Téma: Soužití s mojí mámou

01.06.2019 08:52
Uživatel: Shaya
Věk:  36

Město: Praha - západ

Odpovědí na téma: 6
Text: 

Dobrý den, moji mamince je 61 let a je v důchodu. Před 4 lety začala bydlet s námi. Jsem rozvedená a mám 2 syny (12 a 4 roky). Soužití je čím dál tím těžší. Máma má neustále špatnou náladu, je podrážděná a na vše reaguje hádkou a pláčem. Konflikty jsou na denním pořádku. Můj přítel a otec mladšího syna se od nás odstěhoval a chodí pouze na návštěvy, případně se potkáváme mimo domov, protože v tomhle nedokázal žít. Děti s ní nechtějí být. Máma nemá žádný koníček. Neustále kouká jenom na televizi. Ta postupně stále pouze její a nikdo další nemá šanci se na ni podívat.   Máme zahradu, k dispozici má samostatný pokoj jen pro sebev jejím pokoji je neuvěřitelný nepořádek. Což upřímně bych řešila jako to poslední. Zahrada ji nezajímá. Chodí na ni vyjimečně. Případně jen kritizuje, co je na zahradě nebo špatně. Ve společných prostorech uklizím já. Snaha promluvit si končí vždy stejně. Pláč, řev, někdy až agrese. Jsem z toho zoufalá. Navrh na terapii nebo psychologa striktně odmítá. Mrzí mě to hlavně kvůli dětem, že v tomhle musí žít a být svědky konfliktů. Na staršího syna je hodně zlá.  

Netuším, jak to řešit. Máte někdo podobnou zkušenost, jak toto mohu řešit?  

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
01.06.2019 18:32 Uživatel: Petrolina
Věk:  30
Téma: Soužití s mojí mámou
Text uživatele: 

Musím říct, že jsem měla podobnou mámu. Protože ještě nemám děti, tak si agresi a hádky vybíjela na mně. Jak sama píšeš, domluvy a hovory končily a končí stejně, hádání, ironické poznámky a při osobním setkání fyzické napadení nebo agrese, teď to máma umí i na dálku a přes e-maily. Moc nevím, co poradit… pomohlo mi se odstěhovat, ale může se to v tvé situaci otočit proti tobě. Horší je pokud je zlá i na tvé děti a ničí vám vztahy. Zkusit ji třeba sehnat domov důchodců.  

 
01.06.2019 20:38 Uživatel: Listicka
1553340406_liska_s_kytickou.jpg
3000-4000
Téma: Soužití s mojí mámou
Text uživatele: 

Nepises, z jakeho duvodu s vami zacala maminka bydlet? Kazdopadne bych ji nastavila urcita pravidla, kterych se musi drzet, jinak at si jde bydlet jinam. Napr. si muze poridit vlastni TV a hlavne vychovu deti nechat na tobe. Divim se, ze jsi dopustila, aby odesel tvuj pritel. To ty obetujes partnera kvuli bezohledne matce?
Matka je sobecka a vecne nespokojena a bohuzel se to bude s vekem zhorsovat. Je jeste ve veku, kdy by si mohla najit partnera. To by bylo asi nejlepsi reseni. Ale samozrejme to musi chtit hlavne ona.
Chodi jeste do prace?
Nekteri lide takhle prudi, protoze se nudi a hledaji jenom chyby. Osobne si myslim, ze je treba ji zaukolovat a hlavne ji vysvetlit, ze tohle je tvoje rodina a ne jeji. Jsi sice jeji dite, ale uz dospele a ona te musi nechat  si zit svuj vlastni zivot.
Premyslej, jake jsou tvoje pritority a podle toho jednej. Ona asi neni tak nemohouci, aby nemohla zit samostatny zivot.

 
02.06.2019 07:26 Uživatel: Empatička
Věk:  51
Téma: Soužití s mojí mámou
Text uživatele: 

Tohle je opravdu velmi závažné téma, má dokonce několik rovin. U mámy může docházet i ke změnám osobnosti které yústí v nějakou formu demence. Může se už nyní jednat o deprese, které jsou jedním ze znaků. To je situace pro rodinu skoro neřešitelná. Pracovala jsem jak s lidmi takto postiženými tak s jejich rodinami. Opravdu to skoro nemá řešení. Doporučila bych komplexní vyšetření, jen nevím jak mámu přesvědčit aby si na psychiatrii zašla. Já tam svého otce dostala podvodem, jednou to vyšlo, na tom jsem stavěla, ale stejně mi to nikdo nevěřil a nikdo z rodiny nespolupracoval. Demenci má a já jsem stejně z rodiny exkomunikovaná. Podruhé se proti mě postavil i zdravotnický personál, že se ho snažím zbavit svéprávnosti. To ani náhodou, chtěla jsem jenom využít příležitosti a zjistit jestli se mii jenom zdá jak se mění, nebo jestli je to fakt.

Nevím jestli máte ještě sourozence nebo jste na to naprosto sama, ale zničit život si nesmíte nechat. Domov důchodců je dnes (02.06.2019) taková finaanční zátěž, že si neumím představit jak by jste ji s dětmi zvládla.  

Já bych to dnes (02.06.2019) řešila super radikálně - vyšetření a léčba nebo garsonka na druhé straně města. Jsem si skoro jistá, že by psychiatr pomohl jak jí tak Vám. Pokud je to nemoc, dá se kompenzovat, pokud je to šikana z nenaplnění vlastního života - MUSÍ se to řešit. Její chování se bude v obou případech zhoršovat a nevím kde se vidíte za deset let vy, ale já Vás vidím v Bohnicích a Vaše děti na návštěvě, která bude čím dál tím více výjimečná. Rodiče nám dai život, ale vzít nám ho nemohou.  

Vždy jsem pomáhala a vždy jsem byla špatná.  

Držím palce a přeji sílu k jakému koliv řešení

 
03.06.2019 08:10 Uživatel: Ahjo
Věk:  35
Téma: Soužití s mojí mámou
Text uživatele: 

Taky bych matku postavila před hotovou věc - buď nastoupí do psychiatrické péče, nebo jí najděte garsonku, případně dům s pečovatelskou službou. Chápu, že to zní radikálně, ale musíte si uvědomit, že Vaše matka není nemohoucí osmdesátiletá babička, ale ještě relativně mladá ženská, která by mohla mít svůj život a mohyl by se odstěhováním zlepšit vaše vzájemné vztahy i život vašich dětí. Tím, že jí ustupujete a necháte se terorizovat jí nijak nepomáháte, naopak ničíte život sobě a dětem!! Otázka je proč? Z nějakého falešného pocitu viny? Nebo je snad ten být její? Proč jste vůbec na to, že s vámi matka bude bydlet, přistoupila??

 
04.06.2019 07:24 Uživatel: Listicka
1553340406_liska_s_kytickou.jpg
3000-4000
Téma: Soužití s mojí mámou
Text uživatele: 

Shayo, mam dve kamaradky, ktere se staraji o sve maminky "generalky". Navstevuji je jednou tydne a z te navstevy prijedou vzdycky uplne vyrizene. Ta jedna "babicka" si natolik privlastnuje svoji dceru, ze treba odmita jit na prochazku, kdyz jde i dcerin manzel, zarli a vycita ji kamaradky atd. atd. Jak vidis, nektere matky dokazi byt hodne sobecke! Promitnti si, kde budete s rodinou za 5-10 let. Ty bez partnera, syn odejde z domu a ty budes dochazet na psychiatrii.
Vim, je to bolestne, jit proti sve matce. Ale kdyz to jinak nejde, je to jedina cesta. Smozrejme bych si s ni nejdriv hodne durazne promluvila a vysvetlila ji, co ji ceka, kdyz se odmitne podridit.
Preji ti pevne nervy!

 
14.11.2019 01:58 Uživatel: Václav Havel
Věk:  30
Téma: Soužití s mojí mámou
Text uživatele: 

Vyhodit matku z domu. Jiné řešení to nemá. Najít ji podnájem, a vypakovat ji.

 

Jestli má větší demenci lze zjistit snadno. Stačí ji dát vyplnit standardní psychický dotazník MSM nebo modernější a rozšířenější verzi ACER. Najdete snadno na internetu, zvládne i nepsycholog. Běžně to používají zdravotní sestry na test pacientů a jejich stavu.

 

Vaše matka je svéprávná, chodící, a pokud soužití nefunguje, tak žít každý jinde. Dříve či později se psychicky zhroutíte, byť to bude několik let trvat. Budiž vám varováním, protože použije vše: vyvolávání pocitů viny, hádky, agresi, pasivní agresivitu, ignoranci, pláč, hysterii - abyste nic nedokázala a bylo po jejím.

 

Nutno ovšem říci, že přibuzní s vámi spolupracovat nebudou. Když budete chtít mámu poslat k psychologovi/psychiatrovi - sletí se na vás jako jeden muž, a budou vám nadávat, že z ní děláte blázna. Nechají na vás odpovědnost, břemeno i starosti, a zároveň budou tvrdě blokovat jakékoli řešení.

 

Už jsem to tu napsal jednou, dvě praktická pravidla, dost drsně získané školou života při péči o starší:

 

1) Myslete první na sebe.

 

2) Kdo se stará, ten poroučí.

 

Momentálně máte s mámou něco, co nebude fungovat. Postupně vám to zničí váš život, psychiku. Přitom vaše matka není, zdůrazňuji není - nesvéprávná, nechodící, nemocná, atd. atd. atd. Tak ní přistupujte jako k svéprávné osobě. A řešte situaci, dokud jí řešit lze.

 

Není naprosto žádný důvod proč se obětovat kvůli osobě, která se o sebe může postarat sama. I když ta osoba rezignovala na život, pořádek, hygienické návyky, … Bohatě stačí situace, kdy se musíte postarat o někoho, protože OBJEKTIVNĚ nemůže. Pak je to úplně jiná situace.

 

 

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Soužití s mojí mámou
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Bojím se svého otce 2 2650x
Hádka s mamkou kvůli mému autu 3 1659x
Táta pijan, můj život s alkoholikem 10 1583x
Má matka by mě nejraději nechala bez peněz 3 1397x
Táta se mnou nemluví,pro mámu je nejleší to co vymyslí ona. 11 1561x
Matka mě pořád kontroluje 17 2022x
Pomozte mi, chci utéct z domu 6 2276x
Nevlastní otec - postavit se mu a riskovat násilí nebo se zbaběle odstěhovat? 5 1287x
Prosba o pomoc 7 1639x
Mí rodiče nemají radost že mám přítele s dětmi - mám k nim úctu a divný pocit, když jsem s přítelem 2 1777x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny