Bezplatná právní poradna online

Téma: Rozvod - výživné na děti, péče a snížená životní úroveň

27.04.2015 10:20
Uživatel: Matess
Věk:  38

Město: okr.Cheb

Odpovědí na téma: 9
Text: 

Dobrý den, všem.

Chtěl bych poprosit o radu. Po 18 letech mi manželka sdělila, že chce rozvod. Že prý čekala na to až bude mít v  práci víc peněz aby se mohla osamostatnit, že mě potřebovala jen na odvod kluka do školy atd… Začala pracovat v Německu a bere cca 40 000 Kč. Já mám plat 20 000 Kč. Předběžně jsem se dohodl, že z bytu odejdu a manželka mi "něco" vyplatí ze společného majetku (vychází to cca na 100 000 Kč)  

 

Moje otázky zní:

1) Pokud bych si zažádal o střídavou péči a bydlel blízko u syna kterému je 8 let, schválil by to soud? A jak by se potom počítali alimenty? Ona by musela platit víc nebo stejně?

2) Pokud by to dopadlo špatně a soud přiklepl dítě matce, jak by se počítali alimenty? Já bych ze svojich 20 000 Kč musel sehnat byt atd… prostě začít od znova a ona by byla vysmátá se svými 40 000 Kč a ještě bych jí platil alimenty? A kolik? Berou soudy zřetel na to že druhý rodič má víc peněz nebo to prostě berou tak, že je to pro dítě a vystaví alimentyjak uznají za vhodné?

3) Nechci fňukat, ale tím, že se rozvedu sníží se mi životní úroveň. Všude čtu, že pokud má žena po rozvodu míň peněz než muž, soud může přiklepnout výživné i pro ženu. Nevíte jak je to u mužů?

 

Pro mě to přišlo jako blesk s čistého nebe a zatím se s tím neumím reálně vypořádat. Vždy jsem všechno dělal jak měl, se synem máme skvělý vztah, ale prostě nechápu, že bych měl začít od znova a ona se mi bude smát do obličeje.

 

Díky za případné rady. Martin.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2854x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Jak to vlastně bude?
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
27.04.2015 10:36 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Rozvod - výživné na děti, péče a snížená životní úroveň
Text uživatele: 

Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.

 

Tento web (www.MojeStarosti.cz) není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.

 
27.04.2015 12:37 Uživatel: Patrik Chrz
Věk:  46

Město:Praha

500-1000
Téma: Rozvod - výživné na děti, péče a snížená životní úroveň
Text uživatele: 

ad 1 a 2) - výši výživného určuje soud. Existují na to určité tabulky a metodické pokyny, ale soudy se tím vesměs moc neřídí. I když se uvažuje o nějakém systémovém řešení - http://zpravy.idnes.cz/poslanci-chystaji-revoluci-ve-vypoctu-alimentu-ftt-/domaci.aspx?c=A150424 _213324_domaci_ert

Takže ano, je možné a dokonce i pravděpodobné, že budeš nějaké vý

živné platit.

ad 3) toto není úplně přesné - nárok na výživné mezi bývalými manželi je, ale to není na udržení životní úrovně (jako u dětí), ale na zajištění základnch potřeb v případě, že není jeden z manželů není schopen se sám živit, např. když je invalidní (i v důsledku vlastního zavinění, např. alkoholismu, užívání drog atd). V tomto případě tedy nepředpokládám, že by soud určil nějaké výživné mezi manželi, evidentně jsou oba schopni se sami živit.

 
27.04.2015 12:59 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Rozvod - výživné na děti, péče a snížená životní úroveň
Text uživatele: 

Pokud jste se dokázali předběžně dohodnout o Tvém odchodu z bytu a vyplacení Tě manželkou, tak se přeci můžete dohodnout i na všech otázkách, na které se ptáš a rozvést se dohodou, ne?

Více info např. zde:

http://www.zbynekmlcoch.cz/informace/ke-stazeni/rodinne-pravo-vzory/navrh-na-rozvod-manzelstvi-dohodou-vzor-zdarma-ke-stazeni

 

 
28.04.2015 10:24 Uživatel: Matess
Věk:  38
Téma: Rozvod - výživné na děti, péče a snížená životní úroveň
Text uživatele: 

No je to o tom, že jsme se dohodli jenom ústně a momentálně je všechno na bodu mrazu. Když přijdu s nějakým návrhem, řekne mi že se o tom nechce bavit.

 

Takže ideální asi bude najít si právníka a řešit to přes něj. Jinak nevím…

 
29.04.2015 13:18 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Rozvod - výživné na děti, péče a snížená životní úroveň
Text uživatele: 

A jsi si jistý, že to manželka myslí opravdu vážně? Mně přijde, že jste to vzali, myslím ten rozvod nějak hopem a bez snahy se pokusit se spolu domluvit o tom, zda-li je nějaká možnost či šance, že by jste spolu přeci jen zůstali. Alespoň to tak na mě z Tvého psaní působí.

 
05.05.2015 20:24 Uživatel: Matess
Věk:  38
Téma: Rozvod - výživné na děti, péče a snížená životní úroveň
Text uživatele: 

Víš co byly jsme spolu 18 let. Jak začala dělat v DE, tak mi  to po menší hádce řekla a že chce žít beze mě a přes to vlak nejede. Zkoušel jsem všechno… horem dolem, alepořád si mluví svoje.

Dokonce jsem zařídil i manželskou poradnu a tam mi paní jen řekla, po samostatném sezení s manželkou, že kdy tedy odejdu jestli mi bude stačit termín do září. No prostě asi těžko je možné zůstat s osobou, která tě nechce. Na mě to bohužel působí jako vypočítavost a když zjistila že je finančně nezávislá, kopla mědo. A myslím si, že nejsem žádnej blb který by dělal extremní hlouposti…

Zůstala ve mě jen beznaděj a smutek. Vím, že to časem přejde, ale momentálně není cesta ven.  

 
05.05.2015 21:58 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Rozvod - výživné na děti, péče a snížená životní úroveň
Text uživatele: 

Tak pokud Ti paní z manželské poradny, po samostatném sezení s manželkou řekla,  že kdy tedy odejdeš a jestli Ti bude stačit termín do září, tak pak je bohužel nejspíš opravdu "vymalováno" a už manželství udržet nepůjde, když takto dopadla i schůzka v manž. poradně. Manželka je evidentně definitivně rozhodnutá a přes to vlak nejede, jak píšeš a ano, těžko je být s někým, kdo nemá zájem a už vztah nechce. Jen si myslím, že ta její práce v DE bylo jen opravdu to, na co čekala jen jako na poslední dílek mozaiky, který jí chyběl k tomu, aby Vaše manželství opravdu ukončila. Že tam za těch 18 let muselo být z jejího úhlu pohledu toho víc nastřádáno, pro co nebyla spokojená. 18 let je přeci jen už dlouhá doba, kdy není každý den už jen růžově, jako na začátku. Domnívám se, že si  nejspíše něco přehlédl či Ti něco uniklo, nějaké náznaky a tak, že je něco špatně, když píšeš, že to pro Tebe přišlo jako blesk z čistého nebe.  

Snad se alespoň rozejdete v klidu a na všem se dohodou domluvíte. Tak Ti přeji alespoň štěstí v nové kapitole Tvého života a časem, až se z toho vzpamatuješ i novou lásku alt

 
30.04.2015 10:39 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Rozvod - výživné na děti, péče a snížená životní úroveň
Text uživatele: 

Střídavá péče - aby byla schválena, je důležité, abyste se s manželkou byli schopni dohodnout alespoň na základních věcech ohledně výchovy syna a péče o něj. Také je důležité, abyste bydlel blízko, aby syn nemusel chodit do dvou různých škol. Vzhledem k věku syna by mohl soud už vzít v úvahu i jeho názor.

Výživné - při schválení střídavé péče je pravděpodobné, že bude stanoveno výživné Vám oběma, ale výživné, které bude platit manželka, bude vyšší. Pokud by dítě zůstalo v péči manželky, je pravděpodobné, že i tak budete nějaké výživné hradit, ale soud samozřejmě přihlédne k tomu, že manžellka má výrazně vyšší příjem.

Výživé pro Vás - nárok na výživné po rozvodu má ten z manželů, který není schopen se živit a současně musí být splněna podmínka, že neschopnost se živit má svůj původ v manželství. Typickým příkladem je žena, která kvůli péči o děti nemá zaměstnání. Vy jste schopen se živit, takže na výživné pro sebe nárok nemáte, i když se sníží Vaše životní úroveň.

 
05.05.2015 20:25 Uživatel: Matess
Věk:  38
Téma: Rozvod - výživné na děti, péče a snížená životní úroveň
Text uživatele: 

Děkuji mockrát za odpověď. Konečně v tom mám tak nějak jasno.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Rozvod - výživné na děti, péče a snížená životní úroveň
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 0
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 0 témat
Počet témat celkem: 16525
Počet odpovědí celkem: 175840
Počet registrovaných: 5169 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: nerozumím rozchodu

Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny