Téma: Nedůstojné chování pracovníků Úřadu práce Hodonín a Hradec Králové - zkušenosti

14.01.2015 23:19
Uživatel: Theodor
Věk:  23
Odpovědí na téma: 12
Text: 

 

Dobrý den,

chtěl bych se s Vámi podělit o moje zkušenosti s Úřadem práce. Byl jsem už evidován jak v Hodoníském tak i v Královéhradeckém kraji, tedy na dvou místech a dalo by se říct, že to chování na ÚP bylo totožné.

 

Studoval jsem obor, který mi nikdy neseděl a spíš to bylo přání mojí mámi. Jelikož jsem nechtěl zůstat pouze s výučním listem tohoto oboru tak jsem se přihlásil na nástavbu. Po dvou letech jsem dokončil i tuhle školu a zkoušel se dostat na výšku. Bohužel se nepovedlo, tak jsem se rozhodl si hledat práci.  I přesto že jsem měl trvalé bydliště 300 km daleko od hradce, rozhodl jsem si ho stále nechat. Dojel jsem tedy na ÚP v kraji trvalého bydliště, přihlásil se a začal jsem hledat práci.

Práci jsem si hledal v okolí přechodného bydliště, jelikož se jednalo o větší město. Nedařilo se, první tři měsíce do další schůzky na úp jsem odcházel z pohovorů většinou s výsledkem: nemá dostačnou praxi, nemá dokončené úplné střední odborné vzdělání zakončené maturitní zkouškou (že máte stejnou maturitu jak hotelovka je nezajímá, máte nástavbu a tu z nějakého hlediska berou jako nižší vzdělání mi přijde, dokonce jsme se setkal s případem kdy mi personalista řekl, že sice mám maturitu, ale jsem do toho vyučený kuchař a kuchaře na admin. pozici? ještě se pousmál "šmejd"jeden)

 

Dojel jsem tedy na první schůzku od přihlášení se do evidence. Vzal jsem si lístek, vyčkal a šel na řadu. Tenkrát jsem se bál, že se na mě sesype hromada obviňování proč nemám už najítou práci a stovka a stovka prac. příležitostí (jen pro záznam, nebránil jsem se vzít práci v místě trval. pobytu! ) Paní mi však jenom podala papír na něm bylo další datum schůzky. Opravdu tichá pošta. Ani slovo, jenom pár ťuknutí do PC a nový datum. Za další tři měsíce nezdarů při hledání práce se situace opakovala. Lístek, místnost, nové datum, nashledanou. Už jsem začínal být docela i naštvaný. Vím, že úp nehledá prioritně místo za vás, ale za půl roku mi nedoporučit jediné místo mi přišlo divné. Rozhold jsem se tedy změnit si po 20 letech trvalé bydliště a řešit práci už výhradně v jiném městě. Byl to ale docela problém, došel jsem na úp totiž asi měsíc po druhé schůzce zažádat o převedení evidence do jiného kraje. Najednou se paní rozpovídala a začala mi doporučovat ať si nic neměním, co si dovoluji chodit na úp když nemám termín, ať zůstanu raději na úp zde. Už jsem měl ale žádost o novou občanku a 100% rozhodnutý.

 

Už jsem toho napsal celkem dost, tak se to pokusím sestručnit.

Jsem šest měsíců na tomto úřadě v hradci. Větší město, absolutně stejné chování. Nikdo mi nikdy nenabídl jedinou práci, půl roku mi trvalo vyřídit a "překecat" úp aby mi schválili rekvalifikaci. Nakonec se podařilo, rekvalifikaci jsem dokončil v listopadu.

Měl jsem domluvenou klasickou schůzku na 18.12 a tam jsem měl donést kopii diplomu o absol. kurzu. Když jsem 18.12.2014 došel na úp, seznámil jsem svoji poradkyni, že jsem si zařídil nějaké pohovory na leden, že bude možnost pracovat v brně a že budu měnit nejspíš znovu trvalé bydliště. 18.12. si to poznamenala do počítače, vypsala mi termín další schůzky na březen se slovy, "ozvěte se kdyby vám ta práce v Brně vyšla, stačí poslat smlouvu e-mailem." Moje poradkyně mi ještě sdělila, že 15.1. se mám dostavit na úp, že bude firemní den a že účast je povinná. Řekl jsem si dobře, asi půjde o nějaký pracovní veletrh, dostavím se. (jen ještě poznamenám, ten den nepadlo slovo "doporučenka", "nesmíte odmítnout", "vyřazení z evidence" … Sjednal jsem si pár pohovorů na leden, shodou okolností jeden na tenhle pátek 16.1 tak jsem si řekl že se projedu do hradce jeden den a hned na otočku do Brna. Ale …

 

 Podezřívat obecně lidi, že nechtějí pracovat je trik privátních 

V úterý 12. ledna telefonát "připomínám Vám že se máte dostavit na úp na firemní den, mám pro vás vypsanou doporučenku, stavte se před schůzkou u mě." Do včerejšího dne jsem neměl tušení co to doporučenka je a blbec jsem se na to nezeptal ani do telefonu, myslel jsem že to je nějaké doporučení na ten firemní den. Nikdy jsem to neviděl, neslyšel o tom. Našel jsem si právě na tomhle serveru co to vše obnáší. Teď nevím jestli se to zdá jenom mně, ale i po tom co mi sama poradkyně popřeje ať mi vyjde práce v brně, dá mi termín další schůzky schválně až na konec března, mi potom udělá takovou botu až schválnost, že mě den před pohovorem v tom Brně, vypíše doporučenku do Hradce.  

Teď stojím před situací, že musím jít zítra na úp, řešit doporučenku ikdyž mám rozjednané pohovory někde jinde. Kdybych věděl, že 100% ta práce v pátek nebo příští týden v  brně vyjde, jednoduše odmítnu doporučenku a nastoupím do Brna. Jenže kde je napsané, že mi ta práce vyjde. Mojí zásluhou asi nejhorší chyba byla, že jsem čekal s novou občankou až po pohovorech.

Absolutně nevím co si počít. Vzít práci v hradci, o které do teď ani nic moc nevím (a co jsem četl tady, co to bývá za práce) to se mi nechce. Chtěl bych se zeptat, ty doporučenky vypisují přímo ty poradkyně nebo někdo nad nimi? Protože mi to přijde opravdu jako schválnost, když má poznamenané, že se budu stěhovat zpátky na moravu, dá mi kvůli to mu víc času a pak udělá tohle.

 

Pokusím se s nimi nějak po lopatě domluvit, že se opravdu chystám stěhovat, hlavně za účelem práce a hlavně z důvodu že na moravě jsem zpět od prosince a že nemám ani jak a kde znovu bydlet v hradci. Ale jak se zachovají, jestli budou solidární a napíší třeba že nemám kvalifikaci, netuším. Narazit můžete na kde koho, napíše-li odmítnul, já se přestěhuji a oni mě vyřadí z evidence a do toho se mi nepovede práce v brně, tak se můžu jít klouzat alt Nakonec tohohle příspěvku bych se chtěl omluvit těm co to dočetli až sem, za případné chyby, že jsem se až moc rozepsal a článek chci zakončit svým portfoliem, jelikož nechci být osočován jako nějaký lajdák a útržkem z jednoho článku se kterým souhlasím.  

Je mi 23 let, nejvyšší dosažené vzdělání je nástavbové studium - maturita z podnikání (účetnictví, ekonomika, …)

Mluvím plynule česky jako rodilý mluvčí, mluvím plynule anglicky, mám základní stupeň znalosti ruštiny, řečtiny. Absolvoval jsem zahraniční stáž v Řecku v pětihvězdičkovém hotelu, mám rekvalifikační kurz - Účetnictví s výpočetní technikou, uživatelskou znalost MS OFFICE a psaní úředních dopisů.  A I PŘESTO JSEM ZA ROK A PŮL NENAŠEL PRÁCI. Není praxe, není práce. Takhle to u nás chodí.

 

"Tzv doporučenky Úřadu práce porušují listinu základních práv a svobod. Vypsat někomu doporučenku a celkově podezřívat obecně lidi, že nechtějí pracovat je spíše trik privátních podnikatelů a je to ohavné. Stát by měl mít na vědomí, že člověk tráví v zaměstnání vlekou část svého života a proto chce vykonávat činnost, která odpovídá pokud možno jeho schopnostem a možnostem a aby v ní našel smysluplné naplnění a ne jen být jakousi loutkou u podivné činnosti."

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 3382x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: NEDŮSTOJNÉ CHOVÁNÍ ZE STRANY ÚŘADU PRÁCE
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
15.01.2015 00:28 Uživatel: Pavla
Věk:  66
pavla.gif
4000-5000
Téma: Nedůstojné chování pracovníků Úřadu práce Hodonín a Hradec Králové - zkušenosti
Text uživatele: 

Theodore, když pominu nespočetných chybějících čárek ve větách, kde byste je opravdu vynechat neměl, nebo jméno města s malým písmenem, tak budiž, zřejmě jste psal v emoci, ale pozor na to.

Když jste šel do evidence ÚP, dostal jste jistě poučení, které je na formuláři, co Vám zůstává. V prvé řadě je na Vás, hledat si zaměstnání podle svých odborných znalostí a dovedností. Pokud si žádné nenajdete, pravděpodobně dostanete doporučenku na místo, které bude klidně o dva stupně kvalifikace níže, což je základní vzdělání. Hlavně doufám, že jste nezapoměl na domluvený termín 15.1 2015.

To, že dostanete doporučenku, ještě neznamená, že Vás v doporučené firmě vezmou do zaměstnání, ale pokud ano, nelze odmítnout, jinak budete vyřazen z evidence na 6 měsíců. Ale vždy můžete ve zkušební době skončit.  

Být v evidenci ÚP není povinnost ze zákona, klidně můžete být, jako osoba bez zdanitelných příjmů v domácnosti a nakládat se svým volným časem podle své úvahy, jen si musíte platit ze zákona platit zdr. pojištění. Budete tak mít volnost jezdit republikou křížem krážem a hledat si zaměstnání, které Vám bude vyhovovat. Jen si dovolím poznámku, jste příliš mladý, bez praxe a dost pyšný.  Dám Vám radu, pokud máte svůj cíl a představu, co chcete dělat, tak si jděte za svým, dejte do toho všechny své síly a schopnosti, jen si buďte vědom, že jsou také lidé lepší, chytřejší, zkušenější a od těch se učte. Pavla 

 
15.01.2015 08:25 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Nedůstojné chování pracovníků Úřadu práce Hodonín a Hradec Králové - zkušenosti
Text uživatele: 

Theodore, nějak nechápu na co si vlastně stěžuješ.

V první části svého příspěvku Ti vadí, že na ÚP nedostaneš žádnou doporučenku a v další Ti zase vadí, žes ji dostal.

 

Jsi na ÚP už rok a půl, na účet "úřadu" sis udělal rekvalifikaci. Chodíš tam jednou za čtvrt roku. Co bys vlastně chtěl?

 

Mmch k té rekvalifikaci a nástavbě, já bych to snad ani neuváděla (ne, pochopitelně jí uveď), ale nediv se, že to potencionální zaměstnavatelé neberou vážně. Ono totiž není co brát vážně. Nejspíš budou různé úrovně na každé škole. Ovšem to co jsem viděla, tak ani náhodou nelze říct, že maturita z běžného studia a nástavbová jsou si rovny. Je možné, že se něco změnilo, ale já to zatím nezaznamenala a když vezmu příklad z ekonomie, který mám v dost čerstvé paměti, tak celá nástavba a následně i maturita byla absolutně bez přehánění (připravovala jsem té studentce materiály k učivu a k maturitě) první ročník obchodní akademie. Což když si vezmu, že to bylo na dva roky, bylo vážně tristní. Rekvalifikace, o tom ani nemá cenu diskutovat. Sama jsem se několika z vlastní vůle účastnila, proto abych měla "to potvrzení", ale nikde jsem se nenaučila nic, co už bych neuměla. Obecně úroveň takového vzdělávání je příšerná a nízká. Takže zaměstnavatele naprosto chápu.

 

Připadáš mi hlavně velmi zahleděný do sebe. Já jsem tu a vy se po. Situace na trhu práce je mizerná a to prakticky pro všechny, prostě se musíš snažit dál.

 

Mmch, ráda bych věděla jak by se Ti zamlouvala praxe ÚP z dob kdy jsem já začala pracovat, už je to hodně dávno. Tehdy jsme na ÚP museli chodit každý týden a na každé návštěvě jsme dostali min. 5 doporučenek. Ne, nebyly to práce kde by nás běžně chtěli vzít, ale tu nabídku na ÚP dát museli a tak si objížděl zaměstnavatele kteří o Tebe nestáli jen proto, abys měl potvrzeno, žes tam byl. Cesta tam a zpět, různé části města. Takže jsem zvládla max. 2 za den, když se dařilo, vč. návštěvy ÚP, které jsem měla od bydliště vzdálené přes dvě hodiny (spadala jsem tam podle bydliště kde jsem bydlela), jsem tím zabila 3-4 dny v týdnu a na hledání práce mi zbýval 1-2 dny. Podotýkám tehdy bez internetu, je to dávno.

Neříkám, že dnešní systém je správný, ale měl bys být spíš rád, že vůbec máš takovou možnost.

 
15.01.2015 11:34 Uživatel: Beu_Pet
Věk:  32

Město:Hradec Králové

WeeMee-net.jpg
Téma: Nedůstojné chování pracovníků Úřadu práce Hodonín a Hradec Králové - zkušenosti
Text uživatele: 

Já to asi taky nepochopila.  

A co jsi vlastně po úřadu práce chtěl? A jak si přišel na to, že když Ti dá ÚP doporučenku, firma Tě zaměstná.

A vůbec jsem nepochopila jakou práci vlastně hledáš?

Píšeš, že jsi v loňském roce hledal práci v HK a žádná tu není. Já jsem z HK a nemyslím si, že jsme tu s prací na tom tak špatně. Minulý rok se tu 4 firmy rozrostly a dvě jsou tu nové. A navíc tady firmy nabírají spoustu lidí na brigády, když pracuješ dobře dostaneš u nich místo na HPP.  

 

podezřívat obecně lidi, že nechtějí pracovat je spíše trik privátních podnikatelů a je to ohavné. Na to si přišel jak? Já už jsem si skoro jistá, že velké procento lidí vůbec o práci nestojí. A přišla jsem na to vlastní zkušeností. Ptz pokud lidé "brečí" že není práce a já nemůžu za 3 měsíce sehnat asistentku ptz od 9:00-dokud to neuděláš-ale nejdéle do 17:00 je blbá pracovní doba, a ještě je platit za odevzdanou práci ne hodinově, no to jsem asi upadla na hlavu…  

Sehnat někoho jako obsluhu do kantýny, no to je další horor. Přijmout skladníka a on mi čtvrtý den nepřijde, neozve se a nebere telefon…  

 
15.01.2015 11:44 Uživatel: Theodor
Téma: Nedůstojné chování pracovníků Úřadu práce Hodonín a Hradec Králové - zkušenosti
Text uživatele: 

Především děkuji za odpovědi

 

Veselce bych chtěl jenom vzkázat, že mi nevadilo obdržení doporučenky, nýbrž to jak a v které situaci jsem ji obdržel! 18.12 jsem se na schůzce zmínil o stěhování na začátku ledna a přesto, že to ta samá osoba, co mi tu doporučenku také potom vydala, věděla, mi ji vystavila. A to způsobem, že mi dva dny před dneškem zazvonil telefon, dojeďte sem, tu se děje tohle a tohle a tohle musíte přijat jinak ahoj.  Kdybych kdykoliv před tím plánovaným stěhováním doporučenku obdržel, neprotestoval bych a práci bych třeba na zkušební dobu vzal a mezitím si hledal něco jiného. A rekvalifikaci jsem si zajistil sám, sám si ji našel a zprostředkoval a jelikož jsem tuhle skutečnost oznámil na úp do individuálního plánu, tak mi nabídla zprostředkovatelka, že pokud doložím, že jsem ji absolvoval celou a řádně dokončil, proplatí mi ji úp. Na tom nevidím nic špatného, kde kdo dělá rekvalifikace, ale u mě to byl vyloženě boj pak s úřadem. Sami mi žádnou možnost rekvalifikace ani nenabídli a do té doby než jsem tam sám neřekl, že si chci udělat rekvalifikaci, tak jsem ani nevěděl že ta možnost proplacení rekvalifikací jde.

S přáním hezkého dne Theodor 

 

PS: Líbí se mi Váš názor: "já jsem tu a vy se po." hold to jinak ale dnes nejde dělat. Když přijdu na pohovor a budu tam sedět jak jelito a neprodám se, tak budu jak každá druhá ovce co pohovor prosedí a modlí se. ať je konec.  

 
15.01.2015 13:52 Uživatel: Listicka
1553340406_liska_s_kytickou.jpg
3000-4000
Téma: Nedůstojné chování pracovníků Úřadu práce Hodonín a Hradec Králové - zkušenosti
Text uživatele: 

Mily Theodore, asi nejsi prvni ani posledni, ktery proziva na UP zklamani. Vubec nejvesti chybou je, si myslet, ze UP ti sezene nejake misto. Jsi to predevsim ty, kdo od nich neco chce. Pri takovem mnozstvi nezamestnanych se urednikum ani nedivim, ze si nevsimnou, co jsi jim tam nahlasil. Asi nemaji cas, se s kazdym uchazecem zabyvat.   Asi budes muset trochu pozmenit svuj postoj. Ty hledas praci, ale v podstate nemas zase tolik co nabidnout. Nezlob se ne me, ale existuje spousta lidi, kteri toho mohou nabidnout daleko vic. Takze trocha skromnosti by ti neuskodila.
Rozmysli si, jestli by nebylo dobre si najit nejakou brigadu, abys ziskal praxi a zaroven si doplnil vzdelani, abys mel do budoucna lepsi sance. Nevkladej tolik nadeji do UP, neodsuzuj zkusene pracovniky, ze se chovaji "nedustojne" ke 23letemu zadateli. Na UP jsi evidovan pod nejakym cislem, a nic vic taky neocekavej.
Prosadit se v zivote umis, takze prehledni toho uredniho simla a vem svuj osud do vlastnich rukou!!

 
15.01.2015 14:43 Uživatel: Onasis
Věk:  26
Téma: Nedůstojné chování pracovníků Úřadu práce Hodonín a Hradec Králové - zkušenosti
Text uživatele: 

A když jsi vyučený kuchař, tak proč nejdeš někam vařit? Hospod a jídelen je jak sr*ček a dobrý kuchař se určitě neztratí???

 
15.01.2015 22:45 Uživatel: Karel N.
Věk:  40

Město:Zlín

Téma: Nedůstojné chování pracovníků Úřadu práce Hodonín a Hradec Králové - zkušenosti
Text uživatele: 

Ahoj. Jednu věc Ti poradím, zítra na ten pracák rozhodně nemusíš. Pokud doneseš potvrzení z pohovoru, jsi omluven. A to je na beton. Ráno zavolej na ÚP, že jedeš na pohovor a přivezeš potvrzení. Hotovo. Příště řekni paní, až jí budeš hlásit pohovor, ať si zapíše, kdy ho máš, kdyby v tom termínu měla být zase nějaká akce pracáku, ať si nemyslí, že si vymýšlíš. Ať se Ti daří.

 
15.01.2015 22:52 Uživatel: Jana Foltýnová
Věk:  38
Téma: Nedůstojné chování pracovníků Úřadu práce Hodonín a Hradec Králové - zkušenosti
Text uživatele: 

Musím říct, že podivná je tato věta, to totiž je zcela z cesty, Ty se musíš dostavit se smlouvou k vyřazení:  "ozvěte se kdyby vám ta práce v Brně vyšla, stačí poslat smlouvu e-mailem."

 

 

 
15.01.2015 23:02 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Nedůstojné chování pracovníků Úřadu práce Hodonín a Hradec Králové - zkušenosti
Text uživatele: 

Dovoluji si upozornit, že v jednom tématu lze psát reakce pouze pod jednou přezdívkou z jednoho počítače. V opačném případě jsou porušena pravidla webu bod č. 5.

 

Přezdívky:

    • Karel N.
    • Jana Foltýnová
 
19.01.2015 17:44 Uživatel: theodor
Téma: Nedůstojné chování pracovníků Úřadu práce Hodonín a Hradec Králové - zkušenosti
Text uživatele: 

Ptal jsem se už mnohokrát, zda-li když si najdu práci v Brně, jestli stačí poslat smlouvu přes e-mail, abych nemusel jezdit přes celou republiku. Bylo mi řečeno, že ano při pracovní smlouvě na hpp, dohody a brigády se prý mají dokládat osobně. A jelikož řeším stěhování a tím pádem i přeřazení evidence, pokud mi teda nevyjde práce do vystavení nového OP, a né poprvé, můžu též zaslat čestné prohlášení o tom, kde budu bydlet a že ta daná osoba souhlasí s mým pobytem, rekomandem přes poštu. Přeřazení evidence je pak už na ÚP. Jdu ve čtvrtek na pohovor, dopadne li vše jak má, nebudu muset řešit nic zbytečně navíc. Yamas

 
22.07.2015 17:34 Uživatel: Gerard
Věk:  28
Téma: Nedůstojné chování pracovníků Úřadu práce Hodonín a Hradec Králové - zkušenosti
Text uživatele: 

Milý Theodore,

buď rád, že jsi neměl zprostředkování práce přes ÚP. To je můj případ. Bylo mi od začátku jasně dáno najevo, že jsem nefakčenko, lenoch a blbeček, co nic neumí, něco jako "bílý cikán", ačkoliv jsem v průběhu pracovní doby nejedl, nepil, nechodil na záchod. Nevydržel bych to tam, proto jsem byl rád, když mě vyhodili.

 
04.07.2019 19:21 Uživatel: Pepa
Věk:  43
Téma: Nedůstojné chování pracovníků Úřadu práce Hodonín a Hradec Králové - zkušenosti
Text uživatele: 

UP je ta nejorší a nejzbytečnější instituce ze všech státních. jsou tam i dobrý lidi ovšem převažuje arogance, nezájem hnusný chování, plky do médií jak jsou k nim lidi zlí když je o vlastně opačně, při jakýkoliv stížnosti či sebemenším odporu jen naschvály a šikana úředníků.  

 

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Nedůstojné chování pracovníků Úřadu práce Hodonín a Hradec Králové - zkušenosti
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny