Téma: Obsedantně kompulzivní porucha OCD - mám ji?

13.12.2016 12:09
Uživatel: Anittka00
Věk:  15
Odpovědí na téma: 5
Text: 

Dobrý den,

nevím si už sama rady a proto jsem se rozhodla napsat tady. Žiju s otcem, kterému byla zjištěna obsedantně kompulzivní porucha OCD. Matce to před svatbou neřekl a zjišťovala, co je zač postupně za roky jejich soužití. Důvod proč s ním i nadále zůstala jsem byla já a moje mladší sestra. Jenže teď jsme obě vyrostly a mamku chápeme, protože vidíme, co je otec zač a lehké to s ním není. Jsou tomu 3 roky, co se rozvedli a otec to snáší velice těžce. Mělo to dopad i na mou starší sestru. Myslela jsem si, že to ustojí, ale bohužel nachází únik z reality v alkoholu a cigaretách. Sestru si vzala k sobě matka a snaží se ji dát dokupy. Bydlí jinde. Mě si chtěla matka také vzít, jenže to jsem nemohla. I když je otec psychicky nemocný, tak pořád je to můj otec a mám ho ráda. Kdyby jsme ho nechaly samotného, tak bych se bála, že si něco udělá. Otec teď smutní a chybí mu matka. Mají mezi sebou dobré vztahy a když chci k matce jet můžu, stejně tak i sestra tady. Teď, proč tu vlastně píšu. Bojím se, že jsem zdědila obsedantně-kompulzivní poruchu OCD pi mojem otci. Vytočí mě kdyz něco není, tak jak má být. Jsem detailista, perfektcionista a bohužel hypochondr. Se svojim problémem jsem se již svěřila své matce a ta mi opáčila tím, že jsem po ní a ať se nebojím, že si to jen vsugerovávám, když si o tom čtu apod. Vždycky mě tak na chvilku uklidní. Když jsem s ní cítím se být normální, ale doma žiji úplně jiný život. Už v 15ti jsem se naučila osamostatnit. Uklízím, vařím a dělám ostatní domácí práce. S taťkou žijeme v klidu. Nechybí nám peníze a doplňujeme se. On je strašně chytrý člověk, obdivuju jeho vědomosti. Učí na střední škole a práce má i doma hodně. Vlastně mi asi jen chybí prožití toho dospívání. Né já vlastné ani nevím co tu už píšu. Tak vás prosim o váš názor a kam bych měla zajít abych se přesvědčila, že obsedantně kompulzivní poruchu OCD opravdu nemám? Děkuji za jakoukoliv radu, nazor atd.  

 

 

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2576x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Bojim se, že mám OCD
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
13.12.2016 13:26 Uživatel: Vrána
Věk:  24
Téma: Obsedantně kompulzivní porucha OCD - mám ji?
Text uživatele: 

Ahoj!

V první řadě tě chci moc pochválit, že se s takovou věcí netrápíš sama. Jak jsi sama říkala, neměli jste to doma vždy nejlehčí, ale uměli jste si poradit, zachovali jste klidnou hlavu i tehdy, kdy třeba jiný by se zlobil, takže klobouk dolů

TeĎ k tvé starosti. Jsem učitelka, takže mám za sebou nějaké zkušenosti s pedagogikou a psychologií, neříkám, že příliš, ale přece jen. V dnešní době se hodně mluví o tom, jak spousta lidí má ADHD, OCD a podobně. A víš, kde je pravda? Ono je hodně těch civilizačních psychických trablí, to je fakt, ale hodně lidí si tyto věci vsugerovává. Jedna věc je, že to má člověk v rodině a má pak k tomu předpoklady, ale druhá je, že se mu to může vyhnout. Jakým způsobem se u tebe OCD projevuje? Ono mít smysl pro detail a mít vše do puntíku neznamená, že hned jsi nemocná: ). Spíš je možné, že se toho jen bojíš. Až kdyby Ti něco bránilo v žití (10krát si někteří s OCD myjí ruce, aby byli čistí), tak pak je problém jak trám, ale třeba se bojíš jen něčeho, co vůbec nic není. Tím ale nechci zpochybňovat Tvé obavy.

Napiš nám sem, pokud můžeš, jak se cítíš, jaké to podle Tebe má u Tebe projevy- i s příklady- možná z toho něco usoudíme.

A jinak s tím čtením o tom- já jsem na střední i vejšce měla všechny choroby psychologické i všechny negativní projevy výchovy: D. To tak někdy je. Nad tím se vyzraje!

 
21.02.2019 18:37 Uživatel: Majer
Věk:  33
Téma: Obsedantně kompulzivní porucha OCD - mám ji?
Text uživatele: 

Dobrý den mám OCD a strachy mě ovládají. Mám i psychospirituální krizi. Mám tak málo síly že i psaní mě stresuje a chci to vše zkracovat. Chtěl jsem pustit hudbu na léčení pro mě a pro mamku a musím za ni platit. Ale slíbil jsem že se mamky na placení zeptám. Chci si ji pustit k uklízení moc prosím. Je fakt nádherná. Ta ukázka zaplatil bych to předem kdyby byla možnost ale něco jsem slíbil.

 
13.12.2016 14:10 Uživatel: Plamínek
364.jpg
Téma: Obsedantně kompulzivní porucha OCD - mám ji?
Text uživatele: 

Pokud bys měla OCD, je nejlehčí věc to zjistit, nechat se vyšetřit. Hodně věcí vzniká prostě nápodobou v rodině, ale je pravda, že perfekcionismus, hypochondrie, rituály atd, vznikají na základě jedné jediné potřeby, udržet úzkosti na úzdě. Z čeho pramení úzkosti je věc druhá, ale většinou jde o to, neudělat chybu, všechno si hlídat, chyby se jakoby dělat nesmějí.

Při určitém typu výchovy nabývá dítě přesvědčení, že pokud udělá všechno správně a neudělá chybu,  rodiče ho budou mít rádi.  Pokud ne, odmítnou ho a to malé dítě pod tlakem nemůže dopustit, to by nezvládlo. Časem se přesvědčení zažere pod kůži a člověk o něm už ani neví, ale ono si vesele šafáří dál.

V prostředí, kde je dělání chyb v podstatě nepřijatelné, kde se ze selhání dělá problém, kde  se nedošlo k poznání, že chybami se nejen učíme, ale přijmout sebe i ostatní s  nedostatky znamená kus velké zralosti a lásky, tam se to pak uchyluje k perfekcionismu, popírání, svalování viny za cokoli na ostatní, paranoickým projekcím, hypochondrii či v nejzávažnějších případech obsedantně kompulzívní poruše. Záleží na podmínkách.

 
13.12.2016 17:34 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Obsedantně kompulzivní porucha OCD - mám ji?
Text uživatele: 

Když se Ti pokazí televize, vemeš ji do opravny.  

Když Ti praskne voda ve zdi, voláš instalatéra.  

Když Ti nefunguje auto, jdeš k automechnikovi.  

Pokud máš pocit, že máš duševní nemoc, kterou je obsedantně-kompulzivní porucha, proč váháš jít k ambulantnímu psychiatrovi?  

 
19.12.2016 20:27 Uživatel: leník
Věk:  45
Téma: Obsedantně kompulzivní porucha OCD - mám ji?
Text uživatele: 

Ahoj ráda bych Tě uklidnila, jsem z podobné rodiny jako píšeš Ty, jenom o dost let starší než Ty a. jsem normální člověk. Víš za mého dětství a dospívání se tyhle věci, pokud Ti přímo neomezovaliy život NEŘEŠILY, byla jiná doba a všeobecně poněkud omezenější přístup veřejnosti k odborným informacím. A nevím, ale možná to bylo i dobře. Víš, já v 15 letech ani netušila, že existuje nějaké OCD a všelijaké neurozy. Ty se možná ani neléčily, nevím. Co vím, že jsme se ve škole učili, že existují psychicky nemocní jedinci, což byli ti, co nebyli schopni ani normálně chodit do školy či pracovat. Zbytek lidí se neřešil. Když byl někdo víc bojácnější, či úzkostlivější, tak měl zkrátka takovou povahu a tečka! A pak ses dopředu nemohla stresovat, jestli jsi či nejsi psychicky nemocná.

Anittko00 neboj, nejsi nemocná, jen jsi teď trošku úzkostlivější a hlavně citlivější, protože procházíš normálním obdobím lidského vývoje, kterému se říká puberta. Napsala jsi, že má tatíněk OCD, tozn. , že je neurotický, ale pokud má jen tohle a  jinak normálně funguje, tak je to O. K. Víš, slabší formu OCD má spousta lidí a někteří o tom ani nevědí, protože to berou, jako součást své povahy a pokud jim to nečiní vážné překážky v životě, aby je to zahnalo k lékaři a ten jim dal tuto diagnozu, tak to neřeší a zbytečně se nestresují. Takže Ty se nestresuj, raduj se ze života, najdi si nějakého koníčka, sportuj a buď šťastná.

S rozvodem, steskem po mamince se musí tatínek vyrovnat sám, v tom mu nejde pomoci. A on to zvádne neboj se, je dospělý a dospěláci tohle zvládnou. Ale bude to chvilku trvat, musíš mu dát čas. Ty mu uděláš radost tím, že se budeš dobře učit, občas mu něco dobrého uvař a to úplně stačí…

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Obsedantně kompulzivní porucha OCD - mám ji?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Odmítání jídla 4 641x
Nevím co se sebou dál, cítím se v pasti 9 1537x
Péče o matku s demencí, jsem z toho v depresi 17 2023x
Nespavost a usnutí jen po pivu, bojím se alkoholismu 4 1371x
Nevím co dál 3 1314x
Já a moje kamarádka Schizofrenie 3 1255x
Strach z lidí, pronásledování, z únosu i léčby 1 1414x
Schizofrenie - znáte někoho s touto diagnózou? 7 1591x
Přítel s Aspergerovým syndomem odmítá brát antidepresiva - miluji ho, co s ním bude? 2 1799x
Potencionální sebevrazi - co vás chrání před dokonáním sebevraždy? 11 1939x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny