Téma: Výchovné problémy s dcerou mého přítele

21.05.2012 08:24
Uživatel: LenkaV
Věk:  27
0-100
Odpovědí na téma: 9
Text: 

Dobrý den,

bydlím s přítelem, který má dvě děti (15 a 10let). Bydlíme spolu už rok a se starší holkou začaly být problémy. Matka od nich utekla před 2lety, našla jiného a děti zůstaly s otcem. Bohužel ta starší je osvojená a měla dost velké problémy s chováním, musela chodit na psychiatrii, protože nezvládala odchod matky. Její pravý otec o ni nemá zájem (už se ho pokoušela kontaktovat) a pak odešla i matka a zůstala u "cizího" člověka i když pořád tvrdí, že ho bere jako tátu. Navíc její matka po roce vysvětlování, že s ní být nemůže protože by ji neuživila, oznámila, že je těhotná a před pár měsíci porodila.

Po ukončení návštěv odborníka bylo vše v pořádku, do nedávna jsem si s ní rozuměla, pomáhala a radila jí jak to šlo.  Sama vykládala, že matka tvrdí jak by ji neuživila a pořídí si dítě, což je to nejdražší a vykládá pořád jak nemá peníze ale kupuje si drahý věci apod.

Potom, co se jim narodil sourozenec se ale něco otočilo a najednou jsem ta špatná já a maminka je ta nejlepší. Začala jim kupovat na co si ukážou, bere je na výlety a na obědy ale přitom jim pořád vykládá jak co kde musí platit a jak nemá peníze. Ale jakmile něco řekneme, tak je oheň na střeše a jsme špatní my.

Najednou mě začala nesnášet a vadí jí i to, že si vezmu hrnek, který je její nebo se jí snažím poradit když má problém s kamarády apod.

Začala se zhoršovat ve škole, na všechno kašle, všechno jí je jedno a dělá nám naschvály. Nedodržuje doma stanovená pravidla, která do nedávna dodržovala. Řekli jsme jí, že když chce tak moc být s matkou, ať si to s ní domluví a odstěhuje se k ní, ale všichni včetně ní víme, že je to nereálně, a že by si ji k sobě nevzala.

Nevím, co mám dělat, aby se situace zlepšila, protože vše co jsem zkusila ztroskotalo. Ať jsme zkoušeli si s ní promluvit a měli snahu si vše vysvětlit a promluvit si o všem nebo po zlém formou zákazů internetu apod. , tak se nedostavil žádný výsledek.  Poradíte prosím?

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
21.05.2012 09:16 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Výchovné problémy s dcerou mého přítele
Text uživatele: 

Kdyby jsi teď takto konzultovala svůj "problém" s odborníkem - psychologem, zeptal by se Tě nejdříve minimálně na tři otázky:

1)Co podle Vás znamená: " Bohužel ta starší je osvojená... ? "

2)Teď jste mi vyjmenovala "negativa" týkající se dívky, co by jste mi řekla o ní pozitivního?

3)S dívkou jste se snažili promluvit a měli snahu si vše vysvětlit a promluvit si ovšem nebo po zlém - formou zákazů... a jak jste se snažili dívku nejen trestat, ale i pochopit, povzbudit a motivovat atd. ?

 
21.05.2012 10:42 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Výchovné problémy s dcerou mého přítele
Text uživatele: 

Souhlasím s Dany... první otázka, resp. formulace jak jsi to psala, mě také zarazila.

Ber to tak, že je v pubertě a díky způsobu života jaký vede, vč. zásahů matky, má v ledasčem zmatek. Každé dítě se bouří, to není nic neobvyklého. Jen třeba vhodně zasáhnout.

Rozhodně bych doporučila radu s oborníkem.

 
21.05.2012 10:55 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Výchovné problémy s dcerou mého přítele
Text uživatele: 

Přesně tak Veselko, souhlasím s Tebou.

 
21.05.2012 13:58 Uživatel: LenkaV
Věk:  27
0-100
Téma: Výchovné problémy s dcerou mého přítele
Text uživatele: 

1) To bohužel tam bylo proto, že se s tím potýkala ona. Tohle je informace od její psycholožky ke které po odchodu její matky chodila a která nám řekla, že s tím má problém. Nejdříve se na ni nvykašlal vlastní otec a teď i vlastní matka.

2) Samozřejmě že má i pozitivní vlastnosti, já ale potřebuju řešit její negativní chování, ne pozitivní. Jinak celkově je to hodná holka, která umí být milá, laskavá a chápající. Posledních několik týdnů se ale tyhle její vlastnosti nějak vytratili.

3) Ano, snažili jsme se ji povzbuzovat, pomáhat jí při řešení problémů s kamarády, kluky nebo ve škole, pokud se nám s problémy svěřila. Když udělala něco s čím jsme nesouhlasili tak jsme jí vždy vysvětlili proč s tím nesouhlasíme a jaké k tomu máme důvody. Ale v případě, že za týden provedla něco znovu a další rozmluva a další a další nebyly k ničemu, tak pak přišli na řadu tresty typu odpojení od internetu (facebooku v jejím případě), kontrola učení a přípravy atd.

Možná jsem to špatně formulovala, je dost těžké popsat situaci ve které se ocitla do jednoho odstavce. Slovo bohužel bylo myšleno s lítostí, že vím, jak to pro ni musí být těžké.

Sama děti zatím nemám tak pro mě není vůbec jednoduché starat se najednou o dvě puberťačky. Vím, že puberta je těžké období, i já měla v pubertě problémy, ale pubertou se taky vše nedá omlouvat, i když jsem to často dělala. A v případě, že na otázku proč "to" udělala nebo proč se tak zachovala pokaždé odpoví, že je to puberta, že s tím nic neudělá, je to jen výmluva z její strany a značí to jen to, že je si plně vědoma toho co provedla.

 
21.05.2012 14:02 Uživatel: Julie
Téma: Výchovné problémy s dcerou mého přítele
Text uživatele: 

  A co ta máma č. 1 ta se nezapojuje? Neřeší?   Určitě bych vyhledala odborníka.

 
21.05.2012 14:02 Uživatel: LenkaV
Věk:  27
0-100
Téma: Výchovné problémy s dcerou mého přítele
Text uživatele: 

O tom, že bych zašla k psychologovi jsem také přemýšlela, chtěla jsem ale nejdříve zkusit tohle, protože z tohoto důvodu byl přece portál založen, aby se sem mohli lidé obracet o rady ne? Já na psychologa určitě zralá jsem, ale na druhou stranu nevím, jestli nebude třeba tam přivést i ji a jestli by to situaci ještě spíš nezhoršilo.

 
21.05.2012 14:05 Uživatel: Julie
Téma: Výchovné problémy s dcerou mého přítele
Text uživatele: 

 Horší to bude, pokud nic neuděláte.   A ona někam chodila, ne?   Tak co zajít k němu? Prvně sama a potom ona jako na kontrolu? Nemusí o ničem vědět.....

 
21.05.2012 16:31 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Výchovné problémy s dcerou mého přítele
Text uživatele: 

Každé dítě, které "zlobí" tím vlastně na sebe z nějakého důvodu = příčiny poutá pozornost. Ten důvod = příčinu je třeba najít, tady jsou to podle mě bohužel něšťastné vztahy dívky s vlastními rodiči - vlastní otec nemá zájem i když by dívka zájem měla a chtěla, vlastní matka dívku nejdříve zklame svým odchodem, pak nějakými tvrzeními jak nic nejde, pak zase najednou to jde = matka má další dítě a s ním související náklady + kupuje dívkám na co si ukážou atd. V mezidobí dívka dochází k odborníkovi, protože zcela pochopitelně se s tím těžko vyrovnává (i když záleží také na vztazích všech zůčastněných = dospělých a dětí a souvisejících okolnostech). Naznačuješ i problémy ve škole. Rozhodně bych pokračovala v návštěvách u odborníka. Jak píše Veselka, má v tom prostě zmatek a je třeba vhodně zasáhnout. Vlastní máma je prostě teď zase hodná a nejlepší, tudíž Vám dívka dělá "naschvály" a staví se do opozice. Ale v podstatě je do této situace vtahována svojí mámou. Myslím si, že by bylo také vhodné v zájmu dívky, aby jste se co a jak dál dohodli všichni dospělí, včetně její mámy = v tomto případě je komunikace důležitá, aby jste něco jiného neříkali a nevyžadovali po ní Vy a něco jiného máma. Také bych se to snažila řešit i s ohledem na mladší dívku, která se zatím takto "nestaví". Hlavně je důležité to nenechat dojít tak daleko, aby se vaše vztahy s dívkou podstatně narušily. Dívka se brzy může snadno "chytit" nějakého kamaráda či partnera či party, kteří nebudou pro ní vhodní, a pak už s tím těžko něco uděláte. Takže určitě bych začala pokračováním u odborníka.

 
21.05.2012 19:49 Uživatel: LenkaV
Věk:  27
0-100
Téma: Výchovné problémy s dcerou mého přítele
Text uživatele: 

 

Chodila, ale potom se přestěhovali ke mě, což je asi 60km, takže by to bylo složitější ale zařídit by to určitě taky šlo. S její matkou se o výchově neradíme, nežije s ní, neví jak se chová u nás. Tina k ní nejezdila pravidelně a když tak jen na víkend. Navíc s ní máme špatné vztahy což situaci moc nezlepšuje. Ve vztahu s matkou jí necháváme volnost, oběma holkám. Tím, že máme špatné vztahy a nemůžeme se vystát s ní nekomunikujeme, jen v krajních případech, takže jsme to vyřešili tak, že si plánují kdy pojedou k matce sami s jejich matkou, jen chceme aby nám to oznamovali s předstihem, aby jsme neplánovali nějaké výlety apod. Prozatím to fungovalo dobře. Té starší jsme vysvětlili proč máme s její matkou problém, řekla že to chápe a dál se o té věci nebavíme o doby co se přistěhovali. Obávám se, že snaha se na něčem domluvit by skončila jen hádkou, protože v případech kdy s ní musíme komunikovat a domluvíme se s ní na něčem, tak to dopadne tak, že stejně úmluvu nedodržela.

Mladší Anetka tyhle vztahy nějak neřeší, podle jejích slov nás má ráda všechny a tím, že k mamce může jezdit je podle ní všechno v pořádku.  

 

Děkuji všem za dosavadní rady a názory. happy

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Výchovné problémy s dcerou mého přítele
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Co říkáte na tyto body k zvýšení propustnosti v ČR? 4 950x
Jak naučit dítě spát samo? 3 1002x
Vzdorovité dítě - neposlouchá, dělá naschvály 6 1768x
Je to normální chování? 5 962x
Hysterické batole- je to ještě normální? 6 1384x
Uražená a naštvaná dcera, když přijdu z práce. 1 1295x
Roční batole - usínání 2 892x
Nespokojené mračící se dvouleté dítě stále pofňukává a něco jí vadí - proč? 7 2086x
Holky 11 a 14 let chodí nahé po domě i na veřejnosti, matce to nevadí a týrá je hladem - je to v pořádku? 6 10190x
Jak zvládnout teenegera v 17 letech - řve, rozčiluje se 3 1935x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny