Bezplatná právní poradna online

Téma: Tchýně je věcné břemeno a nepřispívá vůbec na údržbu rodinného domu

21.09.2011 13:11
Uživatel: Cecilie
Věk:  61
Odpovědí na téma: 1
Text: 

Dobrý den, potřebovala bych poradit, zeťova maminka darovala pře 17lety svému synovi a jeho manželce (mojí dceři) domek. V darovací  smlouvě mají uvedeno, že budou platit doživotně topení, energii,což celou dobu platí. Domek zrekonstruovali  na vlastní náklady (s finanční pomocí nás rodičů). Celé roky nepřispěla na žádné opravy, naopak všude je pomlouvá, sprostě jim nadává, hádá se s nimi, dokonce jich vyhazuje z domku). Děkuji za radu.

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
21.09.2011 19:58 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Tchýně je věcné břemeno a nepřispívá vůbec na údržbu rodinného domu
Text uživatele: 

Dobrý den, přestože z Vašeho dotazu není úplně jasné na co se ptáte, resp. s čím byste chtěla poradit, tuším že Váš dotaz směřuje k tomu, zda může tchyně Vaši dceru s manželem z domu skutečně vystrnadit a domáhat se jeho vrácení.

S vrácením daru to ovšem není až tak jednoduché. Tato otázka se tady na webu v poslední době řešila už několikrát. Pokud by se tchyně chtěla domáhat vrácení daru, musela by prokázat, že se obdarovaný (její syn) chová neuctivě k předmětu daru - tedy k onomu domu (např. pokud by z něj udělal squat nebo nevěstinec, bylo by to jistě neuctivé zacházení) nebo k ní jako k dárci. Neuctivé zacházení ovšem neznamená, že syn okamžitě nesplní jakékoliv její přání a vrtoch, který ji právě přeletí přes nos. Aby se její syn dopustil neuctivého zacházení nebo též hrubého porušení dobrých mravů, musel by svou matkou např. opustit a nechat bez pomoci v době vážné nemoci, fyzick napadnout apod. Pokud se syn chová k matce slušně s o dům se stará, nemusí se bát.

Pokud si tchyně ošetřila ve smlouvě to, že obdarovaný bude hradit veškeré náklady spojené s domem, předpokládám, že je součástí darovací smlouvy i věcné břemeno na její doživotní užívání domu. Pokud ale věcné břemeno sjednáno není, je to naopak syn, který by mohl matku v krajním příapdě z domu vyhodit a v případě opakovaných vyhrocených sporů by možná nebylo od věci tchyni v tomto směru "poučit". Jinak přeji Vaší dceři a zeti pevné nervy.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Tchýně je věcné břemeno a nepřispívá vůbec na údržbu rodinného domu
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Ochrana proti spamu

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny