Téma: Jak jsme začali chovat slepice

07.06.2012 09:13
Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Odpovědí na téma: 22
Text: 

Před zhruba dvěma měsíci jsme se s manželem dohodli, že budeme chovat slepice.

Dost nám v rozhodování pomohla vysoká cena vajec, ale co si budeme povídat.. také fakt, že domácí je prostě lepší.

Prolezla jsem internet, abych nasbírala informace o tom jaké podmínky mají slípky mít a manžel se pustil do realizace. Musím říct, že některé mé požadavky ho mírně vytáčely, ale zvládl to skvěle.

Sice jsem v podstatě na vesnici vyrostla, jenže mít vlastní chov, to je trochu jiná. Jelikož našim cílem bylo mít dobrá vejce, musí být spokojené i slepičky.

Doma se mi smáli, protože jsem to brala velmi zodpovědně... latě na hřad musí být alespoň čtyři cm široké a ne méně a ano, musí být obroušené atd.. Původní návrh kurníku a výběhu jsme v průběhu realizace ještě přepracovali, ale výsledek stojí za to.

Naplánovala jsem 8 slepic. Usoudili jsme... přiznávám, bylto  trochu bojwinkexcited, že nejlepší bude udělat kurník z přístavku, který sloužil jako takové odkladiště všeho možného. Nejprve se přístavku manžel nechtěl vzdát, ale jak už jsem psala... v rámci rodinného štěstí, usoudil, že je to dobrá volbahappy.

Vyhověl všem mým požadavkům a musím říct, že to dovedl k dokonalosti. Budoucí kurník zateplil, vyrobil snášková hnízda, hřad, prosklení, žebříčky, popeliště, dvířka atd.

S výběhem mi také trochu ustoupil a zvětšil ho dle mého přání o 6 metrů. Celé oplotil a také udělal z pletiva "strop", aby nám slepičky náhodou neulétly.

Slípky mají k dispozici jak kompost na hrabání, tak i dost místa na zahrádce.

Jsou to dva týdny, co jsme si naše slepičí osazenstvo ve věku 20 dnů přivezli a slípkám se jejich nové bydlení velice líbí.

Proč jsem se vlastně, ale rozhodla tohle vůbec psát.... dnes jsem narazila na tento článek a celkem jsem se u něj rozčílila, jak někdo tak hloupý, může něco takového napsat. Prý krok za krokem jak chovat slepice a přitom spíš samé blá blá blá, ale základní a důležitá fakta nikde a navíc ještě vrchol všeho... autor řekl, že slepice jsou pitomé! Vcelku pochybuji o tom, že jen naše slípky jsou inteligentní. Žádné nahánění do kurníku se nekoná, holky si tam prostě vlezou sami, když se začne smrákat, stačí jen kontrola a zavřít. Nikam nelétají, všeho mají dostatek.. a i kdyby chtěli není kam, jistota je jistota. Žádné zavírání na zvykačku se nekonalo, prostě jsem jim ráno nechala otevřené dveře a sami se odvážně pustili za dobrodružstvím. Učení na hřad, cesty z kurníku a zpátky... nic z toho se nekonalo, ony to holky moc dobře ví sami kudy a jak.

Rovněž nějaký hluk a smrad se nekoná... jen si tak pípají, kurník udržujeme.

Zkrátka chci říct, že slípky jsou chytré dost a navíc je s nimi velká zábava.

A co vy, chováte slípky?

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 8534x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Chováte slepice?
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
07.06.2012 10:52 Uživatel: Wolfg
Obraz019.jpg
500-1000
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

Když začal vejcoproblém, objevily se v TV zaručené zprávy, jak se malý chov slepic nevyplatí a náklady na vejce lezou nad 2kačky. Můj kamarád venkovan se živí prodejem krmných směsí. Má speciální krmivo pro nosnice. Jedna slípka zbodne 7 dkg v ceně 56 hal. za den, ale jen v případě, že je celý život za katrem. O nějakém hrabání a vyhledávání přirozených pochoutek se nemluví. Potom má spotřebu mnohem menší. Venkovani používají svoje počty, to znamená nepočítají vlastní čas. Pak se chov vyplatí. Jenže každé zvíře omezuje člověka. To je důvod mnoha vyhozených psů i koček.

 
07.06.2012 10:53 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

Pobavilo mě to. Už tu chybí jen receptář.  

Abys mi správně rozuměla, takovéto recepty nám dávala moje maminka, když se vydala někam na výlet a my obstarávaly její malé hospodářství..... kolik a čeho smíchat, kde co má a kam kolik. A to nebylo jen tak, nemysli si... nastrouhat řepu, přidat šrot a kopřivy.... atd... atd... a tak jedna ségra zkrmila i travní semeno, druhá vyhnala slepici - kvočnu a vybrala vejce... excited

 

 
07.06.2012 11:14 Uživatel: Wolfg
Obraz019.jpg
500-1000
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

Právě jsem odměřil, že Tvá slípka Barčo, vypadá poněkud lenivě, ale to je pouhá šalba. Pozoroval jsem ji hezkou chvíli, nic nezobe jen snáší, ani nedělá binec. Typnu si, že ani nespí.

Nebudeme trápit zvířátka a dopřejeme jí 12 hodin odpočinku. Tu první polovinu dne snese 27360 vajec. Taková inflační slepice. Budeš je dávat do velkoobchodu za kačku. Něco se rozbije, nebudeme si lhát do kapsy, a máš pětadvacet litrů každej den. Za rok to máme... to máme... devět mega. odečtem 80% nákladů, zdaníme 15%, to je něco přes čtvrt mega, ňáká sociálka, zdravotka... něco zbyde. No, každej s takovou částkou nevyjde, ale Ty ano. happy

 
07.06.2012 11:26 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

A co to spočítat ještě tady...    excited

 
07.06.2012 11:23 Uživatel: Julie
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

  Slépky chováme a zas taková zábava to není.   Počkej až Ti začnou nést, sice v zanášení zkušenost nemám, naše chodí poctivě do vytvořeného hnízda, ale jsem na mrtvici, že oblíbené je jen jedno a slepic 20. Takže blbky stojí frontu na to jedno hnízdo i když jich je sedm volných. Ty latě na hřad nemusejí být hladce opracované, ale musejí mít kulatý tvar a průměr aspoň 5cm. Jinak se jim deformují nožičky. Zateplení na zimu super, ale vloni v létě se nám holky do rána komplet svlékly z peří, zůstal jen hřebínek a pár ocasních per. Zvěrolékař to viděl na infekci, můj otec na velké teplo a asi měl pravdu, manžel zvětšil větrací okénko a dámy do podzimku obrostly.   S tím krmením to děláme tak, že dáváme jen ráno a dva chody. V jednom jsou zbytky z kuchyně, rozmočený chleba, plastin. A v druhém uvařené brambory, řepa, šrot, vitamíny.   Potom mají stabilně k dispozici pšenici a dobře usušené natlučené skořápky. Dobře usušené je podmínka, páč jak slepice cítí vaječný bílek, je schopná to vejce sést a následně i sežrat, proč to nevím. Vloni nám jedna nesla postřepek a rodinná rada rozhodla, že údernici potrestáme pobytem v papínovém hrnci. Vystopovat která je tak šikovná byl nadlidský výkon a taky toho času! Měli jsme vymyšlenou strategii a pověřili synka. Vybaven sprejem růžové barvy číhal na potvoru, aby ji označil a manžel následně, až bude doma usmrtil. No synek vypadal jak sprejer, slepice slušně vydivočil, takže se jim zastavilo snášení a odnesla to jiná kolegyně, která chudera plnila funkci na 100%  Co ještě vidím jako důležité, je čistá sláma, každý týden a čistá voda, každý den. Taky je moc nepřekrmuj, jak jsou tlusté tak nenesou. S tím mám taky zkušenost, ale stačí na plot pověsit lupení z řepy, tak, aby na něj nadostaly a musely si vyskočit, tuk jde rychle dolů..... Tak a teď k fešákovi, můžeš mít, ale nemusíš. My taky neměli, ale jelikož se děvčata nemohla u žvance domluvit, ty starší mají pocit nadřazenosti, koupil mi manžel k výročí svatby kohouta. A ten je, během měsíce si udělal pořádek, jako budíček je k nezaplacení a zpívá se zavřenejma očima, to aby slépky viděly, že to umí zpaměti. Taky bude asi slušnej mr. @č, páč je furt na slepici. No a já konečně pochopila rčení babičky, že dobrý kohout, nikdy nestloustne. Chovu zdar!

 
07.06.2012 12:21 Uživatel: Leňa
Věk:  45
1058[1].jpg
1000-2000
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

Juli, to se ale tak krááásně čte! _DJsi mě vážně pobavila jen tím, jak to dovedeš nádherně popsat! wink

 
03.02.2013 00:48 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

Tak už nám pár měsíců se slípkami minulo. Přišla jsem se podívat co je nového a také ohlásit jak se našim holkám daří.

Všichni mi říkali, že hřadovací tyče mají být kulaté a já přitom četla, že se jim tam deformuje hrudníček, takže  udělali jsme hranaté a slípky jsou spokojené.

Kurník jsme ještě trošku upravili, na zimu přidali světlo, ještě o něco více zaizolovali. Snášková hnízda zmenšili…nevím kterej tydýt vymyslel, že se do jednoho mají vejít alespoň dvě.

Holkám říkáme trifidi, protože baští jak protržené. každý den dva litrové nádoby šrotu (směs pšenice, kukuřice a další), k tomu dostávají vařené brambory, špagety. ty prostě zbožňují, nezapomínáme na sušené skořápky a pak vše co zbyde z kuchyně. Volátka mají pořádně plná. Jsou krásně opeřené a snáší 7-8 vajec denně a to i teď v zimě. Takže prakticky každá a stále. Jsou zlatý.

Každý den je samozřejmě nezapomeneme pochválit a podrbat hřbet a prdelku.

Když pominu frotýrování po té co zmoknou. nějak nechápu jak v dešti můžou courat a mazání pařátků, ozobí atd. sádlem, aby mohli v zimě alespoň na chvíli ven, tak jsou to nejméně náročná a zároveň ohromně užitečná zvířata jaká znám.

Zní to posedle? Nevadí, moje holky jsou skvělý.

Jo a taky už dělám i domácí majonézu, která se prostě s tou kupovanou nedá absolutně srovnat.

 

 
10.02.2013 17:12 Uživatel: Julie
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

    Šikulka. A Vaječňák z domácích, ten je mňam!

 
10.02.2013 23:19 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

Dáš mi recept? Už dlouho o něm uvažuji, ale nikdy jsem ho nedělala. Na netu je receptů dost, ale když bude osvědčený, budu ráda. Díky

 
11.02.2013 15:34 Uživatel: Julie
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

   Vaječný koňak

  1/2 litra mléka + 25 dkg cukru krystal + 1 vanilkový cukr = svařit

   2 kondenzovaná slazená mléka + 6 žloutků + asi 3/4 litra rumu = zamíchat

  vychladlé svařené a zamíchané dát dokupy a přes sítko do lahve. V lednici vydrží dva měsíce, ale většinou ne, my si dáváme do kávy a nebo darujeme babičkám.

 
11.02.2013 18:02 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

Děkuji moc

 
07.06.2012 11:48 Uživatel: Darila
Věk:  59

Město:Praha

panter.jpg
500-1000
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

Sice jsem v práci, ale když si člověk přečte téma a Vaše odpovědi, tak se tady opravdu chechtám jako blázen, což mně ještě přijde okamžitě na mysl kniha od Betty  Mc Donaldové - Vejce a já, což jste jistě většina z Vás četla a mám opravdu prima den. Takže díky nejen Betty, ale i Vám všem.

 
07.06.2012 13:44 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

Děkuji všem za super příspěvkygood, zvlášť Julie mě pobavilaexcited.

Na kohouta se nechystáme, dělal by nám z toho bordelwink.

Fakt je s nima zábava, chodíme se na ně dívat jak na televiziexcited a to i včetně tchána a pak si sdělujeme co kdo propáslexcited.

Zbodnou všechno, jsou to holky šikovný.

 
07.06.2012 14:57 Uživatel: Beu_Pet
Věk:  32

Město:Hradec Králové

WeeMee-net.jpg
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

.... asi si pořídím slípku, budu jí krmit grankem a pít bude mlíčko.... a snášet bude čokoládová vajíčka excited excited excited

 
07.06.2012 21:43 Uživatel: Pluto
1482619599_pluto13.gif
7000-8000
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

 Nechováme. Rádi bychom, ale slepice musíš ráno vypustit s kurníku a večer opět zavřít, což našemu časovému harmonogramu vůbec nevyhovuje. Jinak bychom rádi chovali slepice, ale hledáme druh, které si umí sami zavírat a otvírat kurník, protože domácí vajíčka jsou domácí.  

alt

 
07.06.2012 22:01 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

Předevčírem jsem usnula dřív než jsem slípky zavřela... manžel už měl "půlnoc" dřív.. a taky se nic nestaloexcited. Holky zalezly jjak jsou zvyklé a ráno místo otvírání na ně jen manžel zavolal z okna a Božky vyběhly ven jak na povelhappy.

 
08.06.2012 11:51 Uživatel: Julie
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

  Ale je to nebezpečné, kdyby Ti tam vlezla kuna, nebo liška, máš jen hromádku peří.....

 
08.06.2012 13:08 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

Však to taky nebylo schválně, já si svoje holky hlídám, jen jsem prostě vytuhla dřívembarrassed

 
08.06.2012 16:12 Uživatel: Medvěd
Věk:  50

Město:Valašské království

5000-6000
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
 
06.07.2014 07:36 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

Tak vám lidičky musím oznámit, pro mě smutnou zprávu.

Dnes v noci, či spíš nad ránem nám umřela slepička Červená.

Bohužel zbytečně kvůli mojí i manželově chybě. On společensky unaven usnul včera jak špalek a já usnula taky brzo, protože jsem zase od pátku nijak zvlášť nespala. Naší Andulce se udělal šílený abces, takže jsem obstarávala jí a včera už jsem už prostě večer padla.

No a tudíž nikdo nerozsvítil slepicím, . O víkendu je pouštíme na zahradu a červená se tentokrát zapomněla venku, neviděla světlo, aby došla do kurníku, nikdo je nešel zavřít a zkontrolovat, takže chudinka zůstala na zemi po tom dešti a podle všeho umřela z podchlazení, usnula.

Achjo, dala bych si nejradši facku. Jenže to stejně nic nevyřeší. Má hrobeček pod jabloní kousek od Oranžové.

 
06.07.2014 07:57 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

Podchlazením? To se mi nezdá … ale moc se mi líbí Tvoje starost o vše živé, co si pořídíte  alt

 
06.07.2014 13:37 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Jak jsme začali chovat slepice
Text uživatele: 

Já nevím, je to jen odhad podle toho jak jsme ji našli. Měla modrý hřebínek i lalůčky a vypadala, že spala podle pozice krku a zavřených očí. Jediné co bylo jinak byly natažené pařátky podél, ale to je myslím před smrtí asi normální. Nikde žádné poškození.

Nehledě na to si myslím, že kdyby to byla kuna nebo jiný dravec a bylo by to na ní poznat, tak by to odnesli i další. Jak 3 "nové" popelky v krytém výběhu na svém hřadu, tak i hnědé v kurníku, bylo otevřeno všude.

 

Njn. jsem prostě zvířaty postižená a i když si spousta lidí ťuká na čelo, tak mě je to celkem jedno. A jsou i tací kteří to prostě berou v pohodě. V pátek způsobila celkem velký rozruch Andulka v kočárku (tom zvířecím! , ale vypadá velmi "lidsky" no). Ale co mě je po tom, ono těch jejích téměř šest kilo se pronese a v přepravce by ani neměla pohodlí.

Díky.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Jak jsme začali chovat slepice
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 0
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 0 témat
Počet témat celkem: 16471
Počet odpovědí celkem: 175172
Počet registrovaných: 5084 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Slevy OnaDnes 2022

Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny