mojra.cz

Téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi

14.09.2012 19:39
Uživatel: Alzbeta
Věk:  20
Odpovědí na téma: 15
Text: 

Dobrý den,

už je tomu pár let, co dávám přednost samotě. Ve škole mám pár přátel (dobrých přátel, které mám nesmírně ráda), ale vždy, když jsem s nimi, zdá se mi, jako kdybych se musela přemáhat, aby ze mě vypadla alespoň hláska. Strašně moc bych si přála se s nimi otevřeně bavit, ale nejde mi to. No a s cizími lidmi nebo s lidmi, které znám méně je to ještě horší.

Dělá mi problém navazování nových kontaktů, raději se tomu vyhýbám. Někdy si říkám, že jsem až citově chladná. Nebo to alespoň neumím projevit. Kolikrát mám chuť někoho pořádně obejmout, říct mu, jak dotyčného mám ráda, ale cosi uvnitř mě mi v tom brání. Dřív jsem nechodila ven mezi lidi vůbec, dnes se aspoň snažím občas někam vyrazit, ale po akci si vždy řeknu, že byla chyba jít, protože sem se s nikým neuměla pořádně bavit, nevím o čem, určitě tak působím i nudně a nezábavně. Mívám z toho pak pocity úzkosti, sebezklamání a většinou pak sáhnu po něčem, co mě dokáže uklidnit - cigarety. Nesnáším ten zlozvyk! Když jsem v pohodě, nic mě nenutí kouřit, ale sebemenší úzkost a je to tu znova. Dřív jsem si myslela, že mě tenhle strach mluvit s lidmi přejde, že je to jen v pubertě a že z toho prostě vyrostu, ale problém tu je stále. Od malička jsem měla ráda psaní, a to mi zůstalo dodnes. Psát si s někým, chatovat či emailovat mi nedělá problém. Jsem schopná touhle formou komunikovat bez problémů, ale říci to pak tomu člověku do očí, to už je problém.

Hodně lidí z mého okolí se na mě kouká už jako na podivnou holku, co je věčně z něčeho ve stresu a neumí se bavit. Nechtěla bych být takovou holkou. Prostě nechci!! Rodiče mi už doporučili, abych zašla k psychologovi, jenomže s ním bych musela mluvit a toho já se bojím. Co bych mu asi řekla, když ani svým blízkým se neumím svěřit? Už nevím, co bych si měla počít... Život mě jinak baví, miluju ho. Jen je tu ten jeden malý (pro mě se zdá být obrovský) problém. Přijmu jakoukoli radu, názor, kritiku... Děkuji mockrát

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 8991x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Jsem introvert a dělá mi problém mluvit s lidmi
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
14.09.2012 20:03 Uživatel: Julie
Téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi
Text uživatele: 

   Podle mého se zbytečně podceňuješ. Jsi jaká jsi, měj se ráda a věř si!!! happy

 
14.09.2012 21:08 Uživatel: Markét
Věk:  21
Téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi
Text uživatele: 

Ahoj : )

I když sem často nepřispívám svými "radami" : ), po přečtení tvýho psaní jsem se rozhodla udělat opak. Působí totiž moc mile a tak nějak vyrovnaně, uspořádaně... Ale teď k věci : )

Všimla sis někdy toho, že sebe hodnotíme přísněji než nás hodnotí ostatní? Já teprve nedávno... A při čtení tvýho povídání mě právě tohle napadlo. Už to, že si píšeš na internetu (chaty, e-maily) je skvělý a kdybys nebyla sympatická a lidi by tě nebrali, tak by sis s nima ani nepsala (nechtěli by to)... Kamarádky taky máš (sice míň, ale zato věřím tomu, že to jsou "osvědčení" lidí, přátelé a to je podle mě víc než parta dvaceti lidí, který pořádně ani neznáš - pokud to trochu přeženu)...

To, že se ve skupině tolik nebavíš, nebo se nezapojuješ... No a co? Každý nemá potřebu být středem pozornosti a pořád mluvit, někdo prostě radši poslouchá druhé. A právě ti, kteří povídají, mají rádi, když jsou poslouchaní (vlastně se to tak vyrovná : )

A cizí lidi? Málokdo se s nima umí dát jen tak do řeči, mám pocit, že se většina stydí a taky neví, jak na to.. Usuzuju to z toho, že dost lidí říká, jak se dá dneska vůbec seznámit (s láskou, ale i s kamarádama)..

Jinak - co se týká tý psycholožky, za zkoušku nic nedáš. Při nejhorším odejdeš dřív a příště už tam nepůjdeš. Vyber si na internetu nějakou, která ti sedí (třeba fotkou) a neboj se a skoč : ) Pokud bude zkušená a ty jí třeba e-mailem napíšeš svůj problém, měla by vědět, jak k tobě přistupovat. Sama s tím mám zkušenosti (taky jsem u jedný byla).

Hodně štěstí a dej vědět kdyžtak : )

 

 
15.09.2012 11:19 Uživatel: Leňa
Věk:  45
1058[1].jpg
1000-2000
Téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi
Text uživatele: 

Vážně se tím netrap. Můj přítel (o 10 let starší)  je v podstatě takový taky. I on říká, že raději poslouchá. Ale máš vidět, když jde o téma, kterému rozumí nebo "to zná"  (PC, jeho práce, krásně vypráví třeba o tom, když jezdil s kamionem a co a kde vše zažil)-to pak na to, že je taky spíš introvert, vůbec nevypadá. winkA moc se mi líbilo, když mi jednou napsal (ano, taky raději napsalwink), že jsem jediný člověk, co ho nenásilným, ohleduplným a citlivým způsobem naučil "víc mluvit" i vyjadřovat svoje pocity (nooo, to on taky spíš písemně). To mi  tááák potěšilo dušičku. excited

 
15.09.2012 11:48 Uživatel: podpoklop
Věk:  38
deti001.gif
0-100
Téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi
Text uživatele: 

Tak já jsem na tom někdy obdobně a to se dá říct, že už jsem tady na světě nějakou tu dobu. Někdy mám den, že jsem sama se sebou spokojená a někdy si připadám nemožná, neustále si říkám, co jsem to vlastně kde povídala a že jsem divná, že si neumím povídat s každým a spontánně, že jsem koktala a nebo se neuměla začlenit atd. Od dětství mi dělalo potíže navazovat nová přátelství a když už se to povedlo, velmi mi na tom záleželo a bylo mi o to víc líto, když to skončilo, protože jsem věděla, že to zase bude trvat delší dobu a nepůjde to lehce, než se s někým seznámím. Nicméně jsem už matka 2 dětí, bojuji dál a nevzdávám to. Možná se jedná o nějakou sociální fobii, ale nikdy jsem kvůli tomu žádného odborníka nevyhledala. Také mám vypozorováno, že když mi ta druhá osoba, se kterou komunikuji, připadá atraktivnější a zajímavější než jsem já, tak mi jde komunikace hůře, a když se mi zdá, že mám navrch já, tak mi jde řečnění mnohem lépe. No je to o psychice. A abych nezapomněla, také mnohem radši píšu než mluvím.

 
15.09.2012 13:12 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi
Text uživatele: 

Milá Alžbětko, nadarmo se neříká > Mluviti stříbro, mlčeti zlato

 

 

 
15.09.2012 18:19 Uživatel: QAdama
Věk:  34

Město:Praha

Téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi
Text uživatele: 

Alzbeto, Alzbetko happy

 

z Tvého textu (ze způsobu vyjadřování, estetiky, myšlenek, …) mohu vyčíst tohle:

Jsi citlivá, láskyplná, něžná, rozkošně stydlivá. happy Taky jsi velice chytrá, vnímavá, tvořivá, máš fantazii. Jsi snaživá, umíš poprosit, umíš poděkovat. Pozitivní je i to, že máš i nějaký ten zlozvyk. Ale to je na jinou debatu. happy

Takže sama jsi směsice velice pěkných a ceněných vlastností.

A teď poslouchej dobře! Měl jsem stejný problém. Dokonce dodnes mám. Špatná zpráva je, že není možné se ho úplně zbavit. Dobrá zpráva je …  jsou vlastně dvě:

1. Nejsi sama! Lidí, s menší nebo větší podobností k Tvému „problému“ je dost.

2. Je možné naučit se tuto vlastnost kontrolovat, ovládat a podřídit si ji.

Vesmír nám dal handicap, ale ve své nekonečné velkoleposti i sílu s ním bojovat. Tu sílu v sobě máš. A objevíš jí. Já Ti řeknu to, co jsem se musel naučit já, abych se s tím vypořádal:

1.        Musíš si uvědomit, že stejně jako se nelíbí všichni lidi Tobě, ani Ty se nikdy nemůžeš zalíbit všem. Někteří jsme si více sympatičtí než jiní. Někomu se líbí ten film, jinému jiný film. Někomu se líbí ten kluk, jinému se líbí jiný kluk. Tak prostě funguje vesmír a nikdy to nebude jinak. Takže jsem si uvědomil, že když někdo nebude reagovat na mně tak, jak bych si přál, tak to není má chyba, není to ani jeho chyba, není to ani dobře ani zle, je to prostě způsob, jak to celé funguje. A je to dobře, protože kdyby se všem holkám líbil pouze jeden stejný typ kluka, už bychom vymřeli, protože by se holky navzájem vyvraždili a co hůř, všechny by se vyvraždili stejným způsobem, stejnou zbraní na stejném místě ve stejnou hodinu. happy

2.        Když se tedy smíříš s tím, že je přirozené, že jsou lidé, kteří Tě nebudou mít rádi a dají Ti to najevo, musíš začít hledat Ty, o které stojíš a kteří stojí o Tebe. Musíš v sobě najít odvahu a vyjádřit se. Že budeš koktat? Že se budeš červenat? Že řekneš blbost? Že se ztrapníš? Tak jaká bude reakce? Jistě, někdo se Ti vysměje a pošle Tě do háje. Proč? Protože jednoduše není dost chytrý, je pouze povrchní, soudí na základě prvního dojmu, obalu, nemá zkušenosti. Ale najdeš lidi, kteří se s trpělivostí a pochopením usmějí, povzbudí Tě, dodají Ti sílu, dají Ti šanci, … protože oni vědí, co důležité je, co není.

A jaké lidí chceš mít ve své blízkosti Ty? Všechny? Nemůžeš! Sama si vyber, kterou sortu lidí chceš, která je pro tebe důležitá, pro kterou sortu lidí chceš být důležitá Ty.

 

 

Ano, těch kvalitních lidí bude míň, ale o to větším přínosem pro Tebe budou. Takže se s tím smiř, najdi odvahu, začni se projevovat, začni přijímat kopance. Jen to je cesta k úspěchu.

A věř mi, že je to lehčí, než se zdá. Jen musíš začít! První 3 kopance budou nejtěžší, pak si to už začneš užívat a těšit se z každého nezdaru, protože budeš vědět, že každý nezdar Tě přinese blíž k osobám, které Tě za to, jaká jsi, ocení! happy

Protože Ty máš v sobě krásné vlastnosti a lidi jako Ty, je čest mít ve svém okolí!

 
15.09.2012 18:29 Uživatel: QAdama
Věk:  38

Město:Praha

Téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi
Text uživatele: 

jaj, to jsem to napsal dlouhé, ale snad nevadí happy

 
16.09.2012 15:42 Uživatel: Alzbeta
Věk:  20
Téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi
Text uživatele: 

Pane jo! happy
Tolik krásných reakcí jsem opravdu nečekala. Jsou tu opravdu milí a hodní lidé, to se bohužel jen tak v dnešní době nevidí. Vážím si toho. Vážím si podpory. Vážím si toho, že jste se také podělili o své "příběhy". Bude to ještě daleká cesta k mému úplnému spokojení, ale musím říci, že Vaše slova mi pomohla. Pociťuji takový ten krásný pocit na duši, asi jsem nějaké takové nakopnutí potřebovala, abych si uvědomila, že i já mohu býti jiným, lepším člověkem. Chce to se jen méně bát. Přes vaše slova jste mi poslali jakousi energii, kterou hned od zítřka začnu plně využívat a uvidím, jak moc mi to pomůže prorazit více mezi lidi, zapadnout. happy
Děkuji happy

 
16.09.2012 16:31 Uživatel: QAdama
Věk:  38

Město:Praha

Téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi
Text uživatele: 

a když Ti bude někdy náhodou smutno, tak se zase stav dobít baterky happy

 
21.09.2012 22:19 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi
Text uživatele: 

Mimo téma: cigarety nejsou zlozvyk, ale závislost (psychická, fyzická, kombinovaná). Nikotin je extrémně návyková látka - více viz www.kurakovaplice.cz.

 
19.05.2016 11:52 Uživatel: Muchal
Věk:  34
Téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi
Text uživatele: 

Zdravim vas vsechny,

takove hezke reakce jsem necekal. Jsem taky veliky introvert a bohuzel nepisu tady proto abych poradil, ale proto ze sam potrebuji poradit. Jsem myslim hodne velky introvert a jeste neumim rikat NE a vim ze lidi toho hodne zneuzivaji a pak jeste mam takovou hloupou vlastnost, ze zbrkle reknu prvni hloupost ktera me napadne a tim to skoro pokazde pokazim. Rikam mnohdy i veci kterym postupem casu sam neverim. Nebo se vyadruji tak ze mam pocit ze to rikam dobre a ostatni lide to pochopi jinak a je vse zle. Nechci nikomu tim ublizit nebo nechci at si lidi mysli meco spatne tak se to snazim vysvetlit a tim to cinim mnohem horsi. Kvuli tomu se mi rozpada moc krasny vztah. Ma uzasna pritelkyne me 4 roky krasne podporuje, snazi se mi radit, pomahat atd ale mima reakcema jak k ni nebo okoli ji nechtene zpusobuji bolest a trapeni. Chci vse napravit a dat ji pocit stesti a ze ikdyz jsem introvert jsem tu pro ni a ze jsem k ni naprosto uprimny.

Jestli nekdo mate podobny problem prosim poradte mi. Dekuji

 
19.05.2016 12:57 Uživatel: Jindy
Věk:  50
Téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi
Text uživatele: 

Muchale, Alžbětě už hezky všichni poradili, k tomu není co dodat.

Že neumíš říct NE není až tak velký neodstranitelný problém, to má řada lidí. Musíš trénovat. Zpočátku stačí, když nevyhrkneš okamžitě ANO. "To si musím ještě uvážit, promyslm to, teď přesně nevím, možná, ještě si to nechám projít hlavou, proč,   atd… ". Získáš čas na rozmyšlenou a nebudeš zaskočen tím, že tě někdo zaplaví svými argumenty, které už má připravené a natrénované. Pamatuj, že každý, kdo po tobě něco chce, přistupuje k tobě s promyšlenou věcí. Nenech se zaskočit nečekanou situací  a nepodléhej svým ANO. Postupným tréninkem získáš jistotu a rychlost ve vyhodnocení té okamžité situace a dokážeš analyticky vyhodnotit zda opravdu chceš říct ANO nebo NE.

A ještě jednu věc si pamatuj: Není třeba odpovídat zbrkle nějakopu větou, které pak budeš litovat. Zvykni si na určité mlčení a ticho, které se v konverzace rozhostí. Optimální doba je cca 5 s. To je dost na to, abys zhodnotil co druhý říká a proč a co chceš odpovědět ty. Trénuj, přítelkyně bude tvoje posila, zvládneš to. .

 
06.01.2018 21:48 Uživatel: Arnošt
Věk:  39

Město:Rapotice

Téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi
Text uživatele: 

Dobrývečer, mě pomáhá na tento problém alkohol, hlavně tvrdý,, po pár panácích je ze mě extrovert

 
08.01.2018 21:14 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi
Text uživatele: 

 

 
29.06.2018 19:19 Uživatel: uživatel
Věk:  11
Téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi
Text uživatele: 

ahoj to máš ještě dobré já když jsem dlouho ve slolečnosti tak nevím proč ale snažím se zranit abych tam nemusel být ani si nechci ublížit to tělo jakoby to chtělo samo

prosím o radu 

 

 

DĚKUJI MOC

 

 

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Jsem introvert - mám problém mluvit s lidmi
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Ochrana proti spamu

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Náklonnost/láska k osobě stejného pohlaví- zažili jste někdy 4 207x
Mám problém celkově se vztahy a vytvářením nových vztahů 175x
Přátelství s ostatními - jednostranná iniciativa 1 277x
Flirt s o hodně mladším mužem. 9 509x
Co mám dělat? Samota, úzkosti? Můj život krok po kroku 5 533x
Připadám si navíc, nezapadám mezi ostatní 3 601x
Bývalý kamarát sa správa ako debil 2 387x
Líbí se mi pohledný kolega v práci, chtěla bych s ním sex 7 804x
Líbím se zadanému kolegovi nebo nelíbím? 1 445x
konflikty se sestrou po úmrtí matky 10 531x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 8
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 5 témat
Počet témat celkem: 15975
Počet odpovědí celkem: 172672
Počet registrovaných: 4826 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Rozchod po 6 letech
Nejkomentovanější za 7 dní: Odmítá mě partnerka
Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny