Téma: Past perfect

18.11.2019 10:53
Uživatel: lili259
Věk:  24
0-100
Odpovědí na téma: 2
Text: 
Ahojte lidicky, studuji na vyšce poslední rok a čeká mě zkouška z angličtiny, nejvíce mi však dělá problém pochodpiť past perfect - předminulý čas. nevíte mi prosím poradit, jak se ho naučit nebo alespon nějaké tipy? mám kopu gramatických knih i nějaké materiály z netu, ale stále tomu nevím porozumět. dekuji. Lili
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
18.11.2019 20:14 Uživatel: Dada z Prahy
Věk:  52
Téma: Past perfect
Text uživatele: 

Ahoj Lili, jsem učitelka angličtina a tak si dovolím na Tvůj  dotaz odpovědět: Past Perfect  (v češtině název předminulý čas) se používá k vyjádření děje, který se stal před jiným dějem v minulosti), tj. pokud se ve větě mluví o více dějích, které se staly v minulosti, je třeba porozumět tomu, co se stalo nejdřív. - u tohoto děje se použije past perfect, ale pozor - pouze v případě, že říkáme děje v opačném pořadí, než se staly. (pokud mluvíme o dějích v tom pořadí, jak jdou za sebou, pak se všude použije minulý čas.   Asi Ti z toho jde hlava kolem, tak dám nějaké příklady: Zamkl dveře a odešel. (Říkám děje, tak jak jdou za sebou, tj. všude minulý čas) He locked the door and left. Ale:   Předtím než odešel, zamkl dveře. (říkám děje v obráceném pořadí, než se staly, takže u toho, co se stalo dříve, bude past perfect).         Before he left, he had locked the door.   Naučiil se anglicky a odjel do Anglie. (říkám, tak, jak to šlo za sebou, tj. všude minulý čas) He studied English and then he left for England. Ale: Odjel do Anglie, poté co se naučil angliicky. nebo Předtím, než odjel do Anglie, naučil se anglicky. (říkám děje v obráceném pořadí než se staly, takže u toho, co se stalo dříve, bude past perfect). He left for England, after he had studied English.   Nejdříve nakoupila  v supermarketu. a pak šla do banky. (říkám, jak to šlo za sebou, tj. všude minulý čas) She did some shopping in the supermarket and then went to the bank. Ale: Předtím, než šla do banky, nakoupila v supermarketu. (říkám děje v obráceném pořadí, než se staly, takže u toho, co se stalo dříve, bude past perfect). Before she went to the bank, she had done some shopping in the supermarket   Snad Ti to takhle pomůže. Možná Vám to ve škole vysvětlují složitě, ale opravdu to není tak hrozné. Jde o to rozumět, co se stalo nejdřív a pak jestli to ve větě říkáš, tak jak to šlo za sebou (všude čas minulý) nebo naopak to, co se stalo nejdřív, řekneš až v druhé části věty (pak to bude past perfect). Přeji Ti, ať zkoušku úspěšně zvládneš.

 
18.11.2019 23:47 Uživatel: Václav Havel
Věk:  30
Téma: Past perfect
Text uživatele: 

Nebudu uvádět u časů české názvy, protože ty jsou naprosto zavádějící a ztěžující pochopení. Názvy "předpřítomný čas" (present perfect) a "předminulý čas" (past perfect) vymyslel někdo, kdo to chtěl Čechům dokonale zatemnit.

 

Present perfect a past perfect mají v sobě kouzelné slovo "perfect", což v latině znamená "dokončený, dokonaný". Oba časy tedy vyjadřují něco, co už je hotovo/dokonáno, a my se na to odkazujeme.

 

Oba časy mimochodem existují i v češtině. Ve zcela stejném významu, a prakticky v úplně stejném tvaru jako v angličtině i s chlupama.

 

Present perfect: Mám nastudováno, a pro jsem dobrý v matematice. (I have studied, and that's why I am good in mathematics.) Znamená to, že je něco hotovo (mám nastudováno - mám hotovo v nastudování potřebného učiva), a proto tvrdím to druhé - jsem dobrý v matematice. Jsem dobrý v matematice je důsledek toho, co už mám hotovo - mám totiž nastudováno.

 

Past perfect: Měl jsem nastudováno, a proto jsem udělal zkoušku. Princip je tentýž, jde o důraz na udělání zkoušky, a k tomu muselo být něco uděláno/dokonáno/stalo se.

 

Angličtina výše uvedené časy používá ve více případech než jsem popsal. Je třeba si uvědomit to slovo "perfect", tedy že máme událost o kterou nám jde - a pomocí časů present perfect a past perfect k tomu přidáváme něco, co je příčinou/podmínkou té události, co se stalo předtím a důsledkem/spoludůsledkem/jiným vztahem s tím souvisí.

 

Past perfect a present perfect se - kromě tvaru - liší tím, že ta hlavní událost je buď v přítomnosti (present) nebo v minulosti (past).

 

Znovu píši, nemístně jsem to zjednodušil, a leccos ošidil, až na hranici správnosti. Ale pro logické pochopení o co jde.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Past perfect
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 0
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 0 témat
Počet témat celkem: 16537
Počet odpovědí celkem: 175944
Počet registrovaných: 5178 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Samstav s.r.o

Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny