Bezplatná právní poradna online

Téma: Výpověď nájemní smlouvy nájemcem bez výpovědní lhůty

07.11.2014 19:07
Uživatel: bertik43
Věk:  45
Odpovědí na téma: 2
Text: 

Dobrý den,

v březnu 2014 jsem uzavřela nájemní smlouvu na rok. Kde pronajímatel donesl smlouvu a v rubrice ohledně výpovědi, bylo jen zděleno, že se výpověď může podávat je podle §. Ale nebylo zde znění § a ani číslo. Jsem matka 4 dětí a z toho mám nejmladší zdravotně postiženou. Dne 29.7.2014 za mnou přišel s tím, že se dostal do finančních potíží a že hodlá byt prodat, abych stím počítala a začala jsem si pomale hledat další bydlení. Řekl mi to jen ústně, písemně mi nic nedal. Takže jsem se zhrozila co mě vše čeká. Podnájem pro matku 4 dětí se těžko shání. Nemluvě, že jsem začala mít z bytu průchodák neboť začali chodit zájemci. Z hrůzou jsem zjistila co napsala realitní kancelář, ohledně prodávaného bytu. Tak pan pronajímatel mi to zdělil 29.7.2014, ale podle inzerátů a nabítky realitky, byl už volný od 25.7.2014. Takže jsem už hrůzou čekala co by se mohlo dít. Tak jsem študovala nájemní smlouvu a tam ani výpovědní lhůta nebyla definována.

Začala jsem hledat nové bydlení, nemluvě že jsem si musela po známých povypůjčovat finanční prostředky, neboť jsem s tím nepočítala, že bych měla hledat nové bydlení. Takže na druhé bydlení to je provize realitce, na kauci jsem si musela vypůjčit. Když jsem informovala pronajímatele, že jsem snad konečně něco sehnala, tak mi řekl s klidem to jste nemusela spěchat. Když jsem mu zdělila, co je psáno na stránkách realitky, že bych vlastně už v tom bytě bych neměla být, tak se zasmál a řekl, že to je jen formalita. Vše mám zkopírované. Pro jistotu jsem raději mu poslala, výpověď nájmu bohužel emailem, neboť na nájemní smlouvě co má napsanou adresu se nezdržuje a korespodenční adresu mi nezdělil ani do dnešní doby.

Poslala jsem mu výpověď dne 5.8.2014. A žádná odpověď nebyla. Ve výpovědi bylo, že dne 30.9.2014 bude byt volný a můžou být předány klíče. Samozhřejmně byl tam i napsán důvod proč dávám výpověď. Dále 9.9.2014 jsem psala další email, kde jsem měla dotaz jestli bude pan pronajímatel v české republice nebot jezdí do zahraničí za prací a nebo jestli bude přebírat byt jeho paní. Opět jsem nedostala žádnou odpověď.

22.9.2014 se ozval pan pronajímatel jak je to možné, že se budu k 30.9.2014 stěhovat. Že to nepřipadá v úvahu, že žádnou výpověď nedostal a že stejně je minimální doba výpovědní lhůty 3 měsíce. Tak jsem mu opět přeposlala výpověd, kde bylo i zaznamenáno, kdy to bylo posláno prvně. Takže jsem byla psychicky vyřízená. Dočetla jsem se, že jestli pronajímatel, poruší nájemní smlouvu a mě tím poškodí a utrpím újmu. Tak mohu dát výpověd nájmu podle §2231 a §2232 to znamená výpověd bez výpovědní lhůty. K vůli panu pronajímateli jsem se musela zadlužit a ještě vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Ted na mě tlačí, abych ještě zaplatila 2 měsíce nájmu, ikdyž tam nebydlím + služby + procenta z prodlení. A vůbec nechce připustit, že to byl on co porušil smlouvu. Stále se vymlouvá jen na to, že co napsala realitka to je nepodstatné, ikdyž jsem mu napsala, že musí mít s realitkou nějakou smlouvu kterou musel podepsat. A jestli to oni udělali bez jeho vědomí, že tam dali datum ještě když jsem to nevěděla. To je pak věc realitky a ním. Tím ho dostali do pozice, že byla porušena nájemní smlouva. Já musela jednat a tím mě nastali již finanční problémy + zdravotní. Nebot si nemohu zůstat na ulici s dětmi. Jenže pan pronajímatel nechce slyšet o §2231 a §2232. Samozhřejmně mám věškeré podklady co tu píši, že mohu doložit. Můžete mi proto prosím vás poradit co a jak dál. Já nemohu mu dát další nájemné za 2 měsíce když tam nejsem a ani je nemám. Už tak jsem se zadlužila k vůli němu, nebot sliboval, že to bude dlouhodobý pronájem. Už porušil smlouvu předchozí rok, co jsem se tam stěhovala. Tvrdil, že sklep vyklidí do týdne a já kdybych ho stále neupomínala, tak by to snad trvalo do poslední doby. Až více než za 4 měsíce mi konečně dal klíče od sklepa. Podotýkám, nájemné za ty měsíce neupravil. Po dobu mého bydlení, měl vždy vše v pořádku zaplaceno. On porušil, já mu záminku nedala. Řekl mi jak ted bude platit hypotéku, když mu neplatím nájem ikdyž tam nejsem. Proto všem moc děkuji za rady, protože už nevím jak dál. Alena
Zdroj: https://www.poradte.cz/domacnost-a-bydleni/28276-vypoved-najmu-najemnikem.html#1

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2084x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: výpověď nájemní smlouvy nájemcem bez výpovědní lhůty
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
07.11.2014 19:24 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Výpověď nájemní smlouvy nájemcem bez výpovědní lhůty
Text uživatele: 

Právní dotazy je lépe pokládat ve webu k tomu určeném. Jde o spřátelené stránky - Bezplatná právní poradna online. Dotazy do webu poradny je možné poslat v liché týdny v pondělí po 10. hodině nebo formou online chatu v sudé týdny v sobotu po 9. hodině.

 

Tento web (www.MojeStarosti.cz) není primárně určen k právnímu poradenství a právníci sem nechodí.

 
14.11.2014 09:48 Uživatel: Pavel_111
Téma: Výpověď nájemní smlouvy nájemcem bez výpovědní lhůty
Text uživatele: 

 

Vážená paní,

Můj názor je, že nelze použít §2232, protože pronajímatel zvlášť závažným způsobem svoje povinnosti neporušil. Povinnosti pronajímatele jsou dané nájemní smlouvou a OZ. A jeho jednání s realitkou není ani porušení ani plnění nájemní smlouvy, to spolu nesouvisí.  Pokud realitka napíše do svého inzerátu nějaké datum, a že byt je volný, tak to pro Vás nejsou závazné informace. Lidově řečeno, Vás to nemusí zajímat. Z hlediska práva, je pro Vás nepodstatné, co si realitka píše do svých inzerátů. Pro Vás je podstatné jaké informace Vám sděluje pronajímatel, se kterým máte smluvní vztah. Jste povinna dodržovat smlouvu, a řídit se pokyny pronajímatele, které jsou v souladu s právnímy předpisy. Není Vaší povinností jakkoliv reagovat na jakoukoliv realitku, s ní smlouvu nemáte.  Můj názor je, že by bylo velmi problematické u soudu prokázat, že tyto informace si u realitky zadal pronajímatel, a tím Vám způsobil škodu. Vy jste povinna dodržovat nájemní smlouvu, a né reagovat na nějaké inzeráty.

Takže pokud jste dala výpověď a jako důvod uvedla to, co je napsáno v realitce, tak to je právně neplatné. Důvody výpovědi jsou přesně popsané v Občanském zákoníku, a rozhodně tam nejsou jako důvod uvedeny jakékoliv informace z nějakého inzerátu jakékoliv realitky.

Takže je otázka, zda je výpověď vůbec platná, a pokud ano, tak  je výpovědní doba 3 měsíční.

Další problém je doručování emailem. Běžně se to již u soudů uznává, ale nemusí to tak být vždy. Pokud ten email opravdu pronajímatel neobdržel (ať jsou důvody technické, či jiné) tak bych si tak jistý nebyl. Další otázkou je, že email mohl obdržet ale nečetl ho. Takže si netroufám hodnotit jak by to u soudu dopadlo.

Pokud Vám však výpověď uznal, to znamená, že po Vás chce ještě doplatit jen již 2 měsíce, tak to je poloviční úspěch, a výpověď je platná, ale dle mého názoru 3 měsíční.

Jediné co mohu doporučit, tak se obra´tte na nějakou poradnu zdarma, vím že takové existují, a nebo na DTEST, tam také radí zdarma i po telefonu, a nechte si ověřit to, co jsem napsal.

 

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Výpověď nájemní smlouvy nájemcem bez výpovědní lhůty
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Ochrana proti spamu

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 7
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 4 témata
Počet témat celkem: 15598
Počet odpovědí celkem: 170664
Počet registrovaných: 4604 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Chci se prodat za penize
Nejkomentovanější za 7 dní: Trikolóra - hnutí občanů
Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny