Bezplatná právní poradna online

Téma: Může posudkový lékař přikázat obvodnímu zrušení neschospnosti?

13.11.2012 16:44
Uživatel: Bohunka
Věk:  57

Město: Kladno

Odpovědí na téma: 5
Text: 

Dobrý den,

ráda bych věděla zda je možné, aby si posudkový lékař dovolit jen po telefonu dát příkaz obvodnímu lékaři k okamžitému ukončení pracovní neschopnosti. V lednu 2012 jsem dostala výpoveď z práce ze zdravotních důvodů. Před 2 roky se mi vytvořily velké ostruhy na obou patách, a zároveň i tarzální tunely (útisk nervu). Také na obou chodidlech. Obojí je hodně, ale oprvdu hodně bolestivé. Těžko se mi stojí o chůzi ani nemluvím.

Mám i další potíže - bolesti kyčlí, kolena, špatnou páteř bederní (výrůstek) i krční, astma, výpadek pravého středouší (motá se mi stále hlava), trpím migrénou.

Také mám velké psychické potíže. Již 22 let vychovávám postiženou dceru. Beru téměř 10 let antidepresiva.

 

Ráda bych věděla, zda si může vůbec lékařka dovolit udělat takové nařízení, jaké udělala? Nepožádala ani doložení zdravotní karty, výpis z ní, nebo alespoň konzultaci se mnou. Prostě zavolala a nařídila. Já jsem se odpovolala, protože mi to připadá opovržením s mou osobou!!!  

Další problém nastal na Úřadě práce. Jelikož jsem se odvolala na OSSZ proti ukončení neschopenky, bylo mi řečeno, že mi nebudou vyplácet žádnou podporu, až do vyřešení mého odvolání na OSSZ. Musela bych jí stejně vrátit v kladném případě. Z čeho budu platit nájem, inkaso, a další složenky i jídlo, to také nikdo neví.

Je toho na mě nějak moc....

Můžete mi prosím Vás zjistit jak se mohu bránit a co mám udělat jiného, než čekat? Vůbec nechápu jak se může takto zacházet s lidmi :::

Moc děkuji předem za Vaši odpověď.

S pozdravem

B. Š.  

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2587x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: ukončení pracovní neschopnosti posudkovým lékařem
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
13.11.2012 16:49 Uživatel: Barča
Téma: Může posudkový lékař přikázat obvodnímu zrušení neschospnosti?
Text uživatele: 

Zkus si pročíst něco TADY, nebo se můžeš obrátit na bezplatnou právní poradnu online.

 
13.11.2012 21:20 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Může posudkový lékař přikázat obvodnímu zrušení neschospnosti?
Text uživatele: 

V jiném tématu píšeš, že jsi v lednu tohoto roku byla nucena ze zdravotních důvodů přijmout pracovní výpověď a pak nastoupila neschopenku. Tady píšeš, že jsi dostala výpověď z práce ze zdrav. důvodů. To je podstatný rozdíl, který by jsi měla upřesnit. Protože je rozdíl, jestli si tu výpověď z práce přijmula - tedy s ní souhlasila, nebo jí dostala - i když vzhledem k tomu, že jsi v té době nebyla v PN  předpokládám, že výpověď byla dohodou = jinak by jsi se už v lednu proti výpovědi bránila, ale o tom nepíšeš. Každopádně obě varianty = souhlasit s nimi byla podle mě chyba. Protože jsem Ti odpovídala již v tom jiném tématu, odpověď jsem Ti zkopírovala i sem:

 

Podle mě si udělala chybu, že si přijmula výpověď ze zaměstnání -  navíc ze zdravotních důvodů a teprve potom nastoupila na neschopenku. Protože pokud jsi byla zaměstnaná a v období zaměstnání jsi měla zdravotní potíže vyžadující pracovní neschopnost, měla jsi nastoupit na neschopenku. Pak by Tě nemohl ze zdravotních důvodů = tj. v době pracovní neschopnosti ze zaměstnání nikdo vyhodit.

Jestli posudková lékařka postupovala správně těžko říct, to je dotaz pro právníka: bezplatná právní poradna. Další dotazy jsou příjímány již 19.11. 2012.

Jako laik si myslím, že bez posouzení související dokumentace ne. Takže jediné co Ti můžu poradit je, přiložit k odvolání kopie všech lékařských zpráv - nálezů, které s Tvým zdravotním stavem souvisí a to k prokázání Tvých tvrzení.

 
14.11.2012 19:14 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Může posudkový lékař přikázat obvodnímu zrušení neschospnosti?
Text uživatele: 

Dany, nevím, jestli jsem tvou odpověď správně pochopila, ale je přece úplně jedno, jestli Bohunka výpověĎ "dostala" nebo s ní "souhlasila". Výpověď je přece jednostranná, takže zaměstnavatel ji může zaměstnanci dát, i když ten s ní nesouhlasí - což tak většinou funguje, málokdo s výpovědí souhlasí. Nebo jsi to myslela jinak?

Jinak samozřejmě souhlasím s tím, že výpověď není možné dát během pracovní neschopnosti, takže záleží na tom, kdy Bohunka na neschopenku nastoupila, ale na obranu proti neplatanosti výpovědi je už stejně pozdě (lhůta je 2 měsíce). Ani to ukončení neschopenky posudkovou lékařkou bez znalosti zdravotní dokumentace se mi nelíbí. Kromě bezplatné právní poradny online se může Bohunka obrátit také na občanskou poradnu v místě jejího bydliště - služby těchto poraden jsou bezplatné. Složitá situace, já sama si nejsem jistá, jak nejlépe postupovat. sad

 
14.11.2012 23:48 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Může posudkový lékař přikázat obvodnímu zrušení neschospnosti?
Text uživatele: 

Myslím si, že posudkový lékař nemůže přikázat zrušení dočasné pracovní neschopnosti (a už vůbec ne telefonicky!!! ), může to max. doporučit. O dočasné pracovní neschopnosti rozhoduje praktický lékař nebo specialista.

 
14.11.2012 23:54 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Může posudkový lékař přikázat obvodnímu zrušení neschospnosti?
Text uživatele: 

Viz např. tento článek - cituji:

 

A v řadě případů se rozhodl doporučit ukončení nemoci. Z devíti lidí souhlasil s pokračováním jen ve dvou případech. Jeho doporučení směřované praktickým lékařům bylo podle dokumentů, které má redakce k dispozici, zcela jasné.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Může posudkový lékař přikázat obvodnímu zrušení neschospnosti?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Ochrana proti spamu

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny