Bezplatná právní poradna online

Téma: Hranice pozemku a plot - přerůstání rostlin a stínění tůjí

26.05.2011 08:02
Uživatel: Kosíková
Věk:  63
Odpovědí na téma: 11
Text: 

Koupili jsme rozestavěný dům  na pozemku, jehož hranici  částečně tvoří v délce asi 25m  a  výšce cca m vysoká zeď.Jsou to vlastně záda nějakých budov, na jedné z nich je dokonce nevzhledný  funkční komín vzdálený asi 8 m od našich oken. V jiné části této zdi jsou větrací otvory a konec tohoto objektu tvoří venkovní krb,  jehož komín je asi 7m vzdálen od našeho francouzského okna. Komín i s plechovým nádstavcem je vysoký  cca  3-3.5 m. Zbytek hranice tvoří jejich myslivecký plot, který po našem nasrěhování do domu nechali obrůst psím vínem a těsně  za plotem vysadili tůje. V době vegetace musím odstřihávat každých 14 dní šlahouny, které bujně rostou a pokud bych tak nečinila rostly by nám už v kuchyni. Tůje  a psí víno už koření v mém záhonu s květinami, které díky tůjím budou za chvíli v úplném stínu, protože pozemek je situován na jih. Na oplátku za ten střih nám sousedi ostříhali babus, který se prý nakláněl nad střechu jeijich budov a  kterým jsme chtěli ozelenit pohled na tu zeď. Sousedi jsou starousedlíci a nás považují za vetřelce, kteří  jim dělají problémy. Poradíte někdo co máme dělat? Děkuji Jarmila

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
26.05.2011 09:34 Uživatel: Beu_Pet
Věk:  32

Město:Hradec Králové

WeeMee-net.jpg
Téma: Hranice pozemku a plot - přerůstání rostlin a stínění tůjí
Text uživatele: 

A když jste se byli po nastěhování seznamit s novými sousedy tak to bylo v pořádku nebo to už vám dávali vědět, že jste vetřelci? 
Třeba by se s nima šlo nějak dohodnout?
Jinak bych asi postaliva kolem pozemku vlastní dvoumetrovou zeď :( 

 
26.05.2011 10:33 Uživatel: zdenda
Věk:  38
Téma: Hranice pozemku a plot - přerůstání rostlin a stínění tůjí
Text uživatele: 

Co naplat i tyto sytuace se měli pořešit než jste se nastěhovali-situaci vyřeší jen vzájemná komunikace -svěřování se o věcech co chcemte změnit   těmto lidem-byt jsou odlišní ,věc po věci postupně vyřešit rozmluvou-přáním-i třeba s / flaškou slívovice / přinesení kytky do skalky /apod...jelikoš sousedkské spory mohou dojít do nepředstavitelných  / debylních /  naschválů                                                                                                                                                                .I  I SE STAROUSEDLÍKY SE DÁ  ALE O LESČEMS HOVOŘIT ANIŠ BY BYLI 100*/ PŘÁTELÉ     hodně štěstí...

 
26.05.2011 10:38 Uživatel: zdenda
Věk:  38
Téma: Hranice pozemku a plot - přerůstání rostlin a stínění tůjí
Text uživatele: 

......také  je možné že i v sousedovi najdete potřebného řemeslníka nebo v sousedce paní co pohlídá ratolesti a peče dobré koláče.

 
26.05.2011 11:07 Uživatel: jancaho
Věk:  30
500-1000
Téma: Hranice pozemku a plot - přerůstání rostlin a stínění tůjí
Text uživatele: 

Ta vysoká zeď mě taky napadla. Taky stavíme a sousedy ještě nemáme. Tak nevíme, co tam dát za plot., nebo tu zeď?  Když jsem bydlela u našich, ploty tam byly jenom kvůli psům. Sousedi jsou super. I ti přes jedno....

 Pozvěte je na kafe  a sedněte si do těch míst, která vás otravují. Zkuste to udělat tak,aby vás pochopili.(nestříhat chvilku to psí víno...).  Ale s komíny asi nic neuděláte. Bohužel.

 
26.05.2011 11:29 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Hranice pozemku a plot - přerůstání rostlin a stínění tůjí
Text uživatele: 

Tady snad jen poznámka, že dle Občanského zákoníku nesmí být nauršeno užívání vlastnické právo a to např. kouřem, stínem. Co zasahuje nad hranici vedlejšího pozmeku máte vy, ale bohužel i sousedi právo odstranit v době vegetačního klidu. Co se týče ustřiženého bambusu, to byste musela dokázat, kdybyste se chtěla nějak bránit, že skutečně nezasahoval nad jejich nemovitost (např. fotografiemi, kde je bambus uchycen k tyči).

Pokud budete mít v budoucnu se sousedy potíže a budete se chtít obrátit na právníka, zkuste požádat o radu bezplatnou právní poradnu online.

 
27.05.2011 00:29 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Hranice pozemku a plot - přerůstání rostlin a stínění tůjí
Text uživatele: 

Situaci nezávidím a rozhodně se nechci stavět k jakékoliv straně. Sama chápu velice dobře jak jsou některé věci kolem domu a sousedů nepříjemné.

My naštěstí máme sousedy ze dvou stran normální a vždy se na všem dohodneme. Navíc já sama jsem takový "zelenomil", takže nějaké přerůstání něčeho příliš neřeším. Naše víno roste k sousedům, sousedovic břečťan roste k nám a nějak nám to tak vyhovuje. Když se to jednomu nebo druhému zdá moc, tak to prostě u sebe přiměřeně ostříháme a je to.

S komíny apod. věcmi je to samozřejmě horší a vím jak je nepříjmné koukat do zdi.

Nicméně také musím přiznat, že já se stavím k té pozici starousedlíků..ne, že bych jím bylaSmějící se, ale zkrátka žijeme v "mladší-starší zástavbě" a proti naší klidné ulici začala a pokračuje výstavba nových domů a všichni "z naší ulice" včetně mě se vůči těmto novým vetřelcům stavíme do pozice starousedlíků a už nyní tu je mnoho konfliktů. "Oni" si to tu mění k obrazu svému...nic proti samozřejmě.., ale ruší zkrátka styl života jaký tu byl, ničí "naši" silnici, byť mají ve své ulici vlastní téměř nepoužívanou, protože z naší ulice je to k jejich domům kratší. Nerespektují zákony a stavební povolení, když dojde na lámání chleba, tak jakýmsi záhadným způsobem, je udělena výjimka, i když v návrhu, který se schvaloval, bylo povolování výjimek přímo zamítnuto. Chovají se tu jakoby jim to všechno patřilo a naprosto neberou ohledy.

Takže na druhou stranu chápu i ty starousedlíky, kteří změny nechtějí, jsem také taková.

 
11.08.2011 20:16 Uživatel: Vlado
Věk:  39
Téma: Hranice pozemku a plot - přerůstání rostlin a stínění tůjí
Text uživatele: 

Dobrý den.
Tak tady to budeme sledovat, protože dnes nám začal podobný problém. Koupili jsme si prostřední řadový domek. Soused na kraji je "sedlák", který si celý pozemek obehnal 2 m. neprodyšným plastovým plotem, postavil zahradní chatku. Jen 80 cm vedle našich záhonků (byli jsme nastěhováni dříve) dnes vysázel řadu tůjí. Jeho tůje jsou přesně na jih od našich, takže předpokládám, že za pár měsíců budou naše záhonky v naprostém stínu a kromě toho mám pocit, že tůje vytváří kyselé prostředí, takže naše bylinky, kytky, angrešt a rybíz půjdou do háje. A jsem zvědav, kdy se kořeny jeho tůjí objeví v našem záhonku. Všechno, co se zde píše o promluvách je sice fajn, ale někdy to bohužel není vůbec možné. Zastává názor, že se "jedná o jeho pozemek a na ten si může nasadit kde chce a co chce". Nějaká naše argumentace, že žije v řadovce, která má nějaké architektonické uspořádání, že žijeme v naprosté intimnosti vedle sebe, jde úplně mimo. Prostě je to jeho "grunt" a přes to nejede vlak. Naprosto nerespektuje zákony, vyhlášky. Nikoho se neptal  na výstavbu plotu ani chatky. Žádné povolení či schválení od městského úřadu. Prý "na co, když je to jeho pozemek, jeho vlastnictví, kde si může dělat co chce." Má připraveny peníze na pokutu a tím to považuje za vyřešené. Takže zatím se tu mějte a my to jdeme se ženou nějak rozdejchat. 
Vlado.  

 
28.02.2014 10:30 Uživatel: Naja
Věk:  35
Téma: Hranice pozemku a plot - přerůstání rostlin a stínění tůjí
Text uživatele: 

Přečetla jsem si příspěvek o dvoumetrovém plastovém plotu, jestli Vás to potěší, máme stejný problém, zastíněnou skoro celou zahradu a zákon prý toto umožňuje!!!!

 
28.02.2014 19:02 Uživatel: Hříbeček
Věk:  68
1374524401_002.JPG
3000-4000
Téma: Hranice pozemku a plot - přerůstání rostlin a stínění tůjí
Text uživatele: 

Možná by nebylo od věci podívat se do nového občanského zákoníku. Tyto některé věci jsou tam řešeny. Ale nově. Někdy ku prospěchu toho komu něco vadí. Stromy, keře, plot, atd.

 
20.09.2015 17:32 Uživatel: ludva
Věk:  60

Město:praha

Téma: Hranice pozemku a plot - přerůstání rostlin a stínění tůjí
Text uživatele: 

Plot múže soused postavit jen do výšky 180 cm. Do 2m  musí schválit soused a do 230 stavební úřad. Jinak tůje jsou velmi citlivé na sůl.

 
20.09.2015 17:34 Uživatel: ludva
Věk:  60
Téma: Hranice pozemku a plot - přerůstání rostlin a stínění tůjí
Text uživatele: 

Plot je stavba a tak spory řeší místní stavební úřad ne soud.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Hranice pozemku a plot - přerůstání rostlin a stínění tůjí
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny