Téma: Nesoustředěnost a zapomnětlivost v zaměstnání - jak to vyřešit?

01.09.2014 20:21
Uživatel: elmma
Věk:  23
1408565514_cartoon.jpg
0-100
Odpovědí na téma: 10
Text: 

Dobrý den alt

 

V současném zaměstnání pracuju už 5 měsíců (04/2014-09/2014) a pomalu není dne, kdy bych neudělala něco špatně. Mám práci, kde existuje spousta výjimek a možných chyb, je proto nutné vše raději 3x překontrolovat, na každý úkon se soustředit, aby bylo vše v pořádku.

 

A tady to všechno začíná – nedokážu se po celou pracovní dobu zcela soustředit a být přitom v rámci možností rychlá. Například při určité činnosti musím zkontrolovat 10 různých „vlastností“ zboží a často na nějakou zapomenu. Tu nevyplním jednu kolonku, támhle nenalepím štítek, nezkontroluju nějaký papír, … Některé věci lze udělat dodatečně, někdy jsem kvůli tomu v pořádném maléru, každopádně jsem za to na sebe vždycky naštvaná a říkám si: „Jak jsem si jen na to mohla nevzpomenout. “ alt Nadřízený se pak kvůli tomu právem často zlobí.

 

Co se týká učení, nikdy jsem neměla výrazný problém, stačilo mi 3x si přečíst látku nebo slovíčka do cizích jazyků a uměla jsem je na 100 %. Nemám problém zapamatovat si text, ale při činnosti v závislosti na čase jsem schopna toho zapomenout spoustu. Také se mi hůře pamatují čísla.

 

Chodím potom do práce se strachem a brekem, kolik toho zase zkazím a zapomenu. Je to úplně obyčejná práce, o to víc si pak připadám „na hlavu“ a přemýšlím, jestli tu práci nemám ráda kvůli tomu, že pořád chybuju, nebo jestli dělám chyby kvůli tomu, že tu práci nesnáším. Na druhou stranu si říkám, že můžu být ráda, že vůbec nějaké zaměstnání mám.

 

Máte prosím jakýkoliv tip, jak se naučit soustředit, nezapomínat a nedělat zbytečné chyby? Zkoušela jsem rady typu odemykat/jíst/čistit si zuby nedominantní rukou, skládám puzzle, luštím osmisměrky, ale zatím žádné valné výsledky nepozoruju. alt

Zapomnětlivost je můj velký nešvar odjakživa.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 3746x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Nesoustředěnost a zapomnětlivost v zaměstnání
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
02.09.2014 07:21 Uživatel: Svata
Věk:  30
Téma: Nesoustředěnost a zapomnětlivost v zaměstnání - jak to vyřešit?
Text uživatele: 

Nepomohlo by mit nejaky checklist a vzdy si zatrhnout (zabarvit v tabulce), že tohle jsi zkontrolovala?

 

a dobrý je prý taky poslouchat vážnou hudbu, ale to je možná nějaká babská rada

 
02.09.2014 14:11 Uživatel: Leňa
Věk:  45
1058[1].jpg
1000-2000
Téma: Nesoustředěnost a zapomnětlivost v zaměstnání - jak to vyřešit?
Text uživatele: 

Ale jooo, Svato, to o té vážné hudbě jsem nedávno četla. Kopíruji:

Jestliže potřebujete zvýšit svou koncentraci a produktivitu, vyzkoušejte klasickou hudbu. Zejména Mozartova a Beethovenova hudba působí blahodárně na náš mozek – prý proto, že její rytmy rezonují s mozkovými vlnami.

Každopádně si vybírejte hudbu bez zpěvu. Pokud by se jednalo o hudbu včetně zpěvu, vaši pozornost by to naopak rozptylovalo. Proto také nedoporučuji poslech rádia.

Klasické hudbě se přičítá i účinek při odbourávání stresu. Zlepšuje nejen naši schopnost soustředit se a být kreativní, ale také posiluje paměť a dokonce zmírňuje poruchy spánku.

 
02.09.2014 09:04 Uživatel: AB
Věk:  50
Téma: Nesoustředěnost a zapomnětlivost v zaměstnání - jak to vyřešit?
Text uživatele: 

V prvé řadě oceňuju, že dokážeš uznat, že trochu víc chybuješ. Moje kolegyně je na tom daleko hůř. Při  sebelépe míněném upozornění hledá okamžitě viníka všude jinde než u sebe. A ten kdo si "dovolí" je viníkem v první řadě. Na druhou stranu říká, že nemá ráda, když se o jejím pochybení mluví jinde, že si přeje, aby se to řeklo přímo jí (??? )

Takže Ty můžeš být klidná, časem se uklidníš a chyb bude stále méně. Jen si to moc nezabírej, Tvoje okolí jistě vnímá, že se snažíš a věří Ti.

 
02.09.2014 12:06 Uživatel: Beu_Pet
Věk:  32

Město:Hradec Králové

WeeMee-net.jpg
Téma: Nesoustředěnost a zapomnětlivost v zaměstnání - jak to vyřešit?
Text uživatele: 

Jsem podobná "zmatkařka" jako Ty a tak si všecko píšu na lepící papírky a ty pak lepím na věci a papíry ke kteým patří. pomáhá mi to. Ale mám všechno všude polepené…monitor, desky, dveře, palubku v autě, poličku nad postelí.

Co se musí udělat v určitý čas zadám do mobilu, on mi pak píííípááá a řekne co mám udělat. Maily vyřizuji v klidu večer a jen jim zadám čas kdy se mají odeslat.

 
02.09.2014 14:30 Uživatel: jancaho
Věk:  33
500-1000
Téma: Nesoustředěnost a zapomnětlivost v zaměstnání - jak to vyřešit?
Text uživatele: 

Podívej, kdyby počet tvých chyb byl nad mezí normálnosti, tak by tě vyhodili, ne? Je možné si udělat nějaký seznam úkonů, které děláš pravidelně, mít to pořád na očích? , Časem to bude automatika.   Jo a taky nejde během toho soustředění udělat na minutku pauzu a vypustit? Přece se nemůžeš 8 hodin soustředit na 100 %. To snad nikdo nedokáže.

Jo a pokud budeš takhle vynerovovaná z práce, není lepší jít jinam? Takhle budeš časem v háji nejen psychicky, ale i fyzicky.

 
03.09.2014 10:29 Uživatel: elmma
Věk:  23
1408565514_cartoon.jpg
0-100
Téma: Nesoustředěnost a zapomnětlivost v zaměstnání - jak to vyřešit?
Text uživatele: 

Děkuju moc za všechny reakce!

 

Doma si také všechno píšu, abych na nic nezapomněla, a funguje mi to. V práci jsem to také tak dělávala, ale protože tam pracuji dost dlouho, už bych takové "taháky" používat neměla (hlavně kvůli zdržování, z toho důvodu také nepřipadá v úvahu výše zmiňovaný checklist, i když nápad je to dobrý). alt

Směnu mám buď pěti- nebo devítihodinovou, při té delší mám dvakrát patnáctiminutovou přestávku, takže čas na oddych tam je. Jinak se vše odvíjí podle zákazníků, někdy je mrtvo, jindy člověk neví, kde mu hlava stojí.
Ne vždycky se jedná o nějaké závažné chyby, často jsou to drobnosti, které se dají napravit, třeba chybějící podpis nebo datum. Ale to už značí, že jsem nespolehlivá a zkrátka nemůžou mi všechno pořád připomínat.
Možná si to jen moc beru, ale dosud nikdy jsem podle reakcí okolí nebyla považována za špatného studenta nebo brigádníka (já vím, to nelze srovnat se zaměstnáním na HPP) a o to víc mě na sobě samotné mrzí, že jsem teď špatný zaměstnanec a za pět měsíců jsem se nedokázala vypracovat ke spolehlivosti.

Samozřejmě mám i nějaké dobré vlastnosti alt, jsem časově flexibilní, pro svůj obor mám cit, mám ráda fyzickou práci, nevadí mi udělat něco, do čeho se kolegové moc nehrnou…jen ta nešťastná zapomnětlivost.

Časem určitě zaměstnání změním (z ještě jiného důvodu), ale nejdřív potřebuju něco našetřit, abych dokázala fungovat i v době nezaměstnanosti. Upřímně mám největší strach právě z toho, že budu dlouho nezaměstnaná.

Už jen proto bych se zapomínání ráda zbavila, abych neměla ty stejné nepříjemnosti i v další práci. alt

 
03.09.2014 18:45 Uživatel: Pluto
1482619599_pluto13.gif
7000-8000
Téma: Nesoustředěnost a zapomnětlivost v zaměstnání - jak to vyřešit?
Text uživatele: 

Milá Almo! Všiml jsem si tě na MS již dříve, teda tvých odpovědí a jevíš se mně inteligentní a milá. Myslím si, že bys neměla přikládat tak osudový význam nějaké chybě, kterou po sobě opravíš, protože tě pak strach bude paralyzovat a to povede k ještě většímu počtu chyb.

 

Nevím, o jakou práci se jedná, jestli je alespoň trochu tvořivá, nebo jde o zcela mechanické vyplňování kolonek. Protože pro mechanické práce by měl existovat nějaký „blbovzdorný“ systém.

alt

 
04.09.2014 19:35 Uživatel: elmma
Věk:  23
1408565514_cartoon.jpg
0-100
Téma: Nesoustředěnost a zapomnětlivost v zaměstnání - jak to vyřešit?
Text uživatele: 

Pluto, děkuju moc za milá slova. Máte pravdu, možná se moc zabývám drobnostmi a tím spíš se pak vloudí nějaká velká chyba, kterou nelze vzít zpět.
Dalo by se říct, že moje práce se skládá z kreativní části a z papírování, které mi právě dělá potíže.

 
03.09.2014 22:18 Uživatel: Veselka
Věk:  34
Sweete.gif
3000-4000
Téma: Nesoustředěnost a zapomnětlivost v zaměstnání - jak to vyřešit?
Text uživatele: 

A tohle je kámen úrazu

a přemýšlím, jestli tu práci nemám ráda kvůli tomu, že pořád chybuju, nebo jestli dělám chyby kvůli tomu, že tu práci nesnáším.

 

Zabýváš se nedůležitými věcmi, které Ti zaměstnávají hlavu a tedy seš ve výsledku nesoustředěná a děláš chyby. Je to celkem jednoduché… čím víc toho v hlavě máš, tím méně soustředěná jsi.

 

Máme v partě jednoho takového kluka, je šikovný, dost precizní, když má dost času tak odvádí velmi dobrou práci. Ovšem, mít dostatek času je luxus na který není prostor a protože se mu neustále honí hlavou hodně věcí, mj. se příliš soustředí a zabývá tím, aby něco nepokazil, tak o to víc něco zkazí.

Každý je jiný, na něj funguje "okřiknutí" jsi v práci, tohle máš udělat a o ničem jiném nepřemýšlej! Dříve se snažil omlouvat a vysvětlovat. To má zakázáno, protože v ten okamžik už se opět zabývá něčím jiným než svojí prací.

Trochu cukru, trochu biče. Ví, že u nás je protože je to "věrnej a spolehlivej pes", kterému když řeknu, aby "skočil" zeptá se jak vysoko, ale taky ví, že když se nebude dost snažit, půjde. Tak se snaží a my trpělivě napomínáme, když "se zapomene".

 

Tak bych si na Tvém místě uvědomila jestli tu práci opravdu chceš dělat nebo ne (přirozeně mimo pracovní dobu) a pokud si řekneš, že ano, striktně si zakázat myšlenky na cokoliv než jen na momentální práci, prostě přemýšlet pouze a jen o té činnosti kterou aktuálně děláš.

Jde to, jen musíš chtít.

 
04.09.2014 22:02 Uživatel: elmma
Věk:  23
1408565514_cartoon.jpg
0-100
Téma: Nesoustředěnost a zapomnětlivost v zaměstnání - jak to vyřešit?
Text uživatele: 

Moc děkuju za reakci a radu!
Přesně v tomto jsem se našla:
"…se příliš soustředí a zabývá tím, aby něco nepokazil, tak o to víc něco zkazí."

Jinak o své práci jako takové přemýšlím samozřejmě až ve svém volném čase, při směně na to ani nezbývá čas. Také pak přemítám, jestli jsem na něco nezapomněla, jestli jsem vše udělala tak, já má být…
Abych trochu objasnila, proč to dělám - za každou chybu dostaneme (jsme tam tři "nové") patřičně vynadáno, což není nic příjemného - vedoucí je moc hodný pán, ale tak trochu časovaná bomba. A právě proto, že vím, že na vině jsem jen já sama a jen já můžu ovlivnit, jestli dostanu klepec nebo ne, proto se tím tak stresuju dopředu, abych měla vše v pořádku…a pak nad tím přemýšlím pro jistotu ještě zpětně.

Vlastně máte úplnou pravdu, v první řadě musím v práci věnovat plnou pozornost činnosti, kterou dělám, a asi nejlepší by bylo, kdybych po práci zase vytěsnila všechny myšlenky na ni. Jen jsem si to nedokázala sama uvědomit a asi i trochu potřebovala slyšet, že to jde a musí jít. Nejtěžší pro mě je zbavit se pocitu, že to nedokážu a stejně nebudu dobrá…ale s nápravou začnu hned a uvidí se.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Nesoustředěnost a zapomnětlivost v zaměstnání - jak to vyřešit?
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Nevím co se sebou dál, cítím se v pasti 5 211x
Péče o matku s demencí, jsem z toho v depresi 17 1626x
Nespavost a usnutí jen po pivu, bojím se alkoholismu 4 1051x
Nevím co dál 3 1066x
Já a moje kamarádka Schizofrenie 3 1000x
Strach z lidí, pronásledování, z únosu i léčby 1 1109x
Schizofrenie - znáte někoho s touto diagnózou? 6 1285x
Přítel s Aspergerovým syndomem odmítá brát antidepresiva - miluji ho, co s ním bude? 2 1515x
Potencionální sebevrazi - co vás chrání před dokonáním sebevraždy? 11 1634x
Sebevražedné myšlenky, deprese a úzkosti - léčba, terapie, osobní zkušenost 6 1881x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Statistiky

Nové odpovědi dnes: 0
Nová témata dnes: 0
Dneska bylo odpovězeno na: 0 témat
Počet témat celkem: 16471
Počet odpovědí celkem: 175172
Počet registrovaných: 5083 uživatelů
Nejčtenější za 7 dní: Slevy OnaDnes 2022

Nejvíce navrhované na smazání

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny