Téma: Otec diktátor a manipulátor - následkem je neschopnost soužití s ostatními lidmi

12.09.2018 16:03
Uživatel: ivo
Věk:  16
Odpovědí na téma: 2
Text: 

Dobrý den,
napíšu to sem, protože už to v sobě dál držet nemůžu. Mám dva problémy. Začnou tím prvním.
Žiju s rodiči, matkou i otcem v jednom domě. Celé dětství u mě probíhalo tak jako u každého jiného děcka. První den ve školce, škole, přijímačky na gymnázium to všechno probíhalo v pořádku. Všechno bylo fajn. Bohužel už tehdy se začaly projevovat jisté,, diktátorské" snahy u mého otce, který mě chtěl přesně takového jako je on. Když jsem něco nesplnil, byť nějakou banalitu, byl tvrdý trest. Když bylo vidět že njak vybočuju, bylo to samé. Prostě chtěl ovládat můj život a určovat mi co budu a co nebudu dělat. Tehdy jsem proti tomu neprotestoval, myslel jsem si že se o mě bojí a proto to dělá.
Pak začala puberta. Období změn. U mě to začalo až kolem 15 roku, předtím se nic zvláštního nedělo, byť puberta začíná tak o 3 roky dříve. Asi jsem byl trochu zbrzděný. V tomhle období mě jako ostatní kluky v mém věku začaly přitahovat různé zábavy, dívky a chtěl jsem žít takový ten pubertální život ne jenom sedět celý den doma. Začal jsem být vzpurnější, ale snažil jsem se to dělat metodou něco za něco. Například naučil se včas, mužů jít ven. Mého otce tohle asi nepotěšilo. A pak to začalo. Když jsem mu třeba řekl, že chci jít s nějakou dívkou ven, třeba jenom kamarádkou, seřval mě, že nikam nepůjdu a že budu doma. O zábavách se vyjádřil jako o "špíně" a že prý pokud tam půjdu, pak bude doma krveprolití. Prostě mě začal hrozné omezovat a oklešťovat můj život. Jako by tohle sám nezažil, když byl v mých letech. Místo toho mě nutí celé dny dívat na různé dokumekty v televizi (ostatní žánry mám zakázané od něho) a chodit do divadel, muzeí atd. Jako dobře, kulturu taky musím znát, ale nemusí toho být tolik. Bohužel k tomu se přidaly i časté hádky mých rodičů a já jsem z toho nešťastný a mrzí mě že nemůžeme fungovat normálně. Mám je oba rád, i otce, ale přece mě nemůže pořád jenom ovládat jako nějakou loutku že jo. Matka mě v tomhle mém přesvědčení podporovala, i ona nesouhlasila s tím jak se můj otec ke mě chová. Tehdy jsem mu přestal slepě věřit že vše co udělá, je správně. S tím souvisí můj další problém:
Následkem toho, jak mi otec odpíral chození mezi vrstevníky, barvení se s holkami atd. tak prostě neumím vycházet a komunikovat s mými spolužáky. Období prima-kvarta na gymnáziu pro mě bylo příšerné. Prožil jsem si i šikanu. Když mí spolužáci něco řekli nebo se mi posmívali, tak jsem neuměl odpovědět… byl jsem pro smích. Následkem tpho bylo mé vyčlenění z kolektivu a nikdo se se mnou nechtěl bavit, sedet… Takhle se to táhlo čtyři roky. Pak se k tomu přidaly i první pokusy o vztah s dívkou. Myslím že jsem na to šanci měl, ale selhal jsem v oblasti komunikace. Prostě jsem si s tou holkou neměl o čem povídat. Neuměl jsem začít konverzaci. Nevěděl jsem jak. Pokud se mi to přece jen podařilo, konverzace skončila během pár minut. Nemusím vám říkat, že ze čtyř vztahu ani jeden nebyl úspěšný. Vždycky to skončilo tím, že když to vypadalo, že ta holka chce se mnou chodit tak jsem já vztah ukončil. Měl jsem šílený strach z mého otce, a z toho co by se dělo, kdyby se dozvěděl že s někým chodím. Nakonec mi vztahy úplně zakázal. Všem jsem byl pak pro smích a měli mě za asociála. Tenhle pocit křivdy a nespravedlnosti u mě zapříčinil to, že jsem se stal agresivním a začal jsem mít často deprese. Dokonce jsem musel navštívit psychiatra. Předtím jsem takový nebyl. Asi ze mě roste psychopat.
Chtěl bych prosím od vás radu, jak vyřešit tyhle problémy? Mám oba rodiče moc rád, snažím se s nimi vycházet jal to jde, ale zase mě nemůžou pořád omezovat a všechno zakazovat (hlavně otec)

Děkuji.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2082x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Diktatorsky otec a moje neschopnost souziti s ostatnimi lidmi.
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
12.09.2018 16:26 Uživatel: Rypoušice
Věk:  27
2000-3000
Téma: Otec diktátor a manipulátor - následkem je neschopnost soužití s ostatními lidmi
Text uživatele: 

Ahoj, předně - divím se ti, že máš otce rád, ničí ti život.

Řeknu ti na rovinu jednu nepříjemnou zprávu - aby ses s ním vyrovnal, musíš pohledět pravdě do očí, tzn. uvědomit si, že tě tvůj otec svým způsobem tyranizuje a prožít na něj vztek. Toho patrně sám nedosáhneš, možná máš pocity viny, hlavně máš tedy strach z otce, tudíž je momentálně vztek na něj nemyslitelný, ale! Zkus jít k nějakému psychologovi, on tě k tomu navede a od toho se pak budeš moci odpíchnout dál - zlepšit komunikaci a vztahy s vrstevníky. Primární je však vypořádání se s otcem. Vždyť ti ničí život.

Jen co to bude možné, odstěhuj se od něj a klidně ho odstřihni od života, pokud nesleví ze svých diktátorských choutek.

 

 
12.09.2018 22:00 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Otec diktátor a manipulátor - následkem je neschopnost soužití s ostatními lidmi
Text uživatele: 

"Asi ze me roste psychopat."

Dobrý postřeh. Následky dlouho trvajích depresí = diktátorský otec, šikana atd. opravdu mohou vyústit do psychopatie a je to celkem logické. Zlo, navíc dlouho trvající páchané na člověku, zejména na dítěti skutečně může probudit zlo v oběti, která jej pak, někdy dokonce i bez výčitek, začne "páchat" na své okolí = na to pozor.

Ale dobré je, že jsi ještě ve fázi, kdy si to uvědomuješ.  

 

"O zábavách se vyjádřil jako o "špíně" a ze prý pokud tam půjdu, pak bude doma krveprolití. Prostě me začal hrozné omezovat a oklestovat můj život. Jako by tohle sam nezažil, když byl v mých letech."

No, ale to je ovšem otázka, zda-li víš pravdu, co vlastně Tvůj otec zažil. Je dost možné, že předává jako rodič to, co sám zažil. To nebývá vyjímkou.

 

Promluv si s mamkou (bez přítomnosti otce) a narovinu jí řekni, že takhle to dál prostě nejde a nepůjde.  

Tvůj otec Ti nejen diktuje, ale Tě i omezuje na osobní svobodě a na to nemá v tomto rozsahu, ve kterém to předvádí, právo jenom proto, že jsi ještě nezletilý. To zase všechno má své hranice.  

Já být Tebou, tak se prostě vzepřu a tohle si nenechám líbit. Pokud to správně chápu, tak studuješ a předpokládám, že úspěšně, tedy máš nárok i na své volno, zájmy, zábavu, aktivity dle Tvého výběru.  

Chování otce vůči Tobě je na sociálku a mamka by to neměla přehlížet. Nevím, proč by jsi měl takovýmto způsobem odnášet nějaké flustrace Tvého otce = jde o Tvoji budoucnost.  

Já jsem si, když jsem šla na střední vydupala internát. To samé co Ty jsem doma neměla, měla jsem jiné důvody a ve výsledku jsem dobře udělala.  

Nebo tedy v Tvém případě kromě sociálky existuje další možnost kromě intru, např. že by jsi bydlel u babičky atd.  

Prostě tohle ne, nedovol, aby s Tebou takto otec jednal a ničil Ti život. Už Ti ho zničil dost a nepotřebuješ, abys začal "vyvádět" nějaké fakt průšvihy, ze kterých by ses už těžko dostával. Zaraz to, dokud je ještě čas a to i za cenu toho, že s Tebou otec nebude komunikovat, že se naštve. A pokud by na Tebe sáhnul nebo Ti ublížil, neváhala bych to nahlásit. Někteří lidé se nedokáží zastavit v ubližování dokud je nezastaví úřady, jakékoliv. Bohužel tak to někdy je.

 

P. S. Ten psycholog by také nebyl od věci. Jednak by Ti pomohl s tím co a jak, a jednak by si jistě rád popovídal i s Tvými rodiči s tím, že jako odborník by mohl umět vysvětlit Tvému otci co a jak, kde končí hranice jeho chování vůči Tobě atd.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Otec diktátor a manipulátor - následkem je neschopnost soužití s ostatními lidmi
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Co napsat holce do prvni zpravy(Badoo) 6 7441x
Jake lidske vlastnosti povazujete za nejhorsi? 12 1729x
Bezplatná seznamka pro osoby s duševním, tělesným a smyslovým postižením 10 1963x
Nesplněné sliby v rodině 2 1140x
A jak se cítím já? 2 1240x
Náklonnost/láska k osobě stejného pohlaví- zažili jste někdy 4 1237x
Mám problém celkově se vztahy a vytvářením nových vztahů 1 1546x
Přátelství s ostatními - jednostranná iniciativa 2 1476x
Flirt s o hodně mladším mužem. 9 1707x
Co mám dělat? Samota, úzkosti? Můj život krok po kroku 6 2110x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny