Bezplatná právní poradna online

Téma: Věková hranice trestné odpovědnosti v ČR a s tím související problémy

15.02.2016 20:21
Uživatel: Medvěd
Věk:  52

Město: Valašské království

5000-6000
Odpovědí na téma: 4
Text: 

Mám dilema, jako otec dětí i jako obyčejný občan. Jsem člověk, který respektuje zákony a snažím se takto vychovávat i své děti. Jsem pro všechny občanské svobody a nemám rád omezování jakýchkoliv lidských práv. Je zde ovšem jedno velké ALE, které mne již několkrát nutilo k zamyšlení.

Stát od státu se liší hranice trestné odpovědnosti dětí. U nás je taková jaká je, několikrát se probírala možnost hranici trestné odpovědnosti snížit a vždy se narazí na nějaká proti. V žádném případě nechci, aby šlo pouze o populistické rozhodnutí našich nedokonalých poslanců, ale uvítal bych vážnou diskusi politiků, lékařů a oborníků všech profesí, kteří by zvážili možnost hranici trestné odpovědnosti v ČR upravit.

Nejsem lačný krve mladých pachatelů, ale nelíbí se mi, že nezletilý pachatel vraždy je v nejhorším případě poslán do diagnostického ústavu do svých 18 let a poté vypuštěn zpět do společnosti s čistým trestním rejstříkem. Ptám se proč? Proč je to takto řešené?  

Dobře, chápu, že v době spáchání závažného trestného činu není trestně zodpovědný pro svůj nízký věk, ale proč není souzen ve svých 18 letech? Pachatel je známý, jsou důkazy, v mnoha případech je k dispozici přiznání pachatele, vražda je promlčena až po 20 letech.

Jaké satisfakce se dočkají rodiče oběti? Jak mají dále žít s pocitem obrovské ztráty a křivdy? Proč musejí snášet novináře a vědí, že jim nikdo nepomůže? A proč jsou vyzývání k rozumu a nebrali spravedlnost do svých vlastních rukou? Proč je tolik proč a žádné proto?

Já v tom mám jasno, takové trestné činy by neměly zůstat nepotrestány. Kdybych byl rodičem dítěte, které je pro své okolí nebezpečné, řešil bych to všemi dostupnými možnostmi a nenechal bych to vyhnít. Snažil bych se co nejvíce omezit možnost, že provede cokoliv hrozného a já si to musel poté vyčítat.  

Pokud by někdo spáchal fatální násilný čin na mém dítěti a neměl by být potrestán, tak bych se vážně zamyslel nad možností, že vezmu spravedlnost do vlastních rukou se všemi možnými následky…

 

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
16.02.2016 02:09 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Věková hranice trestné odpovědnosti v ČR a s tím související problémy
Text uživatele: 

Můžu jen souhlasit, k tomu není moc co napsat víc.

 
16.02.2016 09:57 Uživatel: taktak
Věk:  32
Téma: Věková hranice trestné odpovědnosti v ČR a s tím související problémy
Text uživatele: 

Uz jsem slysel i nazor, ze stejne jako dite, by mel jit do vezeni i rodic. Jelikoz nikdy se nenarodi zly clovek a pokud jejich vychova je az tak zvracena, kdo je vetsi vinik? rodic, ktery takto vychoval, nebo dite, ktere slo ve stopach vychovy a nema na vyber, nez poslouchat.

Vnejsi vlivy jsou take podstatne, ale vychova, ten vnitrni vliv, je nejpodstatnejsi pro zdravy vyvoj jedince ve spolecnosti.

 
16.02.2016 22:36 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Věková hranice trestné odpovědnosti v ČR a s tím související problémy
Text uživatele: 

Zajímavý rozhovor na toto téma.

 
17.02.2016 10:56 Uživatel: Dara007
Věk:  33
500-1000
Téma: Věková hranice trestné odpovědnosti v ČR a s tím související problémy
Text uživatele: 

Já bych za to rodiče nezavírala, protože oni nejsou jediní, kteří na dítě výchovně působí. Na dítě působí mnoho dalších faktorů, např. parta vrstevníků, média, ADHD - absende svědomí dovolí dítěti spáchat jakýkoli antisociální čin, ekonomické faktory, škola atd…    Znám spoustu rodičů, kteří jsou slušní a vzdělaní, a jejich dítě se spustilo opačným směrem. Znám také rodiče, kteří jsou alkoholici, kradou, vybírají popelnice a jejich dcera je vzdělaná a slušná.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Věková hranice trestné odpovědnosti v ČR a s tím související problémy
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny