Téma: Obsedantně kompulzivní porucha člena rodiny - stydím se za jeho chování, nevím jak dál

14.03.2015 12:52
Uživatel: stuppy23
Věk:  23
Odpovědí na téma: 5
Text: 

Otec má nemoc zvanou obsedantně-kompulzivní porucha OCD. Když například prochází pokojem a něco mu stojí v cestě (např. židle), místo toho aby ji odsunul normálně rukou, tak to dělá nohou, aby se židle nemusel dotknout. Když sahá na kliku aby si otevřel dveře, tak zásadně buď s kapesníkem na ruce a když nemá kapesník, tak přes tričko nebo přes bundu, do které si vloží ruku. Když se nabídne že mě a mé kamarádky někam odveze, vždy to raději odmítnu, protože když řadí, musí na řadící páku pokaždé ještě několikrát poklepat, nebo si běžně klepe několikrát na hodinky, ať už v autě, při koukání na televizi, prostě pořád. Také ho často zahlédnu jak stojí u gauče, olizuje si prst na ruce a pak s tím prstem jakoby přejíždí po gauči, tohle opakuje několikrát za sebou, nebo ho občas zahlédnu z okna jak stojí u auta, otevřený kufr a když si myslí že ho nikdo nevidí zase si olízne prst a pak s ním jakoby něco "čistí" v kufru. Strašně se za něj stydím, za ním snad tisíc oken ze kterých ho může kdokoliv vidět. Vždycky když mi někdo z kamarádů řekne, že ho někde potkal, okamžitě stočím řeč někam jinam, protože se bojím že ho viděl přitom, co dělá a stydím se. Dále si také pořád myje ruce, klidně i celých 5 minut a během toho mytí vždy opakovaně vypíná a zapíná vodu. Jednou jsem ho dokonce viděla, jak si vkládá do pusy klíče od bytu! Když jedeme s rodiči nakoupit, vždy se u auta zdrží nějakých 5 minut, protože pořád sahá na kliku od dveří, je schopný se kvůli tomu několikrát vrátit zpátky, zatím co my na něj už dávno čekáme v obchodě.
Nedokážu si představit, že si jednou přivedu domů přítele, je mi z toho hrozně. Přes týden doma naštěstí nejsem, ale jezdím domů na víkendy a jeho chování se projevuje i tím, že má potřebu mě přehnaně kontrolovat. Je mi 23 let, ale když jdu ven s kamarády je to pořád kam jdeš, s kým jdeš a kdy přijdeš (tohle ještě tak nějak chápu, je to rodič tak ho to zajímá), ale jakmile se zpozdím i o pouhých 5 minut, už mi volá kde jsem, že jsem měla být dávno doma a proč doma nejsem, co se stalo, že sem určitě udělala nějaký průšvih. Když jsem přes týden v jiném městě, kde studuji VŠ a on mi třeba zavolá a já to neslyším, nebo mám vypnutý telefon, okamžitě mě začne bombardovat dalším voláním a smskami, dokud se mu neozvu a pak mi vyčítá, proč mu neberu telefon co se stalo za průšvih kde je problém atd… Když se mi nedávno vybila baterka a on se mi nemohl dovolat (měla jsem asi 10 nepřijatých hovorů a 5 smsek), tak hned jakmile jsem došla domů začal mě bombardovat otázkami, proč sem měla vypnutý telefon a proč sem si ho nenabila než jsem odešla z domu, jakto že jsem si nevšimla že mi dochází baterka. A je jedno, že je třeba 5 hodin odpoledne. Když mám v plánu se zdržet nebo třeba přespat u kamarádky a zavolám mu abych mu to řekla, hned na mě spustí "A proč nemůžeš být doma jak jsme se domluvily, proč musíš spát u kamarádky když to máš domu kousek, stalo se něco? Nějaký průšvih, že nemůžeš přijít domů? "

Dále taky nesnese u nás doma návštěvu. Když k nám přijde kamarádka hned se tváří jak kdyby mu to šíleně ubližovalo a nedej bože, aby u nás někdo přespal. To je pak strašně naštvaný, takže si vlastně domů nemůžu nikoho ani přivést. A tohle mám prostě pořád. Tahle přehnaná kontrola mě strašně obtěžuje, jako by mi pořád bylo 15 a ne 23, moji kamarádi se tomu smějí když ho tohle kontrolování chytne, ale já už nemůžu dál. Trvá to už spoustu let, už snad od té doby co jsem byla malá, co si tak pamatuju a on si prostě žádnou poruchu nepřizná a žádnou pomoc nepotřebuje. Máma už to taky jen přehlíží, protože s ním se prostě nehne.
Je mi hrozně líto že se stydím za svého otce, ale nemůžu si pomoct. Je mi strašně líto jeho, ale zároveň díky tomu jsem s ním strašně nerada v kontaktu.
Omlouvám se za takhle dlouhý příspěvek, jen jsem se z toho potřebovala vypsat, kamarádům se s tím svěřit nemůžu alt.

Odpovědět
To se mi líbí    To se mi nelíbí   
Stránka otevřena 2108x  | 
Původní název příspěvku před úpravou administrátorem: Otec trpí obsedantně kompulzivní poruchou - nezvládám to
Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
14.03.2015 16:13 Uživatel: Patrik Chrz
Věk:  46

Město:Praha

500-1000
Téma: Obsedantně kompulzivní porucha člena rodiny - stydím se za jeho chování, nevím jak dál
Text uživatele: 

Tohle chce radikální řešení. Třeba ty telefony - pokud máš smartphone, nastav si jeho číslo do blacklistu a řekni mu to. Pokud bude mít něco jo nutného, ať ti pošle SMS z telefonu matky, ale že nebudeš reagovat na "kde jsi", "zavolej mi", atd. Ať do SMS jasně napíše, co potřebuje a proč je nezbytně nutné, abys na ni reagovala.  

Pokud to nepomůže, změň číslo a neříkej mu ho.  

 

Co se týče těch příchodů domů, něco podobného jsem měl s rodiči, nakonec pomohlo jediné řešení - přestal jsem jim říkat kam jdu a kdy přijdu a řekl jsem jim, že to dělám právě proto, že mě nebaví tohle "vyšetřování" když přijdu jindy a že nemíním být jak pejsek na vodítku a i v dospělosti hlásit domů kde jsem a kdy přijdu. Nejdříve z toho byl trochu konflikt, ale za pár týdnů si zvykli.

 

Píšeš, že studuješ VŠ a bydlíš na koleji. Zkus tam pár týdnů zůstat i přes víkend a otci říct, proč se nechceš vracet domů a že se začneš vracet až se opět bude chovat normálně.

 

Připrav se na scény, to k tomu, bohužel patří, ale když to vydržíš, je šance, že rezignuje a začne dodržovat vytyčené hranice.

 
23.06.2015 16:12 Uživatel: ocdgirl
Věk:  24

Město:Brno

0-100
Téma: Obsedantně kompulzivní porucha člena rodiny - stydím se za jeho chování, nevím jak dál
Text uživatele: 

Tím že si změní číslo mu vubec nepomuze, sobe ano ale radsi preziju par zmeskanych hovoru a smsek nez ho vystavovat jeste vetsimu strachu s toho ze se dcera nebude nekolik dni ozyvat kdyz bude mit zmeneny cislo. Az se jednou odstehuje tak z jeho strany ten strach opadne to tak byva… dokud bydlis pod nasi strechou… jak se rika, tak rodice maji vetsi strach to je normalni

 
02.04.2015 14:07 Uživatel: Jajina
Věk:  32
Téma: Obsedantně kompulzivní porucha člena rodiny - stydím se za jeho chování, nevím jak dál
Text uživatele: 

Ahoj,

 

chámpu, že to je pro Tebe těžké. V rodině jsem něco podobného zažila-psychycké onemocnění- a nebylo to lehké období. Táta je nejspíš opravdu nemocný a potřebuje odbornou pomoc. S mamkou byste si mohly sednout a probrat to. Zkus tátu brát jako nemocného člověka, který není zlý a nedělá všechny ty věci schválně, jen potřebuje pomoc, i když si to sám ještě neuvědomuje. Držím palce!

 
23.06.2015 16:08 Uživatel: ocdgirl
Věk:  24

Město:Brno

0-100
Téma: Obsedantně kompulzivní porucha člena rodiny - stydím se za jeho chování, nevím jak dál
Text uživatele: 

Ahoj, chápu tě ale já také trpím OCD trosku jinou formou, ber to tak ze je nemocny clovek, ma o tebe strach, to vsechno pline ye starchu, kdo tu nemoc nezazil nevi je to peklo, treba jak si psala ten prvni odstavec to jsou veci kterych si treba tvoji kamaradi kdyz ho potkaji nevsimnou ale ty tim ze ho vidis kazdy den to vnimas jinak. Obsesi ma svym zpusobem skoro kazdy jen nekdo v te horsi fazi. : / Drzim pesti!

 
23.06.2015 16:39 Uživatel: Plamínek
364.jpg
Téma: Obsedantně kompulzivní porucha člena rodiny - stydím se za jeho chování, nevím jak dál
Text uživatele: 

Tvůj otec je nemocný, styděla by ses za něj, kdyby byl třeba tělesně postižený? A co opačně, styděli by se za tebe tvoji odiče, kdyby tys byla nějak nápdněji nemocná?  

Doufám, že ne, to by bylo hodně ubohé. přeber si to.

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Obsedantně kompulzivní porucha člena rodiny - stydím se za jeho chování, nevím jak dál
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Téma
Odpovědí Otevřeno Datum přidání
(Autor)
Nevím co se sebou dál, cítím se v pasti 9 1165x
Péče o matku s demencí, jsem z toho v depresi 17 1850x
Nespavost a usnutí jen po pivu, bojím se alkoholismu 4 1232x
Nevím co dál 3 1206x
Já a moje kamarádka Schizofrenie 3 1140x
Strach z lidí, pronásledování, z únosu i léčby 1 1298x
Schizofrenie - znáte někoho s touto diagnózou? 7 1468x
Přítel s Aspergerovým syndomem odmítá brát antidepresiva - miluji ho, co s ním bude? 2 1681x
Potencionální sebevrazi - co vás chrání před dokonáním sebevraždy? 11 1809x
Sebevražedné myšlenky, deprese a úzkosti - léčba, terapie, osobní zkušenost 6 2032x
Zobrazit všechna témata v této kategorii

Hlavní nabídka

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny