Téma: Lepší psychoterapie, polohypnóza - jak se jmenuje tento typ psychoterapie?

05.06.2015 08:46
Uživatel: luli
Věk:  18
Odpovědí na téma: 6
Text: 

Dobrý den,

prosím Vás o radu. Ze zdravotních důvodů chodím již delší dobu na psychiatrii a beru antidepresiva, mám teď začít chodit na psychoterapie. Moje psychoterapeutka mi jednu doporučila již dříve, ke které jsem párkrát zašla, ale pak jsem přestala, nevyhovovala mi a moc jsem se nerozmluvila. A tak mi teď doporučila jinou. Prý že dělá trohu jiný druh psychoterapií. Že mě uvede do takového stavu, který je o něco lehčí než hypnóza, takže budu prý zcela při vědomí, a budu si mít třeba představit louku a říkat, co tam na ní a kolem ní vidím. Pak prý spolu budeme probírat, proč jsem tam asi tak viděla to a to. Jak by to mohlo souviset s mýmí problémy apod.

Neznáte, prosím, někdo tento typ psychoterapií. Ona mi ten název říkala, ale bylo to pro mě tak strašně dlouhé a složité slovo, že si ho vůbecnepamatuji. Něco jsem na Internetu hledala, ale moc jsem z toho nepobrala, zvláště když nevím ten správný název. Nemáte s těmito psychoterapie někdo zkušenost, případně jakou? Myslíte si, že to může být lepší než klasická psychoterapie? Nechtěla bych zas, abych tam byla tak,, uvolněná", abych řekla i to, co opravdu nechci a třeba ani nemůže, páč je to tajné a týká se to i jiné osoby apod. Navíc nevím, když mi ji opět doporučila má psychoterapeutka, páč se s ní zná, zda nebude pak informace z psychoterapií říkat i psychiatričce, jako to bylo u té minulé psychoterapeutky. Doufala jsem, že když mi na začátku řekla, že vše bude jen mezi námi, jen pokud by to bylo nezákonné či život ohrožující (např. sebevražda), tak by to musela říci. Nic takového to ale vůbec nebylo. I tato nová psychoterapeutka totiž bude zřejmě vědět, že jsem od zrovna její známé psychiatričky, jelikož jí volala, zda by mě vzala a trochu jí popsala mé problémy a věk, takže i když nezná mé jméno (snad), tak se k tomu dopracuje… A když bych jí to nějak řekla či naznačila, aby jí nic neříkala, tak se pak můžou akorát více snažit to,, utajit".

Předem děkuji za Vaše rady, názory, zkušenosti a pomoc.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 1926x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Psychoterapie - trohu jiný druh (něco jako hypnóza)
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
05.06.2015 09:56 Uživatel: QAdama
Věk:  38

Město:Praha

Téma: Lepší psychoterapie, polohypnóza - jak se jmenuje tento typ psychoterapie?
Text uživatele: 

Pokud jdeš k odborníkovi a nemáš v něj důvěru, je to špatně. To, neznamená, že je něco špatně s Tebou, ale třeba s ním.

 

I když Ti někdo doporučil odborníka, nemusíš tohle doporučení přijmout. Můžeš si najít jiného. Můžeš (dokonce bys měla) hledat do té doby, dokud Ti někdo nebude vyhovovat. I kdybys měla projít třeba 1000 lidí. Najít kvalitu dá něco práce.

 

Terapie bez důvěry je nanic. Někomu musíš věřit, že Tě nezradí, i když mu povíš cokoliv. Protože kde není důvěra, a Ty musíš něco tajit, nedobereš se k jádru problému a bez jádra problému nemusíš najít správné řešení.

 

U nicku ale uvádíš, že Ti je 18. V tom případě má odborník povinnost dodržovat profesní tajemství a nemá nikomu nic vykládat, zejména rodičům nebo kolegům. Ale ta informace co píšeš, které se obáváš, mě trošku překvapila, že o ní vůbec píšeš, tak až si to přečte Plamínek, určitě mě opraví, pokud se pletu.

 

 

 
05.06.2015 19:39 Uživatel: Plamínek
364.jpg
Téma: Lepší psychoterapie, polohypnóza - jak se jmenuje tento typ psychoterapie?
Text uživatele: 

Neopravím, Adame, nepletete se.  

Samozřejmě, že existuje lékařské tajemství a tam, ačkoliv jsou výklady různé, a praxe ještě víc, v podstatě se nemusí dozvědět nikdo nic, kromě:  

Pokud je terapeutka je atestovaná (a to by být měla), podléhíá supervizím. Tj. víc hlav, víc ví a jednotlivé případy jsou předávány ke zkoumání skupině terapeutů a supervizorovi, který / kteří případ zkoumají a posuzují, zda- li si podle nich terapeut počíná správně.  

Je to k nezaplacení, protože někdy může být - a že taky je- člověk zcela mimo a takováhle korekce je vynikající.  

Na supervizi se ovšem nesdělují osobní údaje klienta, podle nichž by mohl být identifikován, je to anonymní.

Pokud se klient dopouští, či jiné osoby dopouští porušení zákona, tak tam je to jasné. Ale stačí i podezření, viz. nedávné skutečnosti z Klatov, kdy byla terapeutka nucena, oznámit skutečnosti psycholožce. patrně supervizní a až ta pak oznámila celou věc úřadům. je to ze zákona povinnost.

 

Nevím jak je to u třeba transakční analýzy v ČR, to zkušenost nemám, ale v zahraničí se běžně podepisuje smlouva o mlčenlivosti. , to je taky cesta.  

 

Jinak, ono nejenže nejsou některé terapie pro klienta vhodné, například speciálně transakční analýzy opravdu nebývá to pravé pro rané poruchy osobnosti, třeba hraniční, ale obrovsky záleží na terapeutovi.  

Psychoterapie je atestována, trvá to 5 let, a terapeut je dostatečně poučen o blocích, zvratech atp. které může u klienta zhruba očekávat. navíc, pokud se specializuje na nějakou terapii, bylo by dobré, aby doložil, že je v ní certifikovaný. Například u TA je tio zhrba tříletá příprava.  

Pak se mu dá důvěřovat, ale měl by předložit svá osvědčení a zodpovědět poctivě otázky klienta, tedy ty, týkající se jeho připravenosti.  

 

 

 

 

 
05.06.2015 09:59 Uživatel: Pavla
Věk:  66
pavla.gif
4000-5000
Téma: Lepší psychoterapie, polohypnóza - jak se jmenuje tento typ psychoterapie?
Text uživatele: 

luli, velice mně mrzí, že tak mladá trpíte psychickými problémy. Pokud chodíte k psychiatrovi a berete léky, je to trochu na delší dobu než uvidíte, že Vám stav lepší. Buďte trpělivá.

Já bych už nemotala psychiatra a psychologa. A hypnozu ani nic podobného bych nikdy nepodstoupila, je to zásah do Vašeho podvěmí a nikde není zaručen výsledek. Své vlastná "já" bych si nedala nikým narušit. Mějte se a brzy ať jste zase veselá a zdravší.

 
05.06.2015 11:06 Uživatel: Dany
1526489412_mozaika_slunce.jpg
5000-6000
Téma: Lepší psychoterapie, polohypnóza - jak se jmenuje tento typ psychoterapie?
Text uživatele: 

Být Tebou, tak bych nepodstupovala nic, co nechceš a hlavně, změnila bych v prvé řadě psychoterapeuktu nebo psychiatričku (z textu nerozumím moc tomu, kterou přesně máš na mysli), která vynášela dál Tvé soukromé info, protože to je přesně tak, jak píše QAdama: "U nicku ale uvádíš, že Ti je 18. V tom případě má odborník povinnost dodržovat profesní tajemství a nemá nikomu nic vykládat, zejména rodičům nebo kolegům." a platí pouze to, co píšeš, kdy smí říci dál Tvé soukromé info a sice: "jen pokud by to bylo nezákonné či život ohrožující… "

 
05.06.2015 19:21 Uživatel: Voda
Věk:  30
Téma: Lepší psychoterapie, polohypnóza - jak se jmenuje tento typ psychoterapie?
Text uživatele: 

Myslím, že se jedná o katatymně imaginativní terapii. Pokud tě mají léčit, je spolupráce psychiatra a terapeuta nutná, je to běžná praxe, že si sdělují informace, nicméně pokud své terapeutce vysloveně řekneš, že si nepřeješ, aby tvé dr. něco řekla, musí to respektovat. Jinak- terapie je hlavně o důvěře, některé věci lidé říkají až po dvou, třech letech terapie, takže řekni jen tolik, na kolik se cítíš a víc třeba časem, terapeuti to ví, opravdu není nutné vše říct hned.

 
05.06.2015 19:43 Uživatel: Plamínek
364.jpg
Téma: Lepší psychoterapie, polohypnóza - jak se jmenuje tento typ psychoterapie?
Text uživatele: 

Přesně tak.  A chtít po několika sezení otevření je poněkud absurdní. Ono to bývá tak rok až rok a půl docela často.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Lepší psychoterapie, polohypnóza - jak se jmenuje tento typ psychoterapie?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Mám nárok na ozz? 437x
Odmítání jídla 4 1501x
Nevím co se sebou dál, cítím se v pasti 9 2256x
Péče o matku s demencí, jsem z toho v depresi 17 2315x
Nespavost a usnutí jen po pivu, bojím se alkoholismu 4 1630x
Nevím co dál 3 1491x
Já a moje kamarádka Schizofrenie 3 1444x
Strach z lidí, pronásledování, z únosu i léčby 1 1640x
Schizofrenie - znáte někoho s touto diagnózou? 7 1812x
Přítel s Aspergerovým syndomem odmítá brát antidepresiva - miluji ho, co s ním bude? 2 2043x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Nejčtenější témata za rok

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny