Bezplatná právní poradna online

Téma: Ukončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí - nárok na odstupné

25.11.2014 13:11
Uživatel: chorche
Věk:  35

Město: Praha

Odpovědí na téma: 12
Text: 

Dobrý den,

pracuji u současného zaměstnavatele od října 2012 tj. více jak dva roky, s příchodem nového manažera se však staly pracovní podmínky těžko snesitelné, bylo mi i naznačováno, že nejsem mezi tzv. "oblíbenci" a tudíž mi bylo zamítnuto i zvýšení platu, (to že nejste v týmu oblíbenců Vám sice nikdo neřekne přímo, ale chování zaměstnavatele i manažera tomu jasně napovídá), mezi 4ma očima mi bylo sděleno, že ač pracuji dobře a dělám i práci navíc, bylo by lepší kdybych odešel a budu zaměstnavatelem rád "uvolněn".  pokud vznesete dotaz na odstupné a proč Vám tedy nedají oni sami výpověď, je hned jasná odpověď, že můžou klidně dát nějaký paragraf, jak je tomu povětšinou zvykem a vy si to tak rychle rozmyslíte. z tohoto důvodu zvažuji ukončení prac. poměru dohodou k 31.12.14. nebo ve 2. měsíční výpovědní lhůtě k 30.1.15. Mam v tomto případě nárok na odstupné? Zároveň současná pracovní pozice mě zdravotně neprospívá, v současnosti jsem měsíc v pracovní neschopnosti, bohužel prokazovat, že mé zdravotní problémy souvisejí se zaměstnáním bude asi velmi těžké ba přímo nemožné. Za jakých podmínek má zaměstnanec v tomto případě nárok na odstupné?

Děkuji za odpověď.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 3096x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Ukončení pracovního poměru dohodou, nebo ve 2.měsíční výpovědní době
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
25.11.2014 13:14 Uživatel: sorbonos
Věk:  38

Město:Ocelové srdce

Maffy 2.png
4000-5000
Téma: Ukončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí - nárok na odstupné
Text uživatele: 

Pokud vím, tak zrušení pracovního poměru dohodou znamená, že nárok na odstupné nemáš. A je jedno, k jakému datu odejdeš.

 
25.11.2014 13:22 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Ukončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí - nárok na odstupné
Text uživatele: 

Neplatí to vždy - (Výhoda dohody o ukončení pracovního poměru a výpovědi z pracovního poměru) klikni. Musí jít ale o dohodu o ukončení pracovního poměru z organizačních důvodů s dovětkem vyplacení odstupného.  

Hlavní rozdíl pak je, že dohoda je dohodnutí se zaměstnance a zaměstnavatele a výpověď je jednostranný právní akt jednoho z výše uvedených subjektů. Lidi někdy v naší bezplatné právní poradně dotazují na "výpověď dohodou", což je konina. To neexistuje.  

 
25.11.2014 13:18 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Ukončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí - nárok na odstupné
Text uživatele: 

Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.

 

Tento web (www.MojeStarosti.cz) není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.

 
25.11.2014 13:42 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Ukončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí - nárok na odstupné
Text uživatele: 

Pokud dáš výpověď nebo odejdeš dohodou na odstupné zkrátka nemáš nárok.

Na odstupné vzniká nárok za podmínek daných zákonem kdy výpověď zaměstanci dává zaměstnavatel.

To, že si zaměstnavatel vymyslí nějaký "paragraf" je sice velký strašák, ale naprosto neprávem, protože vymýšlet může jen do té doby dokud mu to zaměstnanec tzv. žere.

 

Je spousta věcí kdy se zaměstnanec fakticky nemá jak bránit, ale to zrovna není tahle situace. Pokud máš čisté svědomí a nic, co by bylo proti Tobě, dobrovolně nepodepíšeš, nemůže si zaměstnavatel diktovat za jakých podmínek Tě propustí.

 
25.11.2014 14:32 Uživatel: Fialka
Věk:  39
Téma: Ukončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí - nárok na odstupné
Text uživatele: 

Ahoj Chorche,

 

shodou okolností jsem řešila stejný problém. Též se mě tak chtěli zbavit, šmejdi. Musela jsem mít právníka. Chci Tě upozornit, že pokud odejdeš na dohodu, tak nemáš nárok ani na podporu na Úřadu práce. Nedělej to.

 

Chce to velmi silné nervy a vyčkat, až Ti napaří výpověď za hrubé porušení čehokoliv. Hlavně Tě nesmí nachytat na alkohol, to by pak bylo v pr… Takže v pracovní době ani ň.

Takže, "v klidu" vyčkáš, až Ti předloží nějakou takovou podrazárnu a ihned předáš písemně napsané, že TRVÁŠ NA POKRAČOVÁNÍ PRACOVNÍHO POMĚRU! Nezapomeň na název firmy, svoji adresu, podpis a datum!

 

Tohle dáš šéfovi, on to musí přijmout, nemá jinou možnost. Ten to převezme, podepíše. Pokud by prskal, stačí dva svědci, kteří potvrdí, žes to předal/a.

 

Milý šéf, pak má pouze tu možnost se s Tebou soudit, což neudělá, páč by to prohrál. Takže pak mu zbývá buď odstupné nebo Tvoji smlouvu změnit na dobu určitou. Tím Ti pak vzniká nárok na případnou podporu na Úp, sociální dávky apod.

 

Samozřejmě jsem zažila neskutečnou šikanu ale stálo mi to za to, toho šmejda porazit.

 

Jinak doporučuji si vše tajně nahrávat na diktafon.

 

Doporučuji Ti konzultaci s právníkem. Šance jsou velké, nedej se zastrašit. Pan podnikatel není tak silný v kramflecích, jak se Ti snaží naznačovat.

 

Nedej se! Stop šmejdům!

 

Fialka

 
25.11.2014 15:07 Uživatel: MitsCa
Téma: Ukončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí - nárok na odstupné
Text uživatele: 

Pokud Tě straší, tak musí poslat 2 vytýkací dopisy, aby Tě mohli vyhodit na paragraf. Čili jak zaznělo, pokud máš svědomí čisté, tak se není čeho bát. Pro jistotu však právník v záloze je dobrý a hlaně mít důkazy, že děláš to a to, protože někteří zaměstnavatelé msi vymyslí leccos, aby se  zaměstnance zbavili. Ale opravdu se skoro každý lekne, když to budeš chtít dát k soudu apod. Oni si jsou totiž až moc jistí, že lidi prostě neví. A bohužel většina fakt neví a strachy nebo blbostí podepíšou skoro cokoliv viz minulý týden moje švagrová.

 
25.11.2014 18:50 Uživatel: chorche
Věk:  35

Město:praha

Téma: Ukončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí - nárok na odstupné
Text uživatele: 

Díky všem za reakce. svědomí mám opravdu čisté, práci dělám jak mám, navíc dělám i "nadstandarty, kdykoli bylo třeba, šel jsem i na mimořádku, např. noční, víkend apod. dělám nejen to co mam dané smlouvou, ale i spoustu věcí navíc. nemluvě o tom, že mi zaměstnavatel neproplácí vše co má, viz. cestovní náhrady atd.  jen si nenechám líbit vše, nejsem řitní alpinista, nedonáším a nekamarádíčkuji se s "vyvolenými" proto nejsem u nového "manažera: populární. ode mě moc dobře ví, že pokud by si něco takového zkusili, tak se lehce nedám, tohle co píšete s hrubým porušením prac. kázně znám a vím, i jsem to zaměstnavateli tlumočil už cca v srpnu. že si nemůže paragraf dát za něco co sám vymyslel, jako např. porušení vnitřních směrnic apod. které jsou v rozporu se zák. práce. proto tlačí, jinými způsoby na to abych ukončil pracovní poměr sám. přemýšlím jak na ně. alt

 

ps: pokud dáváte ale výpověď dohodou ze strany zaměstnance, tak podle mě nárok na podporu vzniká, jen je po celých 5. měsíců jen 45% z platu, ne? !

 
26.11.2014 00:44 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Ukončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí - nárok na odstupné
Text uživatele: 

Proberme si různé možnosti, jak může skončit Váš pracovní poměr:  

1. Ukončíte pracovní poměr Vy sám dohodou nebo výpovědí bez udání důvodu - výsledek: nebudete mít nárok na odstupné (dohodu s organizačními důvody nebo s důvodem nadbytečnosti Vám zaměstnavatel nepodepíše) a pokud v dohodě nebo výpovědi nebude nějaký tzv. vážný důvod (například péče o malé dítě, o osobu pobírající příspěvek na péči apod.), budete již od počátku pobírat podporu pouze ve výši 45% Vašeho průměrného čistého měsíčního příjmu. Informace od Fialky, že byste nedostal podporu vůbec, tedy není pravdivá.

2. Odchod z práce způsobí Vaše zdravotní problémy - abyste z toho "něco měl", musel byste mít v ruce lékařský posudek vydaný poskytovatelem pracovnělékařských služeb (nemůže to být tedy posudek třeba od Vašeho obvdáka), že nemůžete nadále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví. Pokud by Vám zaměstnavatel do 15 dní od předložení takového posudku neumožnil výkon jiné, pro Vás vhodné práce, mohl byste okamžitě zrušit pracovní poměr a měl byste nárok na náhradu mzdy ve výši Vašeho průměrného výdělku za dobu odpovídající délce výpovědní doby (tedy za dvě měsíce).

3. Odejdete kvůli nevyplaceným částem mzdy - Zaujalo mě, že Vám zaměstnavatel nezaplatil všechno, co Vám zaplatiit měl. Pokud Vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu/plat, náhradu mzdy/platu nebo jakoukoliv jejich část do 15 dní po uplynutí období (nikoliv termínu! ) splatnosti, můžete opět okamžitě zrušit pracovní poměr a platí to, co jsem již uvedla v bodě 2. V tomto případě ale doporučuji nejprve zaměstnavatele písemně vyzvat k uhrazení dlužných částí mzdy (to, že jinak okamžitě zrušíte pracovní poměr, mu psát nemusíte).

4. Budete trvat na výpovědi či dohodě s odstupným a zaměstnavatel s Vámi místo toho okamžitě zruší pracovní poměr pro porušení pracovních povinností zvlášt hrubým způsobem podle § 55 zákoníku práce - bohužel nutnost předat zaměstnanci vytýkací dopisy - jak psal MitsCa - už v tomto případě neplatí, tato povinnost zaměstnavatele už v aktuálním zákoníku práce není. V takovém případě byste msuel zaměstnavateli neprodleně písemně oznámit, že se zrušením pracovního poměru nesouhlasíte a že rváte na tom, aby Vás nadále zaměstnával, jak psala Fialka. Nejpozději do dvou měsíců pak musíte neplatnost skončení pracovního poměru napadnout u soudu.

 
26.11.2014 14:22 Uživatel: chorche
Věk:  35

Město:Praha

Téma: Ukončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí - nárok na odstupné
Text uživatele: 

Opět děkuji za obsáhlou odpověď, myslím si, že bohužel z toho co píšete těžko něco uplatním. u bodu 1.) sice máme čerstvě narozené mimčo, ale na mateřské je přítelkyně, takže tam mi to asi neprojde. u bodu 2.) bude strašně moc těžké prokazovat to, že současná práce má zásadní vliv na můj zdravotní stav, i když vím, že je to právě touto prací, nevím zda by to napsal lékař v nemocnici, nebo to musí být tedy nějaký specialista? , od obvoďáka to ani neočekávám. Taky jsem to už hledal na netu, ale ukončení kvůli zdravotním problémům (kde se i píše o odstupném v řádu ročního platus ukončením ihned apod.), to mi u téhle firmy zcela jistě neprojde, ty nedají ani halíř navíc, to už by se radši šli soudit pro korunu. A nastal by tak bod 4.) - na soudy ale nemám ani chuť, ani čas, ani peníze. a k bodu 3.) bohužel nikde ve smlouvě nemám psáno, že mi náhrady za cestovné budou proplácet, i když v pracovní době projedu kvůli práci (pracovně) určitě dva lístky na MHD což je v Praze 2x32kč x 4-5dní v týdnu, což by za těch 26. měsíců už udělalo pěknou sumičku, ale to zas nevím jak udělat.

 Nezbyde mi tedy asi nic jiného, než hořce zkousnout tu dohodu a mít směšných 45% na ÚP, nebo zkusit na zaměstnavatele to, aby mi udělal na následující měsíc novou prac. smlouvu s dobou určitou např. k 31.12.2014 a měl jsem alespoň těch 65% protože nepředpokládám, že v dnešní době seženu slušnou práci během pár týdnů.  

 

ještě jednou děkuji všem za odpovědi.

 
26.11.2014 22:41 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Ukončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí - nárok na odstupné
Text uživatele: 

Ještě k bodu 1: Těch vážných důvodů je samozřejmě více než jen péče o dítě, jsou vymezeny v § 5, písm. c) zákona o zaměstnanosti. Doporučuji nastudovat, třeba by na Vás některý z těch důvodů pasoval.

K bodu 2: Jak už jsem psala, musí jít o poskytovatele pracovnělékařských služeb. Takže by to měl být závodní nebo smluvní lékař Vaší firmy nebo specialista na pracovní lékařství.

K bodu 3: Náhradu cestovních nákladů nemusíte mít sjednanou v pracovní smlouvě, je to věc, která vyplývá z § 156 - 172 zákoníku práce. Pro Vás konkrétně je důležitý především § 159, dle kterého nárok na úhradu cestovních dokladů jednoznačně máte, a to i bez prokazování jízdních výdajů.

K bodu 4: Nedostatek financí je možné řešit například žádostí o bezplatné právní zastoupení u České advokátní komory, nedostatek chuti a času za Vás pravda nikdo jiný nevyřeší.

 
26.11.2014 19:45 Uživatel: Leňa
Věk:  45
1058[1].jpg
1000-2000
Téma: Ukončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí - nárok na odstupné
Text uživatele: 

"nepředpokládám, že v dnešní době seženu slušnou práci během pár týdnů.  "

 

Třeba ano, už se raději pro jistotu  koukejte po různých serverech, nabízející práci. Třeba budete mít štěstí. alt

 
26.11.2014 20:09 Uživatel: chorche
Věk:  35
Téma: Ukončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí - nárok na odstupné
Text uživatele: 

to: leňa

servery nabízející práci, ji víceméně nenabízejí, nebo se tam opakují ty samé inzeráty, vím o čem mluvím, mam několik vyhledávačů a tam jsem za 10. let našel práci jen jednou. není nad osobní obíhávání a pátrání jinak poslední zklušenosti jsou takové, že jsem hledal víc jak půl roku a mrtvo! kolikrát vám i řeknou, že už jste v 35ti starý ) bohužel v mém oboru jsou i jedny z nejnižších platů. tak o to je to horší.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Ukončení pracovního poměru dohodou nebo výpovědí - nárok na odstupné
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny