Téma: Pocity viny, výčitky svědomí a úzkost z okolního světa

23.05.2014 22:04
Uživatel: Maarie
Věk:  16
Odpovědí na téma: 2
Text: 

Popravdě nevím odkud začít ani jak všechny své problémy "pojmenovat", no ale pokud chci najít řešení, nezbývá mi nic jiného, než začít.

Jde o to, že mám pocity viny. Snad kvůli všemu, lidé na ulici se na mě dívají skrze prsty (už od prvního pohledu jsem odlišná), někdo mi udělá jídlo, nechutná mi, nemám odvahu to říct a tak se mi  v hlavě ozývá jen: "Je to špatně, ty jsi špatně, já jsem špatně, oni jsou špatně, špatně, špatně, špatně…".

Pak se někde zavřu (nejčastěji u sebe v pokoji) a jediné co dělám je to, že se svalím na postel a pláču. Jak jsem se vůbec opovážila, někomu něco vyčítat? Jak můžu být tak necitlivá? Jak můžu být tak sobecká? Mám kvůli tomu všemu hrozný zmatek, nepřipadám si sobecká, právě naopak, nepřipadám si necitlivá, spíš přecitlivělá. Nejsmější mi tam přijde to, že mám pomoc doslova nadosah, hned dole v kuchyni je máma, která ani neví že pláču, nebo že mám nějaké problémy. Máma která by mi mohla pomoct, ale proč bych jí měla zatěžovat?

Jediná dobrá kamarádka co mi vždy porozumí je moje kočka, ta jediná zůstává, ta jediná tu u mě je, když pláču, ta jediná mi nic nevyčítá, nedívá se na mě divně protože jsem jiná, nekřičí na mě když něco udělám špatně, nikdy nic neříká když si s ní povídám a řeknu jí svůj názor. Připadám si tak nehorázně unavená, z toho pláče, ze zmatku, ze smutku a ze všeho co se okolo mě děje.

Čím jsem starší, tím víc si uvědomuji jak dokáží být jiní krutí. Učitelé ve škole se nestarají o naše pocity, rodiče se nestarají, rodina se nestará a ani školní pychologové se nestarají. Nikdo se o nás nestará. Jistě, chtějí nás tím naučit samostatnosti, ale každý potřebuje být v kontaktu s někým, kdo tu bude až se k vám všichni otočí zády.

Tím se dostávám k jednomu slovu, to je láska. Bojím se s někým být, protože mám strach z toho, že by mi ten druhý zlomil srdce, nebo já druhému - to bych pak měla výčitky svědomí. Bojím se být dokonce s někým jen tak o samotě v jedné místosti. Není tam nikdo, kdo by zasáhl, kdyby se něo stalo. Nedávno se mi stalo že jsem jela domů vlakem, byl večer protože jsem toho měla na programu trochu více, ve vagonu jsem byla jenom já a nějaký cizí muž. Neuvěřitelně jsem se bála, že mi něco udělá, ale já jsem neodešla, jen jsem tam celá ztuhlá strachem seděla a čekala až odejde, bála jsem se třeba jenom se pohnout, aby mě nezporozoval, i když jsem věděla že on ví, že tam není sám.  

Spoustu lidí si o mě myslí že jsem hezká, nemyslím si to, připadám si neskutečně opuchlá a klukovská, ne že bych měla třeba krátké vlasy, nosila pánské oblečení nebo tak, to ne. Spíš je to tím, že v sobě vidím svého otce, se kterým nemám dobré vztahy, vidím ho v sobě, nesnesu pohled na sebe v zrcadle, nesnesu když se na mě dívají ostatní. Nesnesu ani pohled na své ruce. Od mala mi říkal, jak strašně tlustá jsem, jak bych se měla stydět, jak bych měla vypadat, co bych měla říkat nebo co bych si měla myslet. Když jsem se náhodou vzepřela, vyjel na mě s tím, že on je můj otec a já ho musím poslouchat. Vážím si toho, co všechno pro mě udělal, ale nevím jestli to odčiní to, co mi způsobil. Zároveň si také uvědomuji, že mě miluje, stále mi to píše v e-mailech (pracuje v cizině takže si píšeme e-maily), ale když mě vidí, stále nadává na vše kolem a vše pak svede na mě. Mám z něj strach, jako ze všech mužů.


Jediné co chci je, aby mi všichni dali pokoj, aby mě nechali dýchat, aby si mě nevšímali, nebo aby mi přinejmenším pomohli. Zároveň ale nechci chodit někam k psychologovi, nejenže na to nemám čas, ale zároveň nechci nikoho každý týden obírat o jeho cenný čas, který by mohl využít jinak, než poslouchat problémy šetnáctileté puberťačky.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 4438x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Pocity viny atd.
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
24.05.2014 16:41 Uživatel: Pavla
Věk:  66
pavla.gif
4000-5000
Téma: Pocity viny, výčitky svědomí a úzkost z okolního světa
Text uživatele: 

Ahoj Marie, i když seš už slečna, tak prostě prožíváš "telecí roky", či pubertu a to je člověk citlivý na všechno a na všechny. Ve svém věku už můžeš mít kamaráda, kluka, s kterým budeš probírat své témata, budeš k němu cítit náklonnost, to k tomu věku patří. Hlavně, že víš, že máš mamku, za kterou můžeš vždycky přijít a taky za ni jdi a povídej si s ní, tím bude mezi vámi pevnější pouto důvěry. Ocení to mamka a ty taky, uvidíš. Ahoj, Pavla 

 
24.05.2014 21:33 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Pocity viny, výčitky svědomí a úzkost z okolního světa
Text uživatele: 

Když čtu, co jsi napsala, říkám si: tohle všechno, co se v Tobě odehrává, nezačalo jen tak, z ničeho nic, muselo to mít nějakou příčinu, nějaký spouštěč. A když jsem došla až k pasáži o tom, jak se k Tobě choval Tvůj táta, napadlo mne, že právě to by mohla být příčina Tvého vnitřního zmatku, přecitlivělosti, nízké sebedůvěry nebo jak tomu chceš říkat. I naši nejbližší, kteří by nás měli hlavně ochraňova, t nám někdy bohužel říkají věci, které ubližují naší duši a nechávají na ní hluboké šrámy.  

Zasloužíš si být šťastná, ale potřebuješ někoho, kdo by Ti pomohl. Pokud nemáš ve svém okolí nikoho opravud blízkého, komu by ses mohla/chtěla svěřit, nezavrhuj ještě úplně toho psychologa. Jeho prací je pomáhat lidem s trápením a je úplně jedno, jestli je to 16letá pubetačka zralý dospělý nebo starý člověk. O žádném obírání času nejde, je to jeho práce, takže si vůbec nemusíš dělat nějaké výčitky nebo se cítit hloupě. Není hloupé jít k psychologovi, hloupé je trápit se a neříci si o pomoc.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Pocity viny, výčitky svědomí a úzkost z okolního světa
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
V životě nikam nesměřuji 4 174x
Chci umřít 2 538x
Stres z řízení auta po autonehodě 1 649x
Přízpůsobení se životnímu stylu rodičů 7 830x
vrati mi vse osud? 4 720x
Uzavřená do sebe 8 728x
Opakující se neverbální obtěžování jinou ženou 1 710x
Kauza Slunečnice - špatný přístup k seniorům 10 1237x
Neviem sa v zivote nakopnut 2 585x
Proč nikoho nezajímám 6 1083x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 0
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 0 témat
Počet témat celkem: 16351
Počet odpovědí celkem: 174413
Počet registrovaných: 4964 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Loučení s webem mojestarosti.cz
Nejkomentovanější za 7 dní: V životě nikam nesměřuji
Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny