Téma: Výroba léčivých mastí - nový postup

26.01.2013 12:56
Uživatel: Wolfg
Obraz019.jpg
500-1000
Odpovědí na téma: 11
Text: 

 

     Doktorka věd naturálních, tedy rozumějte baba kořenářka, vyslala z chaloupky kouřový signál, neb postrádá mobil.  Tvrzení neberte tak zcela vážně, kouř z hlubokých lesů  opravdu nezahlédnu. To je spíš taková bylinkářská telepatie,  asi jako se dovedou na dálku domluvit opilci, že se dnes  parádně zpumprdlíkujou, protože chlastat o samotě  není žádná radost, něco jako se hrabat v přírodní chemii bez  vlivu kvalitní oponentury. Na něco zkrátka musí být dva. Třetí už většinou jen do díla jalově kecá.

      Prodravši se pichlavými hvozdy, málem jsem uvázl v závěji a hrozilo, že bídně zahynu, leč touha po vědě (dodejte co chcete) mě vzpružila a po několika hodinách dosáhl jsem kýženého cíle. Právě včas, neb se chystala příprava léčivé masti, ovšem na základě zcela jiného technologického postupu.   

     Ženy jsou neprůhledná stvoření avšak jen zdánlivě. Pokud nejsou zcela pokaženy letitou samotou, tu a tam by rády, by se ně pohlédlo, neřku-li dotklo a to se zalíbením. S věkem to nemá mnoho společného. Ovšem při té příležitosti není na škodu něco nového vymyslet. Kdovíkde vznikly převratné nápady, že? NASA též nevyzdvihuje zkoušku zabřeznutí ve vesmíru a tvrdí, že vysílá na mise ženy jen z důvodů rovnoprávnosti.

 

     V sednici, vytopené litinovými tály kachláků, s hrncem horké soljanky,  se vymýšlí víc než dobře.

     Na dubovém stole, pamatujícím Marušku Terezku se tyčí pyramida zažloutlých svazků.

 

     „Jdete právě včas. Listuju kníhama a začínám bejt bezradná.  Při výrobě mastí  vařej několik hodin  konopí v sádle, akorát v těchdle dvou píšou, že to není dobře, ale neříkaj proč. Asi ta vysoká teplota se jim nelíbí, víte?  Ale víc nic. A když si udělám výpisky, vypadá to, že jeden kopíruje  od druhýho a nikdo na tím nepřemejšlel, i když některý svazky jsou z devatenáctýho století.  

Co si o tom…? “

 

     Na stole zavoní konvice horkého červeného s rumem. To je takový čarodějnický nápoj, aby se jitřily smysly, víte? Ani není třeba přidávat žluč netopýra, či testes oběšence.

 

     „Hm, při vaření sádla roste teplota ke dvěma stům a to určitě není dobře smažit přírodní substance. “

 

     Rozvine se živá diskuze, kdy okamžité nápady  jsou zadupávány vědeckými argumenty a na všetečné otázky  prší sarkastické odpovědi.

     Nakonec se dobereme závěru, s nímž souhlasíme oba. Temně zelenou tinkturu smícháme s vlažným sádlem a na okraji plotny pomalu mícháme, přičemž teplota nesmí přesáhnout 70°. Po čtvrthodině zahřívání  na hladině sádla už neplave zelená vrstva, ale celý obsah tyglíku dostává stejnoměrnou barvu.  Výrobek je odnesen do chladné spíže a oba se necháme  přemoci silou tajemného nápoje.

 

     Pohled  z  chalupy do zasněženého lesa je úchvatný.   Zvlášť když je veden z teplého zápecí, vy nemusíte nic a probouzíte se vedle čarodějky, jíž občas cloumají chtíče ryze nevědecké. Proto  starost o výsledek nového výrobního  postupu byl až v další řadě.

 

Postup:

Sušenou, rozdrcenou  bylinu zalejeme stejným objemem lihu a necháme několik dní v dobře uzavřené láhvi, až se tekutina zabarví, což je známka dobrého rozpuštění substancí. Koupíme sádlo. Koupíme proto, že komerční výrobek není sádlem příliš cítit a sádlo proto, že je našemu tělu nejblíže. Samozřejmě můžete použít kosmetickou vazelínu, jen nevím, zda ji také nedělají ze sádla.  Vzniklou tinkturu odcedíme v punčoše  a smícháme s vlažným sádlem. Některé byliny se musí zahřát, aby se účinné látky aktivovaly. K tomu je nezbytný teploměr. Nic se nesmí přehánět, tedy ani teplota. Občas  zamícháme a když se už netvoří na povrchu loužičky barevné tinktury, je vyhráno. To je známka, že veškerý alkohol byl odpařen a zůstává  jen hojivá chemie. Pokud máte k nahřívání jen plamen, doporučuji použít litinovou desku, aby nedocházelo k místnímu přehřívání.

 

Poměr:

100 ml hrubě drcené sušené byliny

100 ml lihu s koncentrací  aspoň 60%

¼ kg sádla

 

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
26.01.2013 13:10 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Výroba léčivých mastí - nový postup
Text uživatele: 

Tedy, přišel jsi pozdě alt. Již se mi " vaří " hojivá mast z konopí  v  sádle, ale bez tinktury. Naštěstí mám ještě zásobu bylin, takže druhá várka bude dle tvého. Mám dotaz. Mohu místo lihu použít alkohol, třeba jako slivovici…domácí?  

 
26.01.2013 13:31 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Výroba léčivých mastí - nový postup
Text uživatele: 

Tvůj styl psaní, to je vždycky to, co mě spolehlivě pohladí na duši … čím to? Masti léčí, leč i duch potřebuje tu správnou potravu … od Tebe je tu obojího. Díky*

 
26.01.2013 14:19 Uživatel: Wolfg
Obraz019.jpg
500-1000
Téma: Výroba léčivých mastí - nový postup
Text uživatele: 

Ad Barča: děkuji za kompliment, leč nejsem si jist, zda to s tím pohlazením skutečně tak je. Není nic snazšího než psaní o životě, ale ve většině mých povídek bych mnoho pohlazení nenašel.

Ad Sorbonos: komerční slivovici bych snad ani nezkoušel. Dnes už ji nedělá ani Stock, ale kupuje z Balkánu rakiji, tedy první destilát a tvrdí, že ji znova destiluje. Vzhledem k naprosté převaze chemie v potravinách, nevěřím žádnému tvrzení.

Domácí slivovice by správně měla mít koncentraci lihu 52%. Srágory 37,5% rozhodně nezkoušej

Můžeš použít jakýkoli etanol (třeba i metanol, protože se zcela odpaří). Čím vyšší koncentrace, tím lepší výluh a menší množství vody, která se odpařuje pomaleji.

Vaření v jakémkoli tuku je vlastně smažení a všichni, co jsme z kuchyně víme, jak dovede řízek zčernat. Stojím za tím, že tato vysoká teplota chemicky přeměňuje jemné chemikálie a vznikají z nich karcinogeny.

 
26.01.2013 18:19 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Výroba léčivých mastí - nový postup
Text uživatele: 

Máme svoji slivovici, ředíme ji na 49 %, takže ji nebudu ředit. , A nevařím v  sádle  na prudko, ale mám to ve vodní lázni a mám tam teploměr. Teplota nepřesáhne 80 stupňů.  

Četla jsem  na netu, že to pečou v troubě na 110, ale mám plyn, takže tohle bych nedala.  

Každopádně, už tu mast mamča používá, a tvrdí, že ji nohy nebolí tak moc jako předtím.  

Ale tu várku, kterou budu " vařit " později, udělám dle tvého receptu.  

 

 
26.01.2013 20:30 Uživatel: Wolfg
Obraz019.jpg
500-1000
Téma: Výroba léčivých mastí - nový postup
Text uživatele: 

 

Otázka je, proč tvojí mami bolí nohy. Nejsem si jist, zda tady konopí pomáhá. Pokud je to žilní problém, tak určitě kaštany. Tinkturu lze připravit i z kaštanů již ztvrdlých. Z pěti kousků jí bude dost i pro stonožku.

 

Koukám, že máš postup vymáknutej s tou vodní lázní. To se mi líbí, když lidi přemejšlí. Problém netu je spousta špatných informací a není jednoduché oddělit ty správné. Chodím snazší cestou.   Rozpouštím léčivou chemii v lihu. Alkohol jako přírodní produkt je ideální rozpouštědlo i tam, kde selhává horká voda. Třeba pryskyřice v třezalce, chmelu i jinde jsou ve vodě jen nepatrně rozpustné. Teplý tuk má též omezené schopnosti.

Když už porušuješ zákon a vyrábíš slivovici (a já ti fandím), není nic snazšího, než přetáhnout libovolný zákvas, třeba i z cukru, scvrklých jablek nebo starých kompotů a líh zesílit primitivním deflegmátorem a to všechno jen pro léčebné účely. Protože když nás přepadne touha zlinkovat se, nějaká haluzková se na Moravě jistě najde.

 
27.01.2013 08:49 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Výroba léčivých mastí - nový postup
Text uživatele: 

Ona tvrdí, že ji to na ty nohy pomáhá, možná je to pouhá víra, ale funguje to.  

Do toho konopí dávám chilli papričky, možná to pomáhá.  

Ona má 80 roků, noha ji otéká, ale dr. říká, že je to z toho, že ji v mládí měla zlomenou. Jedná o kotník.  

Balzám s kaštanem má taky … ale to prý není ono.  

Ale ten líh zkusím.  

 

 
26.01.2013 18:32 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Výroba léčivých mastí - nový postup
Text uživatele: 

Nešlo Wolfgu o kompliment. Pro mého ducha je to tak, jak jsem to napsala. Nejde až tak o obsah, jako o formu, jakou svému psaní umíš dát.

Samozřejmě tím nesnižuju obsah, ale k vysvětlení to snad takto stačí.           

 
01.04.2013 15:28 Uživatel: babička
Věk:  75

Město:vesnice----malé město

Téma: Výroba léčivých mastí - nový postup
Text uživatele: 

Moje sestra než zemřela na rakovinu, používala tuto mast, která ji pomáhala. Neptala jsem se kde ji dostala.   Já sama mám ráda bylinky, některé mám na zahradě. Moje babička, měla ráda bylinky. Jako malá jsem chdila do lesa s ní. Dnes bylinky suším, a pak každý den si vařim čaj. Dnes již velká vnoučata, při nachlazení pijí  moje čaje. Tak děkuji, za recept masti, myslím že také z měsíčku můžu mast dělat.  Nakládam také bylinky do cukru, a pak je zalívám kořalkou, jen po lžíčkach používám. Alkohol nepiji---i když jsem z vinařské rodiny a moji potomci s mírou  víno popijí    Vlaďka.  

 
01.04.2013 18:06 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Výroba léčivých mastí - nový postup
Text uživatele: 

Babičko, prosím, můžete tady vložit návod na ty bylinky v cukru?  

Bylo by to fajn, děkuji.  

 
30.08.2013 14:57 Uživatel: jipo
Téma: Výroba léčivých mastí - nový postup
Text uživatele: 

abičko, též se přikláním k uveřejnění některých Vašich receptů - bylinky v cukru apod.

 
26.04.2014 09:45 Uživatel: chan
Věk:  38

Město:Plzeň

Téma: Výroba léčivých mastí - nový postup
Text uživatele: 

A co to udělat jednodušeji třeba Dubová kůra musí se dlouho vařit ''pak přidat sádlo a až se voda odpaří zůstane vše v sádle

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Výroba léčivých mastí - nový postup
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny