Téma: konflikty se sestrou po úmrtí matky

27.08.2019 20:59
Uživatel: daninka
Věk:  56

Město: Brno

Odpovědí na téma: 10
Text: 

Dobrý den, před třemi měsíci mi zemřela matka. Je to smutné, ale bylo jí už 85 let, po úraze už nikdy nevstala a kromě toho trpěla stařeckou demencí a v době co pobývala v nemocnici byla naprosto zmatená.

 Horší je, že už i v této době jsem začala mít problémy se svou sestrou. Když museli mamku přemístit na LDN, přišla například s tím, že bych ji měla vzít domů, že pobyt tam nemá pro mamku žádný přínos. Snad bych to i udělala, jenže jsem si naprosto jista, že zvládnu péči o naprosto nemohoucí osobu-ona se už nebyla schopna ani otočit na lůžku. A to 24 hodin denně, protože sestra mi sdělila, že mi pomáhat nemíní, že má náročnou práci a víkendy chce věnovat svým aktivitám. Argumentovala tím, že s mamkou bydlím a nechodím do práce-už předtím jsem byla s mamkou doma, ale její stav nebyl tak vážný. Když jsem se šla poradit s její lékařkou, řekla, že by to bylo nutné hned, ale že by mi to rozhodně nedoporučovala, že to sama prostě nemohu zvládnout. I tak jsem do nemocnice denně chodila, pak po domluvě už v poledne mamku krmit, protože od personálu jídlo odmítala. Nakonec nám sdělili, že stav je vážný a máme počítat se vším, i tehdy se sestra znovu ptala, lékařky, jestli bych si ji mohla vzít domů. Tehdy už to lékařka zamítla, že to možné není.

 Ted nastávají nové problémy, když se začíná řešit pozůstalost. Vše s lékařkou a sociálním odborem v nemocnici jsem řešila většinou já. Např. mamce chodil do nemocnice důchod, ale ona už nebyla schopná ho přebírat, takže peníze zůstávaly na pokladně. Mezi jinými i přeplatek za bydlení. Sestra se teď začala shánět po složence a já si teprve pak uvědomila, že jsem jí donesla do nemocnice na pokladnu. Volala jsem tam a paní mi potvrdlila, že to tak opravdu bylo-nebyla jsem si jistá. Volala jsem sestře a ta začala, že je tam těch peněz stejně málo a donutila mě zavolat tam znova, s tím že jsem si pak raději už přesně napsala příjmy a výdaje peněz uložených na pokladně-z těchto peněz se totiž platilo inkaso. Z neznámých důvodů přitom tam nedorazil důchod za jeden měsíc. Přitom jsem ihned na poště nahlásila matčinu hospitalizaci… Byla jsem ale ubezpečena, že peníze musí být nyní na správě sociálního zabezpečení. Ovčem sestra se opět chovala tak, že to vyznívalo, že jsem ty peníze někam zašantročila. Ptala se jestli chodily ty složenky mě, přitom peníze odcházely rovnou do nemocnice. Nakonec mi řekla, že nájemné za ten měsíc, co matka zenřela jsem už měla zaplatit já. Jenže-já jsem netušila jak dlouho tu matka ještě bude, každý den jsem trávila v nemocnici. Mám jen malý invalidní důchod z kterého bych to těžko zaplatila. A v době stresu, že mi umírá matka se těžko hledá práce.

  Teď zase rozhodli, že bych měla přepsat SIPO na sebe. Nemám moc tušení jak se to provádí, na to mi sestra řekla, že také neví, ale nejdřív to musím vyřídit s dodavateli plynu a elektřiny. To jsem vyřešila poměrně jednoduše. Jenže za chvíli další telefonát od švagra, že jsem to udělala špatně, že jsem měla nejdřív nechat SIPO přepsat na sebe.

  Začínám být z toho už vynervovaná, není to tak, že bych se neuměla ozvat, ale nechci vyvolávat konflikty. Tuším, že budou ještě velké problémy… Byt chceme a musíme prodatI v tomhle je to těžké, mám jjednu neunavnou zájemkyni, ale sestra pořád mění názory, jednou to chce udělat přes realitku, pak zase bez ní. Neví jestli je ochotná s touto zájemkyní mluvit… Přitom já bych dokázala jejího zájmu využít a cenu, ktreou požadujeme navýšitUž se mi to i celkem daří, tím, že říkám, že máme i jiné zájemce. Ale opět-nevím, jak se zachová sestra…

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
27.08.2019 21:40 Uživatel: daninka
Věk:  56

Město:Brno

Téma: konflikty se sestrou po úmrtí matky
Text uživatele: 

Chtěla bych ještě upřesnit některé věci. Napsla jsem, že jsem si byla jistá, že zvládnu 24 hod péče o nemohoucího člověla. To byl samozřejmě překlep-NEBYLA jsem si jistá.

 O tom, že sestra nežije v realitě svědčí i to, že posléze se ptala lékařky, jestli by tedy mamka mohla mít aspon jednolůžkový pokoj-na přeplněné LDN! Mám dojem, že jí šlo spíš byly návštěvy tam nepříjemné, protože maminka vůbec nevnímala, že s ní někdo na pokoji je. Ani nechápala, kde vlastně je…

  Jinak nechci aby to vyznělo, že prosazuji onu zájemkyni o byt. Sestra má pochopitelně právo o tom také rozhodovat, komu byt prodáme. Zájemců bude jistě dost, protože byt je ve velmi dobré lokalitě. Jen mi vadí, že neustále mění názor na to, jestli je ochotna s paní jednat. Takže vlastně nevím, co mám dotyčné říct-je dost vytrvalá a už mi volala několikrát

 
27.08.2019 23:38 Uživatel: daninka
Věk:  56

Město:Brno

Téma: konflikty se sestrou po úmrtí matky
Text uživatele: 

Ještě pár detailů, proč jsou naše vztahy tak problematické. Když se tehdy byla sestra přeptat na stav maminky a bylo jí řečeno, že je to velmi zlé a máme počítat s nejhorším, ptala se lékařky, jestli by nemohla být propuštěna domů, asi proto že chtěla mít pocit, že bude maminka stráví poslední chvíle života doma. Jak jsem psala, lékařka s tím stejně nesouhlasila. Ale-mě se vůbec nezeptala, jestli bych zvládla péči o umírajícího člověka. Ne, nezvládla a to hlavně psychicky…

 Sestra je vysokoškolačka, chová se dost nadřazeně, ale. Nejdříve mluvila o tom, že byt prodáme pouze přes realitní kancelář. Ale asi za hodinu poté mi volala, že se o všem bavila s kolegyní a ta ji vysvětlila, že realitní kancelář si vezme provizi a to dost velkou částku. To ona do té doby netušila. Příjde mi to dost kuriozní. I když nevím jak právně ošetřit prodej bytu bez realitky, nenapadlo by mě, že někdo neví, že si berou provizi.

 Nutnost přepsat SIPO zdůvodnila tím, že, když by přišel přeplatel s SBD, o peníze bychom přišly. Ale toto vyúčtování se dělá v březnu, kdy předpokládám bude byt dávno prodaný a netuším, jak se s novými majiteli o přeplatek podělíme. Pokud jim nevznikne spíše nedoplatek. Nevím, možná je nutné to přepsat, ale toto zdůvodnění je pro mě podivné.

 Metuším, co ještě budeme dál řešit. Při pokusu vyklidit pár věcí z tohoto bytu se pohádala i se svým manželem, několikrát na něj vyjela, že nebude tahat domů kdeco. Přitom i on tady kdysi chvíli bydlel, takže je tu stále i pár jeho věcí

 
28.08.2019 11:49 Uživatel: Kateřinaa
Věk:  50
Téma: konflikty se sestrou po úmrtí matky
Text uživatele: 

Dodám jen něco k té realitce, protože mám realiťáka v rodině.

Když vidím, co s tím může někdy být za starosti, tak bych bez realitky nikdy neprodávala.

I když samozřejmě je otázka, co je pro Vás priorita, jestli prodat výhodně, mít klid od sestry, nebo mít to rychle z krku. Ony nakonec peníze nejsou všechno.

 

 
28.08.2019 11:11 Uživatel: Listicka
1553340406_liska_s_kytickou.jpg
3000-4000
Téma: konflikty se sestrou po úmrtí matky
Text uživatele: 

O prodeji bytu se muzes informovat na netu. Zadej do vyhledavace "jak postupovat pri prodeji bytu" - alespon budes vedet, co te ceka a s tim musis pocitat.
Co se tyce SIPO, dobre ti poradi na poste. Ale i o tom si muzes precist na internetu.
Hlavne si nenech radit od lidi, co o tom nic nevedi a jenom delaji chytre.
Sedni si se sestrou a jejim muzem a poradte se, jak konstruktivne postupovat. Pripadne se se sestrou podelte o ukoly. Bylo by smutne, kdyby jste se kvuli dedictvi mely rozhadat.
Je skoda, ze lide neresi sve majetkove pomery vcas, mnohdy by si usetrili spoustu starosti.

 
28.08.2019 12:17 Uživatel: daninka
Věk:  56

Město:Brno

Téma: konflikty se sestrou po úmrtí matky
Text uživatele: 

Převod SIPa jsem na poště v pohodě vyřídila. I na SBD jsem změnu nahlásila. Jen mě prostě mrzí přístup sestry, která opravdu sama nemá přehled, ale mně neustále dává najevo, že jsem neschopná atd. Přitom sama se nesnaží moc uvažovat, o čemž svědčí její výroky jako Já nebudu lítat někde po plynárnách a elekrárnách… Přitom přestože mám čím dál tím intenzivnější pocit, že jsem neschopná, mi stačilo nad tím trochu popřemýšlet a uvědomila jsem si, že takto to dnes (28.08.2019) už nemůže probíhat, pokud existují různí dodavatelé. Vpodstatě tohle je styl jejího uvažovaní To mám jako všechno řešit sama? Přitom toho zase tolik dosud nevyřešila. Se švagrem je přece jen rozumnější řeč, nechová se nadřazeně a jeho rady jsou opravdu podložené tím, že o tom něco ví. Přitom sestra dává často najevo, jak je zběhlá ve vyhledávání na internetu, takže tam vidím spíš jen nějakou potřebu mě ponížit než to, že by si sama nedokázala nic zjistit… O prodeji bytu bez realitky-pokusím se o tom zjistit víc. Problém je v tom, že musíme byt prodat tak, abych za svou polovinu, která mi připadne z dědictví mohla koupit aspon garsonku nebo něco malého… Ale u nás jsou právě tyto malé byty velmi drahé, cena se moc neliší od toho, co se požaduje za třípokojový byt.

 
31.08.2019 23:33 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: konflikty se sestrou po úmrtí matky
Text uživatele: 

Byt můžete prodávat až ho zdědíte. Pak je taky důležité, o jaký byt se jedná. Pokud by se jednalo o byt družstevní, tak tam nebudete vlastnit byt, ale členská práva. Byt lze pak prodat, ale se souhlasem družstva nebo dle stanov družstva.

A rozhodně nedoporučuji byt prodávat bez odborníka, tj. realitky nebo právníka. Taky by Vás snadno mohl někdo napálit nebo okrást. K prodeji bytu či nemovitostí je třeba, aby tento byl ošetřen řádnou smlouvou, která ochrání obě strany, jak prodávající, tak kupující. Tohle není věc pro laika. Nic proti Vám, jen dobře míněná rada.

 
30.08.2019 07:48 Uživatel: Listicka
1553340406_liska_s_kytickou.jpg
3000-4000
Téma: konflikty se sestrou po úmrtí matky
Text uživatele: 

Ceny za byty neustale stoupaji, hlavne za ty male byty, ty jsou nejvic zadane.
Nevim, co vsechno je predmetem dedictvi. Pokud je to pouze byt a budete se se sestrou delit, tezko dosahnes na cenu maleho byto pro sebe. Zacni se informovat, za kolik byty v Brne jsou.
Daninko, jste opravdu rozhodnute byt prodat? Muzete ho preci taky pronajimat a mit z nej obe mesicni prijem. Vyzadovalo by to ale napred rekonstrukci, ktera taky neco stoji.
A kazdopadne by to vyzadovalo spolupraci tve sestry nebo svagra. Nejde jenom sedet a cekat, az mi prijdou penize na ucet!

 
30.08.2019 08:24 Uživatel: daninka
Věk:  56

Město:Brno

Téma: konflikty se sestrou po úmrtí matky
Text uživatele: 

No, bylo by to celkem rozumné byt pronajímat. Ale já na rekonstrukci určitě nemám, sestra se švagrem jsou na tom o poznání líp než já, ale taková rekonstrukce taky nestojí málo. A oni teď koupovali nové auto a vůbec mají pořád dost velké výdaje. Na tom se asi bohužel nedomluvíme.

  Malé byty jsou fakt strašně drahé, dívala jsem se, ale vyjmečně se nějaký najde, tak do dvou milionů… Nemůžu mít prostě moc velké nároky na ten byt. Už jsem se dívala i na Brno-venkov a uvažovala o tom, to je přece jen o poznání levnější.

  Nejhorší je právě ta komnikace se sestrou, švagr se aspon nechová tak arogantně. Její nadrřazenost vyplývá hlavně z toho, že jsou na rozdíl ode mě finančně celkem zabezpečení. Jinak je sestra mladší než já, i když o pouhých 15 měsíců

 
01.09.2019 09:21 Uživatel: daninka
Věk:  56

Město:Brno

Téma: konflikty se sestrou po úmrtí matky
Text uživatele: 

Tak je mi jasné, že byt můžeme prodat až bude ukončeno dědické řízení. S tou dotyčnou jsem se domlouvala jen tak předběžně a na tuto skutečnost jsem jí uupozornovala. Notářka se už ozvala, jen měla jeJJště nějaké nejasnosti, např. o tom přeplatku z SBD,

Jinak byt je v osobním vlastnictví.

  To, že pokud nevyužijeme sllužeb realitky, budeme potřebovat pomoc nějakého právníka

 
01.09.2019 11:34 Uživatel: daninka
Věk:  56

Město:Brno

Téma: konflikty se sestrou po úmrtí matky
Text uživatele: 

to je mi jasé, že budeme v tom případě potřebovat pomoc právníka.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: konflikty se sestrou po úmrtí matky
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Co napsat holce do prvni zpravy(Badoo) 6 7580x
Jake lidske vlastnosti povazujete za nejhorsi? 12 1773x
Bezplatná seznamka pro osoby s duševním, tělesným a smyslovým postižením 10 2034x
Nesplněné sliby v rodině 2 1176x
A jak se cítím já? 2 1277x
Náklonnost/láska k osobě stejného pohlaví- zažili jste někdy 4 1276x
Mám problém celkově se vztahy a vytvářením nových vztahů 1 1591x
Přátelství s ostatními - jednostranná iniciativa 2 1519x
Flirt s o hodně mladším mužem. 9 1751x
Co mám dělat? Samota, úzkosti? Můj život krok po kroku 6 2158x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny