Téma: Některé děti nejí maso - proč?

09.06.2013 21:31
Uživatel: Rybka
539188_316716321756941_829215329_n.jpg
5000-6000
Odpovědí na téma: 18
Text: 

Dnes jsem viděla toto zajímavé video a nedá mi to, abych se o něj s vámi nepodělila. Tenhle malý rozumbrada, který odmítá pro svoji lásku ke zvířátkům jíst maso, je mi totiž moc sympatický.

Že by se znovu inkarnoval Budha?

 

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 3635x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Proč některé děti nejedí maso.
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
09.06.2013 22:03 Uživatel: Medvěd
Věk:  50

Město:Valašské království

5000-6000
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

Děti nejedí maso, páč to za ně rozhodnou jejich rodiče. Tohle bych nikdy neudělal, nechal bych rozhodnutí na dítěti samotném. Když pobere rozum a nebude chtít jíst zvířata, je to jeho svobodná vůle.

 
09.06.2013 22:09 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

Asi tak.

 
09.06.2013 22:12 Uživatel: budgie
Věk:  50

Město:Praga mater urbium

G360058.gif
500-1000
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

Moc se mi nechce věřit že by to děcko bylo tak chytré a vnímavé. To video mi přijde nevěrohodné, i když se  na druhou stranu říká, že malé děti vnímají něco co dospělí lidé už nemohou. Tím bychom se ale dostali úplně k jinému tématu.

 
09.06.2013 22:15 Uživatel: Rybka
539188_316716321756941_829215329_n.jpg
5000-6000
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

Méďo. nedala bych sem tohle video, kdybych jednoho takového kloučka neznala …. dokonce je tomuto velice podobný. Od malinka odmítal jíst maso a měl k tomu i stejné důvody. Jeho maminka z toho zpočátku nebyla nadšená, ale nedařilo se jí ho k pojídání masa přemluvit. Dnes je klukovi 13 let, je po všek stránkách zdravý, studuje gymnázium a o mrtvé maso zvířat pořád nestojí. Samozřejmě že mu jeho maminka vaří tak, aby mu bílkoviny ve stravě nechyběly. Prostě se k tomu rozhodl sám a takových dětí hodně přibývá.

 
09.06.2013 22:17 Uživatel: Medvěd
Věk:  50

Město:Valašské království

5000-6000
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

Já znám zase jenom případy, kdy rozhodnutí udělali rodiče dětí. To jsou ty různé životní zkušenosti.

 
09.06.2013 22:59 Uživatel: Rybka
539188_316716321756941_829215329_n.jpg
5000-6000
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

Objevila jsem vše o stravě pro malé vegetariány, kteří se tedy rozhodli sami za sebe nejíst maso a tady jsou rady pro jejich nešťastné maminky, které nevědí, jak jim správně maso nahradit.

Maso nechci! 6 tipů jak na jídelníček pro malé vegetariány

Přestalo vaše dítě ze dne na den jíst maso? Ať už k tomu má jakékoliv důvody, buďte trpěliví a zaměřte se na skladbu jeho jídelníčku.
Různé fígle jak zachovat všechny potřebné látky pro správný vývoj a růst vašich dětí vám poradí výživová poradkyně Jana Vašáková.

1. Hlavní je pestrost

Děti rostou a vyvíjí se, proto potřebují rozmanitý jídelníček, který jejich organismu dodá všechny potřebné látky. Protože jsou dětské jazýčky mlsné a jejich smýšlení nevyzpytatelné, buďte vždy o krok před nimi a servírujte jim chutné a zároveň zdravé jídlo.

Pokud vaše ratolest přijde s tím, že nechce maso a má k tomu rozumný důvod, nerozmlouvejte jí to. Místo toho si opište seznam surovin, které by v jídelníčku vašeho malého vegetariána (od 3 let výše) neměly chybět:

 • Obiloviny (pečivo, těstoviny, cereálie apod. ) – malé porce až 5x denně
 • Zelenina (ideálně v salátové podobě s kvalitním rostlinným olejem) – až 3 porce denně
 • Ovoce (čerstvé i sušené) – menší porce 2x denně
 • Mléčné zakysané výrobky (pokud možno neslazené) – 2 až 3 porce denně
 • Semínka a ořechy (pro větší děti) – 1 dětská hrst denně či obden, může být součástí např. müsli
 • Luštěniny (mohou být i ve formě náhražky masa) – 1x denně či obden podle toho, jak je dítě snáší
 • Kvalitní rostlinné oleje – ideálně 1 lžičku denně
 • Vejce – 2x do týdne
 • Voda – kolem 2 litrů denně, vyšší příjem vlákniny vyžaduje vyšší příjem tekutin

2. Vyzkoušejte náhražky

Pokud vaše dítě odmítá jíst maso, protože je mu líto zvířátek, je to v tomto věku zcela přirozené. Na vás je, abyste se pokusili nahradit je bílkovinným koncentrátem, který obsahuje jak vitamíny, tak důležité minerální látky a vlákninu. Mezi dnes již zcela dostupné náhražky patří sojové maso, tofu, seitan, klaso, robi maso, tempeh nebo šmakoun.

V receptech je můžete nahradit všude tam, kam byste přidali maso. Hodí se do guláše i do "číny". Protože se však náhražky masa vyrábí ze sóji, pšenice, obilí, kukuřice a podobně, čtěte příbalové informace kvůli případné potravinové alergii vašich dětí.

3. Vsaďte na hrách, čočku a spol.

Luštěniny obsahují velké množství rostlinných bílkovin, vitamínů a minerálních látek. Ne všechny jsou však pro děti dobře stravitelné.

U těch menších začínejte loupanou čočkou a hráškem, později přidávejte i klasickou čočku a fazole. Ty buďto nechte vyklíčit, nebo je naložte do vodní lázně alespoň na 8 až 12 hodin.

Poté je slijte, opláchněte a vařte v nové vodě s bylinkami jako je fenykl, kmín, anýz, saturejka nebo rozmarýn doměkka. Hrách je zapotřebí vařit 1 až 2 hodiny, fazole 3 hodiny a neloupanou čočku asi 1 hodinu. Solte až ke konci vaření.

4. Doplňte vitaminy

Nevýhody a výhody vegetariánství:

 • Bezmasá strava obsahuje málo saturovaných tuků, cholesterolu a živočišných bílkovin.
 • Může obsahovat méně vitamínu B12 a D, omega 3 nenasycené mastné kyseliny, vápníku a železa.
 • Na druhou stranu je strava vegetariánů bohatá na polysacharidy, jež jsou důležitým zdrojem pozvolna se uvolňující energie.
 • Obsahuje hodně vlákniny, která má pozitivní vliv na zažívání a obranyschopnost organismu, příliš vlákniny však může škodit malým dětem.
 • Je zdrojem minerálních látek jako je například hořčík a draslík, antioxidantů, folátů a fytochemikálií, jež působí jako prevence proti řadě onemocnění.

V jídelníčku vegetariána může chybět vitamin B12. Ten je přitom důležitý pro správnou funkci krvetvorby i nervového systému a snižuje riziko vzniku srdečních chorob. Pomáhá také zlepšovat paměť a podporuje koncentraci. Vitamín B12 se nachází v mléčných výrobcích, vejcích, sójových nápojích, rýži, ale také v obohacených snídaňových cereáliích, masových náhražkách a kvasnicích.

Malým vegetariánům může chybět i vitamin D. Jeho úkolem je pomoci vstřebávat a regulovat hladinu vápníku a fosforu v krvi. Působí i na imunitní systém. Nejlepším zdrojem je sluneční záření, vitamín D však najdete i v kravském a sojovém mléce, mléčné rýži, jogurtech, sýrech, vaječných žloutcích a houbách. Obohacují se jím i některé snídaňové cereálie a rostlinné margaríny.

5. Minerální látky zajistí správný růst a vývoj

Bez minerálních látek se malý vegetarián také neobejde. Vápník, který potřebuje pro správný růst kostí, zubů i pro prevenci osteoporózy, se nachází v mléčné stravě, ale také v zelené listové zelenině, brokolici, růžičkové kapustě, semínkách, ořechách, sóji a v luštěninách. Vápníkem se také obohacují některé potraviny jako rýžové mléko, snídaňové obiloviny nebo mořské řasy. Ale pozor, vyšší příjem potravin obsahujících fosfor a sodík (rafinované výrobky, sladkosti apod. ) může odvádět vápník z těla ven.

Mezi další minerální látky, které mohou chybět v jídelníčku malých vegetariánů, je železo působící jako prevence chudokrevnosti. Najdete je ve fazolích, čočce, prosu a pšeničných klíčkách, pohance a žloutku nebo sušeném ovoci. Aby se železo lépe vstřebalo do organismu, je vhodné zvýšit příjem vitamínu C.

Dále se doporučuje zvýšit příjem zinku (fazole, celozrnné pečivo, sója, ovesné vločky, čočka), jódu (sýry, tvaroh, pórek, žampiony, brokolice a kuchyňská sůl s jodem) a selenu (para ořechy, sójové maso a kiwi).

6. Nezapomínejte na omega 3 mastné kyseliny

Ty by v dětském jídelníčku rozhodně neměly chybět, protože ovlivňují správný vývoj mozku a centrální nervové soustavy. Nachází se v mořských i sladkovodních rybách, korýších, vlašských ořeších, lněném semínku nebo lněném oleji, sojových bobech, sojovém oleji, řepkovém oleji nebo v pšeničných klíčcích.

Připravujte proto dítěti denně zeleninové saláty se lžičkou za studena lisovaných olejů, ideálně z řepky. Pokud odmítá jíst ryby, můžete je nahradit rybím tukem, dnes již běžně prodávaným v ochucených tobolkách nebo kapkách.

 

 
09.06.2013 23:51 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

Rybko je to fajn a asi to někomu pomůže, nicméně u mě platí (u toho o kom mám právo rozhodovat), že maso se jí.

Setkala jsem se pouze s tím, že dítě maso nechce jíst stejně jako spoustu jiných potravin prostě jen tak a nebo bylo naočkované odjinud, ale samo od sebe to nemělo nikdy.

Takže u mě jsou pouze tři možnosti - jíst dobrovolně, jíst aniž by to dítě vědělo…vše se dá umixovat a vůbec zakamuflovat, zvlášť pokud jde pouze o určité maso apod. , taky jsem dělala kuře z králíka aj. a poslední možnost je hlad. Nejíš co máš, jíst nebudeš.

Nikdy jsem dítě nenutila přes míru, ale sladkosti aj. může maximálně až po jídle, bez vyjímek. Je to stejné jako to že dítěti nedám párek a jiné podobné věci.

Smlouvat se se mnou dá o ledasčem, ale nikdy o jídle s dětmi.

 

 
10.06.2013 07:55 Uživatel: MitsCa
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

Ano.

 

A já třeba nejedl maso jako malý (dokonce to mám i v kartě když mi bylo okolo 2-3 let), protože jsem byl nemocný (ale ne s žaludkem apod. ), takže i to může být důvod.  

 
11.06.2013 00:16 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

Nj. pokud jsou v tom nějaké zdravotní důvody tak to je samozřejmě jiná, ale mluvím právě o tom, že jsem se setkala s tím kdy dítě prostě nejedlo to a tamto, ono se to netýká jen masa, i když u toho je to hodně časté.

 
10.06.2013 07:28 Uživatel: parek
Věk:  34

Město:vesnice

parek.jpg
3000-4000
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

s tim masem to bude asi neco podobneho jako treba s kostelem

 

neji maso protoze ho to od mala nikdo nenaucil a rodice mu rikaji ze se maso neji protoze to a tamto

 

tak stejne kdyz decko od mala MUSI chodit do kostela protoze tam chodi jeho rodice tak to bere vetsinou i v dospelosti jako automatickou vec ze proste do kostela se chodi, zeptat se ho treba v 15 letech jestli by nechtelo poprve v zivote do kostela tak rekne a co tam?

 
10.06.2013 08:23 Uživatel: Rybka
539188_316716321756941_829215329_n.jpg
5000-6000
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

Parku, ale jak vidíš, jsou i vyjímky, kde vegetariánství není z vůle rodičů, ale proto, že ty děcka fakticky odmítají jíst maso ze zvířat, protože je prostě milují. Kdybych neznala ten příklad kluka, o kterém jsem psala, tak bych tomu možná taky nevěřila. Jeho sourozenec normálně maso jí a rodiče ho k žádnému vegetariánství nenutí. Prostě si to tak vybral…. , holt musíme se s tím smířit, že vyjímky existují. Třeba jsou to duše lidí, kteří žili v minulých životech v Indii …. kdo ví. Ale jak je vidět v mém článku, tak takových dětí je víc.

 
10.06.2013 08:34 Uživatel: parek
Věk:  34

Město:vesnice

parek.jpg
3000-4000
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

tak urcite budou i vyjimky ale ve vetsine pripadu to je jinak

 

 

 
10.06.2013 13:52 Uživatel: nehorlavazapalka
Věk:  21
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

Bez červeného masa nemá člověk jak přijímat kreatin, což se negativně projevuje na výdrži svalů. Taktéž mám pochyby o schopnosti 99% vegetariánů si uhlídat spektrum aminokyselin (a ano, stačí i nedostatek jedné esenciální, aby vše šlo. no víte kam). Rady typu vajičko jednou za eon to potvrzují. Stravitelnost většiny rostlinných bílkovin je mizerná - viz výška těl našich předků, navíc se bude častěji nadýmat.

 

Takže: maso lze omezit, ale bez masa se člověk docela tak neobejde. Vegetariánství u dětí je tak na zásah sociálky, protože se jedná o týrání (a zcela jistě povede ke snížené inteligenci a síle v dopělosti, nemyslím tím, že by z děcka byl retard - ale ty změny budou měřitelné).

 
11.06.2013 18:55 Uživatel: Rybka
539188_316716321756941_829215329_n.jpg
5000-6000
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

 

Děti vegetariánů nestrádají, jsou zdravější

alt Není pravda, že děti musí mít odmalička maso, jinak jim něco důležitého pro vývoj bude chybět. I malé dítě může být vegetariánem, pokud rodiče bedlivě promýšlejí jeho jídelníček.

Pro většinu světa stojí rodiče vegetariáni, kteří stejným způsobem, tedy bez masa, živí i své dítě, na žebříčku asociálů pomalu níž než vrahové. A někdy může dojít i na to, že jim vlastní rodina vyhrožuje, že na ně zavolá „sociálku“, pokud nezačnou živit dítě „normálně“.

Pravdou je, že děti vegetariánů jsou méně nemocné než ty, co se stravují „normálně“, mají odolnější imunitu a jejich tělu nic nechybí. Pokud rodiče vědí, jak na to. A to obvykle vědí, protože jak ukázal nedávný výzkum univerzity v Jeně, vegetariáni jsou vzdělanější než lidé živící se masem.

Také to ovšem chce najít si rozumného pediatra. „Aspoň bude mít pěkně čistá střeva, “ zareagoval na opatrnou zprávu, že tento kojenec nebude jíst žádné maso, náš pediatr Tomáš Karhan.

Možná proto, že ve své ordinaci viděl několikaměsíční děti, holčičky i kluky, kterým začala růst prsa. Poté, co matky v dobré víře, že dělají pro dítě jen to nejlepší, potomkovi spokojeně vyvařovaly lékaři doporučované kuřecí vývary a kuřecí maso. Jenže to z běžné produkce našich obchodů je natolik narušené hormony, že je pro dítě naprosto nevhodné.

Maso ve výživě malých dětí: proč ne?

Nejdřív se zamyslete: nemáte-li čas denně vařit a promýšlet jídelníček dítěte, rovnou na vegetariánství zapomeňte. Jídlo dítěte, které se stravuje bez masa, musíte promýšlet v týdenních intervalech, na každý den šest porcí vesměs čerstvých nebo právě uvařených potravin.

Jinak k zajištění funkce těla potřebujete asi devadesát látek, z nichž 45 je životně důležitých. „Nadbytek masa ve stravě nemá žádné biologické opodstatnění, ale historické kořeny. Maso v prvopočátku symbolizovalo úspěch při lovu, ze kterého se odvíjel blahobyt a tím i vážnost lovce, “ říká lékař – internista Jan Doležal ve své knize Jíme, abychom žili.

A dokládá, že tělo umí s bílkovinami hospodařit tak úsporně, že ty živočišné v době nemoci nejsou třeba vůbec, a při plném zdraví jen v omezené míře. Shoduje se tak s nutričním terapeutem Petrem Fořtem, že pro dítě do dvou tří let je maso nevhodné, protože jej jejich organismus v podstatě neumí trávit a tělo jen zatěžuje. Jistě – co odborník, to názor. O tom, kdo má pravdu, však tento text není.

Co hlídat ve stravě malých vegetariánů

To podstatné je, co hlídat ve stravě dětí, které mají žít bez masa. V prvé řadě je to železo. Jeho nejbohatším zdrojem jsou borůvky, listová zelenina (čerstvá, jen blanšírovaná), čočka (pro malé děti nejlépe červená – je snáze stravitelná). Například v jídelníčku dvouletého dítěte by se pak čočka měla objevit dvakrát týdně, borůvky také a listová zelenina prakticky denně. Pak máte jistotu, že dítěti železo nechybí.  

Hledejte také zdroje těchto důležitých látek

Kromě železa jsou to rostlinné bílkoviny. Jsou stejně hodnotné jako ty živočišné, ale na rozdíl od nich při jejich využití v těle nevznikají toxické odpadní látky, tělo je netráví tak dlouho a má více energie. Dále je nezbytné najít zdroje omega tří mastných kyselin, vápníku a vitamínu B 12, jehož máme nedostatek všichni.  

Z jakých zdrojů brát tyto důležité látky a jak často je dítěti zařadit do jídelníčku, záleží na jeho věku, roční sezóně i zvyklostech rodiny.


Je dobré poradit se s knihou Petra Fořta „Aby dětem chutnalo“ nebo právě Jana Doležala a Evy Zemanové „Jíme, abychom žili“. A také záleží na stylu vegetariánství, protože je rozdíl, když dítě pouze nejí maso, ale vajíčka a mléko ano, nebo když nejí ani mléčné výrobky a vajíčka. I tak se může vyváženě stravovat, jak dokládají zkušenosti lékařů Vladimíry Strnadelové a Jana Zerzána v knize „Radost ze zdravých dětí“.    

„V každém případě je dobré, když rodiče s dítětem, které se stravuje vegetariánsky, přijdou jednou za půl roku na odběr krve a zjištění krevního obrazu a obsahu železa v krvi, “ říká lékařka Helena Krmelová. „Já jim to sama nabízím a rodiče tak mají za cenu několika kapek krve dítěte do druhého dne jistotu, že dítě živí správně a že mu nic důležitého pro vývoj nechybí. “

Sama vegetariánství u dětí nejenže neodsuzuje, ale popisuje: „Z mé kartotéky je vidět, že ty děti jsou zdravější. Nechytí každou rýmu, která jde okolo, netrpí tolik na alergie či atopické ekzémy, “ říká s tím, že je ale třeba, ale rodiče stravu dítěte dobře kočírovali, což znamená, že to stojí dost úsilí, času i peněz.

Párek v rohlíku je bohužel levnější a rychlejší varianta.

 
11.06.2013 10:16 Uživatel: Julie
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

   Tak tos mi Rybičko připoměla moji sestřenici, která asi od tří let každou zabíjačku ořvala. Došlo to tak daleko, že ji v den smrti pašíka odváželi pryč a když šel její táta někomu pomáhat se zabíjačkou, visela na něm, ječela a prase bránila vlastním tělem. Maso nejedla asi do puberty. Jo a žádné následky si nenese, dokonce i ta hysterie ji přešla.  

 
05.07.2013 05:37 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

Jsem to nestih … video už nefunguje.

 

 
05.07.2013 05:45 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

Děkuju Barče za odkaz, který mi poslala:

 
05.07.2013 06:12 Uživatel: Barča
1564813088_lvice.jpg
Téma: Některé děti nejí maso - proč?
Text uživatele: 

A teď jsem se dočetla (Zdroj)

 

Jsou nějaké argumenty z pohledu anatomie a fyziologie pro to, že by člověk neměl jíst maso?

Z pohledu anatomie a fyziologie je člověk v první řadě býložravcem (konzumentem rostlin), nikoliv masožravcem (konzumentem masa).

alt

Většina našich zubů je plochých - jsou určeny k rozmělňování zrna a zeleniny, ne k trhání syrového masa. Špičáky, které někteří lidé uvádějí na ospravedlnění konzumace masa, se nedají v žádném případě porovnat se zuby skutečných masožravců.

Naše ruce jsou stvořeny ke sbírání, k uchopení se něčeho, nikoliv k trhání masa. Naše sliny obsahují alfa-amylázu a jediným účelem tohoto enzymu je trávení komplexních uhlohydrátů nalézajících se v rostlinných potravinách. Ve slinách masožravců se alfa-amyláza nenachází.

Naše střeva se blíží svojí délkou délce střev ostatních býložravců; smyslem je, aby v nich potrava mohla setrvat dostatečně dlouho na to, aby se mohly strávit živiny, které se nalézají v rostlinách. Masožravci mají krátký zažívací trakt, který je určen k tomu, aby rychle strávil maso a vyloučil zbytky.

Masožravci mají rovněž schopnost vyloučit velké množství cholesterolu, které se nalézá v jejich stravě. Naše játra dokáží vytvořit a vyloučit jen omezené množství cholesterolu, což znamená, že případný nadbytek se ukládá v našich tkáních. Zajímavé je rovněž zjištění, že masožravci vodu chlemtají a ochlazují se dýcháním. My, jako býložravci, vodu srkáme a svá těla chladíme pocením.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Některé děti nejí maso - proč?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Co říkáte na tyto body k zvýšení propustnosti v ČR? 4 952x
Jak naučit dítě spát samo? 3 1008x
Vzdorovité dítě - neposlouchá, dělá naschvály 6 1772x
Je to normální chování? 5 967x
Hysterické batole- je to ještě normální? 6 1388x
Uražená a naštvaná dcera, když přijdu z práce. 1 1301x
Roční batole - usínání 2 900x
Nespokojené mračící se dvouleté dítě stále pofňukává a něco jí vadí - proč? 7 2090x
Holky 11 a 14 let chodí nahé po domě i na veřejnosti, matce to nevadí a týrá je hladem - je to v pořádku? 6 10223x
Jak zvládnout teenegera v 17 letech - řve, rozčiluje se 3 1937x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny