mojra.cz

Téma: Manžel je alkoholik - co mám dělat?

03.05.2012 07:51
Uživatel: vendy72
Věk:  39
Odpovědí na téma: 14
Text: 

Zdravím a zároveň budu ráda, když budu moci s někým, kdo má podobnou starost, si popovídat o problému, který je způsoben pravidelným pitím alkoholu.

Můj manžel je v průběhu dne normální chlap, který má velmi dobrou práci, dokáže být milý, pracovitý... Brali jsme se před rokem (pro oba 2 manželství) a známe se pátý rok. Věděla jsem, že se rád napije, taky jsme se kvůli tomu na pár měsíců rozešli, jenže jsme si moc chyběli a ze mě časem vyprchaly obavy spojené s pitím a věřila, že se všechno spraví.

Vzali jsme se a postavili domek - tak jak jsme si vysněli. Jeho každodenní  2-3 piva denně jsem neřešila, jen cca. 3 do týdne mi připadal připitý, tvrdil, že je unavený a já si začala myslet, že jsem paranoidní - tak dokonale to dokázal okecat.

Každý večer tedy s lahváčem a u počítače tráví večery až na nějaké vyjímky. Včera jsem našla schovanou petku od vína 1 1/2 litru v kufru jeho auta. Byl agresivní, prý se můžu klidně rozvést, bouchal dveřmi, tvářil se uraženě.  

Bohužel mi docvaklo, že to provozuje už déle a já opravdu žila v iluzi, že zřejmě blbnu už sama a dělám z komára velblouda. V minulosti jsme o tom hodně mluvili, chtěla jsem aby to řešil s odborníkem, snažila jsem mu poskytnout zázemí, aby neměl důvod k pití a myslela jsem, že náš problém vymizel, že jsem ho zbytečně nafoukla. Bohužel ne.

Nevím, co mám dělat, přestěhovali jsme se mimo Prahu, dceru bych měla přehlásit do místní školy, ale bojím se, dělat další kroky, protože mu nemůžu věřit, že v tom nebude pokračovat. Navíc ve své připilosti se mění - kritizuje, obviňuje a bohužel si toho všimly i jeho děti a má dcera.

Prosím, poraďte, co by jste dělali na mé místě - žiju v nejistotě, láhev od vína jsem už našla schovanou několikrát. Mám ho stále ráda, ale život mi utíká a dětství mé dcery taky a já si uvědomuji, že řeším víc problém s jeho pitím, než své dítě.

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
03.05.2012 08:25 Uživatel: David
Věk:  36
83522a17135.jpg
Téma: Manžel je alkoholik - co mám dělat?
Text uživatele: 

No asi neřeknu nic nového, ale dokud si to nepřizná sám sobě, že má problém s alkoholem, tak je to velmi těžké. Mám švagra s touto zkušeností a dokud si to on sám neuvědomil a nedošlo to až málem k tregédii, tak s tím nikdo nic neudělal. Samozřejmě je důležitý vliv rodiny. Rozhodně nemá smysl naléhat, vyhrožovat a vyčítat, to si myslím nikam nevede.

Já osobně bych se obrátil na nějakého odborníka, přes tuto tématiku, dneska je po zemi různých center. Zrovna teď nedávno jsem na třídní schůzce ve škole dostal takový letáček o závislostech. Jestli to najdu doma tak sem dám kontakty.

 

 
03.05.2012 08:41 Uživatel: vendy72
Věk:  39
Téma: Manžel je alkoholik - co mám dělat?
Text uživatele: 

Davide,

bohužel jsem celou situaci podcenila. Občas problém přiznal, pak vyvrátil s tím, že sám se pohybuje v lékařském prostředi, kde takto pije každý. 2 x byl při jízdě chycen s tzv. zbytkáčem a poslední nehodu při řízení auta ( naštěstí se nic nestalo, špatně zabrzdil auto, které se zabrzilo až o strom) jsem musela vzít na sebe, protože měl v sobě pivo. Vždycky sliboval a tvrdil, že tohle byl impuls, že přestane, jenže se otrkal a žádný výsledek. U doktorky ( psychiatr) byl jednou, jen kvůli mě, takže taky žádný výsledek.

 
03.05.2012 08:51 Uživatel: Leňa
Věk:  45
1058[1].jpg
1000-2000
Téma: Manžel je alkoholik - co mám dělat?
Text uživatele: 

Vendy, škoda, že jsi tak varovné signály nebrala v potaz dřív... myslím hlavně to, že právě kvůli tomu(!! )jste se rozešli... tenhle typ chlapa patří k těm "zakázaným", takže co teď s tím? V 1. řadě musí sám sobě přiznat, že má problém a věř mi, že Ty s tím nic moc nenaděláš... bohužel. Můžeš mu k tomu dopomoct, ale většinou "zabírá" kdokoli jiný, jen ne právě  partner. Má někoho, s kým by ses Ty sama mohla domluvit, ať s ním hodí řeč a poví i to, že by Vás mohl všechny ztratit, pokud s tím urychleně nezačne něco dělat?

 
03.05.2012 09:21 Uživatel: vendy72
Věk:  39
Téma: Manžel je alkoholik - co mám dělat?
Text uživatele: 

Leňo,

 

řeším to s naší společnou kamarádkou, sama má s tím zkušennost ( tedy se svým ex-manželem). Jednou to už probírali, samozřejmě v hospodě, protože střízlivý by to téma vůbec nezačal a manžel jí říkal, že to má pod kontrolou, kamarádka mu to vyvracela. Zkusíme to tedy ještě jednou. Naučil se za ty roky, co byl sám a samozřejmě se litoval, že je sám a nikdo ho nemá rád, tímhle způsobem "relaxovat". Vypil láhev vína a v tu ránu usnul a problémy jednoduše zaspal, zase do druhého dne. Navíc jeho mamka ho v dětství opustila - taky pila a on zůstal sám s tátou. Tenhle příklad jedné rozvrácené rodiny - čímž dlouho trpěl, že mamka na úkor chlastu na něj kašlala,  mu předkládám a říkám, jestli v tom chce pokračovat stejně, tvrdí, že ne, ale stejně je to zřejmě silnější a tak si popíjí tajně. p. s. Moc děkuji za názory, je mi líp, když to můžu s někým řešit.

 

 

 
03.05.2012 09:33 Uživatel: David
Věk:  36
83522a17135.jpg
Téma: Manžel je alkoholik - co mám dělat?
Text uživatele: 

To je typická odpověď "mám to pod kontrolou". Bohužel to jsou takové ty silácké řeči.

 
03.05.2012 10:07 Uživatel: jirsa
Věk:  57
Invalida na vozíku.gif
100-500
Téma: Manžel je alkoholik - co mám dělat?
Text uživatele: 

Ahoj, každý má dostat šanci na nápravu. Buď půjde na léčení, nebo od něj odejdi. Nic jiného nevymyslíš.

 
03.05.2012 10:13 Uživatel: Julie
Téma: Manžel je alkoholik - co mám dělat?
Text uživatele: 

  Souhlasím, myslím si totéž.

 
03.05.2012 10:51 Uživatel: David
Věk:  36
83522a17135.jpg
Téma: Manžel je alkoholik - co mám dělat?
Text uživatele: 

Ono v podstatě jiné řešení ani neexistuje. Ale i po léčení je to běh až do konce života a chce to mít pevnou vůli. Vím jak švagr, taky do toho zase málem spadnul, ale drží se.

 
03.05.2012 11:02 Uživatel: vendy
Věk:  39
0-100
Téma: Manžel je alkoholik - co mám dělat?
Text uživatele: 

Přesně silácké řeči bez řešení

 
03.05.2012 11:13 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Manžel je alkoholik - co mám dělat?
Text uživatele: 

Myslím si, že jsou obavy na místě. Udělala jste už hodně, ale trošku se to míjí účinkem. Na jednu stranu říkávám, že každý si může svůj osud poupravit a že nemá cenu žít s alkoholikem, který si Vás nebude vážít a Vy budete až na druhém místě (po alkoholu), ale na druhou stranu si i myslím, že by se s rozchody, rozvody nemělo spěchat. Podstatné je hlavně to, jestli pijan či alkoholik chce se svým pitím něco dělat. Pokud jen slibuje a nic neplní, pak je lepší fakt jít od něj a nekazit si život. Je naděje, že byste našla fajn chlapa, se kterým byste se cítila dobře a byl by Vám oprou a třeba i dobrým náhradním tatínekm pro dítě. Na druhou stranu pokud manžel opravdu bude chtít operativně problém řešit a nezůstane u slibů, tak mu určitě dejte šanci. Pokud ale v budoucnu zase selže a znovu se "rozpije", tak opravdu běžte od něj. Tyto "šance", které byste mu dala by neměly být donekonečna. Náladovost, rozlada a tendence ke kritizování jsou normální.

