Téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?

03.05.2017 13:37
Uživatel: Shion
Věk:  23
Odpovědí na téma: 15
Text: 

Máme v rodině babičku, která přehnaně lpí na věcech a celkem hromadí. Není ještě typickým příkladem nemoci Diogenův syndrom, syndrom hromadění, křečkování - tedy ještě to nedošlo tak daleko, že by měla vyšlapané cestičky v harámpádí, ovšem skříně se nedají zavřít, na policích už není žádné místo a úklid je poměrně komplikované záležitost. Zdravotně na tom není úplně nejlíp, špatně chodí, ale co mě trápí víc - snadno padá do špatné nálady. Mohou tam být i jiné faktory, ale myslím, že na její špatnou psychiku má značný podíl i ten byt. Vidím to sama na sobě, po hodině v tom bytě mam strašnou chuť utéct - malý prostor, obrovské množství vizuálních vjemů aneb záplava sarapetiček a taky zatuchlina - ta se drží kvůli kobercům nalepených na zdech (ach ta devadsátková móda).
V červnu jde babička na zákrok do nemocnice, tak jsme se rozhodli že využijeme čas, kdy nebude doma a dáme jí byt alespoň trochu dokupy - hlavně sundat koberce a vybílit. O tom ví, s tím souhlasí, ale mám velkou obavu jak bude reagovat na tu manipulaci s věcmi. Máma babičce sem tam něco vyhodí a jsou kvůli tomu neustále rozbroje. Takhle se bude většina věcí muset minimálně přesunout a je celkem jasné, že nastane situace "kam jste mi zase dali. , vy jste hrozný", ale z hlediska toho že sotva chodí by bylo mnohem lepší, kdyby těch věcí bylo méně a dalo se po bytě snáz pohybovat. Na internetu jsem k téhle problematice jak tohle řešit moc nenašla s hromadičem se nedá hnout dokud mu věci nepřerostou přes hlavu nebo dokud si o pomoc neřekne sám, což je tak nějak stejně jako u závislostí. Vím, že babička si věcmi vyplňuje své citové nedostatky. Myslí si že byla nechtěné dítě a že jí lidé přehlíželi, když jí nekdo nepozdraví nebo jí odsekne prodavačka, nese to velmi těžce. Lpí na věcech co jí lidé darovali (i když to byly krámy, kterých se chtěli zbavit), protože si na ní s dárkem velkomyslně vzpoměli. Takže ačkoliv nějaký krám viděla za dvacet let jednou a nemá pro něj žádné využití, nelze ho vyhodit, protože to byl dárek, památka. Dá se říct že celý byt se stává takovým depositem jejích pamáníků, že si na ní někdo vzpoměl.
Setkali jste se nějakou podobnou situací? Zajímalo by jestli je tu někdo kdo se musel potýkat s nějaký vyklízením bytu starých lidí, či s něčím podobným co bylo vnímáno jako invaze do stereotypu. Hodily by se zkušenosti jak postupovat, či jak vůbec nepostupovat, aby to babičce způsobovalo méně stresu, případně aby si uvědomila, že si zacpává život lpěním na zbytečných krámech. Napadlo mě ještě kontaktovat psychologa, ale co jsem se dohledala poradenství na internetu, nenašla jsem žádné rozumné řešení nebo nasměrování, spíš je to těžký. alt

Budu ráda za rady, díky.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2676x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Hromadění a lpění na věcech
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
03.05.2017 15:21 Uživatel: Listicka
1553340406_liska_s_kytickou.jpg
3000-4000
Téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?
Text uživatele: 

Ahoj, ja znam takovych lidi vic a priznam se, ze je to hrozne tezke. Treba muj soused trpi depresemi. Nedavno jsem u nej pro neco byla a dosala jsem sok. Jeho dum je zaneseny kramy, v loznici je nekolik skrini (samozrejme plnych), na skrinich kufry, kosiky, krabice, v dome asi tri slapaci sici stroje atd. Obyvak je jako cerna kobka - tmavy zaplneny tmavym nabytkem a na oknech tezke zaclony. A on ma deprese a shani si lampicku ktera imituje denni svetlo!! Rekla jsem mu, ze by mel vyhodit polovicku nabytku, obklopit se svetlymi barvami a vpustit do domu slunicko. Jenze je to tezke, on se svych veci nikdy nezbavi. Tihle lide jsou nesmirne setrni a mysli si, ze jsou tim padem bohati.
Babicce bych dala precist nejaky clanek, jak se Evropou siri stenice a jake je nebezpeci, ze se usadi u ni, vysvetlila bych ji, ze dneska (03.05.2017) uz neni ta doba, kdy se musi vsechno schovavat, ze dneska (03.05.2017) se da koupit vsechno.  Ona sama asi nedokaze nic vyhodit, ale s vasi pomoci by jste to mohli zvladnout. Melo by se ji vysvetlit, ze kdyz vyhodi neco stareho, bude mit misto a prostor na veci nove, hezci, lepsi a modernejsi.
Ale nezavidim ti, protoze to stoji vsechno opravdu hodne nervu.
Jedna moje kamaradka takhle hromadila suvenyry z celeho sveta. Mela jich plny byt.  Mela treba asi 1200knih a stale si porizovala dalsi, ale na cteni nemela cas. 4 krabice s vanocnimi ozdobami a asi 28 roli darkoveho papiru. Jednou jsem spocitala 70 paru bot v ruznych barvach. Teprve kdyz se seznamila s pritelem, zmenila se a prestala veci hromadit. Dokonce se jich zacala zbavovat. Ale byl to dlouhy proces.
Tak snad budete mit alespon maly uspech.  

 
03.05.2017 15:39 Uživatel: Dáreček
1521657124_drek.jpg
Téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?
Text uživatele: 

Já bych šla na to nenápadně. Zkusila bych ji ty věci vyhazovat postupně. U hodně věcí najednou by si toho všimla.  

 
03.05.2017 15:45 Uživatel: Plamínek
364.jpg
Téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?
Text uživatele: 

Pokud je závislá na hromadění věcí, na uchovávání, je za tím pravděpodobně i strach z pomíjivosti, v podstatě z ubíhání času, ze smrti, starší lidi nemají rádi změny, nechtějí nic vyhodit, vše by mělo dál trvat, atd.

Ve stáří se psychické celoživotní problémy zesilují, takže pokud má babi ještě předměty i jako doklad " takhle mě měli rádi", je situace poměrně obtížná.  

Doporučuju se obrátit třeba na seniorum.cz, tam je nějaká poradna, někdo mi to doporučoval. Alůe zpětnou vazbu už nemám.

 
03.05.2017 17:17 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?
Text uživatele: 

Sehnat pěkné krabice, vše uložit, krabice úhledně vyskládat do regálů ve sklepě - pokud nějaký má. Dárky budou důstojně uloženy a babi by mohla být i spokojená, když najde svůj byt čistý, prosvětlený, naklizený.

 
03.05.2017 22:21 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?
Text uživatele: 

Koukáš na to ze svého úhlu pohledu, který je v podstatě správný, ale nabídnu Ti i jiný úhel.

Moje tchyně byla neuvěřitelná v hromadění a vystavování serepetiček a tuhle koberečky, támhle záclonky atd. Žít v tom bytě trvale zbláznila bych se.

 

Když byla v nemocnici tak jsme trošku redukovali, ale pozor nic velkého, jen pár kousků, aby toho nebylo tak moc, ale nebylo to nápadné. Po té co se vrátila z nemocnice nejen že jí to strašně rozčílilo, ale donutila nás to vrátit zpět. Nechápala jsem jak je to možné, ale přesně věděla, že mezi těmi mnoha věcmi támhle chybí jedna a ta váza nebyla takhle, ale o pět centimetrů blíž atd.  

 

Po té co umřela a tchán trvale ulehl a já se o něj začala intenzivně starat, jsme postupně redukovali, abych tam vůbec mohla existovat a fungovat. To už šlo, protože tchánovi jsme tak jako tak museli udělat nový pokoj a do jiných místností nevidí, ale i tak ne vždy jsem z toho měla dobrý pocit.

 

Je to forma závislosti to ano, ale je to také často to poslední, co tito lidé mají, něco blízkého, něco co jim řekněme dává naději, že život ještě neskončil a osobně si myslím, že i když je za tím dobrý úmysl, některé věci by se dělat neměli, ne rozhodně tak, že vy se rozhodnete, i když vám to možná babička nakonec tolik nevyčte, ji to trápit bude. Je to její "všechno" a vy to rozebíráte jako by tu už nebyla. Tak to po tom, co jsem viděla vidím já.

 

Ještě je tu jedna věc, kterou někde někdo zmiňoval ve spojení se svojí starou babičkou a to, že kdykoliv ta dotyčná přišla na návštěvu, strašně moc obdivovala nějakou tu šílenou serepetičku a babička byla šťastná, že se tak moc líbí, že jí tu věc sama dala. Pak pochopitelně ta věc putovala do krabice do sklepa, jak např. psala Barča, ale rozdíl byl zkrátka v tom, že se babička byla ochotná té věci sama vzdát, aby udělala radost někomu jinému. To bych viděla jako možné, i když dlouhodobé řešení.

 
04.05.2017 09:01 Uživatel: Listicka
1553340406_liska_s_kytickou.jpg
3000-4000
Téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?
Text uživatele: 

Naprosto s tebou souhlasim. Delat neco za jejimi zady by nebylo spravne! Pouze s jejim souhlasem.

 
04.05.2017 20:36 Uživatel: Pavla
Věk:  66
pavla.gif
4000-5000
Téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?
Text uživatele: 

Shion, pokud chcete babičku "zabít", tak zlikvidujte její krámy, ale tím zlikvidujete i babičku. Můžete uklidit, ale zase jí dejte její věci zpět, je to její život a ona tak už dožije. Jde vám všem o babičku, o její pocity, o její spokojenost, nebo Vám jde o sterilní, neosobní prostředí? Dobře vše zvažte, abyste nelitovali. Já bych si to na svědomí nevzala…

 

 
04.05.2017 22:29 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?
Text uživatele: 

"Zajímalo by jestli je tu někdo kdo se musel potýkat s nějaký vyklízením bytu starých lidí."

Ano, po tchýni, po tchánovi, po manželovi…, ale až po jejich úmrtí. Za jejich života jsem si to nedovolila, a ani by mě to nenapadlo. Pouze jsem pomáhala s vymalováním a úklidem, nákupy, s potřebnou pomocí, nikoliv likvidací jejich věcí za jejich života.

Stejně tak nezasahuji a nehodlám zasahovat do věcí mých rodičů, kteří ještě žijí, pouze opět pomoc např. s malováním atd.  

Jste vnučka, je Vám teprve 23 let, nemůžete objektivně posoudit, co jsou nebo nejsou pro Vaší babičku "zbytečné krámy". Kdyby to byly pro ní zbytečné krámy, sama by je redukovala. A nemyslím si, že babiččiny nálady či nenalady souvisí s jejím bytem, v tom bude něco jiného.

Být Vámi, udělám v jejím bytě pouze takové změny, se kterými babička souhlasí.  

 
04.05.2017 23:01 Uživatel: Rypoušice
Věk:  27
2000-3000
Téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?
Text uživatele: 

Ahoj, podívej, je mi stejně, jako tobě. A hromadím podobně, jak tvoje babička. I blbé papírky, účtenky, jakýkoliv maličkosti schovávám a pokud naznám, že jsou to fakt prkotiny, které patří do koše, přenesu to přes srdce a vyhodím to. Zbytek si ale schovávám a čím důležitější "krám" to je, tím je pečlivěji uschován. Moje poslední jízdenka z městečka, kde žila má milovaná babička, leží symbolicky navrchu v její šperkovnici. Nosím celá léta jedny a ty samé hodinky - od ní - dala mi je asi ve 2. bo 3. třídě (nejsou s dětským motivem alt). Jako jo, uznávám, že účtenka z kavárny nebo od holičky je blbost, ale já to nějakým způsobem potřebuju. Uchovávám též věci, třeba obaly od vánočních dárků, ideálně s písmem dárce, a to i od lidí, které nějak v lásce nemám, ale je to rodina…  Vůbec, když je na něčem něco napsané, má to pro mě o to větší hodnotu.

Nevím přesně, proč to dělám, mám prostě potřebu uchovávat něco, co pochází od druhých, co se k nim, nebo k určitým situacím váže. Když to trochu přeženu, je to trochu "magický", je to hmotná upomínka, znásobená případným písmem. Vůbec to, že to ten někdo měl v rukou, že mi to dal, já to prostě musím uchovávat. Je mi líto to vyhodit.

Moje máma o tom naštěstí dávno ví a nechává čistě na mně, co si vyhodím. Když nedejbože omylem něco vyhodí, pak strašně vyvádím. Naposled mě před rokem "zasáhlo" vyhození upomínkové plechovky piva z benziny z Polska…  

Velmi bys ji ranila, pokud bys něco vyhodila. I ona k tomu má své důvody. má k tomu citovou vazbu, potřebuje to. A hlavně, je to její soukromá věc (! ),  nemáš absolutně žádné právo něco jen tak vyhodit, třebaže s dobrým úmyslem. Nech ji to, třeba je to to poslední, co jí zbylo…  

Stáří směřuje neúprosně ke konci života, člověk rekapituluje, bilancuje, teskní po těch, co nejsou, vyčítá si, co bylo, je mu smutno, cítí nepohodu na tělě, mnohdy i na duchu. Toto je pravděpodobně její pevná půda, její svrchované území s milovanými věcmi - jistotami a upomínkami - a jakákoliv ztráta by ji vykolejila.

Možná si na babičku vzpomeneš, až budeš v jějím věku…

 

 
05.05.2017 10:10 Uživatel: Nikol_22
Věk:  22
Téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?
Text uživatele: 

Ahoj, já mám podobnou zkušenost. Babička byla rok hospitalizovaná pro vážnou nemoca po roce se vrátila domů. Pamatuji si, jak mamka chtěla uklidit a hodně věcí od babičky z obýváku uklidila do krabic a do sklepa.  Byly to ale babičky věci, věci, které připomínaly její život, vzpomínky na dědu, na jejich svatbu, svatební dary apod. Znamenalo to pro ni hodně.  

Když se babička vrátila, byla z toho dost zklamaná. Nakonec jsem se jí nedivila. Byly to její osobní věci a nikdo neměl právo s nimi manipulovat.  

Obývák jsme krásně vymalovali, nakoupili nové skříně a poličky, nové záclony, ale věci jsme vrátili. Můžete babičce pomoci byt vymalovat, případně koupit nábytek, opravit, vyměnit záclony, ale její osobní věci zanechat, NECHAT na jejím uvážení, které věci se vyhodí apod.

 

 
07.05.2017 16:32 Uživatel: eliminátordůchodců
Věk:  23

Město:V plném pladých lidí

Téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?
Text uživatele: 

Tady pomůže jen jediné, babku do ústavu, byt vyčistit, babku tam nepouštět. Ideálně nechat v ústavu, bude to dvojnásobná výhra, o starost míň a ještě čistý byt. S babkou to lepší nebude, jen bude zatěžovat rodinný rozpočet.

 
07.05.2017 16:55 Uživatel: Rypoušice
Věk:  27
2000-3000
Téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?
Text uživatele: 

Ústav choromyslných povolil vycházky?

 
07.05.2017 17:40 Uživatel: eliminátordůchodců
Věk:  23

Město:Plném mladých lidí

Téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?
Text uživatele: 

U vás? to se musíš zeptat služby

 
07.05.2017 19:41 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?
Text uživatele: 

Jsou rodiny, kde se mají vzájemně rádi a respektují se. Možná to neznáš a proto píšeš co píšeš. Smutné je, že to považuješ za normální a taky to tak prezentuješ. Nicméně, bylo by fajn, kdybys ve vaší rodinné "tradici" nepokračoval, aby s tebou jednou taky tvé děti takto nezametly.

 
07.05.2017 20:15 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?
Text uživatele: 

eliminátordůchodců = provokatér, blbec, troll?  

To už tady bylo, jen pod jiným nickem "bijecdůchodců", nebo tak nějak.

 

Takže, smazat, zablokovat a nazdar.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Babička hromadí nepotřebné věci - jak to vyhodit aby nebyla naštvaná?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
nerozumím rozchodu 2 1055x
Přítel ke me není upřímný. 8 3222x
Objektivni nazor na uprimnost 8 2880x
Moje partnerka začala bydlet se svým dosud ženatým expřítelem 12 3325x
Partnerské krize, odstěhování 5 2038x
Moje matka mi kecá do života!!!!! 6 1416x
Proč se mnou je, když se mu nelíbím? 9 2093x
Partnerova obezita - jak mu říct, že přibral 5 2120x
Jak byste se zachovali??? 4 1440x
Manžel se cítí na vedlejší koleji, jsme jako dva spolubydlící 3 2235x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny