychom neopravili střechu a koupelnu po vyhoření)
2) můžou používat i naše věci - lednici, troubu, sporák,  televizi?
3) můžou si zvát návštěvy?
Přeci nedáme 200.000 Kč někomu jen tak na náměstí do ruky a doufat, že věcné břemeno zruší!

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
25.05.2011 11:32 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Věcné břemeno užívání nemovitosti
Text uživatele: 

Neodpovím na celý dotaz, ale zkráceně... v podstatě není prakticky možné, aby jen tak šli zrušit věcné břemeno jen na čestné slovo a to protože katastrální úřad musí mít na změnu vkladu nějaký doklad a to konkrétně smlouvu o ukončení věcného břemena, samozřejmě s ověřenými podpisy všech zúčastněných stran, dle původní smlouvy na základě které věcné břemeno vzniklo.

Samozřejmě v případě úmrtí osoby, která má právo na věcné břemeno, se k návrhu na zrušení vb dokládá ověřený úmrtní list, ale to zkrátka není tato situace.

K ostatním dotazům, je důležité prostudovat si smlouvu o věcném břemeni, která byla uzavřena a podle její formulace se lze dovodit, na co mají či nemají nárok.

Je sice pozdě, ale možná to pro někoho bude dobré...pokud jde o věcná břemena na nemovitost, kterou chcete koupit, vždy si pečlivě prostudujte smlouvu o vb a to nejlépe s právníkem a proberte možné varianty do budoucna, co z toho pro vás vyplývá, protože slib je jedna věc a skutečnost druhá.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Věcné břemeno užívání nemovitosti
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny