Téma: Zpětný pohled na rodičovskou výchovu - trápí vás něco dodnes?

30.12.2013 10:36
Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Odpovědí na téma: 11
Text: 

Myslím, že zakládám trochu neobvyklé téma a nečekám větší ochotu k negaci svých rodičů. Ale ne každý měl krásné dětství, ne každý své rodiče hodnotí kladně i v současnosti.

 

Jaký je zpětný pohled na Vaši výchovu rodiči? Je něco, co byste jim vytkli? Je něco, co nedokážete dodnes zkousnout? Nebo je tu něco, co trvá dodnes a Vás to trápí?

 

(Pokud by s tím měl někdo problém, doporučuju napsat bez přihlášení se na webu. Jde o zkušenost)

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2365x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Jaký je zpětný pohled na Vaši výchovu rodiči? Je něco, co Vás trápí dodnes?
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
30.12.2013 11:39 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Zpětný pohled na rodičovskou výchovu - trápí vás něco dodnes?
Text uživatele: 

Tátovi bych vytkla, že mi vlastně s ničím nikdy nechtěl pomoct. Jako malé třeba s učením. Jako velké, např. když jsem si pořídila svoje první auto a píchla jsem a i když jsem se snažila, nešla mi prostě ta zatracená rezerva vyndat.

To tedy nakonec přijel (byla jsem pět minut od jeho prácealt), pneu  mi vyměnil, ale těch keců. Nakonec mi půjčil svoje kolo, protože moje rezerva byla jaksi k ničemualt. Uznám, jako řidič jsem totálně selhala, no na straně druhé byla to má první taková zkušenost. Takže když mi pak dal druhý den auto na špalek, protože jsem si hned nesehnala nové pneu na svůj disk a jeho mu nevrátila, dost mě to naštvalo a dlouho mě to mrzelo.

Jenže na straně druhé, jsem se hodně rychle naučila si takové a podobné věci řešit sama.

A i když si stále myslím, že samostatnosti se mají děti učit jinak, tak to ve výsledku nevidím pro mě jako úplně špatnou věc.

Pro něj ano, kvůli takovým a podobným věcem mezi námi nikdy nebyla žádná zvláštní důvěra a náš vztah je dodnes spíš takový chladný. Svým způsobem ho mám ráda, ale příliš blízcí si nejsme.

 

Naproti tomu s mojí maminkou jsme si blízké hodně. I když to tak někdy nemusí vypadatalt. Přesto i jí bych jednu věc vytkla a to, že se snažila být tátovým absolutním protikladem a naopak se mi snažila pomáhat až přespříliš.

Vůči ní jsem se zase tak moc snažit nikdy nemusela a tak mi to zase některé věci v budoucnu spíš zkomplikovalo.

Zvlášť v období puberty jsem si maminky příliš nevážila a to i když už je dneska všechno jinak, mě stejně mrzí.

 

Čili ve výsledku nic dramatického a když to shrnu tak špatně jsem nedopadla, ale cesta ke "dnešku" byla celkem "držkopádná".

 

 
30.12.2013 11:49 Uživatel: Pavla
Věk:  66
pavla.gif
4000-5000
Téma: Zpětný pohled na rodičovskou výchovu - trápí vás něco dodnes?
Text uživatele: 

Mně chybí takové to vybavení do života, ten příklad. Slovních rad jsem pár dostala a taký nějaký ten výprask, ale člověk nejvíc pobere z příkladu, co vidí kolem sebe. Taky mně mrzí, že jsme skončili v děcáku, rodiče se rozvedli.  Chybělo mi pomazlení a víc citu. Někdy mi přijde, že jsem v nitru spíš dítě, jak dospělá.  Nějak se víc ode mně chtělo chovat se rozumně a to dítě v sobě potlačit. Moji rodiče zažili válku a zřejmě je to také ovlivnilo. Vidím to tak, že dle svých možností a hlavně svých schopností udělali asi vše co uměli.  Pavla

 
30.12.2013 14:10 Uživatel: Pan Sova
Věk:  72
Sova.jpg
2000-3000
Téma: Zpětný pohled na rodičovskou výchovu - trápí vás něco dodnes?
Text uživatele: 

Bylo něco málo věcí, které mě trápily velmi dlouho, myslel jsem dokonce, že jsou to věci závažné. Naštěstí jsem časem pochopil, rodiče dělali vše, co si mysleli, že je správné a v zájmu nás dětí. Bylo to vlastně na úrovni poznání a tradic a úrovně společnosti a známých z té doby, koncem války.

Tak jsem se sám snažil vychovávat své děti a být jim příkladem tak, jak jsem byl přesvědčen, že je to správné. Dnes už vím, jaké jsem sám nadělal chyby.

Například maminka se mně snažila stále nařizovat, co mám dělat, kritizovala mé tehdejší kamarádky a ani v době, když už jsem měl sám děti, neustala v ostré kritice všeho, co jsem dělal.

Mým dospívajícím dětem jsem proto několikrát řekl, že jsem tu pro ně a připraven jim pomoci, ale nebudu jim nikdy říkat, co mají jak dělat, v případě, že se když se zeptají, povím, co bych dělal já v takové situaci, ale rozhodnout se musí sami, je to jejich život.

Pochopil jsem, že je v mém zájmu, nenosit v sobě křivdy a odpustit každému a hlavně svým rodičům a snažit se nedělat stejné chyby.

 

Věřte, ohromně se člověku uleví, když tyto domnělé křivdy a myšlenky na ně vypustíme z hlavy a snažíme se sami chovat a konat v každém okamžiku podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

 
30.12.2013 16:35 Uživatel: MitsCa
Téma: Zpětný pohled na rodičovskou výchovu - trápí vás něco dodnes?
Text uživatele: 

Já si taky myslel, že je to naprd všechno, ale postupem času a dnes to vidím jinka a vše bylo OK.

Co mě ale trápí, no trápí, spíš štve, že táta měl a pořád má spoustu kontaktů a nikdy mi nepomohl, co se týče práce a nějakého zařizování. Vše jsem si našel a udělal vždy sám a až když jsem měl tu práci třeba, tak mi chtěl pomáhat. To platí i o mojem současném zaměstnání. Jednal jsem s předsedou představenstva a aso po půl roce mi řekl (táta), že zná majitele a jestli nechci s něčím pomoct. Najednou. Ale když jsem neměl 3 -4 měsíce práci, tak nic není, nic nejde apod. a pak to najednou jde a chce pomoct.

Nechápu to.

 

Jinak klasická výchova, když jsem byl malý, tak v poho. Spoustu věcí budu dělat obdobně.  A uvědomuju si i důsledky, když můj táta teď sklízí naučené věci ode mě - někdy se pořádně zasmějem.

 

A mamka by se rozdala, ale zase má omezené možnosti a vždy, když mohla, tak pomohla a pomáhá.

 
30.12.2013 16:45 Uživatel: parek
Věk:  34

Město:vesnice

parek.jpg
3000-4000
Téma: Zpětný pohled na rodičovskou výchovu - trápí vás něco dodnes?
Text uživatele: 

mozna to bere tak ze tu vecne nebude a vecne ti to domlouvat nebude moct, a vetsinou takova tlacenka ktere ma vsechno vsude predem domluvene je po smrti rodicu v prdeli

 
30.12.2013 18:49 Uživatel: MitsCa
Téma: Zpětný pohled na rodičovskou výchovu - trápí vás něco dodnes?
Text uživatele: 

Kdyby mi jednou pomohl, tak to beru. Ale má tolik možností a nikdy nic. Stačilo dohodit kontakt, dál bych si už to zařídil.

 

S těma tlačenkama souhlasím, ale pak už máš zkušenosti z té dané firmy a praxi, takže další práci najdeš snáz, pokud ten dotyčný není úplná trotl.

 
30.12.2013 16:47 Uživatel: parek
Věk:  34

Město:vesnice

parek.jpg
3000-4000
Téma: Zpětný pohled na rodičovskou výchovu - trápí vás něco dodnes?
Text uživatele: 

jako asi u kazdeho kdysi se mi na jejich vychove nelibilo nic, postupem casu to zacinam chapat a kdybych aspon tak vychoval a tak se staral o decka jako moji rodice tak budu rad

 
30.12.2013 19:54 Uživatel: Medvěd
Téma: Zpětný pohled na rodičovskou výchovu - trápí vás něco dodnes?
Text uživatele: 

Sebekriticky přiznám, že jsem pro chov značně problematický už od mládí, tak jsem šťastný za to, že to dopadlo, jak to dopadlo.

 
30.12.2013 20:34 Uživatel: jancaho
Věk:  33
500-1000
Téma: Zpětný pohled na rodičovskou výchovu - trápí vás něco dodnes?
Text uživatele: 

Vychovávat je fuška. A ne vždy se děje podle našich představ. Děcka se snažíme vychovat k samostatnosti. Jsou dost brzo po sobě a já se neroztrhnu, že? Jenže malá je poslední dobou pořád nemocná, tak ji děda rozmazluje a ničí morálku. Malá poručí, děda naklusá. Zkouší to i na nás a veškeré naše snahy jsou v háji.

 

A co se týká mých rodičů-  chyběla mi pochvala od táty. Taky mě štvaly facky, občas zákazy, ale asi to bez toho to někdy nejde.   Musím je pochválit, povedla jsem se jim

 
01.01.2014 20:59 Uživatel: Pluto
1482619599_pluto13.gif
7000-8000
Téma: Zpětný pohled na rodičovskou výchovu - trápí vás něco dodnes?
Text uživatele: 

Zajímavé téma, Barčo.

Měl jsem štěstí prožít dětství ve velmi uspořádané rodině a rád vzpomínám na časy, když jsem byl dítě.  Na rodinné zvyky, tradice třeba o vánocích, víkendech a vůbec na čas mého dětství a dospívání.

Každý rodič chce pro své dítě jenom to nejlepší. Nemám, co bych chtěl svým rodičům vytknout, protože dělali pro mě pokaždé jenom to, co si mysleli, že je pro mě nejlepší. Jenomže s odstupem mého věku a dospívání jsem sám rozhodoval co je pro mě nejlepší. Dovoluji si tvrdit, že své rodiče si naše duše vybírá ještě před naším narozením. Vlastně nás mají naši rodiče, něco naučit a zřejmě i naše duše je.

 

Mrzí mě, že s mámou nemám tak dobrý vztah jako než od nás odešel můj táta do dalšího života. Dospěl jsem k názoru, že člověk si, ale nemá nic vyčítat, také by neměl nikomu nic vyčítat, protože tak se lépe žije. Pořád se učím správně žít.

 
03.01.2014 11:59 Uživatel: Michael
Věk:  42
0-100
Téma: Zpětný pohled na rodičovskou výchovu - trápí vás něco dodnes?
Text uživatele: 

Vytknout by se dalo. A nejen rodičůl, ale i určitým autoritám, učitelům, vychovatelům atp…Je jedna věc si přiznat či vzpomenout (třeba i za pomoci nějaké terapie) jaká příkoří jste jako malé dítě utrpěla a tzv. se z toho "vyléčit" a druhá věc je pak pochopit jednání rodičů v té dané chvíli. Uvědomte si, že každý člověk žije z toho co má, jestli mi rozumíte a Vaši rodiče nebyli vyjímkou. Sami občas způsobíte příkoří aniž byste si to uvědomovala. A to je to o čem píši. Toto lehčeji zakomponují do svých životů lidé vědomi si toho, že prostředí do kterého se narodili je to co sami přitahují. To označuje ten dnes tak populární pojem "karma" (nikoliv ta plynová na ohřev vody ). Důležité je, co s takovými dětskými zkušenostmi dotyčná osoba udělá v dospělosti. Né všechno je tak zlé, jak se hned zdá a často platí, že "všechno zlé, je k něčemu dobré".

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Zpětný pohled na rodičovskou výchovu - trápí vás něco dodnes?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Bojím se svého otce 2 499x
Hádka s mamkou kvůli mému autu 3 564x
Táta pijan, můj život s alkoholikem 10 598x
Má matka by mě nejraději nechala bez peněz 3 584x
Táta se mnou nemluví,pro mámu je nejleší to co vymyslí ona. 11 622x
Matka mě pořád kontroluje 17 803x
Pomozte mi, chci utéct z domu 6 944x
Nevlastní otec - postavit se mu a riskovat násilí nebo se zbaběle odstěhovat? 5 543x
Soužití s mojí mámou 6 943x
Prosba o pomoc 7 812x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny