Téma: Spřízněná duše nebo dlouhodobý partner?

01.07.2019 02:22
Uživatel: Krist.
Věk:  27
Odpovědí na téma: 10
Text: 

Ahojte, prosím o pomoc! Už nad tímto přemýšlím několik let a nemohu se rozhodnout mezi 2 muži (dlouhodobý partner vs. spřízěná duše.  Teď je to už fakt akutní a je potřeba rychle jednat!

Jeden je můj dlouhodobý partner, se kterým jsem zasnoubená a vztah celkem klape, jelikož se nehádáme a sex taky uspokojí. Je to rodinný typ, nesmírně hodný a dobrý člověk, moc by mě mrzelo, kdyby musel prožít jakoukoliv bolest, tím spíš, ode mě, kdybych se s ním rozešla. Opravdu tohle by mě mrzelo hrozně moc. Sám udělá, co je třeba, hlavně abych nebyla naštvaná, ale spokojená. Překvapí jen tak občas s něčím tradičním, čímž vlastně taky moc nepřekvapí. Moc touží stát se otcem a mít miminko a vychovávat ho. Určitě i bude skvělý otec. Je to náš první až takhle dlouhodobý vztah, takže jsme nezakusili moc špatných ani vlastně moc jakýchkoliv zkušeností ohledně partnerství. Za těch let vztahu jsme už jako kamarádi, naše rodiny se znají a hrozně si už přejí vnoučátka.

Aktuálně máme před chystáním svatby. Na zasnoubení jsem kývla s pochybnostmi, vlastně jsem se původně chtěla rozejít, protože mi pořád něco chybělo. Asi nějaké hlubší duševní spojení. A taky nějaká iniciativa ohledně aktivního života. Alespoň trochu aktivního. Není úplně mým snem prosedět každé (pardon vlastně asi  90%) odpoledne na gauči na telefonu. Ráda bych to psala bez emocí, ale už tak 8 let mě to vytáčí. Byla jsem vždy sice pasivnější člověk, ale s obrovskou touhou prožívat spousty různorodých aktivit, prožívat každý den, život, s potřebou mít vedle sebe někoho aktivního, iniciativního. No když jsem ho marně X let přemlouvala ať mě vezme aspoň na procházku (což mě teď teda občas vezme), tak se mu nikdy moc nechtělo. Já se vždy přizpůsobila, protože jsem chtěla být s ním, byl to jediný člověk v mé blízkosti, kdo myslel tak nějak pozitivně a to já tenkrát potřebovala vzhledem k tomu, že mám dost negativní a úzkostlivou rodinu, která na mě měla obrovský vliv v mém dospívání. (Otec nás opustil, pak i druhý náhradní otec. a já to vždy slízla za ně).  

Ale … se začátkem našeho vztahu se do mě nesmírně zamiloval spolužák. Kdybyste si pustili romantický film Zápisník jedné lásky, tak přesně takhle bych tu lásku vyjádřila. Naprosté souznění a spřízněná duše.

Když se vidíme, není třeba slov a všechno, co si chceme od srdce říct, nemusí být ani vyřčeno. Čas najednou začne strašně rychle utíkat a já si přeju, aby nikdy neskončil. Nejde ani tak o sex, jako o splynutí duší, kdy máte najednou pocit, že jste úplní a zároveň máte chuť do života, učit se a poznávat nové příchutě života a prohlubovat duchovní znalosti, meditovat, .   Já to tak kdysi necítila jako on, až postupem času. Prožívala jsem svou první velkou lásku s mým přítelem, teď už snoubencem. Ale má spřízněná duše mi po celou dobu neúnavně až do teď (písemně) pomáhala s mými psychickými problémy, které na mě zanechala puberta a rané dětství a vryl se mi tím pod kůži, přímo do srdce.

Problém je, že je spíš individualista. Spíš né úplně rodinný typ, i když říká, že jo, že ho v některých věcech vůbec neznám, spíš myslím, že to říká, jen abych už konečně byla s ním. Taky že na mě trpělivě ty roky čeká. Vrátil se teď z cesty kolem světa, kde na mě chtěl zapomenout (protože ho to bolelo, že pořád jsem se svým partnerem), ale když se vrátil, prý si uvědomil, že máme být spolu, a tak na mě zase čeká. Že si mám taky uvědomit, že můj partner mě brzdí a tahá dolů. V čemž má docela i pravdu vzhledem k jeho pasivnímu stylu života.

Vzhledově a duševně se má spřízněná duše ke mě daleko víc hodí. Upřímně můj partner prostě bude vždy vypadat tak o 10 let mladší a není to žádný model. Ale chemie prostě kdysi fungovala hrozně moc a celkem jsme oba i chtěli to stejné, rodinu, děti, dům, peníze atd. Jenže časy se mění a lidé taky. Já se dost posunula ve svých hodnotách, nevím, jestli k lepšímu nebo horšímu, ale mít dům a tyto hmotné záležitosti už není mou prioritou, spíš je to prožít naplněný život, rozdávat lásku kolem a neplýtvat časem, který nám byl dán. Partnerovy hodnoty jsou v rodině, majetku a fotbalu.

Prosím o pomoc, jaký z toho máte dojem? Co vás napadá? Máte v okolí někoho, kdo zažívá něco podobného? Co byste udělaly vy? Já se nemohu rozhodnout proto, že každý z nich má spousty plus a pár věcí, s kterými bych se musela smířit. Je tady pak i nejistota ohledně stálosti spřízněné duše a otázka, zda by např. od nás neodešel, kdybychom měli spolu dítě, protože třeba bude chtít být nezávislý. Jsou to ale jen mé doměnky. Ale musím jednat hned, než se dostanu do většího problému a tím je manželství, děti a další závazky.  

DĚKUJI ZA PŘEČTENÍ <3 

 

PS: Mým velkým snem je dát mým dětem normální život, bez rozvodů nebo ideálně alespoň bez velkých ran, aby to případně dobře snesly. Myslíte si, že je nějaké řešení? Nemusítě odpovídat na vše, každý střípek mi už v mé situaci pomůže. DĚKUJI <3

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
01.07.2019 06:27 Uživatel: Patrik Chrz
Věk:  46

Město:Praha

500-1000
Téma: Spřízněná duše nebo dlouhodobý partner?
Text uživatele: 

Tak trochu mi to připadá, že budeš vybírat, dokud nepřebereš. Kdyby se dal žít život na zkoušku, řeknu, abys to zkusila s tím "světoběžníkem", abys zjistila, že se s ním rozhodně nudit nebudeš, ale žít se s ním nedá a pak s vděčností se vrátila k partnerovi. Jenže takhle život nefunguje a on na tebe čekat nebude.

 

Když ale bez této zkušennosti zůstaneš s ním, budeš se ve vztahu nudit a stavět si vzdušné zámky, co bys mohla bývala dokázat, kdyby tě "nebrzdil". Podle mého názoru ještě nejsi dostatečně vyspělá na to mít trvalý vztah a už vůbec ne rodinu.

 
01.07.2019 22:10 Uživatel: Krist
Věk:  27
Téma: Spřízněná duše nebo dlouhodobý partner?
Text uživatele: 

Děkuji za názor.  

 
01.07.2019 13:55 Uživatel: Dáreček
1521657124_drek.jpg
Téma: Spřízněná duše nebo dlouhodobý partner?
Text uživatele: 

Já mám dojem, že ti z duše mluví jen hormony. Potkala jsi dalšího chlapa, který je nový, v posteli nevyzkoušený, má to jinou barvu, a tak začínáš vyhledávat chyby na svém snoubenci, jako kdybys ty byla dokonalá, perfektní a neměla žádné chyby, které by musel tvůj snoubenec také tolerovat. Ale věř,   ty chyby máš také.   Tady ti nikdo nemůže napsat - jo, vyber si určitě toho. I kdyby ti tady někdo s něčím poradil, tak si to stejně uděláš jen podle sebe. Já ti řeknu jen tohle - je to něco jako sázka do loterie. Odejít od někoho kvůli někoho jiného je risk, stejně, jako s někým zůstat. U ani jednoho totiž nemůžeš pořádně vědět, jak to v budoucnu dopadne. Ten tvůj spolužák je třeba aktivní, ale bude třeba zase nespolehlivý. Ta jiskra s tvým snoubencem zmizela jen proto, že máš plnou hlavu toho spolužáka. Tvůj mozek je teď zaplavený jen hormony. Ta jiskra s tvým snoubencem by se časem vrátila, ale musela bys nastálo s tvým kamarádem, nebo spolužákem přerušit kontakt.   Jiskra, která tě spojila se spolužákem je stejná jako ta, která tě kdysi spojila s tvým zatím nynějším snoubencem.

 

At ti tady napíše kdokoliv cokolik, výběr je na tobě. Pokud svého snoubence necháš, tak toho můžeš v budoucnu litovat, ale třeba také né.  

 
01.07.2019 22:18 Uživatel: Krist
Věk:  27
Téma: Spřízněná duše nebo dlouhodobý partner?
Text uživatele: 

Nevyhledavam chyby, to co píši je od počátku vztahu, ne až teď. Já dokonalá nejsem, nic takového jsem nenapsala, ani si to nemyslím. Jsem spíš více než přesvědčena o své nedokonalosti a nízkém sebevědomí. Jiné muže obvykle nevyhledavam, mám stabilní vztah, jen mě vrtá hlavou ta spřízněná duše, našla jste tu svou? Víte, jaké to je jí najít a vůbec s ní komunikovat? Málokdo ji najde a myslím, že je dobré toto téma otevřít, protože je to velmi vzácný případ a mnoho odpovědi se na internetu nedohledate.  

 
02.07.2019 10:54 Uživatel: Dáreček
1521657124_drek.jpg
Téma: Spřízněná duše nebo dlouhodobý partner?
Text uživatele: 

Takových zpřízněných důší chodí po světě hafo. Všechno je jenom o těch hormonech. Vždy, když je člověk zamilovaný tak si myslí, že je to ten pravý, nebo pravá a zpřízněná duše. On s tebou bude třeba zpřízněná duše do té doby, než potká zase jinou ženu, která ho zaujme. Je to vše jen o hormonech. Se svým snoubencem jsi předpokládám dlouho, tak ten vztah s ním asi není tak strašný, když o rozchodu uvažuješ až když jsi narazila na dalšího chlapa. Toho spolužáka tak dobře neznáš, neznáš jeho chyby. Ty bys poznala až v případě, kdyby jsi sním začala bydlet. Až tehdy by se ukázalo, jestli by to klaplo nebo ne. U toho snoubence chyby znáš a nejsou tak strašné, abys s ním nedokázala existovat.   Mě příjde, že sibyla má pravdu, i když to nepřiznáš.  

 
01.07.2019 15:52 Uživatel: sibyla
Věk:  53
Téma: Spřízněná duše nebo dlouhodobý partner?
Text uživatele: 

Ty nechceš opravdovou radu, ty chceš potvrzení, že máš kopnout do zadku moc hodného kluka, abys dala přednost někomu, kdo ti maluje vzdušné zámky.

CHceš rodinu - zeptej se tedy toho spolužáka, kdy ji bude chtít on a zda vůbec. Nejspíš se dozvíš, že jednou určitě ano, teď ještě ne, není správný čas, není dost peněz, chce cestovat, užívat si, meditovat. A za deset let on pořád bude chtít meditovat, užívat si, nebude mít dost peněz, vlastně ani ten dům a rozhodně opět nebude ten správný čas.

Mezitím ten hodný kluk najde rozumější holku a bude mít dvě děti, které budou běhat se smíchem po zahradě.

 
01.07.2019 22:05 Uživatel: Krist
Věk:  27
Téma: Spřízněná duše nebo dlouhodobý partner?
Text uživatele: 

Nechci žádné potvrzení, možná daleko víc potřebuji, aby mě někdo ujistil, že zůstat s takovým člověkem není chyba, že tohle je ve vztazích normální. Jelikož jsem jiné vztahy neměla, nemám tu zkušenost, ale kvůli té v ybejici zkušenosti nechci hned bourat vztah, který by se dal zvládnout. Daleko raději bych slyšela, že se dá žít bez spřízněné duše, i když víte, že jste tu svou v životě našli. Tak že to nemusí hned být na partnerský vztah. Nějakou relevantní zkušenost.  

 
02.07.2019 05:23 Uživatel: Patrik Chrz
Věk:  46

Město:Praha

500-1000
Téma: Spřízněná duše nebo dlouhodobý partner?
Text uživatele: 

"dá žít" se dá bez ledasčehos. Jen se s tím musí člověk vnitřně vyrovnat - a v tom vidím tvůj problém. Ty jsi v současném vztahu nespokojená a celý život nespokoená budeš a tím si ho budeš "otravovat". Bohužel není jak dokázat (i sama sobě), že stabilní vztah je lepší než citové vzplanutí, než si to vyzkoušíš, jenže tím přijdeš o obojí - o ten stabilní vztah, který opustíš i o iluze v tom novém, dynamickém, který časem zevšední a ukáže se, že takové ty obyčejné běžné denní "přízemní" starosti není schopen přestát.

 
02.07.2019 23:30 Uživatel: Krist
Věk:  27
Téma: Spřízněná duše nebo dlouhodobý partner?
Text uživatele: 

Dobře napsáno, děkuji za váš pohled, ostatní mi až tak nerozumí. To je asi ten zásadní problém, že budu pořád nespokojená. To bude chtít nějaké to sezení u psychologa, aby mi ukázal techniky jak se vyrovnat s partnerovymi nedostatky. Když to tak vezmu, tak je to můj problém, že mi to vadí a on mě nijak neomezuje na tom, abych dělala co chci. Sice mi bude chybět ta tažná síla v životě, ale budu doufat, že to najdu v někom jiném třeba kamarádce nebo starším bratrovi.  

 
03.07.2019 08:00 Uživatel: Listicka
1553340406_liska_s_kytickou.jpg
3000-4000
Téma: Spřízněná duše nebo dlouhodobý partner?
Text uživatele: 

Krist, kdysi jsem cetla v jednom casopise, ze pro zeny by bylo idealni mit 5 partneru. Kazdy by pokryl jeji jine potreby. Napred me tahle veta pobavila, ale pak jsem si uvedomila, kolik je na tom pravdy.
Musis si uvedomit, ze clovek nemuze mit v zivote vsechno a nastavit si budoucnost podle svych priorit.  
To rozhodnuti musis udelat ty sama.
Hodne stesti.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Spřízněná duše nebo dlouhodobý partner?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny