Téma: Je možné dostat nevlastní dítě, děti do své péče

27.03.2012 16:01
Uživatel: Pan XY
Věk:  38
Odpovědí na téma: 4
Text: 

Dobrý den,

 mám velký problém a rád bych se s vámi o něm poradil. S manželkou žijeme 12 let apřed 4 roky jsme se vzali, před necelím rokem začala často chodit pryč a dozvěděl jsem se, že si našla jiného muže. Nyní jsem se dokonce dozvěděl, že s ním čeká dítě. Vychováváme spolu 3 děti : dvě dcery 14 a 16 let a syna 5 let. Obě dcery jsou nevlastní a nemám je napsané na sebe, syn je společný. Všechen svůj volný čas věnuji dětem a manželka o ně nejeví moc zájem i když stále tvrdí, že je má ráda a záleží jí na nich. Poslední dobou k ní nemají dcery dobrý vztah a se mnou jsou všechny děti spokojené. A vypadá to, že celá situace dospěje k rozvodu. Z rozhovoru s dcerami jsem se dozvěděl, že by s matkou nešly k jejímu novému muži ale rozhodně chtějí zůstat se mnou doma. Manželka chodí domu pouze odpoedne do večera a pak každý večer odchází spát jinam. Když je doma tak si sedne k televizi a málo se věnuje dětem. Chtěl bych vědět jestli je možno místo rozvodu dát manželku k soudu aby se přiznala že dítě nečeká se mnou ale s jiným mužem a tím pádem by děti zůstali společně doma, manželka by žila jinde a navštěvovala děti doma a očekávané dítě by nevlastnilo mé příjmení. Daňové úlevy bych na nevlastní dcery dostával dál když je vychovávám. A nebo je možné v případě rozvodu dostat nevlastní dcery do své péče i když je nemám na sebe napsané i se synem? V případě odtržení od sebe by to děti  nesly velmi těžce. Prosím poraďte co dělat.

                                      

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
27.03.2012 21:48 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Je možné dostat nevlastní dítě, děti do své péče
Text uživatele: 

Obrať se na právníka. To bude nejlepšíhappy.

Příjmení ještě nenarozeného dítěte není to co by Tě nějak zvlášť mělo zajímat. To podstatné je fakt, že pokud se narodí v době manželství či tuším do 300 dnů po rozvodu manželství, jsi automaticky uznán jako jeho otec. Neplatilo by to pouze v případě, že by se Tvá žena stihla ještě před jeho narozením znovu vdát. Čili z toho pro Tebe při nejmenším vyplývá budoucí povinnost platit výživné, pokud se nestane oficiálním otcem jeho biologický otec.

K tomu, abys vychovával děti své ženy bys je musel nejprve osvojit. Jinak nemáš žádnou oporu v zákoně, nejsi jejich zákonný zástupce.

Můžeš však mít v péči vaše společné dítě, ale cesta k tomu není příliš jednoduchá a pokud matka nebude chtít, tak nezmůžeš téměř nic.

Ještě k tomu, že byste nechali vše tak jak je, s tím, že Ty bys vychovával děti... zní to hezky, ale prakticky vztato je to k ničemu. Kdykoliv si může jejich matka situaci rozmyslet a co dál? Nehledě na to, co už jsem psala o nenarozeném synovi.

Dobře Ti radím... investice do skutečně dobrého právníka je k nezaplacení.

 
27.03.2012 22:05 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Je možné dostat nevlastní dítě, děti do své péče
Text uživatele: 

Chodí sem paní sociální pracovnice, myslím si že až si Váš dotaz přečte, tak Vám odpví. Poměrně dobře se vyzná vě věcech rodinného práva a sociální oblasti.

 
27.03.2012 22:32 Uživatel: socialni_pracovnice
Věk:  32

Město:Brno

1000-2000
Téma: Je možné dostat nevlastní dítě, děti do své péče
Text uživatele: 

Pokud se dítě, které Vaše žena podle Vás čeká s jiným mužem, narodí během manželství nebo do 300 dní od jeho zániku, budete jako jeho otec určen automaticky Vy jako (bývalý) manžel. Pokud máte o otcovství pochybnosti, můžete u soudu v místě bydliště dítěte podat žalobu o popření otcovství. Během soudního řízení pak bude Vaše otcovství potvrzeno nebo vyvráceno.  

Co se týče svěření dětí do péče, § 45 zákona o rodině říká, že: "Vyžaduje-li to zájem dítěte, může soud svěřit dítě do výchovy jiné fyzické osobě než rodiče, jestliže tato osoba poskytuje záruku řádné výchovy a se svěřením do péče souhlasí".  

Při výběru vhodné osoby soudy dávají většinoiu přednost příbuzným a častěji svěřují děti matkám než otcům. To ale neznamená, že jste bez šance, obzvlášť tehdy, pokud děti samy vyjadřují přání zůstat s Vámi. Zejména dvě starší dcery jsou již rozhodně ve věku, kdy by měl soud k jejich názorům a přáním přihlédnout. Důležitý však bude také názor a postoj sociální pracovnice OSPOD (oddělení sociálně právní ochrany dětí), která bude v případném soudním řízení zájmy dětí hájit. Pokud máte zájem děti do péče získat, můžete u soudu v místě bydliště dětí podat návrh na svěření dětí do Vaší péče. Vzory takovýchto návrhů najdete k dispozici na internetu.

 
16.07.2012 11:17 Uživatel: Godza
Věk:  33
Téma: Je možné dostat nevlastní dítě, děti do své péče
Text uživatele: 

Bude také potřeba soudu dokázat, že se o děti dokážete postarat i sám, bez cizí pomoci,  pokud je chcete do péče a také složitější dokazování toho, že prostředí u matky je méně vhodné. myslím že by pomohl i posudek psychologa, který děti vyslechne, za který se sice platí, ale úhrada se dělí mezi účastníky procesu(bylo mi řečeno cca 10.000 a víc. ). u starší 16 ti leté by nemusel být posudek třeba.... u společného syna to bude složitější. je ještě poměrně malý a tam bude potřeba názoru sociálky, zda je střídavá péče vhodná.... vetšinou se ke střídavé u tak malých dětí nepřiklání... a do výhradní péče vám ho pravděpodobně nesvěří - musel by tam být ohrožující důvod výchovy malého!!! žaloba o popření otcovství určitě bude muset proběhnout, pokud manželka udá jako otce vás, ale vy s tím nesouhlasíte. tam bude na místě i test DNA, který se samozřejmě platí a úhradu může soud navrhnout komu uzná za vhodné.. vše víceméně záleží na spolupráci sociálky, dobrém soudci a na vaší síle, protože se dáváte na hodně těžký boj. přeji hodně štěstí..

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Je možné dostat nevlastní dítě, děti do své péče
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny