Téma: Vzdorovité dítě - neposlouchá, dělá naschvály

27.01.2020 08:43
Uživatel: Louisa
Věk:  32
Odpovědí na téma: 6
Text: 

Dobrý den, trápí mě chování naší tříleté dcery. Je na svůj věk velmi vyspělá, každý ji tipuje min. na čtyřletou, mluví v složitých souvětích, chápe složité věci. Do roka a půl to bylo zlatíčko. Je to první vnouče a miláček celé rodiny. I já jsem se jí vždy dost věnovala, ale zárověň jsem apelovala na určitou samostatnost, takže nevím, kde se stala chyba.

U babičky nebo ve školce je jako andílek, ale doma diktuje chod celé rodiny. Absolutně nás s manželem nerespektuje a vyloženě dělá naschvály. Je paličatá a ve svém jednání dost vytrvalá, takže je s ní opravdu těžké pořízení. Snažíme se být v podstatných věcech důslední, a zárověň jí dávat dost lásky a jistou volnost výběru (hrneček, tričko apod.), ale zvrhlo se to v situaci, kdy neustále vymýšlí a v podstatě neguje každý náš krok (tuhle lžičku nechci, chci jít za druhou ručičku, zadek mi může utřít jen maminka, chci sedět na jiné židli, chci krmit, nechci bundu - v zimě). V nepodstatných věcech ji vyhovíme, jinak diskutujeme, ale je to značně vyčerpávající okecávat s prominutím každou prkotinu. Zároveň nám nechce vyjít v ničem vstříc. Ráno vstává v 5, prosíme ji, tak si chvilku hraj v postýlce, nebo s námi lež do budíku, ale potichu - strká do nás, mluví, skáče po posteli. když ji pošleme do její postýlky, neposlechne. Tak si jí do budíku nevšímáme a pak se snažíme vysvětlit, třeba i formou pohádky.

Neoblékne se, i když to umí ("ať to udělá maminka"). Nepomůže vysvětlování, zákaz např. TV, zvýšený hlas, ani přemlouvání, že mi to moc pomůže. Jen sedí a čeká. Takže ji buď narvu do oblečení (chci ať mi aspoň pomůže, ale akorát mi strká prsty do obličeje), nebo pokud nespěcháme, tak trvám na svém a následuje její řev.

Když něco není po jejím, začne ječet a vydrží i několik desítek minut. Nechám ji samotnou v pokoji a nevšímám si jí, ale schválně ječí, že má hlad, žízeň a že se jí chce čůrat, protože ví, že to má odezvu. Když jdeme po schodech, nesu třeba těžký nákup (do 3. patra), schválně se loudá. Prosím ji, ať si pospíší, že mě bolí ruce, nereaguje. Popadnu ji za ruku a trošku ji táhnu, tak řve na celý dům "maminko to strašně bolí". Opravdu mi připadá, že to dělá naschvál. Bohužel dostala několikrát i na zadek, ale nemělo to žádný účinek, takže se tomu snažíme vyhýbat.

Když jí zakážeme TV nebo sladkosti, dodržíme to, ale jí je to jedno. Ptala jsem se jí, jestli jí to nevadí, že neuvidí Sofii (TV má dovolenou minimálně, cca 30minut večer). Ona, že nevadí. Když se jí ptám, jestli ji to baví trápit rodiče, tak řekne že baví. Na vše má dobrou výmluvu, proč to nemůže udělat. Někdy pomůže nějaká "finta" - závody, básnička, ale strašně rychle to prokoukne a podruhé už na to neskočí. Jediné, co na ni funguje, je obrácená psychologie: tohle jablíčko mi nejez, na truc ho sní. Ale to nejde dělat pořád a hlavně mi to přijde postavené na hlavu.

Nepotřebuju poslušnou ovečku, a taky vím, že každé dítě zlobí, ale ráda bych, aby se s ní dalo trochu domluvit a nedělala nám neustále (opravdu od rána do večera) věci na truc. Tenhle věčný boj kdo s koho nás vysiluje. Tak babo raď : -)

 

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
27.01.2020 12:16 Uživatel: Dáreček
1521657124_drek.jpg
Téma: Vzdorovité dítě - neposlouchá, dělá naschvály
Text uživatele: 

Já sama sice děti nemám, ale moje sestra má teď 5ti letého syna. Taky je to náš miláček. Když je doma, tak řve a zlobí, ale před cizími lidmi je to zlatíčko - naštěstí když je zrovna semnou  jako s tetou.  

 

 

Ono je docela možné, že ty děti si zvyknou na to rozmazlování  ze

Strany celé rodiny a když trochu povyrostou, tak se jim těžce zvyká na nové pravidla. Asi bych tomu dítěti zkrátka nevyhověla a stala si za tím i přes to, že bude řvát s kopat nohama. Dělala bych se pak že ho nevidím a jak nebude mít diváky, tak by ho to mělo přestat bavit. Vaše dítě ví, že když začne řvát, že má hlad a chce se mu čůrat, tak to má odezvu. Vzdyd ty jako matka máš vědět, kdy naposledy jedla.   kamarádka měla takového syna a te řekli, ať ho vychovává jako psa.  

 

Podle mě ale neexistuje 100% účinný způsob výchovy, jak to dítě zkrotit a nikde neexistuje ani žádný návod, jak dítě správně vychovávat.  

 

 

Nevím proč si děti k rodičům dovoluji víc, ale moje sestra třeba používá odpočítávání. Např. Když si její syn stále nechce uklidit pokojíček, tak řekne tři, dvaaaa a on se pak většinou sebere a jde uklidit. Kdyby ho neuklidil, tak by šel povinné spát, s to se mu nechce. Nějakou dobu trvalo, než to začalo fungovat. Ale za nějakou dobu to za začalo zabírat. Tak to je takový můj typ. Asi bych zkusila zjistit, co to dítě nemá rádo a vyzkoušela to. Jinak bych doporučila i odborníka.

 

 

 dávala bych také pozor u vyhověni nepodstatných věci, protože já nevím, jestli to dítě ještě dokáže rozlišit, co je a co není podstatné.   

 

Věřím tomu, že je to vyčerpávající, ale je to bohužel role rodičů a taková výchova je hotová vysoká škola.

 
27.01.2020 13:43 Uživatel: Alicee
Věk:  51

Město:Praha

Téma: Vzdorovité dítě - neposlouchá, dělá naschvály
Text uživatele: 

Nebuďte neklidná, pravděpodobně je to normální vývojová fáze. Odborně se to nazývá období prvniho vzdoru a má ve vývoji dost podstatnou úlohu. Najdete to na netu velmi snadno. Přejde to a Vaše princezna bude zase jako z pohádky.

Všechno děláte dobře, není to ani o Vás ani o malé, prostě dozraje a bude klid. Chápu, že je to k smrti únavné, protivné a nesnesitelné, ale Vy jako mamina to vyhrajete a pomstíte se jí až o tom budete vykládat někdy někomu třeba na její svatbě.


Prosím o dodržování pravidel webu - tedy nepoužívejte červenou barvu, to může jen správce webu. Děkuji.

příspěvek upraven správcem webu.  

 
28.01.2020 02:13 Uživatel: Václav Havel
Věk:  11
Téma: Vzdorovité dítě - neposlouchá, dělá naschvály
Text uživatele: 

Období vzdoru. I to dítě si potřebuje vyzkoušet samostatnost. Stačí si pročíst zběžně libovolnou vývojovou psychologii.

 
30.01.2020 06:04 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Vzdorovité dítě - neposlouchá, dělá naschvály
Text uživatele: 

Takových rozmazlených dětí je hodně. Každý ten rodič si myslí, jak nezvykle vyjímečné dítě má a prdlajs… to ta vaše rodičovská slepota vás přivedla tam, kde jste. Jedna výchovná bývá účinnější, než deset slov, tomu věřte.

 
30.01.2020 22:05 Uživatel: Fay
Věk:  33
Téma: Vzdorovité dítě - neposlouchá, dělá naschvály
Text uživatele: 

Ma sourozence? Chodi do skolky? A pokud je zlaticko cele rodiny, muze byt zmatena… mam take triletou dceru, kdyz nesmi sladke, nesmi je ani u babicky a maji to dodrzovat vsichni, nebudu pak doma treba v sedm vecer poslpuchat, ze chce cokoladku. Nerikam, ze ta nase, ale nektere babicky/teticky ci jini pribuzni velmi radi poradi vychovnou ranu a jak by rodice meli tohle a tamto a sami nejsou sto dodrzet a respektovat pravidla, ktera diteti nastavili jeho rodice, to se pak doporucovane fyzicke tresty jakso. mijeji ucinkem.

 
31.01.2020 13:42 Uživatel: Ahjo
Věk:  35
Téma: Vzdorovité dítě - neposlouchá, dělá naschvály
Text uživatele: 

Pokud je jinde než doma jak andílek, tak zjevně nemá problémy dodržovat autoritu a nastavená pravidla. Vy pro ni ale autoritou nejste a nebere vás ani trochu vážně. Jak řekla, baví ji vás trápit, protože to má odezvu - to vy se ale trápit necháváte a dáváte jí znát, že nad vámi má určitou moc. Dítě si v tomto věku zkouší, co mu projde a jí evidentně prochází dost. Důsledky jejího chování se rmoutíte jen vy, ona ale potřebuje pocítit, že když bude dělat naschvály, tak za to bude pykat sama. Můžete jí tisíckrát vysvětlovat, že vám její chování ubližuje, ale pro takhle malé dítě je to nepochopitelné, jen se baví tím, že její akce vyvolává nějakou reakci.  

Takže příště, až se bude schválně loudat, tak ji nepřemlouvejte, jen ji upozorněte, ať si pospíší, a když neposlechne, tak ji na té chodbě prostě nechte, ať si řve. Třeba jen chvilku a sousedům to pak vysvětlete. Musíte být ale důsledná a párkrát ji nechat vycukat, až sama zjistí, že se jí obstrukce nevyplatí.

Pokud vás budív pět, prostě párkrát za sebou vstaňte ve čtyři a také do ní dloubejte a nenechte ji spát. Pokud si začne něco vyřvávat, začněte taky s manželem naříkat jak malé děti, to dítě spolehlivě vykolejí a přestane. Pokud nebude chtít vzít si bundu, tak s ní vyjděte na mráz bez bundy, ona rychlé pochopí, že tahle revolta uškodí jedině jí. Prostě se s ní nedohadujte a nechte ji zažít důsledky jejího jednání. Kočka taky nevysvětluje kotěti, že nemá dělat loužičky v pelechu, ale jednoduše mu v jeho vlastní loužičce vymáchá čumák. Taky si nenechá skákat po hlavě, když chce spát, ale sekne ho packou. Už chápete?

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Vzdorovité dítě - neposlouchá, dělá naschvály
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny