Téma: Jak přežít Vánoce s hádavou, slídivou, podezřívavou mámou co si vymýšlí lži?

21.12.2015 07:46
Uživatel: Petronela
Věk:  29
Odpovědí na téma: 14
Text: 

Ahoj všem a krásný Advent všem.  

Potřebovala bych moc poradit. Co se týče mé rodiny - mám jen matku, s otcem se stýkám jen občas. Na nějaké rozpravy nebo péči to s ním nejde - hodně pije. Žiju už sama v jiném městě, v Praze. Z domu jsem odešla už tak ve 23 letech na koleje, privát a pak jsem žila v Olomouci při VŠ. Když byla matka s otcem, tak se furt hádali, mlátili a po 20 letech tohoto soužití byl rozvod. Otec se mstil i na mě, že mě tahal po soudech. Hned po tom se náš vztah s matkou narušil, bydleli jsme spolu v malém bytě a začala být náladová, hádavá a bylo to peklo. Rozešel se kvůli tomu se mnou i první láska. Pak jsem odešla na školu a vždy když jsem přijela domů, byly hádky kvůli maličkostem. Což vydrželo až doteď, když přijedu po dloiuhé době domů. K tomu se přidalo to, že je podezřívavá, cokoliv řeknu, tak ona tvrdí, že lžu a různé věci si domýšlí, fabuluje. Od dětsví mi říkala, že mám v sobě zlo a s tím jsem rostla. K tomu jsem zjistila, že mi leze na e-mail, facebook a prostě slídí. Neustále měním kvůli ní hesla. Když je v ráži, hádky trvají v kuse celý den. V současné době mi lékař diagnostikoval něco se srdcem, zatím čekají co s tím a matka věděla, že mám nějaký nález, ale ji to nezajímá. Začala by se se mnou hádat a předhánět se se mnou, kdo je na tom se zdravím hůř. Nedá se s ní nic řešit, vše překrucuje a používá proti vám. Když byl nemocný její otec, můj děda, měla ho doma a já jako zdravotní sestra jsem se o něj starala, pak jsem měla problémy na výšce při zkouškovém, ale ve výsledku matka řekla, že jsem ji v té době s ničím nepomohla. Tu péči o dědu prostě vypustila. Když jsem ji řekla, aby nebyla doma tak sama, protože já žiju jinde, aby si našla přátele nebo přítele byla z toho hádka na několik hodin. Od dětství, kdy se hádali s otcem, mám chronické bolesti hlavy - po každém stresu, hádce mám šílené bolesti a celodenní hádky jsou fakt nápor. Někdy to skončí tak, že mám hysterický záchvat a plazím se po zemi jako zvíře. Těžko se to popisuje. Zacpávám si uši, schovávám se před ní. Ona to zesměšní, že jsem komediant. Chce se prostě v ten moment hádat a tak kumuluje témata, aby mě vytočila. Každé Vánoce se už bojím, co se bude dít a zatím nemám nikoho s kým bych je strávila, protože všichni jsou se svou normální rodinou. Co byste mi poradili, aby Vánoce proběhly v klidu? Jak se nenechat vytočit? Připadne mi, že chce dělat ze mě tu nejhorší, při tom jsem ji nikdy nic neudělala, blázna, protože já ona třeba něco řekne a za hodinu popře, že to říkala, já něco řeknu, ona to překroutí a něco si o tom myslí a už nemá cenu se obhajovat.

Přemýšlela jsem, že si nechám od neurologa napsat psychologa a začit to řešit, abych se s tímhle vyrovnala.

Co byste mi poradili?

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2261x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Jak přežít Vánoce s hádavou a slídivou mámou?
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
21.12.2015 08:09 Uživatel: Astrid
Věk:  50
Téma: Jak přežít Vánoce s hádavou, slídivou, podezřívavou mámou co si vymýšlí lži?
Text uživatele: 

Petronelo, mám podobnou matku, takový slabší odvárek té tvé.

Na tvém místě bych s takovou matkou vánoce netrávila. Není to tvou povinností, navíc, když je matka taková. Pokud máš svůj byt či místo, kde bys mohla vánoce přežít, jednou bych to zkusila a prostě na vánoce nepřijela. Nemůže tě k tomu nikdo nutit.

Já mám matku kritickou a zlou, vždy byla taková, a protože žije sama, beru jako slušnost ji pozvat na štědrovečerní večeři. Žiju s dospělými syny a všichni se psychicky připravujeme na to, že u stolu bude s námi sedět i babička, která není "naše krevní skupina".

Je smutné, že si to rodiče (prarodiče) často neuvědomují, jak trápí své nejbližší.

 

 
21.12.2015 08:44 Uživatel: Petronela
Věk:  29
Téma: Jak přežít Vánoce s hádavou, slídivou, podezřívavou mámou co si vymýšlí lži?
Text uživatele: 

Děkuji Astrid. Už hádku máme za sebou, tak by mohl být klid. Už se nechci opravdu nechat vyprovokovat. Vyčítá mi, že se nezajímám jak je na tom se zdravím a přitom jsem měla epilepsii, mám cystu na mozku, které extra stres nedělá dobře a může prasknout a teď srdce a ona se na nic nezeptá. Děkuji za podporu.  

 
21.12.2015 08:50 Uživatel: QAdama
Věk:  38

Město:Praha

Téma: Jak přežít Vánoce s hádavou, slídivou, podezřívavou mámou co si vymýšlí lži?
Text uživatele: 

Přesně jak píše Astrid a osobně jsem ještě tvrdší.  

 

Důležité je uvědomit si, že rodičům nic nedlužíme. Rodiče si nevybíráme. Dali nám dar života, ale to neznamená, že mají právo nám ho zničit.  

 

S člověkem, který by mi zkracoval délku života bych netrávil dobrovolně ani jeden den, ani ten Vánoční. Je úplně jedno, zda je z rodiny nebo ne.  

 

Některé věci totiž nemají recept, nelze je spravit. Lidi, kteří se chovají jak popisuješ spravit nelze. Můžeš se jen rozhodnout, zda se jimi necháš zabít nebo se od nich osvobodíš.

 

Oni, pokud by o tebe stáli, sami by se změnili. Tím, že ti ubližují, dávají tobě (i okolí) najevo, že jsi pro ně póvl.  

 
21.12.2015 09:54 Uživatel: Petronela
Věk:  29
Téma: Jak přežít Vánoce s hádavou, slídivou, podezřívavou mámou co si vymýšlí lži?
Text uživatele: 

Matka mi vlastně dala návod jak s ní vycházet - nic s ní neřešit, mluvit jen o počasí, praktických věcech. Měla jsem dřív hodně starostí - nemohla jsem najít práci v Praze a nebo různé podvodníky, nemohla jsem si holka z maloměsta zvyknout na Prahu, byla jsem tam úplně sama a tak jsem se obracela na matku - což mi připadne jako logické. Tu to obtěžovalo, vždycky mě ze sebe ztřepala jako štěnice. Vše co uděláte je špatně. poraďte o čem s ní tedy mluvit nebo promlčet Vánoce raději?

 
21.12.2015 11:20 Uživatel: QAdama
Věk:  38

Město:Praha

Téma: Jak přežít Vánoce s hádavou, slídivou, podezřívavou mámou co si vymýšlí lži?
Text uživatele: 

 

Poslouchej co níže popsala Plamínek.

 

Měla by ses na "matku" vykašlat a nekomunikovat s ní vůbec. Hledat způsoby jak s ní vyvjít Ty nedokážeš, neboť ona Tě kontroluje a ovládá a Ty se necháváš. Další komunikace s ní jen zhorší Tvůj život.  

 

 

Taky mám pocit, že zde je související téma:  zde.  

 
21.12.2015 10:42 Uživatel: Plamínek
364.jpg
Téma: Jak přežít Vánoce s hádavou, slídivou, podezřívavou mámou co si vymýšlí lži?
Text uživatele: 

Vypadá to, jako kdybys od matky stále něco čekala, což je sice pochopiltelná vnitřní potřeba, ale v tomto případě nenaplnitelná. Ona je manipulátorka, která se snižováním okolí zřejmě dostává do pozic, kdy se cítí nadřazená, a tím pádem líp, a hádky pravděpodobně používá jako nástroj na odreagování a vybití afektu.

 

S tím ale nic neuděláš, to nezměníš a upřímně, pokud tě někdo používá jako hajzlpapír, aby se cítil líp, nelze to zvládat dlouho. Ne tohle škoda Vánoc.

A otázkou je, proč to zvládat. zdá se, že čekáš, že se jednoho dne k tobě začne chovat líp, ale to se bohužel s největší pravděpodobností nestane.

Existují samozřejmě určité představy, že je li to matka, tak si zaslouží toto a tamto, ale plošně to prostě  neplatí, lidem týrajícím své okolí, je třeba se vyhnout.  

Píšeš, že jsi nemocná a po právu si stěžuješ, že matku to nezajímá. Ale vlastně sama neakceptuješ, že ji to nezajímá, nepřijímáš to jako fakt, myslíš, že by ji to zajímat mělo, snažíš se najít cestu, jak bys mohla s touto paní naplnit svoje potřeby. Že bys nakonec našla ten způsob, jak to celé zvládnout a všechno dobře dopadlo. Stále se snažíš. Ale zbytečně, pokud se ona nebude léčit, což asi nebude, situace se bude jen zhoršovat.  

Protože chyba není na tvé straně, i kdybys byla ze zlata a k tomu s obrovskými těžkostmi, tvoje matka to neuvidí, nemůžeš vyřešit jaká je. Nelze od ní získat, co potřebuješ. Dostane se ti převázně zlého. Čekáš zbytečně.

Investuj svoji energii do lidí, kteří tě ocení a budou mít rádi. Tvoje matka ti bohužel nejspíš nic takového neposkytne. Potřebuješ sama péči, zájem a lásku a hledáš ji tam, kde není. A Vánoce si zařídit bez ní, protože až na ni přijde potřeba vylít si na někom zlost, aby se cítila líp, budeš to ty. je jedno o čem budeš mluvit, a tebou to nesouvisí.

Jinak si povšimni, že se chováš jako typická manželka domácího násilníka. jen nezavdat příčinu ke konfliktu. Ale konflikt řídí agresor a jeho potřeba se vybít, nikoli oběť. ta může mluvit třeba o orchidejích, ono, kdo chce psa bít… .

 
21.12.2015 11:17 Uživatel: Astrid
Věk:  50
Téma: Jak přežít Vánoce s hádavou, slídivou, podezřívavou mámou co si vymýšlí lži?
Text uživatele: 

Plamínku, i já děkuji za Tvou odpověď tazatelce. V podstatě odpovídáš i na můj problém s matkou, protože i ta moje je manipulátor a agresor. V sobotu jsem byla u ní na návstěvě a 1,5 hodiny jsem se musela bránit proti jejím útokům. Tentokrát jsem ale dokázala oponovat.

Já Petronelu chápu, protože to mám s matkou velmi podobné. My, dcery, jsme vychovány svými matkami, ovlivněny od dětství a navíc je v nás zakořeněný pocit, že máme své rodiče ctít. A proto se dlouho neumíme bránit a dělá nám problém každý konflikt.

Jak už jsem psala, já s matkou strávím o vánocích jen večeři a doufám, že za 3 hodiny odejde a já budu mít klid se svými drahými. Nejsem pyšná na takové pocity, ale jiné východisko nevidím.

Moje matka je bohužel tak nepříjemná i k mým dospělým synům, jediným vnoučatům, které má ve stejném městě a se kterými má možnost se stýkat. Synové se s babičkou neradi vídají, když začne kritizovat, odcházejí z místnosti. Matka mi pak vyčte, že jsem je špatně vychovala. No, co na to říct? Jen se asi naučit pouštět takové informace druhým uchem ven.

Já jsem se svými syny šťastná, žijeme si spokojeně, oni mají ve mně oporu a já o ně s láskou pečuji, naplňuje mě to. A to matka nesnáší, když vidí tu naši symbiozu. Ona se užírá osamocena, neboť se rozhádala se všemi příbuznými i sousedy.

 
21.12.2015 11:26 Uživatel: QAdama
Věk:  38

Město:Praha

Téma: Jak přežít Vánoce s hádavou, slídivou, podezřívavou mámou co si vymýšlí lži?
Text uživatele: 

Já osobně věřím tomu, že není nutné kazit si svátky (a jiné dny) s lidmi, kteří za to nestojí. Navíc není nutné ani kazit svátky ostatním lidem jen proto, že to očekává okolí a nějaké dnes (21.12.2015) již zastaralé (nevhodné) společenské normy.  

 

Myslím si, že bychom se měli spíše soustředit na lidi, kteří nám za to stojí a dávat přednost tomu, o co oni stojí.  

 
21.12.2015 11:50 Uživatel: Plamínek
364.jpg
Téma: Jak přežít Vánoce s hádavou, slídivou, podezřívavou mámou co si vymýšlí lži?
Text uživatele: 

Astrid, já sice nemám takovou matku, jakou popisuješ, je to trochu jiné a ne o moc lepší, ale máme v rodině podobné typy lidí. Taky nestýkáme s některými člen rodiny, prostě to nelze.  Ono ne nadarmo jde člověk studovat dušezpyt, mám a měla jsem k tomu dobré důvody. Smutné až hrozné.  

Chápu tě, manipulátor hledá jen nočník, kam by vylil své pomyje.

Nezkusila jsi někdy pohovořit s maminkou, že pokud svoji sebehygienu nezlepší, tedy se nebude o vánoční večeři ovládat, může být i ta večeře bez ní? Manipuluje tvým pocitem dobrého člověka o pravidlech a vině, ale je to jen o hranicích.

Na druhou stranu, možná sis našla pro sebe i ostatní ten nejlepší kompromis, ačkoliv, ona takto vyhnusí i tvé syny. To bych matce asi dovolit nechtěla, ale samozřejmě, děláš to, jak to cítíš.  

Tak ať to máte letos (2015) šťastnější.  

 
21.12.2015 21:30 Uživatel: Pan Sova
Věk:  72
Sova.jpg
2000-3000
Téma: Jak přežít Vánoce s hádavou, slídivou, podezřívavou mámou co si vymýšlí lži?
Text uživatele: 

Ač se to zdá nepochopitelné, takových protivných hádavých matek je spousta. Bohužel jsem jich mezi známými a příbuznými potkal nemálo, jak matek, tak i otců.

Nejlépe se od takového příbuzného i nejbližšího rychle odstěhovat někam daleko, nebo aspoň si na „své prostory“ dát místo kliky kouli a zamykat.

Stárnoucí lidé podvědomě cítí, že už se jim jejich sny nesplní, cítí, co mnohé v životě dělali špatně a na stáří chtějí, aby alespoň potomci nedělali jejich chyby a tak jsou nespokojení sami se sebou a svoji frustraci si vybíjejí i na nejbližších.

Važme si rodičů, ale nemáme povinnost nechat se ani jimi ničit, psychicky, ani jinak.

Člověk má povinnost chránit hlavně sebe, protože jinak nebude nic platný vlastním potomkům, ani společnosti. Proto je nutné rodičovi, třeba i písemně, ale hlavně v klidu s úctou a bez nenávisti otevřeně sdělit, co mně vadí a proč.

 

Pevné nervy a rozhodnutí k činu.

 
21.12.2015 23:59 Uživatel: Rybka
539188_316716321756941_829215329_n.jpg
5000-6000
Téma: Jak přežít Vánoce s hádavou, slídivou, podezřívavou mámou co si vymýšlí lži?
Text uživatele: 

 

     Když to jde s dětmi.    

                   (myslím, že v tomto případě trocha odlehčení neuškodí.  )

 

 
22.12.2015 13:04 Uživatel: Plamínek
364.jpg
Téma: Jak přežít Vánoce s hádavou, slídivou, podezřívavou mámou co si vymýšlí lži?
Text uživatele: 

Máme v kuchyňce  v práci takovou hezkou kartičku:

 

 
22.12.2015 15:56 Uživatel: Petronela
Věk:  29
Téma: Jak přežít Vánoce s hádavou, slídivou, podezřívavou mámou co si vymýšlí lži?
Text uživatele: 

Musí u matky doma běžet v televizi, co ona povolí a vytáhla na mě její obvyklé a oblíbené. Mám normální postavu akorát nejsem anorektická  jako modelka, ale vždy mě tím strašila a šikanovala mojí postavou. Že třeba mám pár kil navíc - určitě nejsem kulička. Normální postava, ale prostě nejsem podle matčina gusta - tak jsem měla 2 hodinovou přednášku a naordinovala mi dietu.

 
22.12.2015 19:09 Uživatel: Plamínek
364.jpg
Téma: Jak přežít Vánoce s hádavou, slídivou, podezřívavou mámou co si vymýšlí lži?
Text uživatele: 

No jo, je to na tobě. Šikanovat lze jen někoho, kdo se nechá. jen jí nastav hranice, kam smí a nesmí zajít.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Jak přežít Vánoce s hádavou, slídivou, podezřívavou mámou co si vymýšlí lži?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Co napsat holce do prvni zpravy(Badoo) 6 5395x
Jake lidske vlastnosti povazujete za nejhorsi? 12 1434x
Bezplatná seznamka pro osoby s duševním, tělesným a smyslovým postižením 10 1265x
Nesplněné sliby v rodině 2 898x
A jak se cítím já? 2 1013x
Náklonnost/láska k osobě stejného pohlaví- zažili jste někdy 4 983x
Mám problém celkově se vztahy a vytvářením nových vztahů 1 1263x
Přátelství s ostatními - jednostranná iniciativa 2 1211x
Flirt s o hodně mladším mužem. 9 1345x
Co mám dělat? Samota, úzkosti? Můj život krok po kroku 6 1439x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny