Téma: Nespokojené mračící se dvouleté dítě stále pofňukává a něco jí vadí - proč?

19.08.2018 21:44
Uživatel: Z92
Věk:  26
Odpovědí na téma: 7
Text: 

Hezký den,

mám dvouletou dceru, která je věčné nespokojena, jen vstane tak mrčí, pofňukává, pořád jako by ji něco vadí, pro něco se rozhodne a v zapeti už to tak zase nechce (př. chce růžovou sponku dám jí ji, rozmyslí si to do vteřiny a chce  modrou tak jí ji výměním a na to chce opět tu růžovou, snažím se ji co nejméně ustupovat). Dcera je individualistka tak nesnese ani děti kolem sebe, tu si k ní přisedne chlapeček, že budou kreslit a její rekce - mrčí, nechce ho tam, odstrkuje ho a když se nedaří tak začne brečet.

Už mi z ní jde hlava kolem a nevím co je špatně, taková dřív nebyla. Nutno podotknout, že jsem teď s dcerou sama, manžel je pátým měsícem na misi, tak nevím, jestli ji nechybí ten mužský element, nebo jestli to je normální pro tohle vývojové období?

Každopádně je nespokojená dá se říct permanentně a je jedno jestli po obědě spí nebo ne, dřív jsem to chování přisuzovala právě nedostatku spánku, ale už to trvá pár týdnů a spánek v tom roli nehraje. Také musím zmínit, že je na mě až nezdrave fixovaná, nevydrží ani pět minut aniž by mě nehledala.

Když jsem o víkendu na brigádě a hlídají ji moji rodiče, tam je v pohodě, to co s ní zaživam já, oni skoro neznají, nevymrčuje si s nimi tolik jako se mnou.

Do toho si začala kousat nehty, což si říkám že bude možná tím, že ji intenzivně nutim opakovat slova, zatím totiž moc nemluví a ani mluvit nechce, ke všemu jí stačí to její věčné "eee".

Mnohokrát děkuji za jakoukoli radu.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2631x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Nespokojené dítě
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
20.08.2018 09:35 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Nespokojené mračící se dvouleté dítě stále pofňukává a něco jí vadí - proč?
Text uživatele: 

Intenzivní nucení dítěte do čehokoliv = blok, tzn. , že tudy cesta nevede.

Budeš se muset smířit s tím, že Tvoje dítko je jiné a prostě podle tabulek a očekávání se vyvíjet nebude.

Otázka ovšem je, proč tomu tak je. Je třeba vypozorovat několik věcí:

1) Píšeš, že u rodičů je celkem v pohodě, ale proč?

a) Mají rodiče jiný, trpělivější, více motivační přístup?

b) Nebo je to naopak proto, že se snaží vnučce ve všem vyhovět = ustoupit, tudíž ona nemá důvod být nespokojená?

2) V prvé řadě je třeba vyšetřit, zda-li dcerka dobře slyší. Když Tě nevidí, reaguje např. na její jméno nebo slovo, které zná a Ty řekneš? A otáčí hlavičku za zvukem stejně na obě strany?

3) Pak je třeba vědět, jak je dcerka na tom v dalších oblastech vývoje, např. :

a) chůze po rovině: chodí sama? umí se zastavit, otočit, sednout si na "bobeček" a vstát? Umí zvednout hračku ze země? Běhá? Chodí po schodech s pomocí? Co tříkolka?  

b) rytmus = reaguje nějak na hudbu nebo když jí zpíváš písničku?

c) co oční kontakt? Reaguje na Tebe, když na ní mluvíš nebo jí něco čteš nebo jí zpíváš?

d) co uchopování předmětů? Hračky, pastelky, lžička, leporela atd. Zvládá? Umí např. na sebe postavit kostky? Když kreslí, umí uchopit a držet pastelku? Umí nakreslit už něco konkrétnějšího? Např. sluníčko, kruh atd. ? Umí uchopit a držet lžičku? Umí uchopit a otáčet stránky leporela, případně knížky?

e) co soustředěnost? Vydrží chvíli u nějaké činnosti?

 

Také píšeš, že nemá na to vliv, jestli odpoledne spí nebo ne. Chápu to správně, že nemá pravidelný denní režim? To by ale chtělo, aby měla. Jednak jí to pomůže v tom, aby si zvykla na běžné denní činnosti a bez jakýchkoliv ústupků (za rok bude ve věku školkového dítěte) a jednak jí to pomůže v tom, aby neměla v hlaviččce zmatek, se kterým si neumí ještě poradit, přeci jen je ještě malá a potřebuje pomoci pochopit co a jak, potřebuje pomoci motivačně vést tím, co již poznala a dále tím, co poznávat bude.

 

Jinak si myslím 3 věci, buď je rozmazlená, nebo potřebuje svůj čas a jiný, hlavně motivační a chválící přístup bez nucení do čehokoliv, aby se vnitřně neblokovala, nebo se teoreticky může jednat o menší poruchu či poruchy ve vývoji.  

Hlavně to chce zachovat klid, protože Tvůj neklid ať už nepřímo či přímo najevo dávaný dcerka citlivě vnímá, to jí dělá v hlaviččce zmatek, zneklidňuje jí to, ztrácí jistotu, odvahu a brzdí (blokuje) jí to ve snaze či možnosti jakkoliv se projevit a vyvíjet dál. To je zatím můj názor z toho, co jsi napsala.

 
20.08.2018 13:46 Uživatel: kavenka
500-1000
Téma: Nespokojené mračící se dvouleté dítě stále pofňukává a něco jí vadí - proč?
Text uživatele: 

Poslední  Dany odstavec je naprosto výstižný. Ano, ma v hlavičce zmatek, něco ji zneklidnuje, ztrácí jistotu a odvahu. Jen bych to ještě dala do souvislosti s odjezdem jejího tatínka. Jaký s nim mela vztah? Tipla bych, ze výborný, ze v jeho naruci cítila lásku, bezpečí a jistotu. A najednou o to všechno ze dne na den přišla. Nerozumi tomu a pocituje uzkost. Proto se tak nezdravé upnula na tebe a boji se, aby nepřišla i o tebe.

 

Tvoji rodiče jsou dva, maji ji radi, jsou stále stejní a  u nich o ten pocit bezpečí a jistoty  nepřišla.

 
20.08.2018 18:32 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Nespokojené mračící se dvouleté dítě stále pofňukává a něco jí vadí - proč?
Text uživatele: 

Je to možné, že i nepřítomnost otce hraje velkou roli, jen mám nevím proč pocit, že ne úplně tu zásadní.

Ale každý další rozumný názor, jako je ten Tvůj a postřeh je zcela jistě přínosem. Dost by pomohlo, kdyby se k tomu ještě tazatelka vyjádřila. Tak uvidíme, necháme se překvapit 

 
20.08.2018 21:40 Uživatel: Kateřinaa
Věk:  50

Město:Praha

Téma: Nespokojené mračící se dvouleté dítě stále pofňukává a něco jí vadí - proč?
Text uživatele: 

Pokud to začalo po odjezdu manžela na misi, tak to může mít tu souvislost, že dítě přišlo o nějaké jistoty. Změnila se realita okolo něj. Nemusí jít vyloženě o stesk po otci, ale strach (i podvědomý), že blízká známá osoba může najednou "zmizet".

Proto je fixovaná na tebe - nechce aby se něco podobného - nějaká změna - stala i s tebou.  

S tvými rodiči je v pohodě protože tam se nic nezměnilo, tam nikdo "nezmizel".

Řešení: co nejpřesnější dodržování stereotypu, denního rozvrhu. Dítě musí získat jistotu, že další změny nebudou.

Další věc je, jak odjezd manžela snášíš ty. Pokud nejsi ty v pohodě, třeba jsi měla strach, jak to sama zvládneš, byla nespokojená, že jsi na to sama, máš strach, že se manželovi něco může stát a pod. tak to dítě vnímá a může jen odrážet tvůj neklid. Její nespokojenost může být jen odrazem tvé nespokojenosti. Paradoxně někdy starší děti, které už jsou víc orientovány na verbální komunikaci, lze v tomto lépe "obelhat" než ty mladší, které to vnímají čistě empatií.

 
21.08.2018 13:29 Uživatel: Makqjqj
Věk:  19

Město:Louny

Téma: Nespokojené mračící se dvouleté dítě stále pofňukává a něco jí vadí - proč?
Text uživatele: 

Pro nevhodnost (vulgarita, napadání apod.) byl příspěvek smazán správcem webu.  

 
22.08.2018 11:47 Uživatel: Z92
Věk:  26
Téma: Nespokojené mračící se dvouleté dítě stále pofňukává a něco jí vadí - proč?
Text uživatele: 

K první reakci a všem těcm bodům, dcera nemá absolutně s ničím problém, není autistka, a ani jsou dny kdy nechodí po obědě spát a to z jednoho prostého důvodu, pokud mi vstane v osm ráno, tak je jasné, že mi po obědě prostě neusne, zkoušela jsem to xkrát, pokud vstane v šest, v sedm, usne, takže záleží v kolik vstává a podel toho buď jde nebo nejde odp. spát. Co se týká našich a jejich způsobu "vývhovy" taťka si razí celkem přísný způsob, vše musí být podle pravidel a plnit se na slovo, mamka je opak, takže když u nich dcera je, nevím sice jak jejich den probíhá, ale typuju, že si asi moc odporovat nedovolí, tak požná proto je víc v pohodě s nimi, kdo ví, třeba jen potřebuje pevnější ruku… ? A co se týká manžela, upnutá na mě byla už dřív, prakticky co se narodila jsme pořád jen spolu, v těhotenství jsme se přestěhovali do nového a neznámého města, tutíž jsem neměla vytvořené žádné vazby s nikým a s malým miminkem víte jak to je… Ale teď k manželovi, s dcerou se kolikrát ani neviděli behem dne, chodil pozdě z práce, po práci měl ještě birgádu víkendy trávil svým koníčkem, registrovala ho ale podle mě ho jako otce nevnímala a možná ani nevnímá zatím, tohle bych přisoudila právě mému taťkovi, je hned po mě druhým nejvyhledávanějším člověkem z její strany, manžel je bohužel až někdě na "posledním" místě, je to smutné, ale je to tak, nikdy se jí nevěnoval a když ji chtěl byť jen pohladit po vlasech, začala ječet jako by to byl někdo uplně cizí, ono svým způsobem, to pro ni vlastně cizí člověk byl/ je… bude to težké až se vrátí, možná jsemz toho víc nervůzní než je zdrávo a ona hodně empatická a cití to ze mě. ? Já fakt nevím, každopádně příští měsíc se má vrátit a my se zase budeme po pul roce stěhovat od rodičů zpět…

 
22.08.2018 18:20 Uživatel: kavenka
500-1000
Téma: Nespokojené mračící se dvouleté dítě stále pofňukává a něco jí vadí - proč?
Text uživatele: 

Hm, proč mám z tvého příspěvků takový divný pocit? Když použijí tvoje slova, je vidět, ze ti jde ve tvém životě opravdu hlava kolem. Zkus dat sama sebe do pohody, i třeba za cenu návštěvy psychologa a prober to s nim.

 

K věci. Dáváš nám nové informace. Nejdříve pises, ze jsi na dceru sama, ze manžel je pryč a jestli to není tim. A teď  pises, ze si ji manžel skoro nevšímal.

 

A zároveň je nova informace, ze bydlite u rodičů. Takže dcerka ma změny. Přestěhování z prostředí, kde to znala a pak bude mít prarodiče častěji než to vypadalo původně.

 

Od dědy asi cítí jistotu, ze je přísný a ma pravidla a babička to asi vyvažuje láskou a peci. Ale to je jen spekulace, když tvé rodiče neznám. Na to by sis mohla odpovědět sama, když jsi v tomto klimatu a rodinné atmosféře vyrůstala. Bylo něco, co te na tvém otci fascinovalo?

 

 

 

 

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Nespokojené mračící se dvouleté dítě stále pofňukává a něco jí vadí - proč?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Co říkáte na tyto body k zvýšení propustnosti v ČR? 4 1269x
Jak naučit dítě spát samo? 3 1503x
Vzdorovité dítě - neposlouchá, dělá naschvály 6 2822x
Je to normální chování? 7 1539x
Hysterické batole- je to ještě normální? 6 1793x
Uražená a naštvaná dcera, když přijdu z práce. 1 1907x
Roční batole - usínání 2 1197x
Holky 11 a 14 let chodí nahé po domě i na veřejnosti, matce to nevadí a týrá je hladem - je to v pořádku? 6 16028x
Jak zvládnout teenegera v 17 letech - řve, rozčiluje se 3 2404x
Divné zrcadlení dítětem - dítě mě nechce vidět a mluvit se mnou, většinu času tráví s bývalým přítelem a jeho partnerkou 3 2301x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny