Téma: Podzimní maturita - jít raději na VOŠ nebo jazykovou školu?

18.09.2016 19:52
Uživatel: lis
Věk:  20
Odpovědí na téma: 4
Text: 

Dobrý den,
chtěla bych Vás poprosit o radu. Ze zdravotních důvodů jsem maturovala až nyní v září. Již mám konečně úspěšně odmaturováno, avšak nevím, zda mám jít na VOŠ, kde už jsem přijatá, nebo zda zkusit pomaturitní studium na jazykovce, kde jsem nedávno objevila, že ještě mají pár míst volných. Chtěla bych další rok zkusit nějakou VŠ, nevím však zatím, na kterou a ani nevím, zda mě tam třeba vezmou. Proto by možná bylo lepší jít na tu VOŠ, kde bych kdyžtak mohla, když to půjde, být tři roky. Zároveň tam budu mít v ročníku alespoň 1 osobu známou, sice ne ve třídě, ale ale spoň některé vyučující budeme mít stejné a snadněji bych možná i získávala poznámky, když budu chybět. Také bych si mezitím zopakovávala různé odborné předměty a něco nového přiučila. Na druhou stranu není daný obor zrovna podle mých představ, takže nevím, jestli mě to bude vůbec bavit a jak mě tam nyní, když už se učí od začátku září, přijmou a jak to budu dohánět. To samé je ale u té jazykovky. Tam navíc nevím o nikom, kdo by tam šel a tak se obávám, že budu špatně dohánět učivo z mé absence. Už jen, že se na jazykovce dost mluví, a to se obvykle nepíše do sešitů. Také je to celkem drahá záležitost. Na druhou stranu si říkám, když je to pomaturitní studium, tak to mohu se statusem studenta využít jen letos (2016), protože pak už bych mohla pouze bez něho. Navíc vím, že v dnešní době je nutné umět mluvit anglicky, což já moc nedovedu. Nevím, co bych snadněji mohla během toho 1 roku zvládnout. Kvůli mému zdravotnímu stavu nejsem bohužel schopna každodenně chodit do školy a i na SŠ jsem musela mít individuální plán, právě hlavně kvůli časté absenci. Ptala jsem se již na té jazykovce a bohužel není prý možné něco jako individ. plán mít. Sice řekli, že když je to takto z vážnějších důvodů, že by byli trošku shovívavější, ale kdyby k tomu pak došlo, tak nebudu vlastně mít žádný důkaz, že mi to slíbili a pak mě mohou vyloučit a ještě si budu muset platit pojištění. Doktorka mi spíše doporučovala tu jazykovku, že to tam bude spíše volnější, než na té VOŠ, ale já se spíše obávám, že to bude možná spíše náročnější než ten prvák na VOŠ, kde se třeba bude i něco opakovat ze SŠ. Táta zas, že na jazykovce se odnaučím učit, že budu mít furt jen 1 jazyk, a že vše ostatní zapomenu a nebudu pak připravená jít na tu VŠ. Mohli byste mi, prosím, poradit? Nevím, jak to probíhá na jazykovce, zda jsou tam opravdu vstřícnější apod… , ani nevím, jak to pořádně na té VOŠ probíhá, a co by vlastně mohlo být lepší. Potřebovala bych mí t tento školní rok trochu oddechovější, než jsem měla na SŠ, kde jsem věčně doháněla, abych byla pak na tom lépe, ale zas nechci zlenivět a odnaučit se učit apod…
Děkuji Vám za Vaše rady, názory a zkušenosti.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 1743x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Po podzim. maturitě jít na VOŠ nebo jazykovku
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
19.09.2016 21:34 Uživatel: MarkyMark
Věk:  25
Téma: Podzimní maturita - jít raději na VOŠ nebo jazykovou školu?
Text uživatele: 

Ahoj,

 

na VOŠce jsem byla, jsem takový sběh z vysoký Teď už to s klidem a pomalu i s úsměvem (jsou to už jen pomalu hezký vzpomínky, paměť je milosrdná přiznám. Taky jsem na ni nastoupila někdy v polovině října, ještě mě vzali, ale musela jsem dohánět. Podobně jako ty jsem se taky rozhodovala i mezi jazykovkou. Za mě - nevím, jaký obor VOŠ budeš studovat. Já jsem měla sociální práci a dneska (19.09.2016), i když mě to stálo spoustu dřiny (v jiný práci - oboru) i štěstí mám dobrou pozici v oboru a hlavně dělám, co mě baví. … Zkusila bych tu VOŠku Můžeš tam mít individuál? Třeba tě obor chytne, třeba tam budeš jen rok, jak správně píšeš, budeš mít větší rozhled (vic předmětů, ne "jen" jazyk), neodnaučíš se učit A za rok můžeš zkusit přijímačky na VŠ. Některý VOŠky mají taky naváznost na vysoký, že tam už stačí třeba rok, nebo dva a máš titul Bc. Takže za mě tak… Hodně štěstí a věř mi, zvládneš to. A žádný rozhodnutí není špatný Kdybys tenkrát viděla mě, jak jsem snad každý den v tom měsíci a půl, co jsem byla na vysoký probrečela potají v cizím pokoji mezi cizíma spolubydlícíma a myslela jsem si, že můj život je u konce… A ono nikdy nevíš, kam tě život zavede. Důležitý je neztrácet víru Rozhodneš se správně, neboj!

 

 
19.09.2016 21:35 Uživatel: MarkyMark
Věk:  25
Téma: Podzimní maturita - jít raději na VOŠ nebo jazykovou školu?
Text uživatele: 

A hned vidím první hrubku, pardon. "Zběh" bude lepší

 
20.09.2016 06:47 Uživatel: Astrid
Věk:  51
Téma: Podzimní maturita - jít raději na VOŠ nebo jazykovou školu?
Text uživatele: 

Můj starší syn chodil na jazykovku. Jednalo se o pomaturitní studium (nedostal se na VŠ). Chodil tam každý den vždy na dopoledne (do 12:30). Byl moc spokojený, protože se naučil angličtinu perfektně. Dnes pracuje v zahraniční firmě (v ČR), kde se mluví převážně anglicky.

Takže pomaturitní jazykovka je výborná věc!

 
20.09.2016 06:57 Uživatel: Lauren*
Téma: Podzimní maturita - jít raději na VOŠ nebo jazykovou školu?
Text uživatele: 

Za mě VOŠ, já už jsem taky DiS. nedostala jsem se na VŠ, tak jsem šla na VOŠ. doporučuji. já se ani teda nerozhodovala mezi VOŠ a jazykovkou, protože jsem šla na VOŠ cestovní ruch, takže jsem tam dva jazyky aktivně měla… ale myslím si, že celkově VOŠ je přínosnější. když vyjdeš, budeš mít uznatelnou praxi. ale jak se píše předemnou, asi i záleží, kterou sis vybrala ; o) Hodně štěstí při rozhodování.  

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Podzimní maturita - jít raději na VOŠ nebo jazykovou školu?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny