Bezplatná právní poradna online

Téma: Společník firmy podniká na sebe ač to má zakázané ve smlouvě - jak postupovat?

25.06.2015 09:09
Uživatel: Márinka
Věk:  41
Odpovědí na téma: 14
Text: 

Dobrý den,

prosím o zatím "první pomoc", nebo radu a názor. Zřejmě budeme muset věc později řešit s právníkem či daňovým poradcem. Ale prosím o vaše názory.
Vedu daňovou evidenci 2 bratrům, společníci ve sdružení 50:50 již od roku 1990. Jak již to bývá, jeden podniká, vše řídí a druhý se veze, vykonává jen manuální práci. Nyní došlo ke zjištění, že druhý, ten který se veze, si doma na černo vydělává stejnou činností, jako je obor podnikání. Firmy, jejíž je vlastně spoluvlastníkem. Navíc zaměstnanci si stěžují, že v pracovní době si vyřizuje hlavně svojí agendu. Melouchy dělá doma na dvorku načerno a přetáhl i zákazníky. Když měl první společník výhrady, ale neukončil společné podnikání, nevyhodil ho, pouze chtěl vysvětlení, tak druhý společník druhý den nepřišel do práce s tím, že už nepřijde.

Odmítá komunikovat o situaci, co a jak, že jsou zde nějaké závazky, platby atd. Ve smlouvě o sdružení je i výpovědní lhůta 3 měsíce i věta, že nesmí nikdo vytvářet konkurenční činnost během společného podnikání. Ten co utekl nemá ani minutu času, prý nemá čas na rozhovor. Nyní včak jsou zde platby SP a ZP za něj, které já roky platím ze společného firemního účtu.

Co nyní, mám platit dál? Nebo přestat. Nevíme co druhý společník dělá, zda bude něco vykazovat, nějaké příjmy. Spíše ne. Neví o platbách SP a ZP nic. Neví kolik a kam… Dále nevím zda dále posílat jeho přiznání k DPH, když nevím jestli on bude někde evidovat nějaké příjmy z další činnosti nebo zda se někde nechá zaměstnat.

Co poradíte, jaký postup. Když nepošlu zálohu pojištění, bude dlužníkem on! Ne sdružení.

Díky moc

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2468x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Společník firmy podniká na vlastní triko
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
25.06.2015 10:20 Uživatel: QAdama
Věk:  38

Město:Praha

Téma: Společník firmy podniká na sebe ač to má zakázané ve smlouvě - jak postupovat?
Text uživatele: 

 

Platit sociální apod. musíte, dokud jste společný subjekt.

 

Takže tato věc nesnese odkladu a pomůže jediná věc, naprosto tvrdé a nekompromisní řešení. Ihned najít právníka a vykázat společníka z firmy ven. Nevím zda se to obejde bez soudu, s dobrým právníkem, který umí zatlačit ano. Ale Vy ani první společník už s tím druhým nesmíte jednat. Veškerá komunikace by měla jít přes právníka.

 

Pokud druhý společník nekomunikuje už teď, je zbytečné čekat na jeho umoudření, to se nikdy, ale nikdy nestane!

 

 

Zakročit se mělo už dávno, teď je už 5 min po 12, proto je nutné nasadit co nejtvrdší možné řešení, protože pokud v tomhle stavu budete ještě setrvávat, vzniknou ještě mnohem větší škody.

 

Takže tvrdě a rázně!

 
25.06.2015 11:59 Uživatel: Márinka
Věk:  41
Téma: Společník firmy podniká na sebe ač to má zakázané ve smlouvě - jak postupovat?
Text uživatele: 

Děkuji za odpověď i názor.

 

Máte ve všem pravdu. že se mělo zakročit dávno. V našem případě platí pro dobrotu na žebrotu.

Domnívala jsem se, že pokud on sám je OSVČ, podává daňové přiznání (já ho podávala vždy za něj, on jen podepisoval), přehledy OSSZ atd, vše sám za sebe. Tak si myslím, že placení sociálního a zdravotního je na něm samotném, měl by potahovačky on sám. Je to na jeho jméno a rodné číslo. Firma není s. r. o. Jde o sdružení dvou fyzických osob.

Ale máte pravdu ve všem!! že to bude chtít tvrdě. Problém je i to, že je to bratr, takže potíže a soudy v rodině. Staří rodiče asi na prášky… Ale spustil to on.

 
25.06.2015 16:52 Uživatel: QAdama
Věk:  38

Město:Praha

Téma: Společník firmy podniká na sebe ač to má zakázané ve smlouvě - jak postupovat?
Text uživatele: 

Přesné detaily právničiny neznám, nevím, jaké máte mezi sebou podepsané smlouvy a jaká je přesná forma sdružení, takže to je na právníka, on bude vědět nejlépe.  

 

Pokud ale byly platby rozděleny, tj. neplatilo je sdružení ale jednotlivé živnosti, pak samozřejmě za toho druhého nemusíte platit – takže záleží na tom, který subjekt to platil a jak jsou stanoveny vzájemné smlouvy.  

 

Zbytek je bohužel jako z učebnice. Jeden maká, druhý krade. Pro všechny, jak pro zákazníky, tak pro bratry a také rodinu ale bude nejlepší co nejrychlejší a důrazné ukončení spolupráce. V tomhle případě opravdu neexistuje jiná možnost. Bohužel. Kde je chamtivost to jinak nejde.

Je potřeba to překousnout, překonat a poučit se z toho.  

 

Až to všechno odezní, výsledek bude pozitivní.

 

 
25.06.2015 12:16 Uživatel: Inka
Věk:  56
Téma: Společník firmy podniká na sebe ač to má zakázané ve smlouvě - jak postupovat?
Text uživatele: 

Sdružení nemá právní subjektivitu, není to firma. Myslím že dokud sdružení trvá, budete muset všechno platit. Ten společník který nekomunikuje vytváří konkureční prostředí a dopouští se tr. činu krácení daní, a protože je součástí sdružení, dopadá odpovědnost  i na toto sdružení. Takže bych se snažila o to, aby se co nejdříve sdružení ukončilo, rozdělily se příjmy a výdaje a bratři jeli každý na sebe. To že nekomunikuje, neznamená, že nejsou na něj žádné páky. Takže být druhým bratrem sepsala bych s právníkem nějaké ukončení a poslala do vlastních rukou druhému bratrovi-i kdyby to nepřevzal, stanovíte si na poště počet dní, kdy považujte písemnost za doručenou.

 
26.06.2015 17:26 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Společník firmy podniká na sebe ač to má zakázané ve smlouvě - jak postupovat?
Text uživatele: 

Evidentně budu jediná, ale napsat to musím. Absolutně nechápu co, resp. proč řešíš.

 

Jsi účetní a jako účetní máš povinnost vykonávat své pracovní povinnosti mezi něž běžně patří zpracování účetní agendy, výkazů apod.

Jak sama píšeš, tak Tvojí povinností je mj. provádět úhrady pojištění.

Ale to, že by mezi Tvé povinnosti patřilo řešit práva a povinnosti vyplývající se smluv mezi členy sdružení, tedy jestli někdo z nich náhodou smlouvu neporušuje, nepíšeš  a mezi pracovní povinnosti účetní to ani nepatří.

 

Můžeš tak maximálně, a to ještě za předpokladu, že to nevylučuje Tvoje smlouva, upozornit druhého podnikatele na to, že první podniká v témže oboru i mimo sdružení. Ale nemůžeš na základě svého uvážení jakkoliv řešit tento stav a vyvozovat z něj nějaké důsledky.

 

P. s. Vůbec nechápu jak Tě jako účetní mohlo napadnout, že bys rozpor ve smlouvě který se týká dvou subjektů, aniž by se na stávající situaci cokoliv změnilo, řešila v souvislosti s daněmi či odvody sociálního a zdravotního pojištění. Ona ta smlouva snad přestala platit a dostala si na základě toho oprávněný příkaz, abys to ze své pozice mohla adekvátně řešit?

Vzhledem k tomu co jsi napsala, o tom silně pochybuji a celkem pochybuji i o tom, že jsi účetní, protože jinak bys věděla, že pro každou účetní operaci musíš mít řádné podklady na základě kterých to či ono uděláš.

 

Pokud jsem se někoho dotkla tak sorry, ale celkem mě dostalo jak se tu rozvíjí diskuze o tom jak proti někomu zakročit s osobou, která si myslí, že by se něco mělo dělat, ale nemá k tomu ze své pozice žádné oprávnění.

 
29.06.2015 11:27 Uživatel: Márinka
Věk:  41
Téma: Společník firmy podniká na sebe ač to má zakázané ve smlouvě - jak postupovat?
Text uživatele: 

Veselko, nemusíš se omlouvat, nijak jsi se mě nedotkla. Účetní nejsem! Napsala jsem, že vedu daňovou evidenci. Dvěma členům sdružení. Nevím jestli mám právo nebo ne něco řešit. Jsme POUZE manželka člena sdružení, právě toho, který firmu vede a vede jí dál, když druhý společník, mimo jiné můj švagr firmu takto opustil. Nyní tedy zřejmě už nebudu účetní švagra, ale jen svého manžela… Takže asi nebude mou povinností vyplňovat nějaký výkazy.
Takže toto na vysvětlenou. Tak snad mě toto vysvětlení omlouvá. Ale nezlobím se za Tvůj názor.

 
29.06.2015 14:51 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Společník firmy podniká na sebe ač to má zakázané ve smlouvě - jak postupovat?
Text uživatele: 

Tak nějak jsem předpokládala, že to tak bude. Chápu, že je těžké oddělovat pracovní a soukromé záležitosti, ale přesně o to jde.

 

Rozumím tomu, že jako manželka se cítíš přirozeně povinna manželovi pomáhat, ale je třeba je myslet na to, že práce a soukromí se prostě nesmí vzájemně plést a je pouze věcí Tvého muže, aby si problém s bratrem vyřešil, to je prostě pracovní stránka věci.

Ty můžeš být nápomocná při té lidské stránce co se týká vaší rodiny.

 

Tohle je jeden z důvodů proč nebývá příliš dobré, když rodina pracuje společně, málokdo umí oddělovat soukromí a práci od sebe.

Nicméně Tvojí přímé a sebevědomé odpovědi si vážím a přeji Tobě i manželovi, ať vám pracovní problémy nekazí osobní život.

 

 
30.06.2015 07:45 Uživatel: Márinka
Věk:  41
Téma: Společník firmy podniká na sebe ač to má zakázané ve smlouvě - jak postupovat?
Text uživatele: 

Veselko, díky moc za další odpověď. Je to pravda, že je to složitější věc a není to na pár řádků tady. Nemohla jsi vědět, jak se věci mají a já to něměla za poddstatmé, kdo je kdo, abych to psala. Já potřebovala aktuální radu v situaci, kterou zde máme. Účetnictví o které mi teď jde, tak vedu již 24 let, cítím se za to odpovědná. Velmi se mě to tedy týká, jednka, když bude švagr dělat zmiˇˇnované krácení daně, nejen právě pro správnost  a pravdivost účetnictví, ale i proto, že za krácení daně by mohl být postihován i můj manžel. Švagr mě nikdy za nic neplatil, že vypracovávám jeho přehledy a přiznání.
Zjistila jsem, že za platby OSSZ a VPZ si ručí švagr sám. Ale i presto budeme tyto platby nadále platit a až bude mít švagr " čas" s mým manželem o situaci mluvit, tak se to později vyřeší. My jsme Ti poslední, kteří by někoho udávali, nebo dělali naschvály. Moc dobře víme, že jde o rodinu, ale už to tak je, rozhodnutí z doby před 25 lety, kdy se rozhodli být společníky změnit nejde. Nyní jsme na řešení situace právě my s manželem, firmy má 6 zaměstnanců, nemůžeme udělat to samé, xco švagr, nechat vše být.

Děkuju. Já se včera usmívala, že ses rozhoohnila, ale je to tak správmně. S kolegyní jsme říkaly, že jsi dobrá Nemůžeš vědět jak se situace má a máš pravdu v tom, že účetní, která je někde zaměstnaná, tak nemá co tyhle věci řešit. Díky za přání. Osobní život to teď trošku ovlivňuje, ale držíme spolu, tak se to zvládne

 
01.07.2015 02:49 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Společník firmy podniká na sebe ač to má zakázané ve smlouvě - jak postupovat?
Text uživatele: 

Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.


Tento web (www.MojeStarosti.cz) není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.

 
03.07.2015 08:04 Uživatel: Márinka
Věk:  41
Téma: Společník firmy podniká na sebe ač to má zakázané ve smlouvě - jak postupovat?
Text uživatele: 

Avatárku, děkuji za odkaz. Určitě se obrátím pro rady tam. Ale děkuji i za odpovědi tady.

 
01.07.2015 09:18 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Společník firmy podniká na sebe ač to má zakázané ve smlouvě - jak postupovat?
Text uživatele: 

Nový občanský zákoník (NOZ), který nabyl účinnosti od roku 2014, již pojem podnikání v rámci sdružení fyz. osob bez práv. subjektivity nezná = dosavadní sdružení upravené v ustanovení § 829 a následujích občanského zákoníku (OZ) nový NOZ přejmenovává na společnost upravenou v ustanovení § 2716 a následujících NOZ:   "Zde se píše,  že zaváže-li se smlouvou několik osob sdružit jako společníci za společným účelem činnosti nebo věci, vzniká společnost." 

Ustanovení o společnosti v NOZ nahrazují dosavadní smlouvu o sdružení v OZ. Protože se jedná o smlouvu, uplatní se přechodné ustanovení § 3028 odst. 3 NOZ, podle kterého se poměry, vzniklé před účinností NOZ, řídí dosavadními právními předpisy. Pokud tedy strany uzavřely smlouvu o sdružení dle OZ, mohou se touto smlouvou řídit i nadále beze změn a není proto třeba smlouvu o sdružení měnit ani vytvářet novou. Mění se jen podmínky = viz. příslušná ustanovení NOZ (§ 2716 až § 2746) s tím, že § 2739 až § 2741 řeší vaší situaci = zánik členství.

Zdroj + další info zde:

http://www.podnikatel.cz/clanky/sdruzeni-fyzickych-osob-bez-pravni-subjektivity-od-roku-2014/

 

Ovšem další kapitolou jsou daňové zákony:

Platba pojistného na sociální zabezpečení a na všeobecné zdravotní pojištění za jednotlivé účastníky je záležitostí každého z těchto účastníků, protože účastníci - fyzické osoby jsou osoby samostatně výdělečně činné, které jsou povinny hradit za sebe obě pojištění a toto pojištění je jejich daňově uznatelným výdajem buď v rámci vedeného účetnictví nebo v rámci daňové evidence.

Pokud však účastníci sdružení hradí pojistné ze společného bankovního účtu, založeného pro účely společné činnosti sdružení, nepatří toto pojistné mezi společné výdaje účastníků sdružení, které by se pak rozdělovaly po skončení zdaňovacího období podle § 12 ZDP na jednotlivé účastníky sdružení, ale je nutno tyto výdaje evidovat jako nedaňový výdaj. V rámci sestavení daňového přiznání si pak každý z účastníků sdružení uplatní své pojistné na sociální pojištění a na všeobecné zdravotní pojištění.  

Sdružení osob není poplatníkem daně z příjmu, tím je pouze každý účastník sdružení jednotlivě.

Zdroj + další info zde:

http://www.danarionline.cz/archiv/dokument/doc-d278v254-podnikani-ve-sdruzeni/

Ale je to článek z roku 2006, aktuální jsem nenašla.  

Pokud však vedeš pouze daňovou evidenci a to pouze jako manželka (tudíž nejsi za to zodpovědná), nejsi přímo účetní a evidentně o tom mnoho nevíš (předem se omlouvám, ale to nemyslím nijak špatně), velmi doporučuji si buď aktivně aktuální info sehnat + nastudovat, a to pravidelně, nebo nejlépe si nechat předem poradit či vše zkontrolovat profesionální účetní či poradcem, neboť se také klidně může teoreticky stát, že ten který rok něco někam, byť neúmyslně, zařadíš špatně či špatně připravíš daňové přiznání, kdy na chyby může přijít až po několika letech kontrola např. z finančáku, a pak by mohl mít  jak Tvůj manžel, tak švagr problém.

Podotýkám, že nejsem profesionální účetní, jen když nevím, info si najdu a od povolaných zjistím. Před xx lety jsem také v rodině evidenci dělala a postupovala jsem tak, že jsem se zaučila u profesionální účetní + pak jsem si aktuální info pravidelně hlídala sama a vše dělala sama. Jak je to dnes již nevím, jen co jsem našla na netu.

Jinak nevidím důvod, proč by nešlo sdružení (společnost) zrušit či proč by nemohlo zaniknout. Dle mého názoru podmínky dány jsou = poruší-li společník povinnost ze smlouvy podstatným způsobem, může být ze společnosti vyloučen, neboť jak píšeš: "Ve smlouvě o sdružení je i výpovědní lhůta 3 měsíce i věta, že nesmí nikdo vytvářet konkurenční činnost během společného podnikání."

 
03.07.2015 08:06 Uživatel: Márinka
Věk:  41
Téma: Společník firmy podniká na sebe ač to má zakázané ve smlouvě - jak postupovat?
Text uživatele: 

Dany, díky moc za užitečné rady a odkazy! O tom, že již sdružení podle OZ neexistuje vím.
Vše prostuduji. Děkuji moc za ochotu a čas, který jsi mi věnovala. Díky moc!!

 

 
22.04.2018 19:24 Uživatel: PavelPK
Věk:  32
Téma: Společník firmy podniká na sebe ač to má zakázané ve smlouvě - jak postupovat?
Text uživatele: 

Jednoznačně právník, já se s takovým vykukem vypořádal jednou provždy za pomoci právníka, který mě pak i zastoupil na všech úřadech- je to na téhle stránce , podepíšeš plnou moc a čekáš, až to vyřídí za tebe- stojí to samosebou nějaké peníze - jenže to tě to stojí už teď a hlavně si ušetříš ty nervy.

 
30.05.2019 14:12 Uživatel: Pertklíč
Věk:  24
Téma: Společník firmy podniká na sebe ač to má zakázané ve smlouvě - jak postupovat?
Text uživatele: 

Moc díky všem za info!

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Společník firmy podniká na sebe ač to má zakázané ve smlouvě - jak postupovat?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny