Téma: Češi jsou nepoučitelní - půjčky na blbosti

17.12.2012 10:51
Uživatel: parek
Věk:  34

Město: vesnice

parek.jpg
3000-4000
Odpovědí na téma: 3
Text: 

Desítky tisíc Čechů se kvůli předvánočním půjčkám mohou dostat do problémů

I lidé prakticky bez příjmů chtějí utrácet za vánoční dárky. Protože u solidních poskytovatelů úvěrů neuspějí, stávají se snadnou kořistí novodobých lichvářů. Více než čtyři pětiny žadatelů o nebankovní půjčky patří do rizikové skupiny, kterou by lichváři pomocí nekalých praktik mohli snadno připravit o veškerý jejich majetek.

 

Právě před Vánocemi roste počet nezodpovědných žadatelů, kteří si chtějí půjčit i s rizikem, že se dostanou do dluhové spirály.

"Od poloviny listopadu jsme zaznamenali více než dvacetiprocentní nárůst poptávky o půjčky. Současně však registrujeme vlnu nezodpovědných žadatelů. Přes 83 procent zájemců musíme odmítnout, protože by nebyli schopni dluh splatit. Naším přísným scoringem neprojdou, ale pro finanční predátory jsou snadným cílem, " potvrzuje chování některých žadatelů Juraj Orgoň ze společnosti Kouzelná půjčka, poskytovatele nebankovních půjček.

Mezi tři nejčastější důvody zamítnutí žadatele o půjčku patří především nedostatečný příjem, dále fakt, že žadatel nemá práci a to, že je na něho uvalena exekuce. Nejvíce zamítnutých žadatelů je před Vánocemi z Karlovarského a Ústeckého kraje. Naopak nejméně problematických klientů je z Prahy a ze Zlínského kraje.

Život na dluh je současným národním fenoménem

Bohužel rok od roku stále více lidí vnímá Vánoce ne jako duchovní svátky, ale jako honbu za materiálními hodnotami. "Život na dluh je současným národním fenoménem. Touha po dokonalých Vánocích může k lichvářské půjčce dohnat i spotřebitele, kteří by si nikdy jindy peníze nepůjčili, “ upozorňuje psycholog Pavel Rataj.

Podle něho k extrémnímu zadlužování významně přispívá i masivní sociální a mediální tlak, hlavně na rodiny s dětmi. "Mnoho rodičů i prarodičů pak za dárky utratí výrazně více peněz, než si předem stanovili, jen aby jejich potomci nebyli na okraji vrstevnické či sociální skupiny, " dodává Rataj.

Nesolventní žadatel o půjčku se snadno stane obětí

Pokud je rizikový žadatel o půjčku odmítnut u solidního poskytovatele, stává se snadnou obětí současných neseriózních společností, kterým to, že pravděpodobně nebude mít na splátky, nevadí. "Ve skutečnosti ani nechtějí dlužné peníze zpátky, jejich cílem totiž není zodpovědně půjčovat, ale dostat se k majetku dlužníka, " vysvětluje Orgoň.

Vynikající znalost zákonů a právních kliček umožňuje finančním predátorům značně vydělat právě na problematických půjčkách. I přesto, či právě proto, že až čtyři pětiny dlužníků svůj dluh nikdy nezaplatí, pro lichváře je to velmi dobrý byznys. Například z pětitisícové půjčky, kterou klient nesplácí, dokáží obratem udělat 34 tisíc korun. K dlužné částce si započítají jak náklady na soudní řízení, tak náklady na exekuční řízení, plus si dohodnou podíl na odměně exekutora. Lichváři také inkasují peníze za případné pokuty, směnky nebo movitý a nemovitý majetek dlužníka.

Co by vás mělo varovat

Inzeráty s nabídkou rychlých nebankovních půjček působí dojmem, že není nic jednoduššího než si chybějících pár tisíc korun půjčit. Ovšem podle analýzy společnosti Kouzelná půjčka je podvodných až 80 procent nabídek nebankovních krátkodobých půjček na českém trhu.

A na co byste si měli dát pozor, než se rozhodnete si půjčit? Jednoduchým vodítkem k odhalení lichváře je především výše půjček do maximálně pěti tisíc korun. Varovat by vás měli i inzertní slogany typu "půjčíme každému" či "nenahlížíme do registru dlužníků", "půjčíme vám i bez prokazování příjmu" nebo "půjčujeme i problematickým klientům, nezaměstnaným či ženám v domácnosti".

 

 

převzato z novinky.cz

-----------------------------

A pristi rok se zas bude plno lidi divit ze si pujcili 10 000 Kc a musi vratit treba 15 000 Kc, koho by to napadlo...

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2065x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Češi jsou nepoučitelní - půjčky na blbosti
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
17.12.2012 11:18 Uživatel: Racek
Věk:  27
1391276203_srdce021.gif
1000-2000
Téma: Češi jsou nepoučitelní - půjčky na blbosti
Text uživatele: 

Je to pořád dokola, lidi se kvůli dárkům klidně zadluží, je to smutný, že lidi neuvažují, tak nebudou dárky, no bože, co se stane? Přece to ostatní pochopí. Stejnak tak si půjčovat kvůli dovolené, vždyť je to zbytečné, tak se na žádnou dovolenou nepojedeVíce smajlíků ke stažení.  

Prostě podle mě by se člověk neměl zbytečně zadlužovat, když k tomu není vážný důvodhappy, ale půjčit si kvůli dárkům, to opravdu ne...

 

 
17.12.2012 16:07 Uživatel: Julie
Téma: Češi jsou nepoučitelní - půjčky na blbosti
Text uživatele: 

    Každý zná své možnosti a někteří jsou opravdu nepoučitelní......

 
17.12.2012 23:39 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Češi jsou nepoučitelní - půjčky na blbosti
Text uživatele: 

Nevím, jeslti mám ještě opakovat zlaté pravidlo týkající se půjček: ŽÁDNOU PŮJČKU NEBRAT, UTRATIT ZÁSADNĚ JEN TO, CO VYDĚLÁM. Pak budete v pohodě.

Afričani říkají: "půjčka je hřích". Toho bych se držel excited

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Češi jsou nepoučitelní - půjčky na blbosti
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny