Téma: Šikana bratra ve škole - co mám dělat, jak mu pomoci?

23.01.2014 15:53
Uživatel: Alice123
Věk:  20
Odpovědí na téma: 1
Text: 


Dobrý den,

chci se zeptat. mám bráchu je mu 15 a chodí do 9. třídy ZŠ. Vždycky bylo všechno v pořádku, ale poslední rok je takový "smutný". Oproti svým spolužákům (ne všem) je takový "opožděný", ikdyž on se na svůj věk chová asi normálně, jen dnešní doba je až moc RYCHLÁ. Byl vždycky takový stydlivější,   ale když lidi poznal nebál se jich a byl s nimi rád. v patnácti nemá chuť "opíjet se" jako jeho spolužáci. občas si zahraje na počítači, občas zajde ven (se spolužákem ze třídy) Ale problém je v tom, že asi nemá žádné jiné kamarády, než tady toho jednoho.
Zbytek třídy se baví o pornu, sexu, kouří. ne jen cigarety, někteří z nich i trávu, apod. ale na tohle on není. tohle by přeci žáci zákl. škol dělat neměli. Brácha byl asi 2x i na discotéce, ale pil Colu. já na tom nevídím nic špatného, proč by si ho měli dobírat proto, že je "dítě" proto, že se na základní škole neopíji do němoty a nedělá věci, který by "děti" na ZŠ dělat neměli. Věřte, je to báječný člověk. rozdal by se i těm, co se mu posmívají. je hrozně hodný a nikdy by nikomu neublížil. myslím, že právě pro to. je pro ně jednoduchý terč. Vím, že za pár let. až z něj bude pořádnej chlap, bude pořád úžasnej člověk a ti ostatní budou nic. možná, že jim i časem dojde, že promarnili svoje bezstarostný dětství.
Já vím o čem mluvím, je mi 20. a v 15ti jsem měla jiné zájmy než má on. Ale každý člověk je přece jiný a není důvod aby se mu posmívali proto, že se nechová jak dospělý. Co mám dělat abych mu pomohla, kolikrát nechtěl jít ani do školy. a ne kvůli písemkám apod. mamka to i naznačila tř. učitelce, ta slíbila, že na to dohlédne. ale urážky cestou ze školy domu, učitelka těžko uhlídá. Chtěla bych mu nějak pomoct, aby se zase pořád usmíval, kolikrát když přijdu domu, tak ke mě přijde. dá mi pusu (to běžně nedělá). a dlouze mě obejme. cítím jak mu to pomáhá a jak je rád, že má alespon v někom jistotu.           

Ale tak snad se dá udělat něco. co by mu pomohlo víc, než jen to, že obejme starší sestru.

Děkuji za Vaše názory.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2027x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: bráchu šikanují ve škole , co mám dělat
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
23.01.2014 16:22 Uživatel: Lucy
Věk:  23

Město:Město, Tobě sto, kapitánovi dvě stě

Clipboard01.jpg
1000-2000
Téma: Šikana bratra ve škole - co mám dělat, jak mu pomoci?
Text uživatele: 

Na jednu stranu mě moc těší, že jsou ještě normální děti (teď mám trochu rozhozený sandál ze slečny, která se víceméně chlubí sexem ve 13), na druhou stranu je smutné, že jsou takoví outsideři protože dnešní trendy jsou trochu jinde.

    Se šikanou je to těžké. Já i brácha máme dost za sebou, taky z důvodů, že jsme byli jiní a měli jinde priority. Rodiče byli ve škole několikrát, ale pomohli jsme si nakonec sami. Člověk musí dát někomu přes hubu sám - pro výstrahu ostatním. Domlouvání prostě nepomůže a od třídní už vůbec (když slyším, jak se dnes o učitelkách mezi mládeží mluví…).

     Dobré je, že má kamaráda, se kterým si rozumí a můžou spolu chodit ven a bavit se. Má také Tebe a zjevně mu jsi obrovskou oporou. Jsi starší a na Tebe určitě dá - pokus se mu vysvětlit, že je to poslední půlrok, co tu musí "vytrpět" a v dalším kolektivu bude vše jinak (kamaráda na gymplu strašně šikanovali a na střední, kam odešel, byl ve třídě velmi oblíbvený…). Ať si vybere školu, která by ho bavila a tam se potká s lidma se stejným zájmem a určitě tam najde někoho stejně normálního. Já ani na střední nepodlehla "kouřícím a chlastacím trendům" a byla jsem taky "divná", ale v rámci rámce jsme se se spolužákama bavili protože jsme měli společné zájmy.

    Časem jsem došla k závěru, že se nemůžu hned se všemi rvát při náznaku útoku nebo nelibosti vůči mně a začla jsem spíš lidi ignorovat a šla jsem si za svým. Taky to není nejlepší pčístup, ale když jsi tichý pozorovatel, vždycky vypozoruješ a najdeš nekoho, s kým by se dalo bavit.   A taky je výhoda si přečíst ostatní dřív než je necháš přečíst sebe a podle toho se k různým lidem různě chovat a různě se jim otevřít. Vím, jak je to těžké, ale je to posledních pár měsíců a pokud brácha ze školy nechodí dobitý, měnit školu by asi zrovna nepomohlo (nový kolektiv na posledních pár měsíců a obzvlášť, když by se spolužáci dozvěděli proč ze staré školy odešel…).

    Buďte tam pro bráchu. Ty, rodiče, kamarád. Choďte spolu po škole ven a užívejte si volného času, ať si vyčístí hlavu a dobije energii. Mluvte o tom spolu - ať se jich brácha nebojí. Agresoři si vždycky vybírají slabší jedince a dodávají si seběvědomí tím, že mu mohou dělat co chtějí. A ostatní mlčí protože ten šikanovaný je obětní beránek a oni jsou rádi, že si jich agresor nevšímá. Dodej bráchovi sílu a seběvědomí, ať se třeba domluví s někým ze třídy a pošlou toho agresora klidně jen do pr… i to může pomoct. Sebemenší vzdor. Když agresor uvidí, že Tvůj brácha je odhodlaný se mu postavit a nenechá si jen tak. na hlavum případně kdyby se bráchy zastal kamarád nebo někdo ze třídy, změní to dost.

     Vím, že píšu dost zmateně, ale coc chi říct je, že Ty to za bráchu nemůžeš vyřešit. Každý den, v každém kolektivu si člověk musí "vybojovat" svoje místo. V každém kolektivu je nějaký agresor, který si najde svojí obět a za tu se ostatní schovají. A brácha se tohle musí naučit. Ať zůstane hodný, takových lidí je na světě málo a josu třeba, ale nesmí být "hodný blbec" a musí vědět, jaké lidi kolem sebe má a kdo ho bodne do zad při nejbližší příležitosti. Je to těžké najít kompromis, ale čím dřív se to naučí, tím lépe pro něj. Ty můžeš akorát stát při něm, vyslechnout ho, podpořit a případně předat nějaké zkušenosti. A není to že "jen" obejmeš…tahle jistotu je pro něj opravdu hodně.

  Držím vám palce, ať se brácha nenechá zkazit. Byla by to škoda. ALe ať je hodný jen na lidi, kteří si to zaslouží…Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Šikana bratra ve škole - co mám dělat, jak mu pomoci?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny