Téma: Práce, studium, bydlení - jak byste se rozhodli vy?

17.09.2013 20:04
Uživatel: Marky
Věk:  22
Odpovědí na téma: 3
Text: 

Dobrý večer,

 

nejsem si jistá zařazením mýho (budoucího : ) psaní - prosím tak pana Administrátora, aby ho kdyžtak upravil a děkuju za to. Ale teď už k "věci".

 

Jde o to, že už skoro dva měsíce stojím před rozhodnutím, jak dál pokračovat v životě. Určitě jsou závažnější otázky, ale je pravda, že tohle není rozhodnutí typu "co si vezmu na sebe". Dokončila jsem vyšší odbornou školu s tím, že je možnost dodělat si titul Bc. (teď mám DiS. ) na soukromé škole. Samozřejmě to stojí peníze, který mi prý rodiče rádi na studium dají - toho si moc vážím, ale je mi to vůči nim hloupý. Hlavně se ale bojím, abych si potom sehnala práci - pokud by zaměstnavatel viděl tuhle školu. Nevím moc, jak na ni reagují - na internetu je dost rozporuplných informací. V současný době ještě čekám, jestli budu přijatá. Studovat už se mi moc nechce, snad obyčejná lenost a strach z nervů, který jsem na "vošce" měla hodně. Dobře se učím, jsem až moc pečlivá a škola pro mě byla vždycky velkým stresem. Ten by opadl, kdybych na ní nešla. Navíc je možnost přihlásit se na ni za rok (a studovat zase jen rok na Bc. ). Ale zase si říkám, že z toho vypadnu ještě víc…Škola taky není úplně můj obor, ale zase to není tak, že bych tam studovala vyloženě to, co "nenávidím" (když použiju tak silný slovo).

 

K tomu nevím, kde bydlet… Jsem v menším městě, chtěla bych u studia pracovat. Zároveň se opět bojím, že bych studium a práci zvládala (potřebuju se hodně učit, jinak jsem bývala hodně nervní, úzkostlivá a plačtivá). …  Nemůžu si tady nic najít. Měla jsem brigádu, ta skončila. Je tady málo nabídek práce, obešla jsem pár míst, kde nabízí brigádu jen na víkendy (a ještě načerno). Nevyšel mi pohovor. Mít volno je fajn, ale když je ho hodně, už si ho tolik neužívám (a vím, že si to pak vyčtu). Potřebuju řád, mít smysl dne, vydělávat si nějaký peníze, nepřipadat si úplně ovládaná okolnostma. Pořád se jen bojím udělat nějakou změnu a přitom ji moc chci.

 

Mám kamaráda, který se rád přestěhoval do Prahy. Hodně o tom uvažuju, ráda bych konečně překonala svůj strach. Závidím lidem, kteří mají odvahu. V mých snech cestuju, nebojím se tolik. Ale ve výsledku jsem tady, bez práce, bez brigády, bez vidiny jasnější budoucnosti. Nevím, jestli mě vezmou na školu, nevím, jestli na ni vůbec jít, nevím, jestli jít na risk do Prahy. Bojím se, že si tam neseženeme práci a akorát "projedeme" peníze. A já jako zpráskaný pes skončím tady a bez peněz, absolutně závislá na rodičích.

 

Prosím, jak byste se zachovali vy? Máte zkušenost s hledáním bydlení a práce v Praze? A šli byste studovat nebo pracovat? Myslíte, že se dá zvládnout obojí? Budu moc vděčná za radu.

 

Přeju vám krásný večer, zítřek i další dny : )

 

Marky

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 1440x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Jak byste se rozhodli Vy? Prosím o radu ohledně práce, studia, bydlení..
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
17.09.2013 22:36 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Práce, studium, bydlení - jak byste se rozhodli vy?
Text uživatele: 

Co se studia týče, studiem se člověk připravuje na své budoucí povolání, takže by měl studovat hlavně to, co ho baví a čemu by se ctěl v životě opravdu věnovat. Takže si zkus upřímně položit otázku, jestli tě ten obor bude opravdu bavit nebo jestli chceš studovat spíš jen proto, abys měla "lepší" titul. Pokud Tě studium baví, nevzdávala bych to kvůli tomu, že Tě studium stresuje. To, že je to pro Tebe stres, je samozřejmě v Tvých očích zápor, ale zase na druhou stranu je lepší naučit se zvládat stres už při studiu než s ním potom zápasti ještě v zaměstnání.

Myslím, že studium s prací jde určitě skloubit - dělá to tak spousta lidí - a navíc nikdo neříká, že musíš pracovat na plný úvazek. Stačí třeba i poloviční úvazek nebo pravidelná birgáda, obzvlášt tehdy, když máš rodiče, kteří Tě podporují, což taky není samozřejmost. Zkušenost s bydlením a hledáním v Praze sice nemám, ale některé mé spolužačky ze školy tam skončily a jsou docela spokojené - co se týká pracovních příležitostí, je jich v Praze jednoznačně nejvíc.

Ze Tvého psaní mám pocit, že se všeho dopředu strašně moc bojíš a (možná zbytečně) hledáš téměř na všem důvody, proč do toho nejít. Zkus na to jít opačně - sepsat si důvody, prořč do toho jít: osamostatníš se, nebudeš zcela závislá na rodičích, získáš nové zkušenosti, poznáš nové lidi atd. Co můžeš ztratit? Pokud by se Ti v Praze nedařilo či nelíbilo, pořád se máš kam vrátit. Přemýšlej o tom.

 
18.09.2013 07:34 Uživatel: Julie
Téma: Práce, studium, bydlení - jak byste se rozhodli vy?
Text uživatele: 

    Překonej tu lenost a jdi do toho, máš perfektní zázemí, rodiče Tě podrží. Podle mého si moc nevěříš a to je chyba, musíš si říkat: „to zvládnu"  Praha je dobrá volba, je tam opravdu víc příležitostí. Zabojuj trošku, nedívej se na to s obavou, ale jako na šanci něco dokázat. Co Tě nezabije, to Tě posílí. Hodně štěstí.  

 
18.09.2013 11:15 Uživatel: Lucy
Věk:  23

Město:Město, Tobě sto, kapitánovi dvě stě

Clipboard01.jpg
1000-2000
Téma: Práce, studium, bydlení - jak byste se rozhodli vy?
Text uživatele: 

Pokud jsou rodiče ochotni Tě ve studiu podpořit, asi bys váhat neměla. Mně je sice zle, když se zamyslím, jaké strašlivé cifry za mojí "udržbu" vydávají rodiče a nakonec i přítel, ale už jsem vzala rozum do hrsti a snažím se jim to "vracet" v podobě úspěšně složených zkoušek a viditelném rozvoji v profesním životě (hlásím kdy se mi co povedlo, že mě nechali na praxi zavést kanylu a intubovat psa apod…) . A hlavně - až budu jednou dostudpvaná, úspěšná a bohatá () veterinářka, rodičům to budu moct vrátit, zapltaím jim pobyt v lázních, když ho budou potřebovat, pomůžu jim s bydlením atd. Neříkám, že vysoká škola a x titulů před a za jménem jsou zárukou úspěchu, ale lidé na to tak často koukají. A pokud se jedná o jeden rok, aby sis dodělala bakaláře…vždyť to uteče jako voda. A pokud si teď nejsi jistá, a bojíš se co a jak, další rok školy Ti dá příležitost se trochu rozkoukat, poptat se po bydlení a poohlédnout po zaměstnání. Já mám před sebou ještě 3 roky a najednou mi to přijde pekelně málo, a to mám představu o životě a nebojím se do něřeho jít po hlavě, bez jistoty, jak to dopadne. Byla jsem stejná, jako píšeš, že jsi Ty a musela jsem se naučit tenhle přístup, jinak bych se zbláznila. Teď jsem někdy možná až moc v klidu, ale už jsem se něco naběhala po doktorech i kvůli stresu a psychice a ono to za to postě nestojí. Jak říkal můj kamarád - člověk se z toho neposere.

   Opravdu se zkus uvolnit a nějak oderagovat. Pracovat budeš celý život, tak než brigády, abys "zabila" volný čas, si sedni s knížkou nebo vyraý někam s přáteli nebo sportovat. V životě už tolik času mít nebudeš. Stresovat se opravdu nemá smysl - tím ničemu nepomůžeš, situaci nevyřešíš a ještě si škodíš. Pokud by Ti škola nebo práce nevyšla, rodiče Tě určitě nevydědí, tak o co jde? Zkusíš to jinde…

   Myslím, že máš opravdu lepší tu školu dodělat v kuse, budeš to mít "uspořádanější". A mezitím můžeš shánět místo v Praze nebo kdekoliv jinde a kouknout po bydlení. Všechno jde, jen se toho neboj. Když to nezkusíš, nepovede se to určitě. A nemůže se stát nic horčího, než že Tě odmítnou a zeptáš se jinde. A v téhle době asi není nic zvláštního, že není snadně sehnat práci, takže Tě určitě Vaši nebudou vnímat, jako "spráskaného psa", ale naopak Tě podpoří a budou se Ti snažit pomoct.

   Neboj se toho. Když člověk něco moc chce, tak se to časem vyplní. Ale musíš tomu věřit a chtít a jít tomu naproti

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Práce, studium, bydlení - jak byste se rozhodli vy?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Koronavirus - diskuze o současné situaci 15 885x
Jaká hudba na pohřeb? 2 580x
Také znáte lidi, kteří rádi hrají ruskou ruletu? 5 604x
Konani lekare - nazory 3 672x
Egyptologie 1 643x
Petr Hübel - inspirativní příběh bojovníka s rakovinou 18 1415x
Co když je vesmír jen hra a my jsme součástí superpočítačové hry mimozemšťanů? 11 1262x
Nemá smysl šetřit vodou - úvaha, diskuze, názory 1 977x
Mimozemšťané stvořili náš svět - diskuze, názory 5 1381x
Dospělí synové tráví volný čas s rodiči - názory 24 1984x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny