Téma: Péče o staré rodiče: otec nám chce dát peníze z příspěvku od státu, tchýně to odmítá, otáčíme každou korunu a peníze potřebujeme
Uživatel: Raduna
Věk: 50
Ahoj lidi,
i když sem chodím dlouho, využívám možnosti vložit téma jako neregistrovaný uživatel. Částečně se vypsat a částečně požádat o váš názor.
Nic moc to nezmění, ale možná se mi podaří se vnitřně vypořádat s pocity, které mám a vůbec se mi nelíbí.
S mužem se staráme o jeho rodiče. On zajišťuje takové ty chlapské věci náraově zejména okolo domu, já zajišťuji průběžně ty běžné věci jako nakupování, lékaři, koupání, nějaký úklid apod.
To, že to děláme nám oběma připadá normální a v pořádku a vždy jsme to brali jako samozřejmost, což v podstatě i trvá. Nicméně pocitově se to změnilo, když sociální pracovnice přišla s tím, že vzhledem k péči, kterou zajišťujeme by si měli rodiče zažádat o příspěvek na péči a následně jim i v odpovídající výši byl i přiznán.
V podstatě lituji, že s tím přišla, protože máme s mužem pocity, které jsme do té doby neměli. Doposud jsme vše dělali automaticky, tak jak to považujeme za správné.
Nemůžu říct, že bych neměla čas i na jiné, to v žádném případě, péče mi zabere v průměru 2-4 hodiny denně, podle toho co je třeba a kdy je potřeba. To mě samozřejmě limituje pracovně, tedy i výdělkově, protože prvně je nutné postarat se o ně a pak až to další. Což je v pořádku a než začali pobírat příspěvek na péči, tak jsme se tím nijak nezabývali.
Když přišlo rozhodnutí o příspěvku, tak tchán konstatoval, že to je dobře a budou ho tedy dávat nám, aby nám tím kompenzovali péči a čas. Tchyně však byla opačného názoru a to, že nám přeci nebudou dávat peníze, protože to se nehodí, ale radši nám něco občas koupí. A to je jádro pudla.
Totiž v situaci kdy otáčíme každou korunu bych mnohem víc uvítala peníze, které můžu použít podle potřebnosti než to, že nám jednou za čas koupí něco, co buď vůbec nepotřebujeme nebo bychom se bez toho obešli, protože jsou důležitější věci.
Už jsme o tom s nimi mluvili a nejde ani o to, že bychom po nich chtěli příspěvek celý, ale je to marné, je to marné.
Tohle je prostě daný fakt, který nezměníme. To, co mi na tom vadí jsou ty negativní pocity, které od té doby máme. I když já víc než muž. Tomu to vadí také, ale jsou to prostě jeho rodiče.
Na jedné straně vím, že ten příspěvek je právě na to určený, ale na druhé straně si říkám, že by mi to mělo být jedno, vždyť se zase tak moc nezměnilo.
A tak si říkám, že jsem asi krkavá, když mi to pořád leží v hlavě a cítím to jako nespravedlnost. Přiznávám, že než s tím sociální pracovnice přišla, vůbec jsme o nějakém příspěvku neuvažovali, ale po té, mě napadlo, že by to mohlo být finančně prostě lepší a možná bychom se nemuseli pořád tolik honit a nebo aspoň žít trochu víc v klidu. A teď je to po finanční stránce pro nás stejné, ale po té pocitové velmi nepříjemné.
Nakonec se se svými pocity nějak vyrovnám, ale cítím se jako mrcha a to mi vadí moc.
Díky, že jste dočetli.
(0 lidí)   (0 lidí)  
Stránka otevřena 3278x Předchozí téma | Další téma
Reakce čtenářů
Tvoje pocity jsou vnímány správně - jako křivda. Nevím jak bych se s tím vyrovnala já, ale napadá mě jediné a to, že bych tedy tchýni oznámila, že kvůli pracovnímu vytížení a potřeby financí budu muset péči o ně výrazně omezit. I když to zní, jak jsi psala - krkavě, tak je to přesně naopak. Krkavá je tchyně a je potřeba, aby si uvědomila pravý stav věci. Chce si nechat peníze určené Vám.
Měla by si uvědomit, že pokud jste do teď pomáhali proto, že to bylo potřeba a jste rodina, tak by si toho měla více vážit a chtít Vám to vynahradit tak, jak to zákon umožňuje a jestliže ty peníze chce užít pro vlastní potřebu, pak jde o zpronevěřené peníze určené na péči.
Věk: 64
Starala jsem se nekolik let o svou matku i rodice meho muze. Vsem bylo pres 80 let, tchanovi dokonce 90 let. Uvedomte si hlavne, ze s jejich pribyvajicim vekem je pece o ne casove i fyzicky narocnejsi. Kdyz se k tomu prida imobilita a pasivita presarlych rodicu, zjistite nakonec, ze nezijete svuj ale jejich zivot. Dostane vas to fyzicky i psychicky na dno. Prispevky od statu rodice dostavaji na to, aby si nektere ze sluzeb (
nakupy, ukllid, koupani ap.) mohli zaplatit a vam trochu odlehcit. Bohuzel i od jinych rodin vim, ze to rodice vnimaji jako dalsi duchod. Vas pocit, ze jste krkava patri opravdu nekomu jinemu.
Raduno, naprosto nachapu tvoje pocity a vsem musi byt jasne, v jake jste se ocitli situaci.
Stari lide maji ruzne vrtochy, hlavne co se schranovani veci tyce a co se vydavani penez tyce.
Je jasne, ze penize nalezi tomu, kdo praci vykonava. Takhle bych to tchyni primo rekla a zaroven ji rekla, ze o vecne dary zajem nemate, ze si chcete sami rozhodnout, na co penize pouzijete.
Klidne ji rekni, ze pokud by k ni chodila pani ze socialnich sluzeb, taky by ji musela platit penezi a ne hmotnymi dary.
Taky ji naznac, ze se o ne nejspis spatne starate, kdyz vam penize nechteji dat a ze jim tedy muzete objednat socialni sluzby. Zni to tvrde, ale nejspis se jenom takhle dosahne cile. Mozna bude diplomatictejsi tohle nechat vyridit manzela, vlatniho syna.
Hlavne se nedej, protoze ty jsi ta, ktera je potrebna a zaroven nedocenena.
Doufam, ze to dobre dopadne!!
Věk: 36
Já myslím, že jediné, co může pomoci si to vyříkat. Zeptat se, jestli ty peníze na něco konkrétního potřebují (aby si třeba mohli koupit polohovací postel, já nevím) a co by jim umožnilo lepší péči, protože pokud to tak není a ta částka je pro ně jen "bonusem navíc", pak její část určitě náleží za péči vám. Klidně přímo řekněte, že pomáháte ráda, ale že potřebujete nutně peníze, které si samozřejmě můžete sama vydělat a po nikom nic nechcete, ale znamená to omezit pomoc jim a jít si je vydělat. A je hodně lidí, kteří jim pomohou, ale budou za to chtít odměnu. Nikoliv vajíčka nebo jiné naturálie, ale peníze. Tak to je. Pokud tohle nepochopí, pak prostě říct, že byste se rádi starali, ale nemáte čas, protože musíte pracovat, abyste uživili sebe. Pokud nic, tohle pochopit musí. Až bude platit sociálním pracovnicím, ještě vás vezme ráda zpět.
Tchyně netchyně, zákon o soc. službách mluví jasně:
1) Příspěvek na péči je určen k zajištění potřebné pomoci nákupem sociálních služeb, a to buď prostřednictvím registrovaného poskytovatele (např. pečovatelské služby), nebo blízkou osobou v domácnosti, popřípadě i prostřednictvím tzv. asistenta sociální péče.
2) Úřady, které rozhodují o příspěvku na péči, jsou oprávněny kontrolovat využívání příspěvku k zajištění pomoci. V případě provedení kontroly je příjemce příspěvku povinen na žádost příslušného úřadu prokázat, že prostředky z příspěvku na péči byly vyplaceny (předány) osobě, která mu poskytuje péči. Takové prokázání může správní úřad požadovat maximálně 1 rok zpětně.
Zdroj: http://www.ochrance.cz/stiznosti-na-urady/chcete-si-stezovat/zivotni-situace-problemy-a-jejich-reseni/prispevek-na-peci/
Čili, není důvod se cítit provinile či dokonce jako "mrcha". Pokud se to tchýni nelíbí, nechť si platí za péči jí poskytovanou např. pečovatelskou službu. Jak psala už Barča - ty peníze jsou určeny pro toho, kdo poskytuje péči, nikoliv pro vlastní potřebu a jak říká zákon, tchyně je dokonce povinna prokázat, že prostředky z příspěvku na péči vyplatila (předala) osobě, která jí péči poskytuje = to jste Vy. Sdělte tchyni narovinu, jak se věci mají s tím, že pokud bude tedy i nadále odmítat dodržovat její povinnost, péči jí poskytovat nebudete a ona ať si zaplatí peč. službu. Uvědomte si jednu věc, ty soc. pracovnice skutečně využívání příspěvku na péči chodí kontrolovat, a co jim pak, jako pečující osoba řeknete? Přece nebudete lhát, že Vám tchyně peníze vyplácí.
Ses do toho obula. Je to přesně jak píšeš. Navíc - pokud navrhla sociální pracovnice, aby si podali žádost o PnP, pak bych ji já požádala, zda by se u tchyně nezastavila a nevysvětlila jí, jak se věci mají. Nemusí přece říkat, že o to byla požádána pečující osobou.
To by byla asi nejschůdnější cesta, jak si v rodině neudělat nepříjemnou atmosféru a přitom problém vyřešit. Protože to problém opravdu je.
Ono je totiž hodně takových "opečovávaných" v rodinách, kteří si s PnP opravdu vylepšují svůj důchod a odmítají pečujícím příbuzným tento příspěvek vyplácet. Tohle MPSV nedomyslelo (počítalo bohužel se slušností potřebných) a dokonce je to někdy i tak, že ti rodinní pečující ani neví, že ten příspěvek náleží jim, že to není žádná dobrá vůle těch, kteří PnP pobírají.
Ano Baruš, trošku jsem se do toho obula, protože obecně nemám ráda takto vychytralé lidi hlavně v rodině. Ale to, jak jsi navrhla to vyřešit, to je dobrý nápad
Věk: 50
Chci vám VŠEM moc poděkovat za vaše příspěvky!
Pro mě podstatné, cítím se lépe, díky vám.
Máte ve naprostou pravdu a i já bych si totéž sama poradila. Ovšem ve vlastní situaci jsem evidentně zbabělec na taková radikální řešení, byť jsou opodstatněná.
Zdá se mi, ale jako dobrý nápad, jít za tou sociální pracovnicí a požádat o pomoc ji. To bude asi nejlepší řešení. Je opravdu ochotná a snaží se vyjít vstříc, třeba když je třeba něco podepsat, protože staříci mají docela problém s vystupováním a nastupováním z a do auta, tak stačí, když je přivezu a dojdu pro ní a ona ochotně vezme papíry a dojde k autu a tak.
Jak už jsem psala, muži se to také nelíbí, ale on obecně nerad něco nepříjemného řeší, takže stejně většinou deleguje mě, ať to s nimi domluvím a zařídím.
Dneska (05.04.2016) mě, ale tchyně překvapila, byly jsme celé odpoledne po vyšetřeních a dala mi jen tak tři stovky. Jen pro úplnost benzín do auta neplatíme my, ale tcháni a na jejich přání je vozíme jejich autem. To jsem minule zapomněla napsat.
Tak možná, že se jí to třeba trochu rozleželo v hlavě. Uvidíme.
Ono je to takové zapeklité, protože na druhé straně nám třeba párkrát na něco přidali peníze, když jsme třeba zařizovali bydlení, myslím tím dřív a tak mi to připadá takové nevděčné chtít po nich teď peníze za péči.
Na druhé straně už to nějaký ten rok trvá a když už na to teď ty peníze dostávají, tak by občas nějaká koruna přišla vhod. No uvidíme.
Také jsme si s mužem říkali, že by bylo nejlepší, kdyby peníze dostával ten kdo se stará a pochopitelně by měl mít povinnost doložit jejich využití, 1ale má to také své proti, protože někdo péči opravdu poskytuje, ale vím třeba o lidech, kteří příspěvek přebírají, ale přitom se stará někdo úplně jiný nebo se prostě moc nestará. Ono to asi nejde úplně dokonale ošetřit.
Ještě jednou vám všem děkuji, připadám si zase jako člověk. Časem napíšu jak se situace vyvíjí.
Mějte se pěkně a díky!
Nedá mi to … trochu jsi tady zamíchala jabka s hruškami. Všecko co jsi popsala je prostě v pořádku. Rodiče přidali, my pomohli atd… ale PnP je o něčem jiném. Je to odměna pečujícím. Nemusí dokládat využití. Jsou to peníze na které nevzniká nárok opečovávanému jako příspěvek. Dostává to od státu pro pečujícího. Ať je to příbuzný, cizí, nebo instituce.
Už Vám tady všichni poradili. Pravděpodobně chodíte do zaměstnání, ale kdybyste přišla o práci, můžete o tchánovce pečovat, jako o osobu blízkou a pak byste navíc pobírala peníze ještě Vy sama + to, co tchánovci dostávají Pnp a to už dohromady nějakou korunu dá. Vůbec se nemusíte cítit provinile, ona péče o starého bezmocného člověka je docela vyčerpávající a odměna Vám náleží. Tak ať to dobře dopadne a tchánovci Vám korunky dávají.
Pavli, a jaké peníze by pobírala sama tazatelka, kdyby přišla o práci a pečovala o tchána a tchyni?
Dany, když jsem já měla péči o osobu blízkou, tak táta měl přiznanou převážnou bezmocnost a na to bral asi 300 korun a já od města brala 1500, pak to zvedli na 1800 korun, ale to bylo v roce 1992 a musela jsem doložit rozhodnutí, myslím ze správy soc. zabez. , ale už si to nepamatuju. Naposledy jsem musela doložit doklady při výpočtu důchodu, protože mi dobu péče počítali do odpr. let.
Dnes (06.04.2016) jsou ty částky jiné. Musela by se paní zeptat.
Pavli, u nás jsme to ze začátku měli také tak. Ale tak to už x let není, tuším, že od 1.1.2007, kdy. se změnil mimo jiné i příjemce PnP = příspěvek na péči pobírá ta osoba, která je závislá ve stupni I. až IV. na péči jiné osoby. A tato osoba je povinna si tímto příspěvkem jí poskytovanou péči zaplatit.
Dany, to jsem nevěděla. Ale to je škoda, tak, jak to bylo dřív, dostal peníze pečující a bylo to jasně dané a nedocházelo k nedorozumění. Děkuju za objasnění.
nemely by ty penize chodit primo tomu kdo je napsany jako opatrovatel, nebo jak se tomu nadava?
presne jak je psane vys, jsou to penize ktere maji aspon castecne nahradit to ze treba musis omezit svoji praci a nevydelavas
Parku, tak to být nemůže, protože tu pomoc si kupují stejně jako jiné zboží. Takže Tobě zaplatí, že ji přijdeš vykoupat, jinému za donášku nákupu a pod. Jiné to je, když je takový člověk někde v zařízení, kde se zajišťuje vše komplet. Doma si ale může každou tu pomoc zajistit u někoho jiného.
Věk: 50
Slíbila jsem, že dám vědět, jak se situace vyvíjí.
Není to úplně ono, ale zlepšení přeci jen nastalo. Tfuj, tfuj, ať to nezakřiknu.
Když jsem byla za úřednicí kvůli dokladům, tak jsem využila možnost si s ní o tom promluvit, tady to tedy totálně sellhalo, protože, ve zkratce, úřednice pokrčila rameny s tím, že to se tak stává a ať si s ní zkusím znovu promluvit.
Řekla jsem si, že tomu tedy dám čas a uvidíme.
Několik dní tchyně mluví o tom, že bude na čase umýt okna, ale že mě tím nechce obtěžovat, protože už takhle toho mám dost a že si na to někoho domluví.
Mě osobně je to celkem jedno, okna klidně umyji, i když to zrovna nepatří mezi moje nejoblíbenější činnosti.
Obrat nastal včera, kdy se mě ptala jestli se na ty okna cítím, že by to tedy bylo lepší než kdyby to dělal někdo neznámý.
V zápětí pokračovala tím, že se koukala do ceníku, co jí dali ze sociálky a že jsou tam vyčíslené různé služby jako doprovod k lékaři, úklid a jiné a že to je jako docela dost peněz, když se to tak vezme vcelku a že se dočetla, že z toho příspěvku se můžou platit i osoby blízké, které pomáhají a tak nějak dál.
Zkrátím to, po včerejších obchůzkách doktorů, nákupu atd. jsem včera dostala dvě stovky a žádost, že jestli se mi do těch oken chce, tak že jo a že mi také za ně něco dá.
No, není to úplně to, co jsem si představovala. Mnohem víc by mi vyhovovala domluva na nějaké fixní pravidelné částce obecně, protože, co je třeba stejně udělám, než konkrétně, dneska jsi udělala to a to, tady za to máš.
Je to asi trochu divné, protože teď mi to připadá pro mě takové, jak bych to řekla, jako že jsem blbě placená pomocnice a ne rodina, někdo s kým je třeba účtovat.
Tím nechci napadat tu konkrétní částku, o to nejde. I kdyby mi dávali celý příspěvek, tak při přepočtu by to stejně bylo méně. Bylo by mi to tak, ale milejší i kdyby si část příspěvku nechávali pro sebe, právě protože by to byl celek bez přímé návaznosti na konkrétní činnosti. Asi to nepíšu moc srozumitelně.
Je to, ale rozhodně posun a děkuji za podporu vám všem.
Když bude něco nového, zase napíšu.
Dobré je už to, že se o to sama zajímala a přečetla si. I když to ještě není tak docela ono, myslím, že je to na dobré cestě. Ale pro začátek docela úspěch. Možná když si to bude přepočítávat a to počítám, že bude, tak sama dojde k tomu, že bude lepší částku dát v celku, aby nakonec nemusela při stávajícím systému ještě připlácet z důchodu.
Raduno, to Vám moc přeju, že se tchýně konečně rozhoupala a nějakou korunu Vám dala. Neřeknu, kdyby na to neměla peníze od státu, tak jí to uděláte zdarma, jako pro člena rodiny. Ale i stát uznává a uzákonil tento příspěvek, tak to neberte tak, že Vám to dává tchýně, ale že to dává stát. Klidně bych jeden rok ty okna odřekla, ať zaplatí cizímu, podruhé už to neudělá, je to můj názor. Tak se držte…
Věk: 50
Musím napsat, že se situace dost změnila a to k mé spokojenosti a předpokládám, že i ke spokojenosti tchánů.
Jak jde čas tak péči a pomoc potřebují stále víc a víc, čili zřejmě došlo k tomu, že si moje tchyňka uvědomila, že i když mi bude platit menší částky, bude to víc peněz než si myslela.
Takže v týdnu se mě zeptala jestli by mi nevadilo kdyby mi dávali půlku příspěvku najednou, když přijde a druhou půlku si nechali.
Pochopitelně jsem souhlasila,, protože o tenhle způsob jsem měla zájem od začátku.
Už nebude účtování, prostě jednou měsíčně dostanu peníze a budu dělat totéž, co dělám teď, tedy to, co je třeba, aniž bych měla ten hloupý pocit.
Chtělo to čas. Děkuji všem za podporu.
10 nejnovějších témat v kategorii:
Téma |
Odpovědí | Otevřeno |
Datum přidání (Autor) |
---|---|---|---|
Bojím se svého otce | 2 | 2772x |
03.08.2020 23:51:51 (MightyZett) |
Hádka s mamkou kvůli mému autu | 3 | 1764x |
25.03.2020 11:08:12 (Kris3) |
Táta pijan, můj život s alkoholikem | 10 | 1712x |
06.02.2020 19:11:43 (Neznáte Mě) |
Má matka by mě nejraději nechala bez peněz | 3 | 1508x |
27.01.2020 23:05:23 (Oldřiška) |
Táta se mnou nemluví,pro mámu je nejleší to co vymyslí ona. | 11 | 1681x |
08.01.2020 13:47:27 (Ráďa) |
Matka mě pořád kontroluje | 17 | 2160x |
13.11.2019 08:26:18 (Lucyie27) |
Pomozte mi, chci utéct z domu | 6 | 2432x |
23.07.2019 23:28:19 (amnx) |
Nevlastní otec - postavit se mu a riskovat násilí nebo se zbaběle odstěhovat? | 5 | 1406x |
06.07.2019 18:17:56 (orest) |
Soužití s mojí mámou | 6 | 1968x |
01.06.2019 08:52:32 (Shaya) |
Prosba o pomoc | 7 | 1750x |
07.05.2019 19:54:17 (Kalulab) |