Jak se mění povaha a jaké jsou příznaky a projevy alkoholismu (závislosti na alkoholu) se dozvíte na

www.alkoholik.cz

 

 
03.05.2012 11:41 Uživatel: vendy
Věk:  39
0-100
Téma: Manžel je alkoholik - co mám dělat?
Text uživatele: 

beerDíky Avatárku,

 

tento web už mám prostudovaný

 
03.05.2012 14:21 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Manžel je alkoholik - co mám dělat?
Text uživatele: 

Jak už tu bylo řečeno, dokud si to nepřizná on sám, tak se jeho vztah k alkoholu nezmění.

Ty si musíš přebrat zda s ním chceš nebo nechceš být i za cenu toho, že je alkholik. Podotýkám, že i kdyby s pitím přestal, stále bude alkoholik. Alkohol zásadně mění mozkové pochody a tak to s ním bude stále, ať už pít bude či nikoliv.

Jak to vidím já máš v zásadě dvě možnosti... odejít nebo zůstat. Odejít je celkem jednoduché a není to nic za co by ses měla stydět.

Nicméně v případě druhé varianty a to zůstat, jsou v zásadě dvě možné situace, buď budeš na manžela tlačit, aby nepil, hledat alkohol atd. a v takovém případě se jeho chování jistě rapidně zhorší. Jako alkoholik nevidí, jak alkohol škodí a nevnímá změny svého chování.

Nebo se prostě smíříš s tím, že žiješ s alkoholikem. V klidu a jasně mu řekneš, že se Ti sice nelíbí, že pije, ale je to jeho věc. Pokud by to chtěl řešit, ráda mu pomůžeš. Na druhou stranu jemu zřejmě alkohol chutná tolik, že to řešit nechce a tak jsi ochotná to respektovat, ALE nehodláš tolerovat jeho hrubé chování. Čili jestli chceš tak pij, ale budeš se ke mě chovat slušně.

I takhle to lze a může to celkem uspokojivě fungovat, pokud alkoholik vidí, že nemusí alkohol skrývat a není mu to stále vyčítáno... on nechápe proč, tak může dojít k mírnému poklesu a hlavně zlepšení jeho chování v podnapilém stavu.

Je to však Tvoje volba, co jsi ochotná tolerovat a co už nikoliv.

 
03.05.2012 15:39 Uživatel: vendy
Věk:  39
0-100
Téma: Manžel je alkoholik - co mám dělat?
Text uživatele: 

Veselko, jsem jako na houpačce, chvilkama - hlavně přes den, mám skvělého chlapa, kterého miluji a pak se to rapidně změní a mám doma jen přiopilého jedince - napůl trosku, se kterým nemůžu rozumně promluvit ani slovo. Ráno se z toho vyspí a je to zase miláčku sem, miláčku tam, volá mi během dne, občas přinese kytičku, navrtá polici, postaví zeď, ale pak přijde jeho touha a mám doma zase jiného člověka - mě tak vzdáleného. Je to taková vlastně schizofrenie. Hrozně se to ve mě pere, bohužel nelze se domluvit, takhle to bude a problém je vyřešen. To jsme se domlouvali už snad tisíckrát, ale sliby chyby. Varianty, které uvádíš jsou rozumné, jen já si to musím v hlavě utříbit. Vím, že když odejdu, bude mi moc chybět, tu dobu, co jsme byli rozejití, bylo těžké - když zůstanu, budu pravděpodobně litovat těch zbytečně strávených let a boje, který k ničemu není.

 

Děkuji za názor, člověk ví, co je správné - jen sám sobě se těžko radí.

 
03.05.2012 16:06 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Manžel je alkoholik - co mám dělat?
Text uživatele: 

Já Tě chápu, alkohol je svinstvo. Bohužel je to prostě tak a Ty to i musíš brát a rozhodnout se podle sebe.

S opilým člověkem nemá smysl diskutovat a cokoliv řešit. Tudíž, jak už jsem psala, pokud s manželem chceš zůstat, musíš si prostě zvyknout na to, že jsi s manželem v době jeho střízlivosti a když se napije, tak je jen vedle Tebe. Ideální je, když máš nějakou svojí zálibu, něco na co ho v tu chvíli "nepotřebuješ". Pokud chceš mít klid a poměrně fungující manželství. Zjednodušeně naučit se to brát jako manželovu chybu se kterou jsi ochotná žít.

Je to samozřejmě kompromis.

Nebo prostě odejít. V každém případě je nutné, abys důkladně zvážila co je pro Tebe důležitější a podle toho se zařídila.

 

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Manžel je alkoholik - co mám dělat?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Ochrana proti spamu

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny