Bezplatná právní poradna online

Téma: Může zaměstnavatel přikázat školení v době volna zaměstnance?

30.03.2013 19:25
Uživatel: samča
100-500
Odpovědí na téma: 8
Text: 

Zaměstnavatel vymyslel, že každé pondělí v 15 hodin  má jít každý zaměstnanec na půlhodinové školení. Volno nevolno. A mě se to nelíbí. Myslíte, že má na to právo? A pokud je tam zaměstnanec zaměstnán na DPČ (dohodu o pracovní činnosti), musí tam chodit?

Pokud má jinou práci, tak to ho omlouvá, ale co když si chci volno užít po svém? To nemůžu?  Pokud mám o svém volnu jet do práce, i když jen na  půl hodiny, tak to není podle mě volno.

A na volno má zaměstnanec nárok? Nevíte náhodou někdo, jak se bránit proti tomu? Na nástěnce je psané, že omlouvá jen nemoc a dovolená. Cesta mě tam trvá hodinu a půl, tak mi přijde zbytečné a ztráta času tam každý týden jezdit. Navíc se tam probírá stále to samé dokola.

Děkuju za odpovědi.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 6281x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Má zaměstnavatel právo mě o mém volnu hnát do práce?
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
30.03.2013 19:34 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Může zaměstnavatel přikázat školení v době volna zaměstnance?
Text uživatele: 

Doporučuji zeptat se v Bezplatné právní poradně online, dotazy se přijímají každý lichý týden v pondělí po 10. hodině.

 
30.03.2013 19:47 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Může zaměstnavatel přikázat školení v době volna zaměstnance?
Text uživatele: 

Ahoj samčo,

pokud jde o školení, které prohlubuje Tvoji kvalifikaci, tak zaměstnavatel má právo Ti účast na takovém školení nařídit. Zaměstnavatel může takové školení nařídit i mimo pracovní dobu. Účast na takovém školení je ale považovaná za výkon práce a v případě školení mimo pracovní dobu (v den volna) se podle mě jedná o práci přesčas - máš tudíž nárok buď na příplatek nebo na náhradní volno. Pokud školení nemá charakter prohlubování kvalifikace, pak záleží konkrétní podmínky na domluvě zaměstnavatele a zaměstnance. Myslím si, že v takovém případě by zaměstnanvatel nemohl účast nařídit, resp. zaměstnanec může relativně beztrestně neposlechnout.

Osobně mi přijde uhozený jezdit v den volna kvůli půlhodině do práce. Ale jestli pracuješ na DPČ, může se Tě zaměstnavatel poměrně snadno a bez důvodu zbavit, kdy bude chtít.

 
30.03.2013 20:02 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Může zaměstnavatel přikázat školení v době volna zaměstnance?
Text uživatele: 

Ještě že máme tu naši socialni_pracovnici

 
30.03.2013 19:47 Uživatel: Barča
1520366479_lvice.png
Téma: Může zaměstnavatel přikázat školení v době volna zaměstnance?
Text uživatele: 

Zaměstnavatel má právo zaměstnancům účast na školení nařídit. Pokud to má být ale v době jejich nepřetržitého odpočinku v týdnu (tedy nad rámec stanovené týdenní pracovní doby a mimo rozvrh směn), půjde zároveň o práci přesčas ve smyslu ustanovení § 78 odst. 1 písm. i) zákoníku práce.

 
30.03.2013 21:49 Uživatel: Baba Jaga
Věk:  30
100-500
Téma: Může zaměstnavatel přikázat školení v době volna zaměstnance?
Text uživatele: 

Přesně tak…mi kvůli tomu, aby organizace mohla fungovat. máme pokaždé školení nařízená na soboty, ale proplácí nám čas strávený na nich jako kdybychom v so pracovali…nicméně školení jsou povinná

 
13.04.2015 10:04 Uživatel: danekczech
Věk:  36

Město:ova

Téma: Může zaměstnavatel přikázat školení v době volna zaměstnance?
Text uživatele: 

Zaměstnavatel mi nařídil školení v době osobního volna. V te dobe jsem však byl mimo ČR a jet 1200km kvůli školení.. jjízdné by mi asi těžko proplatili. mmi přijde nesmyslne.

Zamestnavatel chce vsak z me nepřítomnosti na tomto školení vynest neprijemne nasledky. predevsim pak zkrácení mzdy.  Vi nekdo co z tim?

 
04.05.2015 08:58 Uživatel: AVermík
Věk:  33
Téma: Může zaměstnavatel přikázat školení v době volna zaměstnance?
Text uživatele: 

Jestliže je zaměstnanec ve svém volnu mimo ČR a ve vzdálenosti delší a je přesto nařízené školení, musí zaměstnavatel zaměstnanci po předložení dokladů zaplatit jízdné. Pokud jde o přerušení dovolené z důvodu povinného školení, zaměstnavatel je povinnen zaplatit celou dovolenou či nahradit náhradním volnem, který si určí zaměstnanec. ovšem pozor - náhradní volno si musí zaměstnanec vybrat do 3 měsíců jinak náhradní volno propadá.

Za každé osobní volno a nařízené školení zaměstnavatelem náleží zaměstnanci mzda + 25% průmerného výdělku (nebo náhradní volno).

 
15.02.2019 18:14 Uživatel: HORST
Věk:  54
Téma: Může zaměstnavatel přikázat školení v době volna zaměstnance?
Text uživatele: 

Náleží zaměstnanci i úhrada cestovneho, pokud se účastní školení mimo pracovní dobu a jede např 50 km tam a 50 km zpět?  

To vše k vůli hodině skoleni

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Může zaměstnavatel přikázat školení v době volna zaměstnance?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Ochrana proti spamu

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny