Téma: Nedokážu se bavit ve větší společnosti lidí - co s tím dělat?

22.03.2015 13:53
Uživatel: Leniicka
Věk:  20
Odpovědí na téma: 2
Text: 

Ahoj.

Chtěla bych poradit. Zhruba od druhého stupně základní školy trpím takovou "dispozicí", která mi zrovna dvakrát život nezlehčuje. Prostě a zkrátka se neumím bavit s cizími lidmi nebo s více lidmi najednou.

Od malička tím rozhodně netrpím, dříve jsem byla ráda, když mě bylo vidět i slyšet a s větším kolektivem jsem nikdy neměla problém. Do školy jsem se vždy těšila, ráda jsme poznávala nové kamarády a ráda jsme chodila na místa, kde jsem měla možnost se setkat s novými dětmi. Od druhého stupně se něco zvrtlo a začala jsem mít problém s vystupováním na veřejnosti, například školní referáty nebo taneční vystoupení s kroužkem. Referátům nebo ústnímu zkoušení jsem se vyhýbala jak jen to šlo a co se týče kroužku, tak ten jsem nakonec opustila i když mě to vážně bavilo. Ale v tomto období jsem ještě neměla problém se seznamováním. Naopak jsem ráda chodila ven ve velké partě.

Když jsme nastoupila na střední školu, změnilo se to uplně. Do třídního kolektivu jsme absolutně nezapadla, bála jsem se komunikovat s novými spolužáky, vyhýbala jsem se společenským akcím, kde byli lidi, které jsem neznala. Ve třídě jsem měla tak 5-6 kamarádů. se kterými jsem se bavila normálně a to jen díky tomu, že jsem 3 z nich znala z dřívějška. Maturitní ples pro mě byl velmi nepříjemný, zejména ta část, kdy si kráčíte pro šerpu, div jsme se z toho nesložila.

Nyní jsem na VOŠce, což znamená další nový kolektiv. Tato nová třída mi vyhovuje o něco víc, protože se jedná o menší kolektiv, takže mě tak nestresuje do té školy chodit (Na střední nás bylo přes 30, tady je nás 19). S každým zvlášť se dokážu bavit uplně normálně, ale jakmile už se mám bavit třeba s 5 lidmi najednou, začnou se mi potit ruce, jsem ve stresu a absolutně nevím co bych jim měla říct, takže radči jen mlčím a poslouchám je, což samozřejmě nedělá dobrý dojem.

Navíc mám přítele, který je můj pravý opak. Rád se baví, má rád společenské akce a má spoustu přátel. Kdežto já bych radči byla neviditelná, velkým společenským akcím se vyhýbám a přátel mám jen pár, ale za to jsou to dobří přátelé a podotýkám, že s nimi nemám absolutní problém se bavit, vždy vím co mám říct, mužu před nimi cokoliv plácnout aniž bych byla ve stresu. Jenže jakmile jde o lidi které neznám delšídobu, je to prostě problém alt. Například včera jsme byli s přítelem v kině a potom mu volal jeho kamarád, jestli se za nimi nechceme stavit do restaurace. Tak jsme tedy šli, bylo jich tam 6 a hned naskočil ten muj problém, jen jsem tam seděla jak zařezaná, přítel se mě snažil zapojovat do konverzace, ale bohužel se mu to nepodařilo.

Je to vý´ážně hodně nepříjemný, strašně bych chtěla se umět bavit, dělat si nové přátelé, chodit na grilovačky, plesy nebo discotéky… Hrozně mě mrzí, že jsme si nedokázala užít svuj maturitní ples, že jsem na střední neměla víc přátel atd. mrzí mě to i kvuli přítelovi, který by chtěl abych chodila s ním a s jeho kamarády…   Není tu někdo takový, který si prožívá nebo prožil něco podobného? Prosím o pár užitečných rad, jak se toho zbavit.

Všude píšou, že je nejlepší se těmto situacím nevyhýbat, jenže když se jim nebudu vyhýbat a budu chodit třeba na ty grilovačky, tak to nemění nic na tom, že tam budu sedět a budu uplně zticha alt

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 3187x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Sociální fobie?
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
22.03.2015 14:29 Uživatel: Listicka
1553340406_liska_s_kytickou.jpg
3000-4000
Téma: Nedokážu se bavit ve větší společnosti lidí - co s tím dělat?
Text uživatele: 

Lenko, myslim si, ze to vsechno zbytecne moc prozivas. Pokud nejsi uplny outsider a mas par dobrych pratel, je to daleko hodnotnejsi, nez kdyz se snazis si povidat s nekolika cizimi lidmi najednou. Ja osobne taky nemiluju velke kolektivy, kde se lidi vetsinou jen prekrikuji a temata jsou povrchni. Nejlip si popovidam v male skupine.
Pokud je tvuj pritel hodne spolecensky a ty se ucastnis spolecnych akci, mohla by ti pomoct takova mala priprava. Treba si vymysli nejaka vseobecna temata, ktera nadhodis a nekdy to fakt staci k tomu, aby si ti druzi rozpovidali.
Ja jsem se treba na anglictine naucila praktikovat smal talk a v zamestnani ho hodne casto uplatnuji, kdyz prijimam zakazniky, kteri musi cekat a ja s nimi musim konverzovat.
Jedna moje kamaradka prisla z male vesnice do mesta a mela tentyz problem. Ale naucila se podobnym zpusobem s lidmi navazat kontakt.
Hlavne o tom moc nepremyslej, protoze pak se to opravdu muze stat problemem. Uvidis, ze je to snadnejsi, nez si myslis.

 
20.07.2015 15:27 Uživatel: Orafte
Věk:  37
Téma: Nedokážu se bavit ve větší společnosti lidí - co s tím dělat?
Text uživatele: 

Ahojky když čtu tvůj příspěvek, tak mám pocit, že to píšu já sama… mám to úplně stejně.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Nedokážu se bavit ve větší společnosti lidí - co s tím dělat?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Co napsat holce do prvni zpravy(Badoo) 6 5687x
Jake lidske vlastnosti povazujete za nejhorsi? 12 1484x
Bezplatná seznamka pro osoby s duševním, tělesným a smyslovým postižením 10 1342x
Nesplněné sliby v rodině 2 928x
A jak se cítím já? 2 1045x
Náklonnost/láska k osobě stejného pohlaví- zažili jste někdy 4 1014x
Mám problém celkově se vztahy a vytvářením nových vztahů 1 1302x
Přátelství s ostatními - jednostranná iniciativa 2 1243x
Flirt s o hodně mladším mužem. 9 1390x
Co mám dělat? Samota, úzkosti? Můj život krok po kroku 6 1480x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny