Bezplatná právní poradna online

Téma: Zvyšování nájmu ve stavu nouze

21.03.2020 07:47
Uživatel: Olek
Věk:  32
Odpovědí na téma: 6
Text: 

Přišel mi v dopise včera (20.03.2020) návrh od správce obecních bytů-města ohledně zvýšení nájemného o 20%. s možností se k tomu vyjádřit ve lhůtě do 2 měsíců nebo to řešit po tomto termínu soudně. S ohledem na aktuální situaci stavu nouze ČR. a s tím spojené velké riziko vývoje možného propadu ekonomiky s tendencí  hospodářské krize a nejistoty v zaměstnání  bych se chtěl zeptat, jestli podle práva to není v rozporu s dobrými mravy se aktuálně zabývat zvyšováním nájmu, když i samotná vláda se snaží  aktuálně  dělat různé úlevy a odklady např. daní  a podobně?

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
21.03.2020 08:37 Uživatel: Paní Colombová
Věk:  33
pani-colombova.png
500-1000
Administrátor
Téma: Zvyšování nájmu ve stavu nouze
Text uživatele: 

Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online.


Dotazy do webu poradny je možné poslat přes odkaz
www.PoslatDotaz.cz
.


Tento web (www.MojeStarosti.cz) není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.

 
21.03.2020 08:54 Uživatel: B.
Věk:  33
0-100
Téma: Zvyšování nájmu ve stavu nouze
Text uživatele: 

Mě to trochu v rozporu s dobrými mravy připadá, ale jestli už to třeba měli leta v plánu a počítali s tím do rozpočtu obce, tak taky prostě jen nevědí co včil, kouzelníci to hold taky nejsou. Některé věci je prostě těžko jen tak jednostranně soudit, ono nic není jen černé a bílé. Asi se můžete zkusit vyjádřit ohledně své situace, pokusit se případně vyslechnout a pochopit situaci obce, a čekat, jak to dopadne. Pak to prostě přijmout, ať to bude tak či onak, a pokusit se vyřešit to právě tak, jak to bude ve Vašich možnostech… Existuje příspěvek na bydlení, jiné příspěvky pro lidi, kteří se ocitli ve finanční tísni, různé charity, které Vám mohou pomoci s jinými výdaji - třeba jídlem, oblečením, což Vám může kompenzovat zvýšené výdaje na bydlení… Ono teď mají pocit finanční tísně a nejistoty asi všechny subjekty kam se okolo sebe podíváte a jde myslím o to zkusit se navzájem pochopit, vymyslet, jak to zvládnout ať bude co bude, a věřit, že to nějak dopadne, protože se ještě nikdy nestalo, aby něco nějak nedopadlo ; ) neříkám, že je tohle správný názor nebo pohled, ale tak bych to asi vzala já, i když úzko by mi samozřejmě taky bylo a s pocitem rozhořčení bych přirozeně bojovala.

 
21.03.2020 09:24 Uživatel: Listicka
1553340406_liska_s_kytickou.jpg
3000-4000
Téma: Zvyšování nájmu ve stavu nouze
Text uživatele: 

Ja bych se asi spojila s ostatnimi najemniky. Jiste nejsi jedina, koho se to tyka. Je treba sepsat petici a at ji spravce resi s vami vsemi na nejake schuzi.

 
21.03.2020 10:31 Uživatel: Olek
Věk:  32
Téma: Zvyšování nájmu ve stavu nouze
Text uživatele: 

Stále rozmýšlím nad dalším postupem. I kdybych se s pronajímatelem chtěl domluvil na řešení danné situace, je možné že bych mohl 2 měsiční lhůtu nestihnout, pokuď by nastala další mimořádní opatření vlády, dle vývoje situace a nebylo by možné tuto záležitost projednat v danném čase, tak by mne zajímalo, jestli se v mimořádných situacích dají termíny stanovené zákoníkem prodloužit, aby nedošlo vypršením 2 měsíců na moji lhůtu sdělit svoje stanovisko ohledně projednání této bytové záležitosti?

 
21.03.2020 11:04 Uživatel: B.
Věk:  33
0-100
Téma: Zvyšování nájmu ve stavu nouze
Text uživatele: 

Ale řešit tyhle záležitostí určitě lze i přes nouzový stav. Domluvit se na dalším postupu telefonicky s radnicí? Poslat vyjádření e-mailem? Dát na nástěnku papír jakože diskuzi k dispozici sousedům, jakým způsobem budete postupovat společně? Domluvit sousedskou videokonferenci za pomoci lístečku do schránek a dohodnout se na společném vyjádření, které někdo konkrétní sepíše a pošle radnici e-mailem? To jsou všechno jen nápady, jak to začít řešit včas. Podle mě není důvod pro prodloužení lhůty, pokud úřad funguje, což teď většinou úřady fungují, byť omezeně.  

 
21.03.2020 12:19 Uživatel: Patrik Chrz
Věk:  46

Město:Praha

500-1000
Téma: Zvyšování nájmu ve stavu nouze
Text uživatele: 

Ono se na to lze dívat ze dvou hledisek. Pokud se zmrazí nájmy (energie, splátky úvěrů, … ) tak místo obyvatelstva bude mít problém ten, kdo danou službu poskytuje. Z tohoto hlediska obecně zvýšení, dle mého názoru, v rozporu s dobrými mravy není. Pokud rostou ceny za prakticky vše (tedy i stavební práce a různé pravy) je zvýšení nájemného naprosto legitimní. Obce budou mít nyní naopak vyšší výdaje v souvislosti s různými nouzovými opatřeními, takže jakýkoliv příjem (nebo snížení ztráty) se jim bude hodit.  

 

Spíše bych spoléhal na individuální posouzení situace, např. pokud můžeš doložit, že ti výrazně klesl příjem v důsledku aktuální situace a že by tě nájemné nadměrně zatěžovalo, tak si požádat o příspěvek na nájemné.  

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Zvyšování nájmu ve stavu nouze
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny