Téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám

24.10.2012 13:39
Uživatel: kyška
Věk:  28
0-100
Odpovědí na téma: 15
Text: 

Dobrý den,

 

nejdřív bych se chtěla omluvit za zjednodušení popisu příběhu, ale nechci zabíhat do podrobností. Mám velmi ráda jednoho svého kamaráda, snažím se mu pomáhat, jak můžu (často finančně, dokonce mám kvůli němu dluh, měli jsme na něj být dva, ale zatím splácím sama). Mám kvůli tomu problémy doma a i u přátel. Většina si myslí, že mě využívá. Vím, že mě má svým způsobem rád, jen ve mě asi vidí spíš kamarádku/sestru, i proto je to pro mě těžké. Ještě jsem se nevyrovnala s odmítnutím.

Nedávno jsme se dost pohádali. Důvodů bylo víc, oba jsme byli podráždění. Řekl mi, že mu pomáham jen proto, že ho chci vidět prosit mě, že mi to dělá dobře. Poté, že nemám mluvit do jeho vztahu s mámou, protože on mi do života taky nezasahuje. A tyhle věty mi zkrátka neustále znějí v uších. Ví, že mu pomáhám, protože ho mám ráda. Pár dní předtím mi to řekl. Ví, že splácím dluh, který jsem udělala, abych mu pomohla, že mám doma kvůli tomu problémy. A žekne tohle?? Vím, že byl naštvaný. Mě ale v té chvíli vyhrkly slzy do očí. A ještě teď mě ty věty strašně bolí.

Taky jsem mu řekla pár věcí, které ho bolely, ale ne takového. Jen jsem mu řekla, že mě trápí, že si chodí půjčovat peníze a nesplácí.   A že by měl myslet i na mámu, která mu pomáhá a on není schopný spolknout hrdost a udržet si práci déle než dva měsíce, že by se měl zamyslet nad tím, jak žije a sám nad sebou. Ale snažila jsem se mluvit věcně a klidně, opravdu mě to stálo spoustu sil.  

Vím, že se si s ním musím promluvit, protože bez jeho pomoci naše přátelství nezachráním, ale nevím, jestli dokážu zapomenout na to, co mi řekl. Bylo to, jako by zapomněl, co jsme spolu už zvládli, jako by mě neznal.  

Prosím poraďte, jak mám zapomenout. Jak zapomínáte na věci, které Vám řekne druhý v rozčilení během hádky, pokud opravdu tak moc přestřelí? Bojím se, že pokud se s tím nevyrovnám, můžu mu to vyčíst příště já.

 

Nechci říct, ublížil jsi mi, tak si teď v tom zůstaň sám, já si to vyřeším také sama. To si přátelé nedělají, od začátku jsme v tom spolu.

 

Moc děkuji za reakce a rady. Jen se prosím zdržte ukvapených soudů, oba máme své nešvary a chyby.

 

 

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 4390x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Jak se vyrovnat s věcmi, které druhý vyřkne v hněvu, při hádce?.
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
24.10.2012 14:02 Uživatel: Julie
Téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám
Text uživatele: 

  Asi budeš typ samaritánky, což je dobře.... blbý je, že toho kde-kdo zneužívá, viz Tvůj „kamarád"..... Ty uvozovky mají svůj důvod.

   A k otázce..... nezapomínám, neodpouštím..... prostě jsem tak blbá, že odpad se ucpe, já splachuju, splachuju, splachuju..... až zjistím, že stojím po kotníky ve sračkách, v tento moment si řeknu: Máš to zapotřebí? ...... následuje : Nemám...... a je konec. Jdu dál....... Jistěže to není správné, ale mám klid.

 
24.10.2012 16:26 Uživatel: kyška
Věk:  28
0-100
Téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám
Text uživatele: 

Dobrý večer,

 

jste snad první, která si myslí, že být samaritán je dobře. happy  Jde o to, že já umím být splachovací a to hodně, jenže si to pak dost často vyčítám.   A chtěla bych najít nějakou rozumnou míru, něco jako odpustit a pokud se druhý snaží, tak snad i zapomenout. Jenže něco zapomenout nejde. A já si momentálně nejsem jistá, zda to dokážu. Vím, že chci. Ale ve vztazích chtít nestačí.

 
24.10.2012 19:24 Uživatel: Julie
Téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám
Text uživatele: 

   Kdyby byli všicí samaritáni, víš jak by bylo na světě? excited Pokud umíš odpouštět, tak přijde i zapomění....

 
24.10.2012 19:30 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám
Text uživatele: 

Samaritánkou být můžeš, ale pouze do svých limitů... jenže ty jsi překročila a máš dluh. A splácíš ho sama, přesto že píšeš, že jste v tom spolu.... ne, nejste. Zneužívá Tě. A to je přesně to, co se mezi přáteli nedělá.

 
24.10.2012 22:24 Uživatel: megera
Věk:  50
sim1.jpg
1000-2000
Téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám
Text uživatele: 

pomoc nabízím nezištně, pokud za to něco očekávám, třeba to, že mi to dá právo mluvit kamarádovi do soukromí, je lépe nepomáhat, Tvá pomoc není nezištná, nepomáháš proto, abys pomohla, ale proto, že za to něco očekáváš. To sis s ním měla dohodnout rovnou. Já za tebe zaplatím dluh a ty mě za to budeš mít rád.... nebo a budu ti moct mluvit do tvých věcí.... a nebo a ty mi za to budeš do smrti vděčný.... (doplň si podle svého svědommí, co tam cítíš, ani to nemusíš veřejně přiznat, přiznej to sama sobě, jaký to byl výměnný obchod) Ty bys ráda do vztahu, on nechce... no jo, nechce a ani ty peníze ho  k tomu nepřimějou....   takhle to na mě působí.   TAk nějak mám zapsáno, že přenesený význam slova samaritán označuje člověka taktéž nezištně pomáhajícího... takže já toto za samaritánský čin nepovažuji, považuji tvou pomoc za účelovou ať už to přiznáš nebo ne.   A pravdu má BArča, že pomoc druhým nemá překračovat limity pro danou osobu možné. POkud jde třeba o peníze, rozhodně se pomoc dá nabídnout, ale musí mít předem a jasně dohodnutá pravidla (půjčím ti, ale budeš splácet tolik a tolik nebo zaplatíš mi to do tehdy a tehdy a nebo i klidně dám ti ty prostředky, ale očekávám za to tohle a tohle... otevřeně, přímo, jednoznačně. Pokud to tak není nastaveno, nelze se dovolávat svých domnělých nároků vyplývajícíh z toho, že jsem sám něco nabídl a nestanovil pro to podmínky.

 

 
25.10.2012 14:18 Uživatel: kyška
Věk:  28
0-100
Téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám
Text uživatele: 

Dobrý den,

vůbec se mi nelíbí, co naznačujete. Nechci a nikdy jsem nechtěla, aby mě měl rád někdo pro peníze!!!! Možná Vám připadám jako hloupá manipulátorka nebo bůhvíco. Já chci vedle sebe někoho, kdo mě bude mít rád bez jakýchkoliv výhod, až budu stará, tlustá, snese mě protivnou, ... Penězi si tohle nekoupíte. A ani tím, že budu mlčet a souhlasně přikyvovat. Víte to vy a vím to i já. Zamilovat jsem se nechtěla! Nenutím ho, aby za mnou chodil. Bojím se ho požádat i o drobnosti, aby si nemyslel to, co vy. Na všechno se ptám dvakrát stylem a opravdu chceš....

Splácím sama, protože, když si něco půjčím, tak to splatím a nebudu se vymlouvat na to, že mi to kamarád ještě nedal. Neočekávám, že za to bude vděčný, protože pokud nebudu splácet, problémy budu mít já. Defakto chráním sebe a svou budoucnost. Nestojím o pokuty, penále a exekuce.

Dohoda byla taková, že mi začne splácet až bude mít, kde bydlet, mít práci a bude vědět, kolik si může dovolit mi splácet. Očekávala jsem, že dodrží slib, protože si váží našeho přátelství. Nic víc, nic míň.

A co se týče domnělých nároků mluvit mu do života. Nejsem jen tak nějaká jeho známá, nejsem banka, nejsem ručitel. Beru ho jako kamaráda a on mě bere jako kamarádku. Mám mlčet, když se přátelé chovají jako idioti? Nevím, jak vaši přátelé ale moji mi mohou říkat i věci, které se mi nelíbí, to právo získali právě z titulu přátelství.

 

Neberte to osobně... já jsem chtěla jen vědět, jak si čistíte hlavu po hádkách? Takových, kdy Vás chce druhý ranit a raní, protože je Vám natolik blízko, že ví přesně, co říct.

 

Ale přesto děkuji za reakci. Je možné, že to podobně vidí i on.

 

 
25.10.2012 23:53 Uživatel: megera
Věk:  50
sim1.jpg
1000-2000
Téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám
Text uživatele: 

přečtěte si po sebě ještě jdnou to, co jste napsala a přečtěte si to očima cizího člověka... uvidíte tam co, co se vám nelíbí a co vidět nechcete... ještě jsem se nevyrovnala s odmítnutím... to mluví za mnoho....

 

 
27.10.2012 08:18 Uživatel: kyška
Věk:  28
0-100
Téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám
Text uživatele: 

Dobrý den,

byla jsem raději, když jste mi psala TYkaním. Následující větu prosím berte neutrálně. Nejdřív jsem Vám chtěla napsat, abyste si Vy přečetla, o jakou radu prosím a o jakou ne. Vím, že jsem si to mohla nechat pro sebe, ale budu raději psát otevřeně. Navíc po změně názvu tématu to jaksi nemá moc smysl. Stejně skoro nikdo nereaguje na mou otázku, ale spíš na mou situaci. Takže tuhle výtku bych měla i k jiným.

Dlouho jsem přemýšlela, proč jsem tam větu, kterou zmiňujete napsala. Nepřipadala mi totiž pro můj problém nijak nijak zásadní.   Uvědomila jsem si, že jsem v tom všem zapomněla, proč jsem mu na začátku začala pomáhat. V tom mám svědomí čisté. A to, co řekl mi teď nepřipadá tak důležité.

Pak jsem přemýšlela, proč mě vaše reakce tak vykolejila a proč jsem to vzala tak osobně. Podařilo se Vám odvést mé myšlenky jinam. Děkuji. Už nebudu řešit nějaký pocit křivdy.

 

 

 

 

 
30.10.2012 15:55 Uživatel: kyška
Věk:  28
0-100
Téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám
Text uživatele: 

Omlouvám se, ještě bych ráda něco dodala. Víte, já jsem si opravdu nechtěla koupit jeho lásku. Chtěla jsem mu pomoc, protože jsem mu byla vděčná, že mě neodsoudil za jednu věc, kterou jsem v minulosti udělala. Pomohl mi ji překonat a když mě poprosil o půčku, bylo to to nejmenší, co jsem mohla udělat, ikdyž jsem váhala, protože peníze v kamarádství jsou ošemetné.... Já nechci vztah, chci zpět kamaráda.... Bylo vysloveno přání, abych si pořádně nabila nosík. Proč? Aby to bolelo? Říká, že mě má rád a že mu záleží na našem přátelství. Přesto když ho poprosím, aby si tedy už ke mě nechodil půjčovat, příjde. Já se pak cítím strašně, ikdyž mu půjčím, ikdyž mu nepůjčím. Je to tu podobné. Cítím se zahnaná do kouta, z kterého se nedostanu, aniž bych někomu neublížila. Budu se snažit pomoc, jsem hloupá a zasloužím si nabít nos (argument: Vždyť to, že příjde a o něco poprosí, neznamená, že to opravdu chce. protiargument: Jenže takto přeci nemůžu přemýšlet, co, když pomoc skutečně potřebuje. Je to kamarád, který mi opravdu pomohl. ); nepomůžu, mstím svou uraženou hrdost, nejsem skutečná kamarádka, nedokážu se vcítit, ... Komu je správné ublížit?

 
30.10.2012 16:50 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám
Text uživatele: 

Víš co většinou zničí vztahy mezi lidmi? Ať už kamarádské, přátelské, či rodinné? Peníze a majetek...

 
31.10.2012 22:31 Uživatel: megera
Věk:  50
sim1.jpg
1000-2000
Téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám
Text uživatele: 

především si musíš udělat jasno v sobě. NAuč se říkat NE, sobě i druhým. Ty to máš pořád motivované nějakým "výměnným obchodem" on mě neodsoudil, já jsem udělala protože....   Jak tě může někdo dohnat do kouta, když se do něj nepostavíš sama?

 

 
25.10.2012 22:07 Uživatel: indiánka
img_bestpage3279.gif
Téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám
Text uživatele: 

Potřebuješ si pořádně nabít nos s podobnýma lidma, jako ten tvůj "kamarád"... On o tvou pomoc ani radu nestojí. Ty dáváš, tak on tedy bere, proto tě to vyčerpává. Přeji ti, aby sis nosík nabila co nejdřívě, pak konečně dostaneš rozum.

 
26.10.2012 09:38 Uživatel: Pavla
Věk:  66
pavla.gif
4000-5000
Téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám
Text uživatele: 

Máš ho ráda, ale tvoje ráda, je sobecké, pomáháš mu, aby sis ho naklonila, aby ti byl vděčný. Proto ti řekl, co ti řekl. Když mám někoho rád, tak pomůžu nezištně. Pokud mám někoho rád, tak uvažuju, zda se pro něj zadlužit, zda to má pro něj význam, zda si toho bude vážit, zda vidí, že musím splácet, zda mi to vrátí, jinak je to sobec a takto mu vlastně nepomůžu.  

 
26.10.2012 10:48 Uživatel: popelkovaiva
Věk:  29
0-100
Téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám
Text uživatele: 

zásadně bych nikdy  kvůli kamarádovi ani kamarádce se dostala do problému se zadlužením už nikdy , má vědět že problémy ohledně financí jsou jen a jen jeho povinnost  aty by jsi měla otevřít oči a od takového kámoše radši odejít sám ti vyčte že mupomáháš aby jsi ho viděla ale splácet neumí ale otevřít dlaň pro peníze to uměl dojít aby je rozfofroval, to je obyčejný nezodpovědný vyčůránek

 
27.10.2012 19:33 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám
Text uživatele: 

Mám podobné pocity. Nezadlužuju se ani kvlůli sobě, natož kvůli někomu dalšímu.

 

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Jak se vyrovnat s křivdou od kamaráda, kterému pomáhám
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Co napsat holce do prvni zpravy(Badoo) 5 839x
Jake lidske vlastnosti povazujete za nejhorsi? 12 1033x
Bezplatná seznamka pro osoby s duševním, tělesným a smyslovým postižením 10 773x
Nesplněné sliby v rodině 2 549x
A jak se cítím já? 2 638x
Náklonnost/láska k osobě stejného pohlaví- zažili jste někdy 4 625x
Mám problém celkově se vztahy a vytvářením nových vztahů 1 800x
Přátelství s ostatními - jednostranná iniciativa 2 763x
Flirt s o hodně mladším mužem. 9 970x
Co mám dělat? Samota, úzkosti? Můj život krok po kroku 5 970x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 0
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 0 témat
Počet témat celkem: 16374
Počet odpovědí celkem: 174588
Počet registrovaných: 4999 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Strach z operace

Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny