Bezplatná právní poradna online

Téma: Může zaměstnavatel odebrat moč zaměstnanci na THC a návykové látky?

31.07.2011 20:05
Uživatel: Mička D.
Věk:  29
Odpovědí na téma: 3
Text: 

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat...Ma zaměstnavatel pravo mi odebrat namatkově moč na přítomnost omamnych latek a THC?V pracovním řadu je uvedene že pouze v připadě že jsem se nějak provinil a nebo mam přiznaky.Navíc je tam uvedene že pouze dechovým testem a o moči tam neni ani zmínka a přesto mi nařidil test vykonat!A pokud tak neučiním,budou to považovat jako by byl pozitivní!Samo že byl negativní,ale chtěl bych pro přiště vědět jak se mam zachovat.
Díky za odpovědi...  

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
31.07.2011 21:33 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Může zaměstnavatel odebrat moč zaměstnanci na THC a návykové látky?
Text uživatele: 

Je to dotaz spíš do bezplatné právní poradny online, ale domnívám se, že zaměstnavatel nemá právo odebírat biologické tekutiny k pozdějšímu laboratornímu rozboru. 

 
31.07.2011 21:50 Uživatel: budgie
Věk:  50

Město:Praga mater urbium

G360058.gif
500-1000
Téma: Může zaměstnavatel odebrat moč zaměstnanci na THC a návykové látky?
Text uživatele: 

Také si myslím že na odebírání biologických vzorků nemá žádný zaměstnavatel právo.Něco jiného je dechová zkouška na alkohol.Na odebírání vzorků krve nebo moči má právo jen policie a to se souhlasem kontrolovaného.Tyto vzorky by mohli být zaměstnavatelem i zneužity.

 
31.07.2011 21:57 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Může zaměstnavatel odebrat moč zaměstnanci na THC a návykové látky?
Text uživatele: 

Dobrý den,

mezi povinnosti zaměstnance podle zákoníku práce patří nepožívat alkoholické nápoje ani nezneužívat jiné návykové látky na pracovišti (v pracovní době ani mimo pracoviště) a nevstupovat na pracoviště pod vlivem těchto látek. Další povinností zaměstnance je podrobit se na pokyn příslušného vedoucího zaměstnance stanoveného v pracovním řádu zjištění, zda není pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Domnívám se, že pokyn k podrobení se vyšetření může zaměstnavatel vydat i pouze z preventivních důvodů.
V pracovním řádu musí tedy být napsáno, kdo je oprávněn podávat tento pokyn. Zaměstnavatel sám má právo pouze na dechovou zkoušku, odběr krve nebo moči sám provádět nemůže. Odběr krve nebo moči zajišťuje zdravotnický pracovník, tudíž zaměstnavatel má právo poslat zaměstnance za tímto účelem do zdravotnického zařízení. Zaměstnanec je povinen se této zkoušce podrobit. Odmítnout může pouze tehdy, kdyby to vážně poškodilo jeho zdraví. Zde ale může být uplatněn zákon č. 379/2005 Sb., který říká: "Odmítne-li se osoba uvedená v odstavcích 1 a 2 vyšetření podle odstavce 4 podrobit, hledí se na ni, jako by byla pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové látky." Odmítnutí podrobit se vyšetření by tedy v konečném důsledku mohlo být posuzováno jako hrubé porušení pracovní kázně se všemi důsledky.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Může zaměstnavatel odebrat moč zaměstnanci na THC a návykové látky?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny