Téma: Stále se zhoršující a prohlubující deprese u partnera

03.11.2011 13:55
Uživatel: Klára
Věk:  28
Odpovědí na téma: 6
Text: 

Dobrý den,

můj přítel se již rok léčí na depresi, ale tenhle měsíc se to hodně zhoršilo. Byl i u lékaře, nechal si změnit antidepresiva, ale stále se více propadá do sebe. Už ho skoro nic netěší a točí se v bludném kruhu depresí. Občas mi přijde, že mi to dává za vinu, že není šťastný a možná hledá i jinou z přízněnou duši-i když přísahá, že nikoho nemá. Snažím se mu pomáhat, jak to jde, byla jsem u doktorky, aby mi řekla, jak mám postupovat, přečetla jsem stohy knih, dávám mu stále najevo, že jsem jeho opora a že ho nenechám padnout. Vymýšlím aktivity-sport, kino, přátelé, ale stále bez výsledku. V práci je úspěšný, ale stále má jen ty nejčernější myšlenky. Nechci ho ztratit, ale když Vás milovaná osoba ani nepohladí a o sexu nemluvě, pak nevíte, co máte dělat. Prosím, máte někdo podobné zkušenosti? Co Vám pomohlo vztah udržet? Jak se Vám podařilo dostat přítele/manžela z těžkých depresí? Děkuji za jakkouliv podporu, protože sama cítím, že jsem na dně svých sil.

Váš e-mail: 

Reakce čtenářů

 
03.11.2011 14:51 Uživatel: Indiánka
Téma: Stále se zhoršující a prohlubující deprese u partnera
Text uživatele: 

 Klárko, to je mi líto. Ale nepíšeš, jaká je příčina jeho depresí. Promluv si s jeho psycholožkou, možná ti v rámci zachování soukromí pacienta / zde tvého přítele/ neřekne vše, ale za zkoušku by to stálo. Možná by také nebylo od věci, pokud by s tím partner souhlasil, aby jste tam mimo tvé soukromé návštěvy zašli někdy také spolu a vypovídali se oba. Psychologové jsou školeni, když se vypovídáte a otevřete oba, možná u vás najde ono proč.

Trochu mne zaráží, jste bez intimností, něžností.... Možná na něj se svými snahami pomoci atd. moc tlačíš, to v něm může vyvolat obranný postoj. Nevím, těžko se to posuzuje.

 
04.11.2011 23:53 Uživatel: Avatárek
Věk:  37

Město:Olomoucko

1368097599_avatar-smile.jpg
13000-14000
Administrátor
Téma: Stále se zhoršující a prohlubující deprese u partnera
Text uživatele: 

Druhá antidepresiva možná ještě nezačala účinkovat. Zkuste se podívat do příbalového letáku, kdy je tam nástup účinku. Vím, že u antidepresiv je to opožděné.

 
07.11.2011 20:33 Uživatel: Sušenka
Věk:  26

Město:Brno

moje_oko.jpg
100-500
Téma: Stále se zhoršující a prohlubující deprese u partnera
Text uživatele: 

Antidepresiva účinkují zhruba za tři týdny, do té doby je zhoršení deprese vedlejší účinek (nejhorší tři týdny mého života, fujfujfuj).

Pokud se ale nebude on sám snažit, tak se to nezlepší. Všechno není jen na tobě. Střídejte se, jednou vymysli činnost ty, podruhé on.

Supr je velká zásoba vtipů, fakt. Třeba Trnky-Brnky nebo www.loupak.cz nebo www.lamer.cz ať to zkusí. Schválně, kolik vtipů, než se zasměje? No, já se i v té největší depce začala smát do půl hodiny Mrkající

Uvažovali jste o krátkodobé hospitalizaci v léčebně(6 - 8 týdnů) ? Vytrhlo by ho to ze stereotypu, naučil by se tam pracovat sám se sebou pod vedením odborníků a mohl by se odrazit ode dna.

 
18.11.2011 14:20 Uživatel: AF
Věk:  28
Téma: Stále se zhoršující a prohlubující deprese u partnera
Text uživatele: 

Milá Kláro.
Já mám stejný problém. Jsme spolu už skoro 9 let, a postupem času se to jenom zhoršuje. Bohužel jsme taky jenom ve stádiu kdy hledáme ten vhodný lék, který by skutečně zabral, ale je to proces dlouhý, úmorný a s nejasným koncem. Oboum nám už dochází síly i trpěnlivost. Jediné co mně drží nad vodou je sklutečnost, že když zrovna nemá svoje "blues", tak je to ten nejlepší a nejhodnější člověk kterého znám. Za ty roky jsem zkoušela mnoho způspobů jak se s tím vypořádat. To co jakž takž funfuje je, že se snažím si alespoň užít ten čas, kdy je mu lépe, abych načerpala sílu na čas, kdy bude zase hůř. Nejhorší je, že často ani není důvod proč ho to zase strhne sebou.
Jediné, co dle mých zkušeností jde dělat je, že stojíš při něm. Nemyslím, že by si hledal zpřízněnou duši jinde. Jenom hledá cestu k tobě, ale pro něj není lehké jí najít, a možná je z toho už nešťastný a už to možná chce vzdát a smířit se s tím, že je mu mizerně a nikdo ho nechápe.
Určitě si ale nenech vsugerovat, že bys na jeho nemoci nesla vinu! Ty za to nemůžeš, a vlastně ani on, ale každý se snaží se s problémamy nějak vypořádat. Já vím jaký je to pocit, když tam s tebou je, ale v podstatě tam není. Jak toužíš po alespoň nejmenším projevu lásky, si  v jednom pokoji s ním, ale v podstatě si ten nejosamělejší člověk na zemi.
Ráda bych ti poradila jak ho vytrhnout z té destruktivní spirály, ale já sama nevím jak to končí. Každopádně to musí alespoň trošku chtít tvůj přítel. Když mu bude líp, tak se ho zeptej co by mu v tom stavu pomohlo. V našem případě je to láska, protože z ní se rodíme a díky ní přežíváme.
Nechuť k sexu může být vedlejším příznakem antidepresiv, ale také projevem deprese, člověku se nechce nic, ani dýchat, tudíž ani milovat Plačící
Je mi skutečně moc líto, že se s tímto problémem musíš taky potýkat. Jeden by fakt nevěřil jak je to těžké, až nesnesytelné. Hlavně se pokus zachovat si svoje duševní zdraví a alespoň jakou, takou pohodu. Vím, že se trápíš, ale nenech se tím zničit taky. V jednom článku jsem četla: "Život s depresivním člověkem je jen pro silné, ale opustit člověka, který je na kolenou je hodné slabocha. "
Tak držím palce.

 
10.12.2011 19:05 Uživatel: Marseille
Věk:  38
1617.gif
0-100
Téma: Stále se zhoršující a prohlubující deprese u partnera
Text uživatele: 

Zdravím, nevím jestli je úplně nejlepší forma pomoci nutit svého manžela do nějakých akcí a činností. Víte, on člověk v depresi všechno vidí jako černou díru a jakákoliv činnost mu nepomůže. Naopak by mu to mohlo ještě víc ublížit. Jak už někdo psal, musí chtít sám. Musí to přijít od něho... Počkal bych na nástup účinku antidepresiv a pak uvidíte, jak se změní smile 

Vím o čem mluvím, potýkám se s ní dost často a nyní i aktuálně.  

 
20.10.2012 11:53 Uživatel: treska
Věk:  29
Téma: Stále se zhoršující a prohlubující deprese u partnera
Text uživatele: 

Ahoj byla jsem na opačné straně tvého problému... byla jsem ta kdo má deprese.... takže prostě musí se pořád cítit dobře pořád!!! to vážně pomáhá já vím ted se tomu možná směješ, ale já jsem se z toho takhle dostala... navíc mi nikdo nepomohl(až na konci jsem si našla přítele).... byla jsem na to sama.... musí mít příděl energie čili cukr sladký, atd... a bojíš se že ztloustne? excitedDtak ho dej cvičit... at se hýbe at má nějakou fyzickou námahu pak bude tak unavený, že si půjde lehnout... ale musíš ho k tomu donutit... léky mi taky hodně pomohly takže ty at používá... a taky sex... prostě ho nějak "vyrajcuj" excitedD at se zapotí a pak půjde unavený spát, potřebuje odpočinek a energii... a pokud je příčina jeho deprese práce, tak běžte někam třeba na dovolenou nebo o víkendu někam a tam si společně užívejte, ale nejdůležitější je mluvit o tom pořád a pořád prostě kašli na to, že o tom nechce mluvit at se z toho vypovídá a tak, takže snad jsem ti trochu pomohla a měj se... a hodně štěstí...

Vaše odpověď

 
Reagujete na téma: Stále se zhoršující a prohlubující deprese u partnera
Jméno: Věk:  Pohlaví: 
Datum přidání:
V rámci uchování anonymity prosím neuvádějte skutečné jméno, napište přezdívku.
Bydlím ve městě (nepovinný údaj)
Prosím používejte háčky a čárky nad písmeny. Ostatním se bude Váš text lépe číst. Děkujeme :-)
Kliknutím na imgmanager.gif vložíte obrázek  Kliknutím na link.gif vložíte odkaz na web
Napište číslici šestnáct:

10 nejnovějších témat v kategorii:

Hlavní nabídka

Statistiky

Jsme na Facebooku

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Bezplatná právní poradna.cz Psychotesty on-line.cz Příznaky a projevy nemocí Rady a návody Bylinky pro všechny